Recenzje

Jakie zabawki kupować dziecku? Czyli co Mikołaj powinien przynieść maluchowi? Praktyczne rady i pomysły

Aleksandra
Napisane przez Aleksandra

    Kiedy pojawiają się w domu dzieci święta zyskują nowy wymiar. Jest więcej radości, śmiechu, gwaru, zabawy, śpiewania… i oczywiście więcej prezentów. Kiedy dzieciaki rozpakowują podarunki, czy to na Mikołajki, czy pod choinką, wszyscy wlepiają oczy w małego człowieka. Dorośli czekają na reakcję. Niepewność, przejęcie, dreszczyk emocji, a może nawet odrobina strachu. Ufff… maluch ucieszył się. Kamień z serca. Jest ulga. Można świętować. Co jednak, kiedy dziecko jest rozczarowane???

Wybór prezentu wcale nie jest łatwy i dorośli mają z tym sporo kłopotów. Zastanawiają się, podpytują pociechę, dyskutują ze znajomymi, pytają sprzedawców, a i tak mają mnóstwo wątpliwości. Jak kupić dziecku idealny prezent? Jaki będzie nietrafiony?

       Jest kilka zasad, których trzeba przestrzegać. Żeby pomóc Wam uniknąć wpadek zebrałam je i stworzyłam swoistego rodzaju niezbędnik dla rodziców, cioć, wujków,itd. Ten wpis będzie poświęcony zabawkom dla maluchów. Oczywiście tekst poświęcony prezentom dla starszaków też się pojawi.

1. Zabawka dostosowana do wieku i umiejętności dziecka

Myślę, że to jedno z podstawowych kryteriów wyboru. Dzieci rozwijają się indywidualnie, ale nie bez powodu na produktach przeznaczonych dla nich, zawsze jest zaznaczony wiek. Jest to ważne przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo. Zabawki dla maluchów nie mogą zawierać małych elementów. Żeby ułatwić Wam sprawę, podzieliłam dzieciaki na cztery grupy wiekowe i przypisałam do każdej pomysły na prezent.

Takie maleństwa nie bawią się jeszcze świadomie. Można raczej powiedzieć, że zaczynają poznawać świat. Potrzebują przedmiotów, które im to ułatwią i umilą. Mogą to być między innymi:  pluszaki, zabawki z materiałów, które mają różną fakturę np. pluszowe zwierzaki Taggies – Piesekprzytulaczek żyrafa Zosia Smily play, książeczka materiałowakaruzele, pozytywki np. uspokajacz z projektorem, grzechotki , zawieszki np. grzechotka gąsieniczka, zawieszka pluszowa Freddie.

Kilkumiesięczne pociechy mają już określone umiejętności i potrafią sporo zdziałać same. Dlatego fajnym pomysłem na prezent, są zabawki, które od nich wymagają zaangażowania. Odpowiednie będą między innymi: sortery np. muchomorek z klockami, klocki odkrywcy, piramidki np. pierwsza piramidka, słodki tort urodzinowy, kiwaczki np. pingwinek kiwaczekmiękkie piłki np. piłka welurowa z dzwonkiem, gumowa kula, zabawki dźwiękowe, edukacyjne np. edukacyjna Kula Hula.

  

Dzieci potrafią już nie tylko siedzieć, chodzić, ale i całkiem szybko biegać 🙂 Cieszą je rzeczy, które pozwalają wykorzystywać różne umiejętności, a przede wszystkim rozwijać sprawność ruchową. Można wybrać np. zabawki do ciągnięcia lub pchania np. biedronka do ciągnięcia, konik Klara do ciągnięcia, miś do pchania, instrumenty muzyczne np. kolorowy bębenek, marakasy, janczary, zabawki drewniane, sortery, klocki np. ciężarówka z sorterem safari, drewniana gąsienica, pierwsze klocki, zabawki edukacyjne np. żyrafa centrum zabawy, muzyczny stół edukacyjny, książeczka z wierszykamizabawki do kąpieli np. zestaw do kąpieli umyj świnkikubki w kształcie zwierząt morskich.

   

  • Trzeci rok +

Tu decydujący wpływ mają zainteresowania dziecka, które możemy zaobserwować. Dziewczynki najchętniej opiekują się lalkami, gotują, sprzątają. Chłopcy natomiast lubią auta, samoloty, majsterkowanie. Na rynku mnóstwo jest zabawek tego rodzaju. Nie wszystkie jednak spodobają się dziecku. Dlaczego? Ponieważ dzieci wiedzą co jest ładne, estetyczne, a co nie. Potrafią dostrzec różnie między zabawką solidnie wykonaną, a bublem. Warto więc zwracać uwagę na markę i wykonanie. Dla dzieci w tym wieku poleciłabym: lalki, akcesoria dla lalek np. lalka bobas Lily, lalka bobas Bethany, butelka ze smoczkiem, spacerówka, krzesełko do karmienia, domki np.  słonecznikowa chatka, sprzęty kuchenne np. zestaw obiadowy, auta pojazdy, auto Jumbo policja, auto do skręcania, auto serwis.

 

  • Dla chłopca, czy dla dziewczynki?

zabawki, uniwersalne i zawsze trafione, które ucieszą i chłopca i dziewczynkę. Zaliczają się do nich między innymi klocki. Najpopularniejsze dla najmłodszych jest Lego Duplo. Klocki dostosowane są do różnego wieku. Zestawy są tematyczne np. wóz strażacki, leśny park, klinika dla pluszaków, kawiarenka, czy plażowe wyścigi. Już same nazwy sugerują dla kogo przeznaczone są klocki. Nie jest to oczywiście regułą. Dziewczynki często lubią bawić się samochodami, coś o tym wiem 😉 Z kolei chłopcy lubią domki. Oczywiście poza Duplo, są też klocki innych marek, które także można dobrać do wieku i zainteresowań małego człowieka.

   

Innym ponadczasowym i świetnym prezentem są książeczki. Są one niezbędne w każdym wieku. Podobnie, jak w przypadku klocków, są takie, które spodobają się bardziej dziewczynkom, jak też te pisane z myślą o chłopcach. Jest oczywiście mnóstwo opowieści skierowanych do wszystkich. Temu zagadnieniu poświęciłam wpis: Książki dla dzieci – super prezent! Oto, co lubią najmłodsi. Rady dla cioć, wujków i nie tylko . Zachęcam do lektury

Kolejne zabawki, które zawsze „dają radę” to układanki, dopasowywanki i puzzle. Można w nie angażować nawet maluchy. Producenci dbają o to, żeby poziom trudności był odpowiedni do wieku. Bardzo ważne, żeby dziecko miało tę odpowiednią. Trzeba zaczynać od najprostszych, przez średnie do bardziej skomplikowanych.

    

Ostatnia moją propozycją, która na 100% spodoba się każdemu dziecku to wszelkie artykuły plastyczne. Kredki, mazaki, farby, ciastolina, kleje z brokatem, stempelki, pieczątki, naklejki… Z całą pewnością taka zabawa rozwija dziecko, pobudza wyobraźnię, rozwija umiejętności techniczne. Dzieci z całą pewnością kochają kreatywne zabawy, niektórzy rodzice chyba mniej.

    

  •   Elektroniczne zabawki edukacyjne – tak, czy nie?

Wielu osobom wydaje się, że to genialne rozwiązanie – połączenie przyjemnego z pożytecznym. I jest to oczywiście prawda, ale tylko wtedy, kiedy takie zabawki mają wysoką jakość. Rola zabawek edukacyjnych, to jak wiadomo między innymi nauka – liczenia, angielskiego, poznawanie liter, dźwięków… Dlatego złym pomysłem jest kupowanie tanich podróbek, gadżetów, które zamiast poprawnie wymawianych słów, wydają dziwne dźwięki. Zniekształcone słowa nie tylko niczego nie nauczą malucha, ale mogą też się utrwalić.

  • Kiepskie pomysły

Zaliczam do nich:

Słodycze – to pójście na łatwiznę. Dziecko pewnie się ucieszy, ale jest to pójście na łatwiznę i „zapchanie” malucha tym, co nie jest dla niego zdrowe. Nie mówię oczywiście o pojedynczej, symbolicznej słodkości, która jest do zaakceptowania.

Zabawki „na wyrost” – dziecko nie będzie potrafiło w pełni korzystać z takiego prezentu. Może przez to denerwować się, a nawet zniechęcić się do danej zabawy.

Hałaśliwe, agresywne – nawet jeśli maluch w pierwszym momencie ucieszy się, to w efekcie może zwyczajnie zacząć się bać, a jeśli nie, to taki prezent na pewno znienawidzą inni domownicy.

Podróbki – w tym przypadku mam na myśli zabawki słabe jakościowe, nieestetyczne, czy też wykonane tandetnie. Lały człowiek jest bardzo bystry i dostrzeże każdy szczegół. Dlatego jeśli chcemy sprawić radość, to Myszka Miki niech będzie „Prawdziwa”, klocki niech w łatwy sposób dopasowują się, a autkom niech nie odpadają po kilku minutach kółka.

      Czym Wy lubiliście się bawić? A może macie swoje sprawdzone pomysły na prezenty dla najmłodszych? Namawiam do podzielenia się nimi w komentarzach.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Aleksandra

Aleksandra

Prowadzi podwójne życie - to w realu i we śnie. A śni tak, że tylko siadać i spisywać. Jej pasją jest m.in. literatura. Czyta wszędzie, zawsze ma zaczęte kilka książek. Ostatnio nie jest to jednak łatwe, bo... giną jej zakładki. Znajduje je po jakimś czasie w pokoju córeczki, a mała "złodziejka" robi niewinną minkę. Kolejna pasja to film...