Polecamy

Gry zręcznościowe dla dzieci, które uczą zwinności. Krótki ranking najlepszych produktów

Avatar
Napisane przez Gandalf

Gry zręcznościowe dla dzieci wymagają od szkraba wyjątkowej sprawności manualnej oraz dobrego refleksu. Są również wyśmienitą okazją, aby ćwiczyć i poprawić te umiejętności. Liczy się w nich zwinność i szybkie działanie, nie ma czasu na strategiczne plany lub logiczne przemyślenia – zwykle rządzi zasada „kto pierwszy, ten lepszy”. Dzieci uwielbiają taką rozrywkę, zwłaszcza podczas spotkań z przyjaciółmi, bo niesie ze sobą dreszczyk emocji, rywalizację, a także dużo śmiechu. Dlatego warto mieć kilka takich gier w zanadrzu – zawsze rozruszają towarzystwo i sprawią, że nikt nie będzie się nudzić!

Bon appétit!

Czy któryś maluch ma zapędy kucharskie? Albo jest łasuchem i uwielbia słodkości? Jeśli tak, oto gra dla niego – „Mniam, mniam, placki”, czyli zestaw, dzięki któremu dziecko będzie potem smażyć i przewracać naleśniki jak z płatka! W każdej turze jeden z graczy wciela się w kucharza, układa plastikowe placki na niewielkiej patelni, a następnie jednym płynnym ruchem je podrzuca, tak aby jak najwięcej przewróciło się na drugą stronę. Lepiej, żeby wszystkie wylądowały z powrotem na naczyniu, bo inaczej punkty przejdą obok nosa. Dodatkowym utrudnieniem są grafiki przedstawiające żywność, które znajdują się tylko na jednej stronie placka. Po podrzuceniu patelnią kucharz przystępuje do drugiego etapu gry – przepytuje wybranych przeciwników z odwróconych placków. Wskazany gracz musi zgadywać, co się na nich znajduje, jeśli chce zdobyć punkt. Brzmi smacznie? Cóż, to z pewnością jedna z tych gier zręcznościowych dla dzieci, przez którą maluchy mogą nabrać apetytu, więc lepiej przygotować jakieś przekąski!

Sokoli wzrok i szybka dłoń

Jungle speed” wymaga wyjątkowej spostrzegawczości oraz bardzo szybkiego refleksu, ale za to jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które nudzą skomplikowane zasady i które zamiast czytania instrukcji po prostu chcą jak najszybciej zacząć rozrywkę. Ta gra zręcznościowa nadaje się do zabawy przy każdej liczbie graczy. Jest też świetną okazją dla dziecka do poznania nowych przyjaciół, bo wcale nie trzeba znać przeciwników, aby się dobrze bawić. Reguły są wyjątkowo proste: każdy dostaje kupkę kart odwróconych do góry grzbietem, następnie gracze odsłaniają po jednej karcie – na wszystkich widnieje jakiś wzór w jednym kolorze. Jeśli dziecko zobaczy, że wzór na jego karcie jest taki sam jak na karcie przeciwnika, musi jak najszybciej złapać za stojący na środku totem, zanim zrobi to drugi gracz. Trzeba tylko uważać na pomyłki, ponieważ karty mogą różnić się drobnymi szczegółami. Jeśli ktoś da się nabrać, to niestety, ale będzie musiał w danej turze zgarnąć wszystkie odwrócone kartoniki – a żeby wygrać, należy pozbyć się swoich kart, nie kolekcjonować nowe!

Mroźny wyścig

Szukasz gry zręcznościowej i planszowej dla dziecka w jednym? Oto ona – „Ice cool”, rozgrywka z ruchliwymi pingwinami w roli głównej. Gracze sami rozkładają i ustawiają plansze, na których będzie toczyć się rozgrywka. Następnie każdy wciela się albo w głodnego pingwina, próbującego złapać jak najwięcej ryb, albo w woźnego, chcącego za wszelką cenę nie dopuścić do kradzieży. Pionki zostały zaprojektowane tak, że po odpowiednim pstryknięciu lub popchnięciu ślizgają się przez korytarze plansz i taranują wszystko na swojej drodze. W dodatku potrafią wykonać widowiskowe triki i skoki, o ile tylko nic nie stanie im na przeszkodzie. Wygrywa albo gracz, który zbierze najwięcej żetonów odpowiedniego koloru, albo gracz wcielający się w woźnego, jeśli tylko podczas szalonego wyścigu złapie wszystkich przeciwników.

Klask!

Gry zręcznościowe i kulki to niezawodne połączenie, które sprawdza się już od dawna. Zabawa polegająca na trafieniu piłką do bramki przeciwnika za pomocą ruchomych słupków zawsze wzbudza emocje, jednak „Klask” sprawia, że taka rozgrywka staje się jeszcze bardziej atrakcyjna. Z pozoru zasady są proste: strzelić gola przeciwnikowi, poruszając pionkiem po planszy. Sprawę komplikuje jednak fakt, że pionki to w rzeczywistości magnetyczne, dwuczęściowe sterówki, którymi gracze poruszają nie nad, a pod planszą. Magnetyczne są również tzw. przeszkadzacze umiejscowione na środku pola, które z łatwością lgną do pionków. Jeśli do gracza przyczepią się przynajmniej dwie przeszkody, punkt zdobywa przeciwnik. Trzeba też uważać, aby w ferworze walki nasz pionek się nie wywrócił i nie zablokował tak, że od dołu nie będziemy w stanie nim poruszyć – bo wtedy znowu przegramy partię!

Jak szybko myślisz?

Istnieją takie gry zręcznościowe dla dzieci, których nie trzeba niemal nikomu przedstawiać, bo są znane w prawie każdym domu. Tak też jest z ostatnim produktem w tym zestawieniu. Oto „5 sekund” w wersji Junior, niezwykle popularna zabawa wywołująca salwy śmiechu i wymagająca umiejętności bardzo szybkiego zebrania myśli. Gracz losuje kartę, a następnie musi wymienić to, czego wymaga od niego polecenie, np. 3 postacie z bajek albo 3 tytuły piosenek. Ma jednak na to tylko 5 sekund i nie może przekroczyć czasu nawet odrobinę, bo specjalna klepsydra od razu głośno oznajmi koniec tury. Wersja Junior zawiera prostsze pytania, na które maluchy powinny bez problemu odpowiedzieć (o ile tylko zdążą), jednak spodoba się nawet rodzicom. Warto zagrać w nią wspólnie ze swoim dzieckiem i przekonać się, kto szybciej myśli – maluchy czy dorośli? To świetna zabawa dla osób w każdym wieku, która zawsze wywołuje niesamowite emocje!

Niektórym może się wydawać, że gry zręcznościowe dla dzieci nie dają nic oprócz rozrywki, więc w przeciwieństwie do logicznych czy strategicznych są bezwartościowe. Trzeba jednak pamiętać, że to właśnie gry zręcznościowe uczą szkraba zwinności, refleksu i błyskawicznego podejmowania decyzji. Gracz wyćwiczy w sobie sprawne ruchy, poprawi umiejętności manualne, a jego umysł nauczy się coraz szybciej przetwarzać informacje. Jeśli więc dziecko poprosi o jakąś grę zręcznościową, nie wahaj się i podaruj mu którąś z wymienionych z czystym sumieniem! Oczywiście, wszystkie gry możesz zamówić na Gandalf.com.pl.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf