Jak napisać dobrą recenzję książki?

aktualności Avatar
Napisane przez Justyna
Brak komentarzy
Udostępnij:

Przeczytałeś wyjątkowo dobrą książkę i chcesz się podzielić swoimi wrażeniami z innymi? A może wyjątkowo złą i chcesz ich ostrzec? Takie możliwości daje Ci właśnie wystawienie recenzji! Jak jednak napisać ją poprawnie i tak, aby kogoś do książki zachęcić (niekoniecznie zdradzając jej zakończenie 😋), ewentualnie ostrzec, czego się można po tytule spodziewać. A gdzie możecie pisać takie recenzje? I dodatkowo zgarniać za nie super nagrody? Oczywiście na Gandalf.com.pl!

Recenzja – co to właściwie jest?

Recenzja książki to nic innego, jak opis danego dzieła wraz z Twoją opinią o nim. Oczywiście ta forma literacka nie musi dotyczyć jedynie książek. Śmiało możecie recenzować także inne publikacje, filmy, seriale, przedstawienia teatralne i pozostałe wydarzenia kulturalne, w których bierzecie udział. Jak napisać recenzję książki poprawnie?

Rodzaje recenzji:

  • Informacyjna – porównywalna z charakterystyką, w niej autor skupia się na informacjach o samym produkcie/wydarzeniu, historii powstania, autorze/organizatorze, bohaterach, a także przybliża jego problematykę. 
  • Felietonowa – formą zbliżona do felietonu, skupia się na przemyśleniach autora recenzji odnośnie do utworu/wydarzenia, ale wzbogaconych o problematykę i informacje o samym dziele. 
  • Eseistyczna – w niej znajdziemy jedynie subiektywny punkt widzenia autora recenzji, osobiste przemyślenia i jednostronny punkt widzenia.

Jak napisać recenzję książki – krok po kroku:

Wstęp

W tej części skup się na wprowadzeniu czytelnika do tematu, jaki będziesz poruszać. Koniecznie podaj tytuł, autora publikacji i wprowadź w charakter samej recenzji.

Przydatne zwroty: “Ostatnio na rynku pojawiła się …”, “W ostatnim czasie na sklepowe półki trafiła …”

Rozwinięcie

To najdłuższa część całej recenzji. W niej skupiasz się na przybliżeniu czytelników własnej argumentacji i istoty książki. Możesz wprowadzić go w świat bohaterów, poruszyć najważniejsze wątki albo miejsca. Nie zdradzaj pod żadnym pozorem żadnych ważnych momentów ani tym bardziej zakończenia!

Zakończenie

To miejsce na wnioski i Twoje ostateczne zdanie. Pamiętaj, że jeśli wydajesz niepochlebną opinię, to jest to jedynie Twoja własna opinia i książka może się spodobać innym czytelnikom.

Przydatne zwroty: Podsumowując…, “Ostatecznie książka przypadła/nieprzypadła mi do gustu, jednak …”

Gdzie publikować recenzje?

Chcesz publikować swoje recenzje, a do tego zgarniać super nagrody?

1. Wejdź na Gandalf.com.pl.

2. Wybierz produkt, który chcesz zrecenzować. Nie mamy limitu dodanych recenzji 😁

3. Zjedź na dół 🙂

4. Uzupełnij pola i oceń produkt (koniecznie na 5x⭐ 😜).

5. Weź udział w konkursie.

6. Ciesz się wygraną 👑

Nagrody za recenzje:

Nagroda główna: bon podarunkowy o wartości 50 zł 🤑 i 15 pkt klienta

2 miejsce: 10 punktów

3 miejsce: 8 punktów

Dodatkowo: 5 recenzji zgarnia darmową dostawę 🏎️

Zwycięzcy wybierani są w każdy poniedziałek (w przypadku świąt, dni wolnych od pracy i nagłych przypadków- wtorek). O wygranej dowiesz się z wiadomości mailowej, a listę zwycięzców i regulamin znajdziesz tutaj: punkty za recenzje 🏆

Udostępnij:
12 kwietnia 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.