Polecamy

Horrory o nawiedzonych domach i duchach. 5 filmów, w których zaświaty nie dają ukojenia duszom

horrory o nawiedzonych domach
Avatar
Napisane przez Gandalf

Horrory o nawiedzonych domach lub duchach to ten typ filmów grozy, który szczególnie oddziałuje na wyobraźnię – nikt bowiem nie wie, co tak naprawdę czeka nas po śmierci. I choć wizja opętanych dusz oraz zemsty zza grobu wcale nie należy do najprzyjemniejszych, to jednak w kinematografii sprawdza się idealnie. Fani tego typu filmów uwielbiają dreszczyk emocji i bezradność bohaterów, gdy tajemnicze, opętane siły ukazują swoje prawdziwe oblicze – nawet jeśli po seansie przez długi czas strach spędza im sen z powiek. Poniżej przedstawiamy ranking wybranych horrorów, zarówno o duchach, jak i nawiedzonych domach.

Módl się o przebaczenie

Horror o nawiedzonym domu… czy może klasztorze? Miejsca sacrum również mogą zostać opętane przez demony – za życia nikt nie był w końcu święty, nawet osoby duchowne. „Zakonnica” Gary’ego Daubermana jest tego idealnym przykładem, bo przenosi widza do tajemniczego i przerażającego klasztoru w Rumunii, gdzie niekoniecznie można spotkać Boga – ale jego rywala już tak. Gdy główna bohaterka, młoda nowicjuszka Irene, wraz z księdzem Burke próbują dowiedzieć się, co stoi za samobójstwem jednej z sióstr zakonnych, na ich drodze staje złowroga siła, która za wszelką cenę próbuje pozbawić ich nie tylko życia, ale i wiary. Ten horror o duchach uzupełnia słynną „Obecność 2”, przedstawiając postać demonicznej zakonnicy, której sam wygląd potrafi zmrozić krew w żyłach.

Obłęd czy opętanie?

„Delirium” w reż. Adama Alleki to film, który można odczytywać dwojako – albo jako psychodeliczny horror o nawiedzonym domu, albo jako przerażający thriller, ukazujący ciemną stronę ludzkiej psychiki. Tom, główny bohater, wychodzi po wielu latach z zakładu psychiatrycznego i zamieszkuje samotnie w ogromnym i opuszczonym domu po zmarłych rodzicach. Ma miesiąc na to, aby się zaaklimatyzować i powrócić do normalnego życia – w przeciwnym wypadku na nowo powróci do psychiatryka. To oznacza, że aby pozostać na wolności, będzie musiał walczyć ze swoimi omamami i przekonać samego siebie, że oczy go oszukują – tylko czy aby na pewno tak jest w rzeczywistości? Czy tajemnicze postacie, które przypominają Tomowi o dawno niewidzianych członkach rodziny, faktycznie są wyłącznie jego urojeniem, czy może… istnieją naprawdę i są w stanie doprowadzić do tragedii?

Ed i Lorraine Warrenowie

Jednym z najbardziej znanych horrorów o duchach i nawiedzonych domach jest fenomenalna „Obecność” Jamesa Wana. Dzięki niej (oraz drugiej części, wypuszczonej parę lat później) niemal każdy słyszał o małżeństwie świeckich egzorcystów – Edzie i Lorraine Warrenach. Prawdziwą sławę przyniosło im śledztwo w sprawie „horroru Amityville”. W „Obecności” widzimy ich na parę lat przed tymi wydarzeniami – w niewielkiej wsi, do której wprowadza się małżeństwo Perronów wraz z piątką dzieci. Ich dom jest ogromny i początkowo nic nie wskazuje na to, że przysporzy im aż tylu problemów – gdy jednak Perronowie coraz bardziej zaczynają odczuwać obecność tajemniczej siły, co więcej, gdy zagrożone stają się przede wszystkim ich dzieci, nie mają innego wyjścia jak wezwać pomoc. Ed i Lorraine przybywają, aby rozwiązać zagadkę nawiedzonego domu, i odkrywają jego mroczną historię. W obliczu poznanego zła pozostają jednak bezradni – pomóc mogą tylko egzorcyzmy, na które muszą uzyskać zgodę z samego Watykanu. Czy uda im się to zrobić, zanim demoniczna siła na dobre przeniknie do tego świata?

Mistrz horrorów na ekranie

Jeśli chodzi o książki horrory, bez wątpienia królem pozostaje Stephen King. Jego powieści i opowiadania były nieraz ekranizowane, a każdy z tych filmów jest warto polecenia. Tym razem prezentujemy jednak nie pojedyncze dzieło, ale cały serial oparty na mrocznej twórczości Kinga – oto „Castle rock”. Seria czerpie pełnymi garściami ze spuścizny amerykańskiego pisarza, a cała akcja zostaje osadzona w słynnym stanie Maine. Odcinki są horrorami zarówno o duchach, jak i o nawiedzonych domach oraz różnych zjawiskach paranormalnych czy fantastycznych, które nie zawsze da się racjonalnie wyjaśnić. Każdy fan Stephena Kinga odnajdzie tu mnóstwo nawiązań do jego poszczególnych powieści i będzie zachwycony sposobem, w jaki twórcy połączyli ze sobą poszczególne postaci i wątki. To także świetny serial dla każdego fana filmów grozy – bez względu na to, czy jest on zaznajomiony z książkami Kinga, czy też nie, podczas seansu z pewnością odczuje dreszczyk emocji!

Rodzinne sekrety

„Dziedzictwo. Hereditary” w reż. Ariego Astera to jedno z nowszych widowisk, które udowadnia, że każdy może mieć w domu swój mały horror z duchem lub demonem w roli głównej – zwłaszcza jeśli jego rodzina skrywa przedziwne tajemnice. Cała historia rozpoczyna się śmiercią Ellen, seniorki rodu Grahamów, kobiety, która jak się okazuje, nie do końca była tym, za kogo się podawała. Od tego momentu Annie i Steve wraz z dziećmi – Peterem oraz Charlie – są świadkami przedziwnych i paranormalnych zjawisk. Nie wiedzą, co zostawiła po sobie Ellen, ale z dnia na dzień coraz mocniej odczuwają demoniczną siłę, która sprawia, że ich życie zamienia się w istny horror. Nie tylko cały dom wydaje im się nawiedzony, ale i oni sami czują się jak opętani. Czy to wszystko jest wyłącznie przedziwnym, zbiorowym omamem, czy może wśród nich faktycznie znajduje się dusza zza światów? A jeśli tak… to jaką postać przybiera?

Horrory o nawiedzonych domach i duchach nieraz czerpią z miejskich legend i opowieści, w których główną rolę odgrywają zagadkowe oraz opuszczone budynki. Zwykle ośmielają się do nich wejść wyłącznie najdzielniejsi śmiałkowie. I choć w prawdziwym życiu nic im się nie dzieje, to jednak w horrorach już niekoniecznie mają szczęście. Egzorcyści, duchowni, rodziny tuż po przeprowadzce czy przypadkowi goście – bez względu na to, kim są, piekielne dusze nie dają im żyć w spokoju. Lubimy oglądać ich zmagania ze śmiercią i bezsilność wobec tajemniczego zła, bo sami czujemy się bezpieczni – a przynajmniej do momentu, gdy w środku nocy nie usłyszymy cichych szeptów i odgłosów powolnych kroków.

Jak zawsze – wszystkie straszne horrory o nawiedzonych domach możesz zamówić na Gandalf.com.pl.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf