Polecamy

Horrory o nawiedzonych domach i duchach. 5 filmów, w których zaświaty nie dają ukojenia duszom

horrory o nawiedzonych domach
Avatar
Napisane przez Gandalf

Horrory o nawiedzonych domach lub duchach to ten typ filmów grozy, który szczególnie oddziałuje na wyobraźnię – nikt bowiem nie wie, co tak naprawdę czeka nas po śmierci. I choć wizja opętanych dusz oraz zemsty zza grobu wcale nie należy do najprzyjemniejszych, to jednak w kinematografii sprawdza się idealnie. Fani tego typu filmów uwielbiają dreszczyk emocji i bezradność bohaterów, gdy tajemnicze, opętane siły ukazują swoje prawdziwe oblicze – nawet jeśli po seansie przez długi czas strach spędza im sen z powiek. Poniżej przedstawiamy ranking wybranych horrorów, zarówno o duchach, jak i nawiedzonych domach.

Módl się o przebaczenie

Horror o nawiedzonym domu… czy może klasztorze? Miejsca sacrum również mogą zostać opętane przez demony – za życia nikt nie był w końcu święty, nawet osoby duchowne. „Zakonnica” Gary’ego Daubermana jest tego idealnym przykładem, bo przenosi widza do tajemniczego i przerażającego klasztoru w Rumunii, gdzie niekoniecznie można spotkać Boga – ale jego rywala już tak. Gdy główna bohaterka, młoda nowicjuszka Irene, wraz z księdzem Burke próbują dowiedzieć się, co stoi za samobójstwem jednej z sióstr zakonnych, na ich drodze staje złowroga siła, która za wszelką cenę próbuje pozbawić ich nie tylko życia, ale i wiary. Ten horror o duchach uzupełnia słynną „Obecność 2”, przedstawiając postać demonicznej zakonnicy, której sam wygląd potrafi zmrozić krew w żyłach.

Obłęd czy opętanie?

„Delirium” w reż. Adama Alleki to film, który można odczytywać dwojako – albo jako psychodeliczny horror o nawiedzonym domu, albo jako przerażający thriller, ukazujący ciemną stronę ludzkiej psychiki. Tom, główny bohater, wychodzi po wielu latach z zakładu psychiatrycznego i zamieszkuje samotnie w ogromnym i opuszczonym domu po zmarłych rodzicach. Ma miesiąc na to, aby się zaaklimatyzować i powrócić do normalnego życia – w przeciwnym wypadku na nowo powróci do psychiatryka. To oznacza, że aby pozostać na wolności, będzie musiał walczyć ze swoimi omamami i przekonać samego siebie, że oczy go oszukują – tylko czy aby na pewno tak jest w rzeczywistości? Czy tajemnicze postacie, które przypominają Tomowi o dawno niewidzianych członkach rodziny, faktycznie są wyłącznie jego urojeniem, czy może… istnieją naprawdę i są w stanie doprowadzić do tragedii?

Ed i Lorraine Warrenowie

Jednym z najbardziej znanych horrorów o duchach i nawiedzonych domach jest fenomenalna „Obecność” Jamesa Wana. Dzięki niej (oraz drugiej części, wypuszczonej parę lat później) niemal każdy słyszał o małżeństwie świeckich egzorcystów – Edzie i Lorraine Warrenach. Prawdziwą sławę przyniosło im śledztwo w sprawie „horroru Amityville”. W „Obecności” widzimy ich na parę lat przed tymi wydarzeniami – w niewielkiej wsi, do której wprowadza się małżeństwo Perronów wraz z piątką dzieci. Ich dom jest ogromny i początkowo nic nie wskazuje na to, że przysporzy im aż tylu problemów. Perronowie coraz bardziej zaczynają odczuwać obecność tajemniczej siły. Co więcej – zagrożone stają się przede wszystkim ich dzieci. Nie maja wyjścia – muszą wezwać pomoc. Ed i Lorraine przybywają, aby rozwiązać zagadkę nawiedzonego domu, i odkrywają jego mroczną historię. W obliczu poznanego zła pozostają jednak bezradni – pomóc mogą tylko egzorcyzmy, na które muszą uzyskać zgodę z samego Watykanu. Czy uda im się to zrobić, zanim demoniczna siła na dobre przeniknie do tego świata?

Mistrz horrorów na ekranie

Jeśli chodzi o książki horrory o duchach, bez wątpienia królem pozostaje Stephen King. Jego powieści i opowiadania były nieraz ekranizowane, a każdy z tych filmów jest warto polecenia. Tym razem prezentujemy jednak nie pojedyncze dzieło, ale cały serial oparty na mrocznej twórczości Kinga – oto „Castle rock”. Seria czerpie pełnymi garściami ze spuścizny amerykańskiego pisarza, a cała akcja zostaje osadzona w słynnym stanie Maine. Odcinki są horrorami zarówno o duchach, jak i o nawiedzonych domach oraz różnych zjawiskach paranormalnych czy fantastycznych, które nie zawsze da się racjonalnie wyjaśnić. Każdy fan Stephena Kinga odnajdzie tu mnóstwo nawiązań do jego poszczególnych powieści. Będzie zachwycony sposobem, w jaki twórcy połączyli ze sobą poszczególne postaci i wątki. To także świetny serial dla każdego fana filmów grozy. Bez względu na to, czy jest on zaznajomiony z książkami Kinga, czy też nie, podczas seansu z pewnością odczuje dreszczyk emocji!

Rodzinne sekrety

„Dziedzictwo. Hereditary” w reż. Ariego Astera to jedno z nowszych widowisk. Udowadnia ono, że każdy może mieć w domu swój mały horror z duchem lub demonem w roli głównej – zwłaszcza jeśli jego rodzina skrywa przedziwne tajemnice. Cała historia rozpoczyna się śmiercią Ellen, seniorki rodu Grahamów, kobiety, która – jak się okazuje – nie do końca była tym, za kogo się podawała. Od tego momentu Annie i Steve wraz z dziećmi – Peterem oraz Charlie – są świadkami przedziwnych i paranormalnych zjawisk. Nie wiedzą, co zostawiła po sobie Ellen, ale z dnia na dzień coraz mocniej odczuwają demoniczną siłę, która sprawia, że ich życie zamienia się w istny horror. Nie tylko cały dom wydaje im się nawiedzony, ale i oni sami czują się jak opętani. Czy to wszystko jest wyłącznie przedziwnym, zbiorowym omamem, czy może wśród nich faktycznie znajduje się dusza zza światów? A jeśli tak… to jaką postać przybiera?

 

Horrory o nawiedzonych domach i duchach nieraz czerpią z miejskich legend i opowieści. Główną rolę odgrywają w nich zagadkowe oraz opuszczone budynki. Zwykle ośmielają się do nich wejść wyłącznie najdzielniejsi śmiałkowie. I choć w prawdziwym życiu nic im się nie dzieje, to jednak w horrorach już niekoniecznie mają szczęście. Egzorcyści, duchowni, rodziny tuż po przeprowadzce czy przypadkowi goście… Bez względu na to, kim są, piekielne dusze nie dają im żyć w spokoju. Lubimy oglądać ich zmagania ze śmiercią i bezsilność wobec tajemniczego zła, bo sami czujemy się bezpieczni. Przynajmniej do momentu, gdy w środku nocy nie usłyszymy cichych szeptów i odgłosów powolnych kroków…

Jak zawsze – wszystkie straszne horrory o nawiedzonych miejscach możesz zamówić na Gandalf.com.pl.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf