Jak przygotować się do matury z biologii?

aktualności Gandalf.com.pl
Napisane przez Gandalf.com.pl
Brak komentarzy
Udostępnij:

Jeśli przygotowania do matury podstawowej są już za Tobą, czas skupić się na tym, co sam sobie wybrałeś, czyli na maturze rozszerzonej. To właśnie matura z biologii i jej wynik mają wpływ na to, czy dostaniesz się na wymarzone studia – medycyna, farmacja…te kierunki stoją przed Tobą otworem. Dlatego właśnie postaraj się przygotować do niej najlepiej, jak potrafisz. Nie martw się, pomożemy Ci w tym! Razem z Gandalf.com.pl nie tylko świetnie zdasz maturę z biologii, ale i dostaniesz się na upragnioną uczelnię wyższą!

Jak wygląda matura z biologii?

Egzamin z biologii składa się tylko z części pisemnej w wersji rozszerzonej. Nie ma czegoś takiego jak matura podstawowa z biologii 😉 Ani tym bardziej matura ustna! Ufff 😉 Cały egzamin trwa aż 3 godziny, ale nic nie stoi na przeszkodzie, abyście skończyli pracę wcześniej. A co na nim znajdziecie? Typy zadań są bardzo zróżnicowane, począwszy od zadań zamkniętych, przez otwarte, prawda/fałsz, aż po uzupełnianie tabeli, czy interpretację wykresów.

Matura z biologii – zakres tematyczny

Zakres tematów obowiązujących na maturze z biologii jest bardzo szeroki. W wytyczne na egzamin wchodzą oczywiście wszystkie tematy, które kiedykolwiek były przerabiane w toku nauczania w szkole podstawowej i liceum/technikum, ale poszerzone o dodatkową wiedzę. Tutaj nie przyda Ci się czysta teoria, ale umiejętność jej zastosowania. Zadania maturalne wymagają od Ciebie wyciągania wniosków, analizy problemów, wykresów i doświadczeń, a także pracy z grafiką i tabelami. Na ich podstawie musisz wybrać bądź sformułować odpowiedź, popartą zdobytą wiedzą.

Co najczęściej pojawia się na maturze z biologii?

Biorąc pod uwagę egzaminy z poprzednich lat, najczęściej występującymi pytaniami są te, dotyczące człowieka i jego budowy. Jest to oczywiście najobszerniejsza kategoria ze wszystkich w dziedzinie biologii, dlatego to właśnie z niej pochodzi najwięcej pytań. Na drugim miejscu plasuje się metabolizm oraz ekologia – kolejne bardzo obszerne grupy. Jeśli uda Ci się opanować wymagane pojęcia, zagwarantują Ci one dużą część wszystkich możliwych do zdobycia punktów. 

Jak zdać maturę z biologii?

  1. Rozplanuj sobie naukę. Matura z biologii to nie jest prosta sprawa. Jeśli zdecydujesz się na naukę na ostatnią chwilę, nie chcemy Cię martwić, ale nie ogarniesz takiego materiału 😥 Poza tym nauka na ostatnią chwilę to dodatkowy, niepotrzebny stres, a tego w maju masz aż nadto. Nie dokładaj sobie dodatkowych zmartwień. Nie chcemy Cię straszyć, bo matura nie jest najważniejsza, ale właśnie od niej zależy Twoja najbliższa przyszłość. 
  2. Zrób własne notatki. Najlepiej kolorowe i zapadające w pamięć. Każdy opracowywany temat poprzyj wieloma przykładami, bo to właśnie na nich oparte są zadania maturalne. Zawrzyj w nich opisy poznawanych doświadczeń i przypadków. I powtarzaj, powtarzaj, powtarzaj… 😉
  3. Rozwiązuj zadania z poprzednich lat. Może i tematy zadań nie trafią się 1:1 z tymi, które już były w poprzednich latach. Ale pula pojęć w przypadku biologii jest akurat wyczerpalna. Przy okazji, dzięki zapoznaniu się ze starymi zadaniami, nie będziesz zaskoczony ich formą. Może uda Ci się trafić na podobne, do tego, które już rozwiązywałeś? Trzymamy za to kciuki! ✊🏻
  4. Wybierz odpowiednie repetytorium. Takie, które gromadzi i tłumaczy potrzebne zagadnienia, na podstawie którego możesz sporządzić własne notatki. Tak uporządkowana wiedza oszczędzi Ci szukania dodatkowych źródeł informacji w podręcznikach lub internecie. A niektóre z nich zawierają także przykładowe zadania, wraz z odpowiedziami. 

Więcej tytułów znajdziesz w dziale pomocy maturalnych do matury z biologii.

POWODZENIA !!! 🌱🐞🧬🦠

Udostępnij:
2 lutego 2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.