Relikt przeszłości czy hit wszech czasów? Gry RPG dla początkujących

gry i zabawki rpg Agnieszka
Napisane przez Agnieszka 1814 wyświetleń
Brak komentarzy
Udostępnij:

Gry RPG to gry fabularne, których przebieg zależy tylko i wyłącznie od wyobraźni graczy. Choć w dobie komputerów ich idea może wydawać się nudna i przestarzała, to jednak gry RPG wciąż cieszą się sporą popularnością. Nic dziwnego – są świetnym urozmaiceniem spotkań ze znajomymi i dobrym sposobem na pobudzenie własnej kreatywności. Sprawdźcie, od czego zacząć przygodę z grami fabularnymi.

Gry fabularne: co to jest?

Gry fabularne, w skrócie RPG (z ang. Role Playing Games – „odgrywanie ról”) to rozrywka znana już od początku lat 70. ubiegłego wieku. Pierwsza gra RPG została stworzona w Stanach Zjednoczonych przez Gary’ego Gyyaxa i Davida Arnesona, którzy zainspirowali się grą bitewną Chainmail. Na podstawie tego osadzonej w średniowiecznych realiach tytułu opracowali własny i nazwali go Dungeons and Dragons. Ta gra fabularna zyskała ogromną popularność i do dziś jest najchętniej wybieraną grą RPG. Od niej wielu pasjonatów tej rozrywki zaczyna swoją przygodę z odgrywaniem ról. 

Gry RPG – magiczna przygoda w świecie wyobraźni

Gry fabularne polegają na wcielaniu się w wymyślone postaci i kierowaniu ich przygodami w  wyimaginowanych krainach. Każda rozgrywka gry RPG ma swój scenariusz, nad którym czuwa Mistrz Gry (MG). Jego zadaniem jest nadzorowanie przebiegu zdarzeń i przedstawianie graczom rezultatów ich działań. Sama zabawa polega głównie na dialogach graczy, którzy opisują czynności wykonywane przez ich postacie oraz na walkach z napotkanymi wrogami i potworami. Walki te prowadzi się z wykorzystaniem unikalnej mechaniki, bazującej na rzutach kośćmi.

Gry fabularne dla początkujących – jak zacząć?

Gry RPG to wspaniała rozrywka, przy której można doskonale bawić się w gronie znajomych. Wbrew pozorom wejście w świat gier fabularnych nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się to wydawać. Pierwszym krokiem powinno być zebranie grupy osób (od 3 do 5-6), które wspólnie będą tworzyć pełne przygód historie. W dalszej kolejności trzeba zadbać o pewne elementy, z których najważniejszym jest podręcznik RPG z wybraną grą. Poza nim do grania w gry fabularne potrzebne są także kostki do gry, papierowe karty z postaciami, a z czasem także różne dodatkowe gadżety (figurki, żetony, maty itd.). Kiedy drużyna będzie już w pełni przygotowana do pierwszej rozgrywki, musi wyznaczyć Mistrza Gry. To on (w oparciu o podręcznik RPG) stworzy historię, będącą tłem dla przygód, jakie przeżywać będą wszyscy biorący udział w zabawie gracze.

Najlepsze podręczniki RPG. Który wybrać?

Na samym początku granie w gry fabularne może wydawać się dość skomplikowane. Warto więc zdecydować się na dobry podręcznik, dzięki któremu stworzenie nowej przygody będzie o wiele łatwiejsze. Na rynku dostępnych jest wiele ciekawych podręczników RPG, dlatego wybór tego pierwszego bywa trudny. Dobrym pomysłem jest sięgnięcie po jedną z klasycznych pozycji, taką jak Dungeons & Dragons: Players Handbook (Podręcznik Gracza). Aktualnie w sprzedaży dostępna jest już piąta edycja tego ponadczasowego tytułu, od lat wspierającego graczy w prowadzeniu rozgrywek gier RPG. Ten konkretny podręcznik RPG prezentuje system znany m.in. z serii gier komputerowych Baldur’s Gate i uznawany jest za najpopularniejszy system gier fabularnych.

Gry fabularne: ostrożnie, to wciąga!

Gry RPG to wspaniała rozrywka, która może zapewnić wam świetną zabawę w gronie znajomych przez wiele długich wieczorów. Jednak uważajcie – kto raz wejdzie do magicznego świata gier fabularnych, na zawsze zostawi w nim cząstkę siebie, przez którą będzie wciąż chciał do niego wracać. Czy warto tak ryzykować? Odpowiedzcie sobie sami, najlepiej w trakcie prowadzonej przez Mistrza Gry rozgrywki.

Udostępnij:
22 września 2020

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.