Koniecznie przeczytaj zanim obejrzysz! Czyli książki na wielkim ekranie.

Gandalf.com.pl
Napisane przez Gandalf.com.pl 380 wyświetleń
Brak komentarzy
Udostępnij:

    W tym filmie nie było połowy wątków! Inaczej sobie ich wyobrażałam. On jest przecież przystojny! Ale spłycono jej problemy. Gdzie to napięcie? O rany, kto wybrał takie plenery? Dlaczego nie pokazano tych ostrych scen? Nigdy więcej tego nie zrobię – nie obejrzę, zanim nie przeczytam, bo znów wszystko sobie zepsuję. Książka była o niebo lepsza…

   Tego rodzaju pytania, wnioski i emocje często pojawiają się, kiedy konfrontujemy książkę z jej adaptacją. W takich sytuacjach nasuwa mi się mnóstwo pytań do reżysera i gdzieś w wyobraźni „poprawiam” go. Za każdym razem jest coś, co pokazałabym inaczej. Wy pewnie macie tak samo. Bardzo lubię bawić się w domowego krytyka ekranizacji literatury 🙂 Porównuję, analizuję, oceniam i albo krytykuję albo doceniam. Oczywiście nie chodzi o to, żeby film był wierną kopią książki. Jednak po jej przeczytaniu mamy konkretne wyobrażenie i wiedzę. W związku z tym oglądając film oczekujemy zaspokojenia zarówno w sferze wizualnej, jak i emocjonalnej. Prawda?

            W ubiegłym roku pojawiło się sporo ciekawych adaptacji. Mam nadzieję, że nie wszystkie czytaliście i widzieliście. Przedstawiam Wam listę kilku, książek, które warto przeczytać i filmów, które warto obejrzeć. Przeczytać jest najlepiej przed seansem, ale jeśli na to jest już za późno, to nic straconego. Po książkę warto sięgnąć nawet po obejrzeniu filmu, choćby po to, żeby skonfrontować oba dzieła. Więc do dzieła! Może dodacie coś do tej listy?

Ekranizacje książek 2014

  • „Wilk z Wall Street” Belfort Jordan

Dramat biograficzny pokazujący oszałamiającą karierę jednego z najbardziej znanych ludzi biznesu. Jordan Belford był sławny w Stanach Zjednoczonych niczym gwiazda Hollywood. Jego życie też wyglądało, jak życie gwiazdora. Zarabiał miliony dolarów jako biznesmen i tracił je na narkotyki, wystawne życie, seks. Kiedy zainteresowało się nim FBI i instytucje nadzorujące Wall Street, życie Belforta zmieniło się diametralnie.

książka: film:

Książkę na ekran przeniósł Martin Scorsese, a w rolę Belforta wcielił się Leonardo DiCaprio.

  • „Zanim zasnę” S.J. Watson

Thriller psychologiczny, w którym poznajemy Christine cierpiącą na nietypową amnezję. Kobieta budząc się każdego ranka niczego nie pamięta. Nie wie kim jest i gdzie jest, kim są ludzie, którzy ją otaczają. Niespodziewanie w jej życiu pojawia się dr Nash proponując eksperymentalną terapię.

książka: film:

W roli głównej Nicole Kidman, a film reżyserował Rowan Joffe.

  • „Gwiazd naszych wina” Green John

Poruszająca opowieść o dwójce młodych ludzi, którzy walczą o każdy kolejny dzień. Hazel Grace chora na raka nie rozstaje się z maszyną tlenową, dzięki której żyje. Nie oczekuje już niczego poza śmiercią. W jej życiu pojawia się pogodny i spontaniczny Augustus, który też ma raka. Zaczyna się ich wspólna przygoda.

książka: film:

Ekranizacji podjął się Josh Bonne, w rolach głównych Shailene Woodley i Ansel Elgort.

  • „Pod Mocnym Aniołem” Jerzy Pilch

 Za tę powieść Pilch dostał Nagrodę Literacką Nike. Autor tworzy studium alkoholizmu w niekonwencjonalny sposób. Narratorem jest pisarz alkoholik – Jerzy. Książka wymaga skupienia. Jest nieuporządkowana, jak życie uzależnionego człowieka.

książka: film:

Reżyseria Wojciech Smarzowski, w roli Jerzego – Robert Więckiewicz.

  • „Medicus” Noah Gordon

 Pisarz przenosi czytelnika do średniowiecznej Europy i na Bliski Wschód. Wszystko zaczyna się w Anglii w 1021 roku. Rob J. Cole traci rodziców. Dziewięciolatek pozostawiony na pastwę losu zostaje terminatorem u wędrownego balwierza, który też próbuje leczyć. Chłopiec wędrując po całym kraju pewnego dnia spotyka żydowskiego lekarza. Od tej chwili ma jedno marzenie do którego uparcie dąży – zostać uczniem osławionego Ibn Siny, lekarza z Persji.

książka: film:

W filmie w roli chłopca wystąpił Tom Payne, ekranizacji podjął się Philipp Stölzl.

  • „Złodziejka książek” Markus Zusak

 Światowy bestseller o losach Liesel Meminger. To opowieść o przyjaźni, miłości, człowieczeństwie, książkach, oswajaniu śmierci… a wszystko to z wojną w tle. Liesel to nastolatka, która na pogrzebie brata kradnie książkę. „Podręcznik grabarza” to jej pierwsza lektura. Tytułowa złodziejka książek poznaje moc słów i to, co mogą czynić.

książka: film:

Adaptację reżyserował Brian Percival, w rolę Liesel wcieliła się Sophie Nelisse.

  • „Dla ciebie wszystko” Nicholas Sparks

Wzruszająca powieść o dziewczynie z dobrego domu i chłopaku z rodziny okrytej bardzo złą sławą. Różnice zmuszają nastoletnią parę do rozstania, mimo że są w sobie zakochani na zabój. Każde z nich układa sobie życie. Dawson jest samotnikiem i pracuje na platformach wiertniczych. Amanda mimo że założyła rodzinę czuje się nieszczęśliwa. Po latach spotykają się na pogrzebie przyjaciela. Czy młodzieńcza miłość wróci?

książka: film:

Reżyseria Michael Hoffman, w głównych rolach James Marsden i Michelle Monaghan.

  • „Zaginiona dziewczyna” Gillian Flynn

 Wciągający kryminał, który podbił serca czytelników i krytyków. Flynn opowiada historię małżeństwa Nicka i Amy. W piątą rocznicę ślubu kobieta niespodziewanie znika. Jej mąż jest podejrzewany o zabójstwo. Mężczyzna próbując się bronić w efekcie brnie w kolejne kłamstwa. Czy jest winny, czy to wyrafinowana intryga?

książka: film: 

Film Davida Finchera, w roli Nicka – Ben Affleck, w roli Amy – Rosamund Pike.

  Lubicie adaptacje książek? Może w ubiegłym roku coś jeszcze zasłużyło na Waszą uwagę? A może któreś z wymienionych przeze mnie tytułów nie spodobały się Wam? Zachęcam do pisania w komentarzach 🙂

Udostępnij:
29 kwietnia 2015

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.