Kidult, czyli jak znaleźć dziecięcą radość?

aktualności Avatar
Napisane przez Magdalena Ulanowska
Brak komentarzy
Udostępnij:

Kidult – popularny trend wśród osób dorosłych

W dzisiejszych czasach coraz częściej spotykamy się z terminem „kidult”, który jest połączeniem angielskich słów „kid” (dziecko) i „adult” (dorosły). Kidult to trend, w którym osoba dorosła w swoich zachowaniach, zainteresowaniach czy sposobie spędzania wolnego czasu nadal czerpie z tego, co zwykle kojarzy się z dzieciństwem. To zjawisko, które zyskuje na popularności w różnych kulturach na całym świecie. Odzwierciedla zmieniające się społeczne normy i podejście do życia, pracy oraz zabawy.

Kidult – cechy charakterystyczne

Osoby dorosłe podążające za trendem często zajmują się zbieraniem zabawek, grami wideo, czytaniem komiksów. Chętnie uczestniczą również w konwentach fanów fantastyki lub animacji. Nie boją się oni publicznie przyznać, że interesują ich rzeczy uznawane tradycyjnie za „dziecinne”. Często też poszukują produktów i usług, które są oficjalnie kierowane do dzieci, ale są dostosowane do potrzeb dorosłych.

Kidult – przyczyny popularności

Kidult można postrzegać jako forma ucieczki od stresów i presji związanej z dorosłością. Współczesny świat stawia przed ludźmi wiele wyzwań – od niepewności zawodowej, przez zobowiązania finansowe, po trudności w znalezieniu równowagi między życiem prywatnym a zawodowym. Dzięki swoim zainteresowaniom osoby dorosłe znajdują odskocznię od codziennych obowiązków, relaksując się w sposób, który przypomina beztroskie chwile z dzieciństwa.

Społeczno-kulturowe spojrzenie

Zjawisko kidult może być także odbiciem zmian w społeczno-kulturowych oczekiwań wobec dorosłych. Tradycyjne modele dorosłości, które kładły nacisk na stabilizację i odpowiedzialność, ustępują miejsca bardziej elastycznym podejściom, które pozwalają na większą indywidualność. Osoby podążające z kidultem często wyróżnia kreatywność i otwartość na różne eksperymenty i doświadczenia. Często przekłada się na innowacyjność zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.

Kategoria kidult

Kidult to nie tylko zjawisko kulturowe, ale również ekonomiczne. Rynek zauważył potencjał w tej grupie i coraz częściej pojawiają się produkty skierowane specjalnie dla dorosłych, które nawiązują do estetyki i doświadczeń dziecięcych. Kategoria produktów kidult obejmuje szeroki zakres towarów i usług, które łączą elementy dziecięcej zabawy i dorosłej niezależności, dostarczając dorosłym unikalnych doświadczeń.

Zabawki i kolekcjonowanie

Jednym z najbardziej charakterystycznych aspektów rynku kidult są zabawki i przedmioty kolekcjonerskie. Firmy takie jak LEGO czy Funko rozszerzyły swoją ofertę o edycje specjalne i limitowane serie zabawek. Choć technicznie produkty te są zabawkami, często posiadają skomplikowane instrukcje i wysoką jakość wykonania, przyciągając uwagę dorosłych kolekcjonerów. Zabawki te mogą mieć również wartość inwestycyjną, co dodatkowo przyciąga dorosłych klientów.

Gry wideo i gry planszowe

Gry wideo, tradycyjnie kojarzone głównie z młodszymi użytkownikami, stały się uniwersalną formą rozrywki dla osób w każdym wieku. Podobnie gry planszowe, które często są bardzo zaawansowane pod kątem zasad i strategiczności. Z kolei sklepy i kawiarnie chętnie organizują wieczory gier, które są świetną okazją do społecznych interakcji w luźnej, nieformalnej atmosferze.

Moda i akcesoria

Rynek mody również zauważył potencjał w dorosłych, którzy chcą wyrazić swoje zainteresowania poprzez ubrania i dodatki. Odzież z postaciami z popularnych kreskówek, filmów czy gier wideo to tylko jedne z wielu przykładów. Ponadto, dostępne są różnorodne akcesoria, takie jak plecaki, biżuteria czy elementy dekoracyjne, które łączą funkcjonalność z zabawnym, dziecięcym stylem.

Książki i komiksy

Osoby dorosłe podążające za trendem chętnie sięgają również po komiksy, i literaturę młodzieżową. Często także wracają do swoich ulubionych książek z dzieciństwa.

Malowanie po numerach i mozaiki

Inne formy spędzania wolnego czasu to m.in. malowanie po numerach czy układanie obrazów techniką diamentową (układanie mozaiki za pomocą specjalnych kryształków).

Maskotki i pluszaki

Coraz częściej dorośli ceniący sobie uroczą i przytulną przestrzeń, wypełniają ją pluszowymi misiami i maskotkami. Niekiedy może to nawiązywać do japońskiego nurtu kawaii, który celebruje wszystko, co urocze i słodkie.

Kidult to zabawa, beztroska i dziecięca radość. Jeśli chcesz odpocząć psychicznie od codzienności i jak kiedyś zatracić się w różnych rozrywkach, które znasz z dzieciństwa, sięgnij po produkty z kategorii kidult!

Udostępnij:
7 maja 2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.