Archiwum Polecamy

Jackie Collins – wszystko co musicie o niej wiedzieć

Avatar
Napisane przez Gandalf

       Dlaczego wyrzucono ją ze szkoły? Co miała wspólnego z Michaelem Jacksonem, a co z Marlonem Brando? Od czego pisarka była uzależniona? Czemu ukrywała chorobę? Jaki chciała mieć napis na nagrobku?

     Ostatni rozdział życia Jackie Collins  zakończyła 19 września 2015r. Angielska powieściopisarka zmarła na raka. Collins bez wątpienia jest jedną z najchętniej czytanych autorek na świecie. Napisała ponad 30 bestsellerów głównie sensacyjno-obyczajowych. Jej powieści dzieją się przede wszystkim w Hollywood, w świecie luksusu, bogactwa i władzy. Romanse, namiętność, seks, zdrady, zazdrość, intrygi, podstępy… to w książkach Jackie Collins codzienność. Bohaterkami jej powieści są piękne, silne, niezależne, pewne siebie kobiety i mężczyźni odnoszący sukcesy.

    Jackie Collins napisała między innymi:

Teraz przejdźmy do tego, co powinniście wiedzieć o światowej sławy autorce bestsellerów!  

 • Urodziła się w 1937 roku w Londynie. Jako nastolatka przeniosła się do Kalifornii i tam ułożyła sobie życie. Zmarła w wieku 77 lat w Beverly Hills po kilkuletniej walce z rakiem piersi.
 • Jacqueline Jill Collins była córką agenta teatralnego, którego klientem był m.in. zespół The Beatles i nauczycielki tańca pracującej jako hostessa w nocnym klubie. Jackie miała młodszego brata Billa i starszą siostrę Joan Collins – aktorkę znaną głównie z serialu „Dynastia”
 • Jackie została wyrzucona ze szkoły w wieku 15 lat i nigdy do niej nie wróciła. Usunięto ją za palenie papierosów, wagarowanie i czytanie „brudnych” książek. Wtedy właśnie wyjechała do Hollywood, gdzie już mieszkała jej siostra Joan.
 • Pisarka kilka lat temu zaskoczyła wszystkich ujawniając, że uprawiała seks z Marlonem Brando – ikoną kina. Był jej ulubionym aktorem, a film „Dziki” („The wild one”) widziała 26 razy. Jackie miała wówczas 16 lat, a w Hollywood była zaledwie od tygodnia. Marlon miał prawie 30 i był u szczytu sławy. Mężczyzna uwiódł nastolatkę na jednaj z imprez. Collins po latach powiedziała, że mieli krótki, ale wspaniały romans.
 • Od 1950 roku zaczęła grać w filmach klasy B, a także serialach telewizyjnych, między innymi „Danger Man” i „The Saint” („Święty”). Pojawiała się też w serialu „Przyjaciółki”.
 • W 1989 roku wystąpiła w teledysku Michaela Jacksona do piosenki „Liberian Girl”.
 • Powieści Jackie Collins sprzedały się w ponad 500 milionach egzemplarzy na całym świecie i przetłumaczono je na 40 języków.
 • Pierwsza powieść Jackie Collins wydana w 1968 roku pt. „Świat jest pełen żonatych mężczyzn” („The World is full of Married Men”) wywołała skandal. Określano ją jako „brudną”, „paskudną” i „obrzydliwą”. Książka została zakazana w Australii naji RPA ze względu na bardzo otwarte treści seksualne.
 • Pisarka uważała, że osoby, które najbardziej krytykują jej książki, nigdy ich nie czytały.
 • Jackie Collins pomimo tego, że była bystra i potrafiła korzystać z komputera, swoje książki cały czas pisała ręcznie. Używała do tego czarnego długopisu i żółtego notesu.
 • Jackie nie nazywała siebie pisarką, czy też literatką. Mówiła, że jest po prostu gawędziarzem opowiadającym różne historie po swojemu. Twierdziła, że pisarze tworzą wielkie i nudne opisy, a do tego używają długich słów, których nikt nie rozumie. Ona tego nie robiła.
 • Ponad piętnaście powieści Jackie Collins jest ciągle drukowana. Wszystkie z nich były bestsellerami New York Times’a.
 • Jackie kochała życie w Hollywood, ponieważ uważała, że ludzie są milsi niż w Anglii. Z kolei za rodzinnym krajem tęskniła z powodu sklepów Mark&Spencer, gdzie uwielbiała robić zakupy spożywcze.
 • Nie podobało jej się w Hollywood to, że ludzie tracą pieniądze i czas na przesadne dbanie o siebie. Robią mnóstwo operacji plastycznych i godzinami przesiadują w salonach piękności, u dietetyków, na siłowniach. Ona sama robiła manicure i zajmowało jej to 10 minut. Wybranie się w tym celu do kosmetyczki trwało by kilka godzin – tak twierdziła. Zdradziła, że raz w życiu zrobiła sobie botoks i źle się z tym czuła.
 • Ta słynna powieściopisarka była skrajnie uzależniona od oglądania telewizji. Oglądała wszystko: seriale, reality show, filmy… Próbowała powstrzymywać się, ale nie potrafiła. To było silniejsze od niej. Zdarzało jej się nawet nie wychodzić z łóżka i oglądać telewizję przez cały dzień.
 • Pierwszy raz Collins wyszła za mąż mając 17 lat. Jej mąż biznesmen Wallace Austin zmarł po przedawkowaniu narkotyków. Drugi mąż Oscar Lerman był starszy od pisarki o 18 lat. Pobrali się w 1966 roku i przeżyli razem 26 lat. Lerman zmarł na raka w 1992 roku.
 • Po śmierci ukochanego męża Jackie Collins wycofała się z życia publicznego. Całkowicie poświęciła się pisaniu. Powstała wówczas książka „American Star” upamiętniająca jej ukochanego męża Oscara Lermana.
 • Powieściopisarka była sześć lat w nieformalnym związku z Frankiem Calcagnini biznesmenem z Los Angeles. Byli zaręczeni i planowali ślub, ale cztery miesiące przed wyznaczoną datą Calcagnini zmarł na raka.
 • Jackie Collins niewielu osobom powiedziała o swojej chorobie. O tym, że ma nowotwór wiedzieli na pewno jej najbliżsi – siostra Joan i trzy córki: Tracy, Tiffany i Rory.
 • Dlaczego nie podała opinii publicznej informacji o tym, że ma raka? Pisarka powiedziała, że nie chciała budzić w ludziach sympatii poprzez chorobę. Nie chciała, żeby jej życie toczyło się taką drogą. Chciała do końca cieszyć się każdym dniem i mieć kontrolę nad swoim życiem.
 • Po zdiagnozowaniu raka piersi w czwartym stadium rokowania były fatalne – lekarze dawali Collins zaledwie kilka miesięcy. Jackie jednak była silna i nie poddawała się. Walczyła z chorobą ponad sześć lat.
 • Od momentu postawienia diagnozy Jackie Collins napisała jeszcze pięć książek. Podróżowała po świecie i spotykała się z fanami.
 • Pisarka bardzo kochała swoją rodzinę i uwielbiała spędzać z nią czas. Była dumna z córek. Najbardziej jednak cieszył ją widok bawiących się wnucząt. Miała ich sześcioro.
 • Autorka licznych bestsellerów była praktykującą buddystką. Mówiła, że nie boi się śmierci, bo jest ona spokojna. I jak wierzą buddyści można pojawić się znów na świecie tyle, że w innym wcieleniu.
 • Napis na nagrobku, który pisarka życzyła sobie mieć brzmi: „She gave a lot of people a lot of pleasure”.

Które książki Jackie Collins czytaliście? A może dopiero planujecie coś przeczytać? Czekam na Wasze komentarze!

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf