Polecamy

Kolorowanki antystresowe dla dorosłych – przegląd najlepszych produktów

kolorowanki dla dorosłych
Avatar
Napisane przez Gandalf

Kojarzą się z dzieciństwem, a więc beztroską i wolnością. Kolorowanki dla dorosłych przywędrowały do Polski stosunkowo niedawno – moda na nie przyszła z zachodu. Tam antystresowe książeczki do malowania znane są od lat! U nas kolorowanki antystresowe dopiero podbiją serca i umysły dorosłych. Jednak już teraz wydawnictwa proponują szeroki wybór produktów, możemy więc wybierać spośród artykułów różniących się od siebie tematyką, formą, a także przesłaniem. Na czym polega fenomen kolorowanek dla dorosłych i czy faktycznie pomagają one oczyścić umysł, zrelaksować się i pokonać stres?

Dorośli kolorują

Rysowanie uważa się za jeden z naturalnych odruchów. Dorośli często rysują fantazyjne zawijasy, geometryczne wzory czy serduszka na marginesach, sklepowych paragonach czy serwetkach w restauracji. Bezwiedne szkicowanie w przypadku dorosłych ma na celu uporządkować myśli, zająć ręce, a także odstresować.

Dziś dorośli nie muszą już gryzmolić na kawałkach czystej kartki lub czymkolwiek innym, co wpadnie im w ręce. Wydawnictwa proponują im książeczki antystresowe do kolorowania, malowania, kaligrafowania czy odwzorowywania. Na rynku dostępne są zarówno kolorowanki dla dorosłych, które opierają się na zapełnianiu kolorem gotowych obrazków, jak i kreatywne książki wymagające większego wkładu własnego.

Kolorowanki dla dorosłych w psychologii

Psycholodzy są zgodni co do tego, że kolorowanki dla dorosłych pozytywnie wpływają na nastrój i psychikę człowieka. Pozwalają złagodzić stres, wyciszyć się. Oprócz tego kolorowanie zwiększa koncentrację i kreatywność, a także buduje wiarę we własne siły. Niektórzy psychologowie w kolorowankach antystresowych upatrują nawet remedium na stany depresyjne.

Kolorowanki antystresowe dla dorosłych są wykorzystywane przez psychologię od dawna. Są one jednym z narzędzi profesjonalnej terapii. Po książeczkę do kolorowania sięgać można nie tylko w gabinecie psychologa, ale i we własnym domu. Stanowią prosty sposób na relaks. Aby ukoić nerwy, wystarczy tylko kolorowanka, pudełko kredek, chęci i kilka do kilkunastu minut wolnego czasu.

Tajemnicza kolorowanka

Modę na kolorowanki dla dorosłych rozpoczęła publikacja „Tajemny Ogród” Johanny Basford. Została ona wydana w 2011 roku i sprawiła, że trend kolorowania wyszedł z podziemia. W malowance dorośli znaleźli nie tylko obrazki do wypełniania barwami, ale i proste zadania do wykonania (np. dorysować cienkopisem szczegóły na kwiatach czy rój trzmieli). Popularność tej książeczki sprawiła, że coraz więcej wydawnictw zaczęło publikować kolorowanki antystresowe dla dorosłych. Przyjmowały one coraz nowsze formy, oferowały różnorodne wzory i kreatywne zadania do wykonania. Dziś wybór w zakresie kolorowanek antystresowych jest przeogromny, ale…

… co kolorują dorośli?

Kolorowanki dla dorosłych to ciekawe wzory i oryginalne desenie. Bardzo popularna jest tematyka kwiatowa, ogrodowa. Motywy roślinne znaleźć można między innymi w kolorowance dla dorosłych „Motywy roślinne i mandale do zabawy i dla relaksu”. Publikacja gwarantuje świetną zabawę i zapewnia możliwość zrelaksowania się w pełnym tego słowa znaczeniu.

Modne wzory do kolorowania odnaleźć można też w kolorowance „Mandala antystresowa. Fraktalna geometria piękna”. W książeczce znajduje się aż 47 mandali inspirowanych słynnymi matematycznymi fraktalami. Mandale mają zdumiewające właściwości terapeutyczne – pozwalają pozbyć się natłoku myśli, wykorzystać twórczą energię i uwolnić wyobraźnię. Zawarte w kolorowance obrazki można wypełniać kredkami, flamastrami, pastelami, akwarelami, tuszem lub farbami akwarelowymi. Po tę książeczkę sięgać mogą zarówno początkujący adepci antystresowego kolorowania, jak i osoby już zaawansowane w tej sztuce.

Oprócz motywów roślinnych i mandeli dorośli chętnie sięgają po kolorowanki antystresowe z ornamentami, szlaczkami, obrazkami zwierząt, owadów, najsłynniejszych budynków świata czy dzieł wielkich malarzy.

Kolorowanki dla dorosłych – zentangle

Moda na kolorowanki antystresowe dla dorosłych sprawiła, że ten rynek stale się rozwija. Obecnie na topie są zentangle oraz zendala. Te pierwsze zawierają kontury rozmaitych obiektów (na przykład zwierząt czy roślin), z kolei drugie to przeważnie okrągłe mandale (w przeciwieństwie do tych tradycyjnych nie muszą być one jednak symetryczne, często wyglądają jak okrągłe witraże, w środku których znajduje się jakiś obiekt). Na czym jednak polega cała zabawa? Obrys obiektu widocznego na kartach publikacji wypełnia się dowolnymi wzorami. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by tak stworzone dzieło następnie wypełnić barwami jak w przypadku tradycyjnej kolorowanki.

Najlepsze kolorowanki dla dorosłych

Wielu specjalistów przyznaje, że to mądra moda. Coraz więcej osób chętnie sięga po tę formę odstresowania i szukaj najlepszych kolorowanek dla dorosłych. Popularnym wyborem jest książeczka „Arabeski Kolorowanki antystresowe”. Odwołuje się ona do klasycznej formy arabesek z motywami geometrycznymi i roślinnymi, które tworzą ozdobne, symetryczne i splątane wzory. W kolorowance odnaleźć można 80 ilustracji, które stanowią wyzwanie dla miłośników rysunku.

Ciekawą propozycją wydawniczą są „Dzikie widoki” – zawierają one obrazki prezentujące krajobrazy z różnych zakątków świata. Mamy więc możliwość pokolorowania między innymi fiordów, lasów deszczowych, stepów, a nawet kosmosu! Szczegółowe i dokładne rysunki pozwalają kształcić spostrzegawczość, umiejętności logicznego myślenia i kreatywność. Ciekawym zabiegiem jest ukrycie na każdym obrazku zwierzątka, które jest naturalnym mieszkańcem danego krajobrazu. Dodatkowym zadaniem jest więc nie tylko nadanie barw obrazkowi, ale i odnalezienie ukrytego stwrzonka.

Zwierzęta do kolorowania można znaleźć także w książeczce autorstwa Krzysztofa Tondera – „Kolorowanki dla dorosłych. Zwierzęta”. Na 64 stronach zawarte są kreatywne obrazki, które zapewniają świetną zabawę w czasie deszczowych popołudni czy po stresującym dniu w pracy. Równie twórcze obrazki dostępne są w kolorowance „Zwierzęta”. Ukryte formy geometryczne pozwolą na maksymalne skupienie oraz oczyszczenie umysłu. W konsekwencji jedna sesja kolorowania zapewni głęboki wewnętrzny spokój. Przy każdym obrazku został zamieszczony ciekawy, inspirujący aforyzm.

Dla dużych marzycieli

„Wyspy” to książeczka do kolorowania dla małych i dużych marzycieli. Na jej kartkach zaprezentowani zostali mieszkańcy niezwykłego – choć wyimaginowanego – archipelagu wysp na Bardzo Spokojnym Oceanie. Kolorowanka pozwala dorosłym wejść w świat przesycony baśniową atmosferą i oddawać się relaksowi przy kolorowaniu ptaków, kotów, ludzi czy pojazdów. Obrazki kolorowanki łączą wieloznaczność z prostotą, melancholię z dziecięcą radością życia i zapraszają do poznawania kulturalnych znaczeń i odniesień. Wszystko to sprzyja rozwojowi wyobraźni, ćwiczeniu pomysłowości i pozwala się zrelaksować.

Kolorowanki antystresowe dla filmomaniaków

W kategorii kolorowanek dla dorosłych na uwagę zasługują te inspirowane literaturą i filmem. Fani znanych od lat historii teraz mogą oddawać się relaksowi, kolorując sceny z ulubionych filmów i książek, a także nadając barwy popularnym bohaterom.

Taką możliwość daje chociażby „The Lord of the Rings. Trylogia filmowa”. Jest to kolorowanka, w którą powinien zaopatrzyć się każdy miłośnik J. R. R. Tolkiena. Zawarte w niej obrazki do kolorowania przedstawiają kluczowe sceny z trylogii i pozwalają na samodzielne nadanie barw światu Frodo, Legolasa czy Golluma. Ta kolorowanka antystresowa daje możliwość powrotu do magicznego Śródziemia i to bez konieczości zasiadania przed telewizorem.

Trylogia Tolkiena to nie jedyne dzieło przeniesione na kartki kolorowanek antystresowych. Gwiezdne Wojny również doczekały się swojej kolorowanki dla dorosłych! „Star Wars. Niezwykła galeria” to zestaw 100 oryginalnych ilustracji i mandali nawiązujących do odległych galaktyk. Wypełniając je barwami, nadaje się im nowy, niepowtarzalny charakter. Dzięki wyobraźni można stworzyć oryginalne portrety Dartha Vadera, Anakina Skywalkera czy księżniczki Lei. Moc kreatywności uwalnia się podczas kolorowania niesamowitych ilustracji, które łączą wizerunki postaci, robotów, statków kosmicznych z ornamentami i ozdobnymi elementami kwiatowymi. Czas spędzony na kolorowaniu tej antystresowej książeczki to radość tworzenia i uwalnianie kreatywności!

365 dni bez stresu

Ciężki dzień w pracy? Kłótnia z drugą połówką? Spadek formy z powodu pogody? Ogólne osłabienie? Idealnym rozwiązaniem na wszelkie tego typu bolączki może być kilka chwil wytchnienia z kolorowanką antystresową. „365 dni bez stresu” zawiera 365 ilustracji do pokolorowania, a więc – jak można się łatwo domyślić – po jednym na każdy dzień w roku. Obrazki wypełnione są misternymi wzorami, koronkowymi detalami i sensacjami mistrzów zen do przeczytania i refleksji.

Kolorowanki antystresowe (nie) tylko dla dorosłych

Po kolorowanki antystresowe sięgają głównie dorośli, jednak z ich pozytywnego działania korzystać mogą też najmłodsi. Mogą oni ubarwiać ilustracje przedstawiające zwierzęta lub rośliny, a także sięgać po specjalnie przygotowane z myślą o nich książeczki antystresowe. Ciekawą propozycją dla dzieci jest kolorowanka „Moc inspiracji”, która nawiązuje do wyprodukowanego przez Disney’a popularnego filmu animowanego – „Kraina Lodu”.

 

Kolorowanie ma przynieść spokój, relaks, pobudzać kreatywność, ćwiczyć skupienie i logiczne myślenie. Po kolorowanki sięgać mogą nie tylko dzieci, ale i dorośli – dla nich przygotowane są specjalne publikacje antystresowe. Są one znakomitą zabawą nawet dla osób, które nigdy nie uważały się za plastyków i wielkich rysowników. Ważna jest tu bowiem nie perfekcja, ale oczyszczenie umysłu i zniwelowanie codziennego stresu. Wszystkie wymienione kolorowanki antystresowe dla dorosłych możesz zamówić na Gandalf.com.pl.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf