Aktualności

Historia LEGO: wszystko, co warto wiedzieć. Ciekawostki, fakty, historia

Klocki to jedna z najlepszych zabawek i nikogo nie trzeba o tym przekonywać. Od dawien dawna wiadomo, że układanie klocków przynosi radość i rozwija dzieci od najmłodszych lat. Budowanie z klocków porusza wyobraźnię, wpływa na sprawność manualną i koordynację wzrokową. Klocki to także kreatywność. Zabawa małymi cegiełkami pozwala na tworzenie własnego, niepowtarzalnego świata. Taka zabawa to też wyzwanie i doskonała nauka cierpliwości. Czasami trzeba jej sporo, żeby stworzyć wymarzoną konstrukcję. Przede wszystkim jednak klocki to świetna zabawa dla maluchów, dla starszych dzieci i dla dorosłych.

Najpopularniejsze klocki świata to LEGO. Każdy z Was o nich słyszał, każdy z nich budował. Jednak, czy wiecie o nich wszystko? Zanana jest Wam historia LEGO? Oto garść ciekawostek o klockach LEGO. Poznajcie historię, zadziwiające fakty i liczby najsłynniejszych klocków, jakie do tej pory wymyślono.

LEGO ciekawostki

Historia marki LEGO sięga pierwszej połowy XX wieku. Data, kiedy została założona firma nie jest momentem powstania klocków, które znają wszyscy. Historia lego jest znacznie bardziej złożona i jest naprawdę ciekawa, a nawet inspirująca. Z tego wpisu dowiecie się między innymi kiedy powstało Lego i w jaki sposób.

 • Firma produkująca klocki została założona 12 października 1932 roku w Danii. Nazwa LEGO pojawiła się dwa lata później.
 • LEGO swoją nazwę zawdzięcza dwóm duńskim słowom „leg godt”. Ole Kirk Christiansen, który wówczas tworzył jeszcze drewniane zabawki zaczął myśleć marketingowo i doszedł do wniosku, że musi zmienić nazwę swojego przedsiębiorstwa. Ogłosił konkurs wśród pracowników na nową nazwę. Nagrodą była butelka wina domowej roboty. Tak powstała nazwa popularnych klocków.
 • Pierwszą zabawką, jaką wystrugał Christiansen, była drewniana kaczka. Mężczyzna zrobił ją, żeby zająć czymś dzieci. Musiał coś wymyślić ponieważ miał na głowie dużo obowiązków. Starał się odbudować warsztat, który spłonął i jednocześnie sam zajmował się dziećmi ponieważ jego żona zmarła.
 • Historia marki LEGO sięga małego rodzinnego zakładu stolarskiego w Billund. To z niego powstała i przekształciła się w imperium. Zabawkowy biznes stał się rodzinną tradycją, a produkcja klocków przechodzi z ojca na syna.
 • Najpierw zarządzał Ole Kirk Christiansen. Po jego śmierci firmę przejął jego syn Godtfred Kirk Christiansen. Kolejnym szefem był wnuk założyciela Kjeld. Od ponad 10 lat władzę nad potentatem sprawuje osoba z zewnątrz. 70 % udziałów w LEGO ma nadal rodzina Christiansen.
 • Producenci LEGO zawsze mieli idealistyczne podejście do tworzenia zabawek. Motto Ole Kirka Christiansena to: „tylko najlepsze jest wystarczająco dobre”. Mimo upływu lat, nadal funkcjonuje w firmie. Grupa LEGO cały czas dba, żeby zabawki były bezpieczne dla dzieci i jak najwyższej jakości.
 • W 1947 roku twórca LEGO stwierdził, że warto oprócz drewna wykorzystać do produkcji zabawek również tworzywa sztuczne. Zainwestował w specjalistyczne urządzenie – wtryskarkę. Kosztowała 30 000 koron duńskich, co było równowartością kilkuletnich zysków firmy.
 • Wraz z nową maszyną przyjechały do fabryki próbki klocków angielskiej firmy Kiddicraft. To w oparciu o nie stworzono znany wszystkim klocek LEGO.
 • Produkcję klocków lego rozpoczęto w 1949 roku. Opatentowane zostały natomiast dopiero w 1958 roku. W tym czasie właściciele przedsiębiorstwa zajęli się ich sprzedażą za granicę.
 • Logo producenta klocków LEGO powstało w 1934 roku. Było ono szare, litery były kanciaste i niewiele przypominało to, którym grupa posługuje się teraz. Znak firmowy LEGO przez lata zmieniał się, a niektóre logotypy dalekie były od współczesnego. Logo, którym obecnie posługuje się największy na świecie producent plastikowych klocków, stworzono w 1973 roku.

LEGO w liczbach

 • W 2015 roku ludzie z Lego Italia zbudowali w Mediolanie wieżę z klocków LEGO, która miała 35,05 metra. To Najwyższa budowla z klocków.
 • Największy zestaw klocków LEGO składa się z 5900 części i jest to słynny Tadż Mahal. Indyjskie mauzoleum ma pół metra szerokości i ma 40 cm wysokości. Kiedyś zestaw ten kosztował około 300 dolarów, ale od dawna nie jest produkowany. W związku z tym jest to unikat z serii „hard to find”. Cena Tadż Mahal w wersji Lego sięga kilku tysięcy dolarów.
 • Pierwsza figurka LEGO została wyprodukowana w 1974 roku. Wyglądała ona inaczej niż te, które znamy dziś, była przede wszystkim większa. Z kolei pierwsze minifigurki pojawiły się w 1975 roku. Masowa produkcja ludzików z klocków ruszyła w 1978 roku. Od tamtego czasu powstało ponad 5 miliardów ludków LEGO.
 • Dwa podstawowe klocki LEGO 2×4 można połączyć na 24 różne sposoby. Przy trzech klockach ilość kombinacji wzrasta do 1060, a przy sześciu to 915103765 możliwości.
 • Klocek LEGO Duplo choć jest osiem razy większy od standardowego klocka to nadal jest z nim kompatybilny. Jednym z założeń producenta tych zabawek jest to, żeby wszystkie elementy do siebie pasowały.
 • Podobno co sekundę sprzedaje się na świecie 7 zestawów LEGO.
 • 40 miliardów cegiełek LEGO ułożonych jedna na drugiej byłoby w stanie połączyć Ziemię z Księżycem.

Czy znaliście te LEGO ciekawostki? Ja myślę, że historia klocków Lego to niezły temat na film.

Rodzaje klocków Lego

Oferta zestawów tematycznych LEGO publikowana jest w wydawanych co pół roku katalogach. Znajdują się tam też informacje o nadchodzących nowościach. Poza zestawami tematycznymi dostępne są pakiety podstawowych klocków w różnych kolorach.

LEGO Duplo 

LEGO Duplo to klocki stworzone z myślą o najmłodszych. Mogą się nimi bawić dzieci od półtora roku do 5 lat. Górna granica wiekowa jest umowna, gdyż starsze dzieci też chętnie budują z Duplo. Klocki te są większe od standardowych dzięki czemu są łatwiejsze w układaniu. Zestawy Duplo tworzone są tak, aby maluchy bawiły się i rozwijały. LEGO Duplo dla dziewczynki mają więcej elementów, które podobają się małym damom, zaś w LEGO Duplo dla chłopca znajduje się więcej części związanych z chłopięcymi pasjami.

LEGO City

LEGO City to seria dla starszych dzieci. Oparta jest ona na miejskim życiu. Budynki, pojazdy, policja, straż pożarna, szpital, kolej, lotnisko, a nawet centrum kosmiczne, to i wiele więcej można stworzyć z zestawów City. Tą serią mogą bawić się już czteroletnie dzieci.

LEGO Friends

LEGO Friends to zestawy zaprojektowane z myślą o dziewczynkach. Są w nich mini laleczkami LEGO, zwierzątka, domy, kawiarnie, klub jeździecki, miasteczko Heartlake. Dziewczynki mogą tworzyć świat, o jakim marzą razem z pięcioma bohaterkami LEGO Friends.

LEGO Ninjago

LEGO Ninjago to zabawka dla chłopców. Motyw przewodni tej serii to ninja i ich wrogowie. Pojawiają się smoki, twierdze, pirackie sterowce i rozmaite sprzęty do stoczenia poważnych walk na miarę dziecięcej wyobraźni.

LEGO Creator 

LEGO Creator to linia zestawów Lego oparta na budowaniu, a raczej konstruowaniu tego, o czym marzy dziewczynka lub chłopiec. Można skonstruować Ferrari 10248, zimowy sklepik z zabawkami, diabelski młyn, czy najsłynniejsze budowle świata. Producent zadbał, żeby detale dopięte były na ostatni guzik, a wiele zestawów zaprojektowanych jest w taki sposób, że z tych samych klocków, można zrobić trzy różne rzeczy.

LEGO Technic 

LEGO Technic to prawdziwe wyzwanie dla konstruktorów i młodych majsterkowiczów. Zestawy tej linii LEGO, tak jak wszystkie inne, mają dołączoną instrukcję obsługi, mimo to wymagają odrobiny inżynierskiego spojrzenia. Pojazdy z tej serii są bardzo precyzyjnie wykonane, mają sprawne układy kierownicze i mnóstwo szczegółów sprawiających, że efekt końcowy zabawy jest wow!

Marka LEGO idzie z duchem czasu. Dlatego oprócz klasycznych zestawów klocków są też serie Lego oparte na filmach i bajkach. Są między innymi LEGO Star Wars, LEGO Angry Birds.

Historia LEGO i oferta klocków pokazują, że zadbano o to, by każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Wielbiciele średniowiecznych zamków, pasjonaci kosmicznych wypraw, miłośnicy architektury, fani pojazdów wyścigowych, małe księżniczki i wielcy piraci, każdy może stworzyć swój świat z klocków LEGO.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Aleksandra

Aleksandra

Prowadzi podwójne życie - to w realu i we śnie. A śni tak, że tylko siadać i spisywać. Jej pasją jest m.in. literatura. Czyta wszędzie, zawsze ma zaczęte kilka książek. Ostatnio nie jest to jednak łatwe, bo... giną jej zakładki. Znajduje je po jakimś czasie w pokoju córeczki, a mała "złodziejka" robi niewinną minkę. Kolejna pasja to film...

 • gangrena

  Historia powstania klockow lego nieprawdziwa. Duńczycy zerzneli pomysł od człowieka z Anglii. Smutne to ze malo ludzi o tym wie a wynalazca popelnil samobojstwo. Dunczycy ostatecznie wykupili patent od corek po smierci anglika. Cwaniaczki dorobili sie na czyims nieszczesciu.