Polecamy

Harlan Coben – książki znanego pisarza, które warto przeczytać. Od których powieści autora najlepiej zacząć?

harlan coben książki
Avatar
Napisane przez Gandalf

Nawet jeżeli nigdy nie mieliście w rękach powieści tego słynnego amerykańskiego pisarza, to z pewnością o Harlanie Cobenie nieraz słyszeliście. Słynie z kreowania mrocznych historii pełnych zwrotów akcji, w których na jaw wychodzą fakty dotyczące zbrodni z przeszłości. Książki autora stale utrzymują się na listach najlepiej sprzedających się bestsellerów. Pisarz ma na swoim koncie już kilkadziesiąt utworów – taka liczba może przytłaczać. Od jakiej książki tak płodnego pisarza zacząć? Na który z licznych utworów Harlana Cobena się zdecydować? Jakie najnowsze książki autora znajdziemy aktualnie w księgarniach? Które pozycje cieszą się największym uznaniem czytelników? Poniższe zestawienie powinno pomóc Wam w wyborze pierwszej (ale też każdej kolejnej) książki tego sławnego Amerykanina. A kto wie, może już wkrótce będziecie się chwalić: Harlan Coben? Kolekcja jego książek to duma mojej biblioteczki!

Harlan Coben – „Nie mów nikomu”

Ta książka Cobena trafiła w Polsce do księgarń w lutym 2018 roku i z miejsca okazała się niemałym wydarzeniem w kręgach fanów literatury kryminalno-sensacyjnej. Z jednej strony dlatego, że amerykańscy czytelnicy mieli szansę poznać ją już prawie 20 lat wcześniej, a z drugiej, że wielu uważa ją za najlepszą powieść z dorobku Cobena.

„Nie mów nikomu” wchodzi w skład cyklu zatytułowanego W labiryncie kłamstw. Nie jest to jednak seria wymagająca znajomości poprzednich tomów – wszystkie historie można czytać w dowolnej kolejności. Fabuła skupia się na tragedii, która spotkała niejakiego Davida Becka. Mężczyzna nie może pogodzić się z wydarzeniami, do których doszło przed ośmiu laty. Wówczas, podczas letniej nocy nad jeziorem, po raz ostatni widział swoją żonę żywą. Podczas gdy jego pozostawiono na pewną śmierć, ona została uprowadzona, a dopiero później zamordowana. Z czymś takim trudno się pogodzić, nawet gdy od tragedii upłyną lata. Gdy mężczyzna otrzymuje wiadomość jakoby Elizabeth wciąż żyła, bez wahania chwyta się tej nadziei. Bez znaczenia jest, że przecież ciało żony zostało już dawno zidentyfikowane… Mimo wszystkich wątpliwości i ostrzeżeń ze strony FBI Beck postanawia zbadać sprawę na własną rękę.

Harlan Coben – „W domu”

Zaledwie miesiąc przed „Nie mów nikomu” swoją polską premierę miała inna książka Harlana Cobena – „W domu”. Powieść wpisuje się w cykl Myron Bolitar i stanowi jego jedenasty tom. To znany pomysł, zwłaszcza w przypadku literatury kryminalnej, by tworzyć serie poświęcone działaniom jednego bohatera – tak też dzieje się w tym przypadku. Historie można poznawać w dowolnej kolejności, niemniej jednak warto odkrywać je w porządku wydawania, by łatwiej rozumieć sposób działania i zmiany zachodzące w bohaterze.

„W domu” Cobena opowiada historię, która swój początek ma dziesięć lat przed śledzoną w powieści akcją. Właśnie wtedy porwani zostają dwaj chłopcy. Ich rodzice to ludzi majętni, więc sprawcy żądają okupu. Niestety, tuż po żądaniach kontakt się urywa – nie wiadomo dlaczego. Czy chłopcy w ogóle żyją? A może porywacze znudzili się ich niańczeniem i postanowili zabić dzieci? Rodziny i policja trwają w niewiedzy aż do niespodziewanego odnalezienia jednego z chłopców w Londynie. A może Myron Boltair i Win Lockwood mają jedynie wrażenie, że udało im się odszukać dziecko, a właściwie już nastolatka? W końcu przez dziesięć lat w wyglądzie sześciolatka zmienia się właściwie wszystko. Jeżeli to on, to gdzie był przez te wszystkie lata? Kto i dlaczego go porwał? Dlaczego z nikim się nie skontaktował? Co pamięta i czy wie, gdzie znajduje się drugi chłopiec?

Harlan Coben – „Nie odpuszczaj”

Rok 2018 rozpieszczał fanów Harlana Cobena. W październiku ukazała się bowiem jeszcze jedna książka autora – „Nie odpuszczaj”. Coben raz jeszcze odwołał się w niej do wydarzeń przed laty. Tym razem bohater powieści, Napoleon „Nap” Dumas, przeżył w młodości serię potwornych tragedii. W szkole średniej stracił brata oraz ukochaną. Leo i jego dziewczynę Dianę znaleziono martwych na torach kolejowych, Maura zaś po prostu zniknęła – nikt nie wiedział, co się z nią stało. Lata później policja znajduje odciski palców dziewczyny w aucie osoby podejrzanej o popełnienie morderstwa. Nap jest więc zmotywowany do rozwiązania zagadki bardziej niż kiedykolwiek. Niestety, kolejne tropy prowadzą go donikąd. Piętrzące się przed nim tajemnice jedynie udowadniają mężczyźnie, że niewiele wiedział zarówno o swoim bracie, jak i swojej dziewczynie. Swoje sekrety skrywa również baza wojskowa położona w miasteczku, w którym dorastał protagonista. Z czasem okazuje się, że los, który spotkał Leo i Dianę, był o wiele bardziej okrutny, niż początkowo się Napoleonowi wydawało. A co dzieje się z jego ukochaną, Maurą? Czy Napowi uda się ją odnaleźć? Czy wyjawi mu sekrety sprzed lat? „Nie odpuszczaj” to historia pełna spisków i rodzinnych tajemnic, która trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony.

Harlan Coben – „Nieznajomy”

W 2018 roku ukazała się też książka Harlana Cobena pod tytułem „Nieznajomy” należąca do wspomnianego już w tym zestawieniu cyklu W labiryncie kłamstw. Różni się ona nieco od pozostałych historii Cobena konstrukcją oraz sposobem opowiadania historii.

Fabuła koncentruje się na tajemniczym Nieznajomym – nie wiadomo skąd przychodzi, nie wiadomo dlaczego w ogóle się zjawia. Ma tylko jeden cel – prawdę. Z nieznanych powodów Nieznajomy zjawia się w życiu Adama Price’a, który jest na dobrej drodze do spełnienia Amerykańskiego Snu. A właściwie był, bo rewelacje, które ma mu do przekazania przybysz, na zawsze odmieniają jego życie. Adam dowiaduje się, że tak naprawdę niewiele wie o swojej żonie. Sekret, który skrywa kobieta, jest po prostu wstrząsający. Kiedy zaczyna się gra o jego życie, mężczyzna nie ma pojęcia, komu zaufać. Gdy Adam miota się bogatszy o nowe informacje, których wcale nie chciał posiadać, Nieznajomy szuka kolejnych osób do „oświecenia”…

Trylogia Harlana Cobena w jednym tomie

Po co kupować jedną książkę Harlana Cobena, która liczy około 300 stron, skoro można zaopatrzyć się od razu w tomiszcze gromadzące cały cykl jego powieści? Wydana w jednej księdze seria o Mickey’u Boltairze, bratanku wspomnianego wcześniej Myrona Boltaira, robi wrażenie. To prawie 700 stron, na których znalazły się trzy powieści – „Schronienie”, „Kilka sekund od śmierci” oraz „Odnaleziony”.

Cykl koncentruje się na śledztwach, które prowadzi młody Boltair. Jego główną sprawą jest wypadek samochodowy ojca. Mickey od początku wierzy, że jego tata żyje, a kraksa była jedynie mistyfikacją. W kolejnych tomach coraz bardziej przybliża się do rozwikłania tajemnicy. Czy jednak chłopak ma w ogóle szansę na odnalezienie ojca? A może zwyczajnie nie chce zaakceptować prawdy? Tę książkę Harlana Cobena po prostu musicie mieć w swojej kolekcji!

 

Zakochanie się w literaturze płodnego twórcy to zawsze pożądane (z perspektywy książkowego mola) zjawisko. Nie trzeba wtedy martwić się o dostępność kolejnych pozycji do czytania – znaleźć można je zarówno w księgarniach, bibliotekach, jak i domach znajomych. Harlan Coben to pisarz nad wyraz aktywny, często wydający kilka książek w ciągu jednego roku. Całkiem niedawno podpisał również umowę z platformą Netflix – wkrótce będzie więc można zobaczyć jego książki zaadaptowane na potrzeby małego ekranu. Fani Cobena cenią sobie przystępny język jego powieści, mnogość zwrotów akcji, intrygujące pomysły i bohaterów z bogatą przeszłością. Powieści amerykańskiego pisarza posiadają pewien wyraźny zestaw cech, który gwarantuje czytelnicze zadowolenie przy każdym pojawiającym się na rynku tytule. Jeżeli szukacie czegoś wciągającego, ale lekkiego i pozwalającego na zapomnienie o ciężkim tygodniu w pracy, lepiej trafić nie mogliście.

Wszystkie wymienione książki Harlana Cobena możesz zamówić na Gandalf.com.pl.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf