Kiedy najlepiej kupować podręczniki szkolne?

edukacja Agnieszka
Napisane przez Agnieszka 820 wyświetleń
Brak komentarzy
Udostępnij:

Wakacje wciąż trwają, a wielu z nas ma jeszcze przed sobą urlopowe wyjazdy i nie myśli w tym momencie o tym, co będzie po powrocie. Z jednej strony trzeba czasem postawić na „chill”, z drugiej jednak robienie wszystkiego na ostatnią chwilę niejednokrotnie może skończyć się źle. Dlaczego? Bo nawet jeśli zaplanujemy sobie coś na tzw. ostatni dzwonek, zawsze może pojawić się niespodziewana okoliczność, która nie pozwoli nam zrealizować tych planów. Dotyczy to każdej kwestii, nawet zakupu podręczników szkolnych. Warto się zastanowić, gdzie i kiedy kupować podręczniki na rok szkolny 2021/2022?

 

Księgarnie stacjonarne

Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość bezpośredniego kontaktu ze sprzedawcą, który doradzi nam, jakie podręczniki i zeszyty ćwiczeń oraz dodatkowe pomoce dydaktyczne wybrać. Wytłumaczy nam też, kiedy kupować podręczniki i ile przygotować na nie pieniędzy. Szkolne zakupy w sklepie czy księgarni stacjonarnej są też dobre dlatego, że nabywane podręcznik, zeszyt, piórnik i inne przedmioty można na miejscu obejrzeć, porównać i dokonać świadomego wyboru. Ale żeby tak miło nie było, przedstawimy też wady zakupów podręczników w księgarni stacjonarnej. Przede wszystkim, musimy wyjść z domu, znaleźć odpowiednią księgarnię z przystępnymi cenami, a następnie to, co kupiliśmy, zataszczyć do mieszkania. Celowo użyliśmy określenia „zataszczyć”, bo wyprawka szkolna trochę waży… Co więcej, bywa tak, że takich kursów możemy mieć kilka, bo nie wiadomo, czy za pierwszym razem uda nam się kupić wszystkie potrzebne rzeczy. Zdarza się oczywiście, że możemy poprosić pracowników księgarni o dostarczenie naszych zakupów do domu. Miejmy jednak na uwadze fakt, że nie każdy sklep oferuje taką usługę. No i będziemy musieli za nią dopłacić. Warto zaznaczyć również, że ceny produktów w sklepach stacjonarnych często są wyższe niż tych sprzedawanych przez Internet.

Polacy nie gęsi, iż swój język mają!

Księgarnie internetowe

W przypadku takich zakupów jesteśmy bardziej elastyczni jeśli chodzi o to, kiedy najlepiej kupować podręczniki szkolne. Dlaczego? Bo nie musimy planować naszych zakupów na określony dzień i tracić w ten sposób sporo czasu. To niewątpliwa zaleta tej opcji. Księgarnie internetowe, takie jak Gandalf.com.pl, posiadają przejrzyste strony podzielone na kategorie oraz skuteczne wyszukiwarki. W takich sklepach istnieje wiele opcji wyszukania odpowiednich książek. Możemy je znaleźć po nazwie podręcznika, wydawnictwie czy serii, ale też oczywiście po rodzaju szkoły i klasy czy przedmiotu. W przypadku korzystania z księgarni internetowych dla wielu z nas pytanie: „Kiedy kupować podręczniki?” nie wydaje się już takie straszne. Wystarczy komputer czy inne urządzenie z dostępem do internetu i możemy zamawiać je, kiedy tylko mamy ochotę. Co więcej, jeśli danego tytułu akurat nie będzie na stanie sklepu, możemy poprosić o jego domówienie i dosłanie. Ceny podręczników w księgarni internetowej są zazwyczaj niższe niż tych kupowanych w księgarni stacjonarnej. Sklepy sprzedające w sieci często oferują swoim klientom różne rabaty czy promocje. Jaki jest minus kupowania wyprawki szkolnej przez Internet? Będzie to odwrócenie sytuacji związanej z zaletami sklepów stacjonarnych, a więc: nie mamy bezpośredniego kontaktu ze sprzedawcą oraz możliwości organoleptycznego zapoznania się z nabywanym produktem. Przejdźmy zatem teraz do kluczowego pytania…

Odkryj sekrety ludzkiego ciała

Kiedy kupować podręczniki?

Mimo wszystko drodzy optymiści nie warto zostawiać tego na ostatnią chwilę. Każdy z Was chyba dobrze wie, że przezorny zawsze ubezpieczony. I niech tak będzie i w tej sytuacji. Choć lato w pełni, księgarnie stacjonarne i wysyłkowe już od dawna są przygotowane na nawał pracy związanej z kupnem podręczników szkolnych. Szykują też atrakcyjne i konkurencyjne ceny szkolnej wyprawki, tak, aby zachęcić klientów do odwiedzenia właśnie ich placówki. Kupując szkolną wyprawkę w wakacje, mamy też czas na to, by ewentualnie rozłożyć ten niemały wydatek na kilka razy. Jednego dnia możemy zamówić podręczniki do przedmiotów ścisłych, a przykładowo za dwa tygodnie – do języków. Takie działanie zapobiegnie zbyt dużemu obciążeniu domowego budżetu. Jeśli wiemy już, kiedy najlepiej kupować podręczniki szkolne (z odpowiednim wyprzedzeniem, najlepiej jeszcze w sierpniu), sprawdźmy, jakie książki należy nabyć.

Z królową nauk za pan brat

Czy w nowym roku szkolnym uczniów czekają zmiany?

Jeśli chodzi o dzieci ze szkół podstawowych, książki i zeszyty ćwiczeń pozostają takie same. Ewentualnie rodzice i nauczyciele mogą zapoznać się z alternatywnymi podręcznikami, proponowanymi przez inne wydawnictwa. Takie porównania nie są złym pomysłem, kiedy leży nam na sercu jak najlepsze wyedukowanie naszej pociechy. Warto sprawdzić, co mają w ofercie poszczególni wydawcy, porównać ceny i wybrać dla dzieci dodatkowe książki, które wzbogacą ich wiedzę. Dodajmy, że pytanie, kiedy kupować podręczniki, mogą też zadać sobie rodzice przedszkolaków. Najlepsze księgarnie internetowe mają bowiem w ofercie bogatą kolekcję edukacyjnych książeczek i ćwiczeń dla najmłodszych dzieci. Publikacje te uczą maluchy rozwoju zdolności motorycznych, bez których nie jest możliwa nauka pisania. Są kolorowe, pełne sympatycznych bohaterów, a przede wszystkim – rozwijających zadań. Ale że o zmianach w oświacie mieliśmy mówić, po tej małej dygresji wróćmy do naszego tematu. W tamtym roku szkolnym nowa podstawa programowa czekała uczniów klasy I i II liceum i technikum po podstawówce oraz uczniów klasy I i II szkoły branżowej po podstawówce; w tym roku zmiany dopadły także uczniów klas III, a są one o tyle istotne, że wpływają też na kwestię tego, kiedy najlepiej kupować podręczniki szkolne.

Nowe podręczniki dla kilku roczników uczniów

Nowa podstawa programowa wymusiła opracowanie nowego zestawu książek. Pamiętać o tym muszą rodzice młodych ludzi, którzy skończyli właśnie 8-klasową szkołę podstawową i wybierają się do liceum, technikum lub szkoły branżowej, czyli zawodowej. Zmiany dotyczą podręczników do nauki wszystkich przedmiotów. Jeśli po tych rewolucjach nadal zastanawiasz się, kiedy kupować podręczniki, warto samemu sobie odpowiedzieć, że jak najwcześniej, by nie borykać się we wrześniu z wymianą starych książek na nowe. Tym bardziej że w szkołach średnich młodzież uczy się kilkunastu przedmiotów. Wśród nich znalazły się: język polski, nowożytny język obcy, łacina, język mniejszościowy lub regionalny, kultura antyczna, filozofia, historia, historia muzyki, historia sztuki, muzyka, plastyka, podstawy przedsiębiorczości, geografia, wiedza o społeczeństwie, biologia, matematyka, chemia, fizyka, informatyka, etyka, WF, edukacja dla bezpieczeństwa czy wychowanie do życia w rodzinie. Mnogość tych pozycji powinna wpłynąć na naszą decyzję, kiedy najlepiej kupować podręczniki szkolne. Nie zapominajmy też o tym, że uczniowie wybierający się do szkół branżowych mają dodatkowe, zawodowe przedmioty, a co za tym idzie – dodatkowe książki i ćwiczenia. Wśród nich są na przykład podręczniki do informatyki, budownictwa, hotelarstwa, lotnictwa, gastronomii, fryzjerstwa czy kosmetyki.

Decyzja o tym, kiedy kupować podręczniki, należy wyłącznie do Ciebie. My ze swojej strony radzimy jednak, by zrobić to wcześniej i mieć spokój, niż barować się z tym tematem do września.

Udostępnij:
21 lipca 2020

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.