Archiwum Polecamy

Nudzie mówimy NIE! Gry kieszonkowe na wakacje – dla dużych i małych

Avatar
Napisane przez Gandalf

   Kolejny czerwcowy weekend za nami, wakacje tuż tuż. Myślami, zapewne  jesteście już na urlopie. Z tej okazji przygotowałam dla Was coś specjalnego. Wyobraźcie sobie taką sytuację: wsiadacie do samochodu, przed Wami 7 godzin jazdy nad morze. Obok znajomi bądź rodzina. Co zrobić żeby nie zasnąć za kierownicą, albo kiedy nie daj Boże dzieci się nudzą, a żona, bądź mąż oczekuje, że zapewnicie im nie lada rozrywkę na te długie godziny? Jak urozmaicić biwak ze znajomymi nad jeziorem? Mam dla Was rozwiązanie! Jeśli macie choć trochę miejsca w walizce zabierzcie ze sobą gry kieszonkowe! Nadają się świetnie w trakcie podróży jak i w hotelowym pokoju, na trawniku przed domkiem letniskowym czy na tropikalnej plaży. I to nie tylko dla dzieci. Dorośli mogą się równie dobrze przy nich bawić. Wybrałam dla was kilka propozycji, które mogą być dobrą rozrywką na całe lato jak i poza nim. Nie musicie ich ciągle ładować, tak jak tablet, laptop, czy komórkę. Oczy bolą nie od wielogodzinnego wpatrywania się w ekran ale od niewystarczającej ilości snu. Uwierzcie mi, jak już się wciągniecie, to nie ma mocnych, szybko nie zaśniecie! Oto kilka propozycji gier na lato i nie tylko.

Kalambury
  dla dzieci i dorosłych

     Fantastyczna gra, która rozwija wiele sprawności organizmu, od wyobraźni aż po motorykę. Na czym polega? Na odgadywaniu hasła, które zna tylko jedna osoba. Reszta zgromadzonych, poruszając się pionkami po planszy, zawierającej m.in. polecenia `pokaż` i `narysuj`, stara się je rozszyfrować. Wygrywa ten, kto najlepiej i najskuteczniej przedstawi hasło, dzięki czemu grupa zgadująca poda je jak najszybciej.

Tangram
dla dzieci i dorosłych

    Tangram to tradycyjna chińska układanka. Łamie niejedną głowę. Składa się z siedmiu geometrycznych elementów (5 trójkątów, 1 kwadrat, 1 równoległobok). Daje możliwość układania tysięcy wzorów i form według załączonych plansz lub z własnej wyobraźni. Wyobraźcie sobie, że można z nich ułożyć, nie tylko kotka i pieska, ale także różne rodzaje łodzi, wieżowców a także człowieka tańczącego bądź kobietę w długiej sukni. I to wszystko z figur geometrycznych? Magia? Nie. Ale daje magiczne efekty 🙂

Dobble
dla dzieci i dorosłych 

Pięć mini-gier, które pozbawią Was nudy! Spójrz na pierwszą kartę, którą trzymasz w ręku oraz na tę, która leży na środku stołu. Znajdź na nich wspólny symbol, nazwij go i szybko pozbądź się swojej karty. Teraz następna! Gra, która przywróci gromki śmiech na twarzach każdego. I małego i dużego! Przyznam, że w nocnych porach ta gra zdobywa nowy wymiar 😛

 Chińczyk
dla dzieci i dorosłych

     Pamiętacie planszę w kształcie równoramiennego krzyża, cztery różne kolory i cztery różne pionki? To znaczy, że znacie tę grę! Przypomnijmy na czym polega. Gracze w ustalonej wcześniej kolejności przesuwają kolejno swoje cztery pionki o taką liczbę pól, jaką wyrzucą kostką. Wygrywa ten gracz, który jako pierwszy wprowadzi wszystkie swoje pionki do „domku”. Kto pierwszy, ten lepszy!

 Scrabble
dla dzieci i dorosłych

    Popularna gra słowna. Ma długą tradycję i w tej chwili jedna z najczęściej wybieranych gier planszowych na wakacje lub weekendowy wypad za miasto. Jest także doskonałym materiałem pomocniczym nauczycieli, terapeutów i pedagogów. Polega na zbieraniu jak największej liczby punktów przez układanie na planszy jak najlepszych słów. Im dłuższe i trudniejsze – tym więcej punktów.

Memory
dla dzieci

    Prosta gra dla najmłodszych, którą można modyfikować w dowolny sposób. Wystarczy talia kart z parami obrazków i zaczynamy! Zakryjcie wszystkie karty awersem do dołu i spróbujcie odnaleźć dwa takie same obrazki. Jeśli wam się nie uda, musicie przekazać pałeczkę przeciwnikowi. I tak do skutku. Prosta ale jaka emocjonująca!

Bezpieczna droga
dla dzieci

     Odrobiny nauki w te wakacje nie zaszkodzi. Tym bardziej jeśli chodzi o tak przydatną naukę. Jeśli chcecie nauczyć swoje dziecko podstawowych zasad obowiązujących na drodze, głównie przechodzenia przez jezdnię, to gra jest idealna! Możecie porozmawiać o niebezpiecznych sytuacjach, które mogą zdarzyć się na ulicy i poznać cenne wskazówki. Czyli zasady bezpieczeństwa drogowego w zabawowej formie!

Domino Kraina lodu / Frozen
dla dzieci młodszych

   Jest jeszcze ktoś kto nie słyszał o tej bajce? Jeśli tak to musicie szybko nadrobić! Gra oparta na uroczym animowanym filmie dla dzieci „Kraina lodu” to domino w niezwykle atrakcyjnej formie. Jeśli Twoje dziecko uwielbia postaci takie jak Anna, Elsa, Cristoff czy Olaf to ta gra stanie się jego ulubioną!

Family Alias
dla dzieci i dorosłych

     Kolejna zabawa językowa. Family Alias to inna odsłona niezwykle popularnej w wielu europejskich krajach gry. Polega na przesuwaniu swoich pionków po planszy i objaśnianiu haseł z kart dzięki wypowiadaniu synonimów, stosowaniu podpowiedzi lub robieniu czegokolwiek, co podpowie nam wyobraźnia! Family Alias to wyzwanie dla całej rodziny. Pierwszy gracz, który dotrze do mety, zwycięża!

Story Cubes Kości opowieści
dla dzieci i dorosłych

      Kto nie lubi słuchać opowieści? Teraz możecie sami stać się bajarzami, których chce się słuchać godzinami! Gra Story Cubes Wam w tym pomoże. A przy okazji rozwinie Waszą wyobraźnię, pobudzi szare komórki do myślenia i da wiele radości. Story Cubes to dziewięć ładnie wykonanych, sześciennych kostek, z których każda zawiera na ściankach odmienny zestaw ilustracji. Wystarczy, że rzucicie wszystkimi naraz i opowiecie historię, która zawiera te dziewięć obrazków, które właśnie wyrzuciliście na kostce. Zacznijcie swoją opowieść i dajcie się ponieść fantazji! Jeszcze nie raz zaskoczycie sami siebie!

Byli sobie Podróżnicy
dla dzieci i dorosłych

     A teraz trochę historii. Jeśli sami nigdzie nie wywędrujecie w te wakacje to warto przeżyć chociaż tę przygodę – na papierowej planszy. Gra przeniesie Was 2 miliony lat wstecz. Będziecie podróżować przez czasy prehistoryczne i starożytne do średniowiecza, potem renesansu, by przez XVIII i XIX wiek wkroczyć w czasy nam współczesne. Podczas wędrówki możecie poznać zwyczaje ludzi z minionych epok, walczyć z niespodziewanie atakującym zbójem i ścierać się w pojedynkach. Trzeba wiele sprytu, pomysłowości i oczywiście inteligencji, by okazać się lepszym od innych.

Jakie to flagi?
dla dzieci i dorosłych

     Jeśli wybieracie się za granicę, to z pewnością przyda Wam się ta edukacyjna gra. Stanie się dla Was niezbędnikiem po europejskich podróżach. Dzięki niej z łatwością będziecie identyfikować każdą flagę państwową, nazwy stolic, wielkość powierzchni państw, czy też ilość ich mieszkańców.

Rummy
dla dzieci starszych i dorosłych

            Rummy to klasyczna gra na podstawie Remika w poręcznej, podróżnej odsłonie. Emocje związane z lekką nutką nieszkodliwego hazardu to niezapomniane godziny zabawy!

Inteligencja
dla dzieci i dorosłych

     Czas rozbudzić szare komórki! Za pomocą specjalnej planszy losujemy literę i dziedzinę. Kto z graczy wypisze więcej rzeczowników, ten wygra rundę. Gra rozwija słownictwo i zakres wiedzy ogólnej.

      Co powiecie na partyjkę Rummy do sobotniego śniadania, a potem słowne potyczki w Scrabble? Zaopatrzcie się już teraz w nasze gry i bawcie się dłuugie godziny! Znacie jeszcze jakieś gry kieszonkowe, które warto zabrać ze sobą na wakacje? Komentujcie!

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf

  • Gandalf

    Drogi Erni2015, to są jedynie propozycje gier, które można wykorzystać w okresie wakacyjnym. Cieszymy się, że wpis zainspirował do kolejnych pomysłów 🙂 Gra „Śpiące królewny” to gra karciana, która świetnie nadaje się na takie okazje. Rozwija pamięć, pozwala budować strategię i poznawać podstawową arytmetykę. https://www.gandalf.com.plgra-spiace-krolewny/ Zachęcamy! Macie jeszcze jakieś propozycje?

  • Erni2015

    No a gdzie „Śpiące królewny”?!