„Gwiezdne wojny” i kolejność oglądania filmów. Wiesz, od której części zacząć?

gwiezdne wojny kolejność Gandalf.com.pl
Napisane przez Gandalf.com.pl
Brak komentarzy
Udostępnij:

Choć niemal wszyscy znamy sagę „Gwiezdne wojny”, to kolejność oglądania tych filmów wielu osobom sprawia problemy, ponieważ chronologia powstania ekranizacji nie pokrywa się z chronologią fabularną. Czy zacząć od tych części, które jako pierwsze zostały nakręcone, czy od tych, których akcja rozgrywa się wcześniej? I kiedy obejrzeć spin-offy? Najlepiej najpierw skupić się na dziełach George’a Lucasa. To światowe bestsellery, które odniosły sukces od razu po trafieniu do kin, w latach 80. I 90. Wiemy jednak, że ze względu na prequele i sequele, które pojawiły się po oryginalnej trylogii, widzowie rozpoczynający przygodę z „Gwiezdnymi wojnami” mogą nie wiedzieć, w jakiej kolejności oglądać filmy. Śpieszymy więc z pomocą i w poniższym artykule podpowiadamy!

Oryginalna trylogia

„Gwiezdne wojny”, które ukazały się jako pierwsze w kolejności, to „Część IV. Nowa nadzieja”. I choć może dziwić, że jako pierwszy powinniście obejrzeć czwarty film, to spokojnie – to żaden błąd. „Nowa nadzieja” została nakręcona w 1977 roku i początkowo nie miała numeru ani podtytułu (nazywała się po prostu „Gwiezdne wojny”) – zostały one dodane cztery lata później, gdy Lukas nakręcił już kolejną część. „Nowa nadzieja” jest określana jako czwarty film z powodu chronologii fabularnej. Jej akcja rozgrywa się po prostu później niż akcja trzech ekranizacji, o których będzie mowa w kolejnej części artykułu.

Drugim filmem „Gwiezdnych wojen” w kolejności oglądania powinna być „Część V. Imperium kontratakuje” z 1980 roku, z kolei trzecim – „Część VI. Powrót Jedi” z 1983 roku. Te trzy części nazywa się oryginalną trylogią. Opowiada ona o Luke’u Skywalkerze, który uczy się, jak zostać rycerzem Jedi, księżniczce Lei Organie oraz przemytniku Hanie Solo. Wspólnie z rebelią próbują oni przeciwstawić się ciemnej stronie Mocy i udaremnić plany tajemniczego Dartha Vadera i Mrocznego Lorda Sithów, czyli Imperatora Palpatine’a.

Trzy prequele

Drugą trylogią „Gwiezdnych wojen”, której filmy powinno się w dalszej kolejności oglądać, jest trylogia prequeli. Jej akcja rozgrywa się około dwadzieścia lat przed wydarzeniami z oryginalnej trylogii, czyli części IV–VI. To przede wszystkim historia dumnego, targanego sprzecznymi uczuciami i bardzo obiecującego rycerza Jedi Anakina Skywalkera oraz jego ukochanej Padmé Amidali (senator planety Naboo). To historia walki Separatystów z Republiką Galaktyczną.

Pierwszym filmem z tej trylogii była „Część I. Mroczne widmo” z 1999 roku, drugim „Część II. Atak klonów” z 2002 roku, a trzecim „Część III. Zemsta Sithów” z 2005 roku. I choć chronologicznie wydarzenia z tych ekranizacji są pierwsze, to jednak lepiej zapoznać się z nimi po obejrzeniu oryginalnej trylogii. Wyjaśniają bowiem początek Darta Vadera i opowiadają o narodzinach Luke’a, a te informacje są stopniowo odkrywane w filmach lat 1977–1983 i budują suspens podczas oglądania.

Trzy sequele

Jednymi z nowszych części „Gwiezdnych wojen”, które następnie powinno się oglądać w kolejności, są filmy z trylogii sequeli. Ich akcja rozgrywa się trzydzieści lat po wydarzeniach z oryginalnej trylogii. Skupia się na losach Kylo Rena, czyli syna Hana Solo i Lei Organy, losach młodej adeptki Jedi o imieniu Rey oraz na losach szturmowca Finna. Ten ostatni to dezerter armii Najwyższego Porządku, czyli potężnej organizacji będącej po ciemnej stronie Mocy, która zawładnęła galaktyką po upadku Imperium.

Pierwszym filmem z trylogii sequeli jest „Część VII. Przebudzenie Mocy” z 2015 roku, drugim „Część VIII. Ostatni Jedi” z 2017 roku. Niedługo, bo pod koniec 2019 roku, do kin trafi ostatnia ekranizacja – „Część IX. Skywalker. Odrodzenie”. Pomimo faktu, że filmy powstały wiele lat po poprzednich trylogiach, grają w nich niezastąpieni Mark Hamill (Luke Skywalker), Carrie Fisher (Leia Organa) i Harrison Ford (Han Solo) – warto więc je zobaczyć, aby przekonać się, jak potoczyło się życie ulubionych bohaterów po „Powrocie Jedi”!

„Gwiezdne wojny – historie”

Trzy trylogie to jednak nie wszystko, nawet jeśli to one oficjalnie tworzą sagę „Gwiezdnych wojen”. Następnymi w kolejności oglądania mogą być bowiem filmy ze spin-offów – tzw. historie. Pierwszą nakręconą ekranizacją był „Łotr 1” z 2016 roku – jego akcja została umiejscowiona w momencie, gdy Gwiazda Śmierci dopiero powstawała. Fabuła skupia się na Jyn Erso, która wraz z grupą rebeliantów (między innymi oficerem Cassianem) próbuje wykraść plany budowy tej potężnej, imperialnej broni.

Oprócz „Łotra 1” powstał jeszcze drugi film – „Han Solo” z 2018 roku. Jak można się domyślić, przedstawia on historię jednego z ulubionych bohaterów oryginalnej trylogii: zawadiackiego i sprytnego przemytnika, przyszłego przyjaciela Luke’a Skywalkera. Widz może więc dowiedzieć się, jak narodziła się przyjaźń pomiędzy Hanem a wojowniczym Chewbaccą, jak Han poznał hazardzistę Landa Calrissiana oraz przede wszystkim – jak zdobył Sokoła Millenium!

 

Niejednemu początkującemu fanowi „Gwiezdnych wojen” kolejność oglądania filmów sprawiała problem. Łatwo się pogubić wśród tak wielu części, zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę „Gwiezdne wojny – historie”, które choć są spin-offami, to jednak mocno nawiązują do oficjalnych trylogii. Warto zapoznać się z przedstawioną w artykule chronologią, aby móc w pełni cieszyć się oryginalną i kultową fabułą czy fantastycznymi efektami oraz oglądać wszystkie filmy w napięciu, bez przedwczesnej znajomości niektórych wątków. Saga „Star Wars” jest w końcu obowiązkową pozycją dla wszystkich miłośników science fiction i wątków o podboju kosmosu. Dobrze więc obejrzeć ją w takiej kolejności, w jakiej powstawała! Wszystkie wymienione ekranizacje z trylogii sequeli oraz spin-offów z „Gwiezdnych wojen” możesz zamówić na Gandalf.com.pl.

Udostępnij:
21 sierpnia 2019

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.