Polecamy

Gry dla 4-latka. Jaka zabawka nie znudzi malca?

Avatar
Napisane przez Gandalf

Istnieją różne gry dla 4-latka: edukacyjne, przygodowe czy zręcznościowe. Aby malcowi się nie znudziły, muszą być nieco bardziej skomplikowane niż te dla młodszych dzieci, ale jednocześnie nadal mieć proste zasady. Przedstawiamy ranking wybranych gier dla 4-latków, które nie tylko zainteresują dziecko, ale wspomogą jego rozwój. W każdą z nich warto zagrać razem ze szkrabem!

Do biegu… gotowi… start!

 Gry planszowe dla 4-latka coraz częściej pokazują maluchowi świat zwierząt. Tak też jest z pierwszą grą w tym zestawieniu. „Pędzące żółwie. Wyścig do sałaty” to zabawa dla 2 do 5 osób, w sam raz na rodzinny wieczór – rozgrywka trwa tylko około 20 minut, więc dziecko nie poczuje się znudzone, a gra trzyma w napięciu przez cały czas. Maluch bardzo szybko zaznajomi się z zasadami: jego żółw, przy pomocy specjalnych kart, musi jak najszybciej dojść do mety i wygrać upragnioną sałatę. Do tego celu gracz może wykorzystać żółwie innych uczestników, wystarczy, że przyczepi do nich swój pionek i skorzysta z darmowej „podwózki”. Cały szkopuł w tym, że gracz nigdy nie wie, który żółw należy do którego przeciwnika – trzeba więc odpowiednio zaplanować rozgrywkę, aby przypadkiem nie oddać komuś innemu sałaty.

 

(Nie)straszna gra

Potwory do szafy” to jedna z gier edukacyjnych dla 4-latka, dzięki której maluch będzie trenował swoją spostrzegawczość i pamięć, a także rozwinie kreatywność. Co więcej – jeśli dotychczas bał się nocnych stworów, to idealna okazja, aby mu pokazać, że takie straszydła istnieją tylko w grach. W „Potwory” dziecko może grać samodzielnie, ale najlepiej zagrać wspólnie z nim, na przykład tuż przed snem, aby przegonić wszystkie paskudy i nie pozwolić na koszmary. Opakowanie zawiera 20 kart: z jednej strony namalowane są potwory, z drugiej chłopiec lub dziewczynka leżący w łóżku – to ich trzeba uratować przed straszydłami. Gracze dostają też żetony z wizerunkami zabawek, które przeganiają potwory do szafy, dziecko może więc poczuć się jak prawdziwy łowca! Piękne, klimatyczne ilustracje dodatkowo wyróżniają tę zabawkę spośród innych gier dla 4-latka.

Dobble – hit w wersji dla dzieci

Dobble” już dawno stało się bestsellerem. Tytuł urzekł graczy swoją prostotą oraz dynamiką. Zanim jednak zaczniemy grać z dzieckiem w oryginalną wersję, warto zacząć od czegoś łatwiejszego i mniej wymagającego, czyli „Dobble Kids”. Karty przedstawiają wyłącznie zwierzęta, dzięki czemu szkrabowi będzie łatwiej rozpocząć rozgrywkę, a dodatkowo może poznać kilka nowych gatunków. Zasady „Dobble” są banalne: każdy otrzymuje po kilka kart, nierozdane trafiają do pudełka, a na środku zostaje jedna, odkryta karta. Gracze muszą jak najszybciej odnaleźć parę zwierząt ze swojej karty i z tej leżącej na stole. Ta gra edukacyjna nauczy 4-latka spostrzegawczości, refleksu, a także wspomoże pamięć i wzbogaci słownictwo. Warto usiąść do zabawy razem z dzieckiem, bo nawet dorosłemu może wypaść z głowy nazwa najbardziej pospolitego zwierzaka, jeśli musi ją jak najszybciej wypowiedzieć!

Najważniejsza jest współpraca

Kolejna gra przeznaczona jest dla większej liczby osób (nawet 12), ponieważ uczy pracy w grupie oraz współzawodnictwa – warto wprowadzać takie zabawy już od najmłodszych lat dziecka, aby na dalszych etapach edukacji maluch był przyzwyczajony do współpracy z innymi. „Koncept Kids. Zwierzaki” to kolejna z gier dla 4-latka, które przedstawiają wizerunki zwierząt. Zadaniem gracza jest odgadnięcie jak największej liczby haseł związanych z fauną. Pomagają mu w tym inni uczestnicy, jednak muszą przestrzegać ustalonych zasad – na wszelkie pytania odpowiadają wyłącznie „tak” lub „nie”. Trzeba więc trochę pogłówkować zanim odgadnie się ukryte hasło! Zabawka zawiera także wariant dla starszego, 6-letniego dziecka. Przyda się nawet po latach, gdy maluch już podrośnie i będzie chciał odkryć grę na nowo.

Uwaga na smoki!

Oto kolejna z gier dla 4-latka uczących go współpracy i interakcji z innymi graczami – „Wyspa smoków”, czyli planszówka z kostkami, w której zadaniem wszystkim graczy jest odbudowanie zamku zanim smoki dotrą do wyznaczonego miejsca. Dzieci muszą wspólnie działać i myśleć strategicznie, aby zdobyć poszczególne części zamku, a jednocześnie uniknąć starcia z bestiami. Wpływ na całą grę ma też los (w postaci kostki), który decyduje o tym, o ile pól mogą poruszyć się gracze i w którym momencie mogą wydostać się z Zaczarowanego Lasu, specjalnej ochrony przed smokami. Gra od 2 do 4 graczy, idealna na urodziny malucha lub jego spotkanie z przyjaciółmi!

 

Wybór odpowiednich gier dla dzieci, zwłaszcza dla 4-latka, nie jest najprostszy. To wiek, w którym maluch wymaga coraz ciekawszej rozrywki. Musi ona być dla niego małym wyzwaniem, ale jednocześnie nadal nie sprawiać dużych trudności. Zabawa nie może się też za szybko znudzić. Idealne są gry edukacyjne lub gry planszowe, w które można bawić się całą rodziną. Potwory, zwierzęta, nieśmiertelne „Dobble”… zawsze warto mieć pod ręką chociaż jedną z wymienionych wyżej gier, gdy malucha akurat dopadnie nuda, a zwykłe klocki przestaną go interesować.

Wszystkie wymienione gry możesz zamówić na Gandalf.com.pl.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf