Aktualności Recenzje

Klocki LEGO. Wszystko, co warto o nich wiedzieć! Ciekawostki, fakty, historia

Aleksandra
Napisane przez Aleksandra

Klocki to jedna z najlepszych zabawek i nikogo nie trzeba o tym przekonywać. Od dawien dawna wiadomo, że układanie klocków przynosi radość i rozwija dzieci od najmłodszych lat. Budowanie z klocków porusza wyobraźnię, wpływa na sprawność manualną i koordynację wzrokową. Klocki to także kreatywność. Zabawa małymi cegiełkami pozwala na tworzenie własnego, niepowtarzalnego świata. Klocki to też wyzwanie i doskonała nauka cierpliwości. Czasami trzeba jej sporo, żeby stworzyć wymarzoną konstrukcję. Przede wszystkim jednak klocki to świetna zabawa dla maluchów, dla starszych dzieci i dla dorosłych.

Najpopularniejsze klocki świata to LEGO. Każdy z Was o nich słyszał, każdy z nich budował. Jednak, czy wiecie o nich wszystko? Oto garść ciekawostek o klockach LEGO. Poznajcie historię, zadziwiające fakty i liczby najsłynniejszych klocków, jakie do tej pory wymyślono.

CIEKAWOSTKI O KLOCKACH LEGO

kaczka-lego

 • Firma produkująca klocki została założona 12 października 1932 roku w Danii. Nazwa LEGO pojawiła się dwa lata później.
 • LEGO swoją nazwę zawdzięcza dwóm duńskim słowom „leg godt” (baw się dobrze). Ole Kirk Christiansen, który wówczas tworzył jeszcze drewniane zabawki zaczął myśleć marketingowo i doszedł do wniosku, że musi zmienić nazwę swojego przedsiębiorstwa. Ogłosił konkurs wśród pracowników na nową nazwę. Nagrodą była butelka wina domowej roboty. Tak powstała nazwa popularnych klocków.
 • Pierwszą zabawką, jaką wystrugał Christiansen, była drewniana kaczka. Mężczyzna zrobił ją, żeby zająć czymś dzieci. Musiał coś wymyślić ponieważ miał dużo na głowie. Musiał odbudować warsztat, który spłonął i jednocześnie sam zajmować się dziećmi, jego żona zmarła.
 • Firma produkująca Lego powstała z małego rodzinnego zakładu stolarskiego w Billund. Zabawkowy biznes stał się rodzinną tradycją, a produkcja klocków przechodzi z ojca na syna.
 • Najpierw zarządzał Ole Kirk Christiansen. Po jego śmierci firmę przejął jego syn Godtfred Kirk Christiansen. Kolejnym szefem był wnuk założyciela Kjeld. Od ponad 10 lat władzę nad potentatem sprawuje osoba z zewnątrz. 70 % udziałów w Lego ma nadal rodzina Christiansen.
 • Producenci LEGO zawsze mieli idealistyczne podejście do tworzenia zabawek. Motto Ole Kirka Christiansena to: „tylko najlepsze jest wystarczająco dobre”. Mimo upływu lat, nadal funkcjonuje w firmie. Grupa Lego cały czas dba, żeby zabawki były bezpieczne dla dzieci i jak najwyższej jakości.
 • W 1947 roku twórca Lego stwierdził, że warto oprócz drewna wykorzystać do produkcji zabawek również tworzywa sztuczne. Zainwestował w specjalistyczne urządzenie – wtryskarkę. Kosztowała 30 000 koron duńskich, co było równowartością kilkuletnich zysków firmy.
 • Wraz z nową maszyną przyjechały do fabryki próbki klocków angielskiej firmy Kiddicraft. To w oparciu o nie stworzono znany wszystkim klocek Lego.
 • Produkcję klocków lego rozpoczęto w 1949 roku. Opatentowane zostały natomiast dopiero w 1958 roku. W tym czasie właściciele przedsiębiorstwa zajęli się ich sprzedażą za granicę.
 • Logo producenta klocków Lego powstało w 1934 roku. Było ono szare, litery były kanciaste i niewiele przypominało to, którym grupa posługuje się teraz. Znak firmowy Lego przez lata zmieniał się, a niektóre logotypy dalekie były od współczesnego. Logo, którym obecnie posługuje się największy na świecie producent plastikowych klocków, stworzono w 1973 roku.

LEGO W LICZBACH

tadz-mahal

 • W 2015 roku ludzie z Lego Italia zbudowali w Mediolanie wieżę z klocków LEGO, która miała 35,05 metra. To Najwyższa budowla z klocków.
 • Największy zestaw klocków LEGO składa się z 5900 części i jest to słynny Tadż Mahal. Indyjskie mauzoleum ma pół metra szerokości i ma 40 cm wysokości. Kiedyś zestaw ten kosztował około 300 dolarów, ale od dawna nie jest produkowany. W związku z tym jest to unikat z serii „hard to find”. Cena Tadż Mahal w wersji Lego sięga kilku tysięcy dolarów.
 • Pierwsza figurka Lego została wyprodukowana w 1974 roku. Wyglądała ona inaczej niż te, które znamy dziś, była przede wszystkim większa. Z kolei pierwsze minifigurki pojawiły się w 1975 roku. Masowa produkcja ludzików z klocków ruszyła w 1978 roku. Od tamtego czasu powstało ponad 5 miliardów ludków Lego.
 • Dwa podstawowe klocki LEGO 2×4 można połączyć na 24 różne sposoby. Przy trzech klockach ilość kombinacji wzrasta do 1060, a przy sześciu to 915103765 możliwości.
 • Klocek Lego Duplo choć jest osiem razy większy od standardowego klocka to nadal jest z nim kompatybilny. Jednym z założeń producenta tych zabawek jest to, żeby wszystkie elementy do siebie pasowały.
 • Podobno co sekundę sprzedaje się na świecie 7 zestawów Lego.
 • 40 miliardów cegiełek Lego ułożonych jedna na drugiej byłoby w stanie połączyć Ziemię z Księżycem.

RODZAJE KLOCKÓW LEGO

Oferta zestawów tematycznych publikowana jest w wydawanych co pół roku katalogach. Znajdują się tam też informacje o nadchodzących nowościach. Poza zestawami tematycznymi dostępne są pakiety podstawowych klocków w różnych kolorach.

Lego Duplo

Lego Duplo to klocki stworzone z myślą o najmłodszych. Mogą się nimi bawić dzieci od półtora roku do 5 lat. Górna granica wiekowa jest umowna, gdyż i starsze dzieci chętnie budują z Duplo. Klocki te są większe od standardowych dzięki czemu są łatwiejsze w układaniu. Zestawy Duplo tworzone są tak, aby maluchy bawiły się i rozwijały.

Lego City 

Lego City to seria dla starszych dzieci, która oparta jest na miejskim życiu. Budynki, pojazdy, policja, straż pożarna, szpital, kolej, lotnisko, a nawet centrum kosmiczne, to i wiele więcej można stworzyć z zestawów City. Ta serią mogą bawić się już czteroletnie dzieci.

Lego Friends

Lego Friends to zestawy zaprojektowany z myślą o dziewczynkach. Są w nim mini laleczkami Lego, zwierzątka, domy, kawiarnie, klub jeździecki, miasteczko Heartlake. Dziewczynki mogą tworzyć świat, o jakim marzą.

Lego Ninjago 

Lego Ninjago to zabawka dla chłopców. Motyw przewodni tej serii to ninja i ich wrogowie. Pojawiają się smoki, twierdze, pirackie sterowce i rozmaite sprzęty do stoczenia poważnych walk na miarę dziecięcej wypobraźni.

Lego Creator 

Lego Creator to linia zestawów Lego oparta na budowaniu, a raczej konstruowaniu tego, o czym marzy dziewczynka lub chłopiec. Można skonstruować Ferrari 10248, zimowy sklepik z zabawkami, diabelski młyn, czy najsłynniejsze budowle świata. Producent zadbał, żeby detale dopięte były na ostatni guzik, a wiele zestawów zaprojektowanych jest w taki sposób, że z tych samych klocków, można zrobić trzy różne rzeczy.

Lego Technic 

Lego Technic to prawdziwe wyzwanie dla konstruktorów i młodych majsterkowiczów. Zestawy tej linii Lego, tak jak wszystkie inne, mają dołączoną instrukcję obsługi, mimo to wymagają odrobiny inżynierskiego spojrzenia. Pojazdy z tej serii są bardzo precyzyjnie wykonane, mają sprawne układy kierownicze i mnóstwo szczegółów sprawiających, że efekt końcowy zabawy jest wow!

Grupa Lego idzie z duchem czasu. Dlatego oprócz klasycznych zestawów klocków są też serie Lego oparte na filmach i bajkach. Są między innymi Lego Star Wars, Lego Angry Birds, Lego Ninjago, Lego Super Heroes.

   

Lego zadbało o to, by każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Wielbiciele średniowiecznych zamków, pasjonaci kosmicznych wypraw, miłośnicy architektury, fani pojazdów wyścigowych, małe księżniczki i wielcy piraci, każdy może stworzyć swój świat z klocków Lego!

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Aleksandra

Aleksandra

Prowadzi podwójne życie - to w realu i we śnie. A śni tak, że tylko siadać i spisywać. Jej pasją jest m.in. literatura. Czyta wszędzie, zawsze ma zaczęte kilka książek. Ostatnio nie jest to jednak łatwe, bo... giną jej zakładki. Znajduje je po jakimś czasie w pokoju córeczki, a mała "złodziejka" robi niewinną minkę. Kolejna pasja to film...