Polecamy

Książki z serialu „Gra o tron” – w jakiej kolejności czytać sagę „Pieśni lodu i ognia” George’a R.R. Martina?

Avatar
Napisane przez Gandalf

Niemal każdy zna serial oparty na książkach George’a R.R. Martina – „Grę o tron”. Powoli zbliża się premiera jego ostatniego sezonu, na którą czekają w napięciu miliony widzów. To ośmiosezonowa produkcja przygotowana z wielkim rozmachem, łącząca w sobie wątki sensacyjne, historyczne i fantastyczne, a także ukazująca mroczną stronę ludzkiej (i nie tylko!) natury. Saga „Pieśni lodu i ognia”, która dała podstawę fabularną zwłaszcza pierwszym sezonom, jest niemniej interesująca i równie doceniana na całym świecie. Składa się na nią jednak kilka tomów, a niektóre z nich podzielone są jeszcze na osobne części: w jakiej więc kolejności powinno się je czytać? Od których zacząć? I ile tomów ostatecznie zaplanował Martin? Przedstawiamy krótki przewodnik o tym, jak czytać książki „Gry o tron” – wszystkie części, po kolei. Uwaga: mogą pojawić się spoilery!

Tom I

Tytuł pierwszej części to jednocześnie słynna nazwa serialu – „Gra o tron”. Po raz pierwszy ukazała się w 1996 roku i niemal od razu doczekała się nagród, choć największy rozgłos zdobyła dopiero w 2011 roku, gdy w HBO premierę miał pierwszy sezon telewizyjnej serii. Powieść skupia się głównie na dwóch wątkach, które jednak szybko się rozrastają, przez co w kolejnych częściach fabuła rozgrywa się już w kilku, a nawet w kilkunastu, miejscach równocześnie. Na początku poznajemy rodzinę Starków, która będzie towarzyszyć czytelnikowi przez całą sagę – jej głowa rodu, Eddard Stark, jest władcą Winterfell, jednej z krain w Siedmiu Królestwach (Westeros). W wyniku różnych zdarzeń rodzina wchodzi w konflikt z rodem Lannisterów, co doprowadza do krwawych rozwiązań. Drugi wątek zostaje osadzony w odległej krainie na wschodzie, gdzie młoda Daenerys Targaryen, córka nieżyjącego szalonego króla, wychodzi za mąż za Khala Drogo – w zamian za armię, która ma pomóc jej bratu w odzyskaniu władzy w Westeros. Wydarzenia z pierwszej książki dają początek długiej i okrutnej grze o tron, która będzie ciągnąć się przez wszystkie części. We wszystkich tomach Martin pokazuje świat z punktu widzenia kilku różnych postaci, dzięki czemu czytelnik dostaje parę subiektywnych wizji zamiast jednej obiektywnej i sam decyduje, którzy z bohaterów staną się jego faworytami.

Tom II

Drugim tomem jest „Starcie królów”: akcja toczy się w nim bezpośrednio po wydarzeniach z pierwszej książki – „Gry o tron”. W książce po kolei coraz więcej władców pomniejszych krain czy przystani dołącza się do walki o władzę i albo rozpoczyna przygotowania do zdobycia tronu w Westeros, albo siłą wydziera pomniejsze terytoria, gdzie ugruntowuje swoją pozycję. Jednocześnie coraz bardziej zaczyna przebijać się wątek fantastyczny: Daenerys wychowuje trójkę smoków, aby pokazać w Westeros, że tylko jej ród jest w stanie zawładnąć nad magicznymi stworzeniami i utrzymać się na tronie. W Siedmiu Królestwach zapoznajemy się z kolei z wątkiem słynnego Muru, oddzielającego świat od tajemniczej i lodowej siły. Jon Snow, bękarci syn Eddarda Starka, będzie musiał przekroczyć tę granicę i udać się innego świata, aby wypełnić obowiązki Nocnej Straży – neutralnej politycznie armii, która chroni ludzkość przed złem z północy.

Tom III

Trzeci tom jest pierwszym, który ze względu na objętość został podzielony na dwie części. Osobno została więc wydana „Nawałnica mieczy. Część 1. Stal i śnieg” i osobno „Nawałnica mieczy. Część 2. Krew i złoto”. To jednocześnie książka, w której gra o westerowski tron jest już całkiem jawna i zacięta. Poszczególni pretendenci zostają zamordowani lub wygnani przez młodego króla Siedmiu Krain, Joffrey’a Lannistera, obecnie jednego z największych wrogów rodziny Starków. Jego rządy są jednak przez większość władców uważane za bezprawne. Obok wątku politycznej gry coraz wyraźniej zaczyna przebijać się wątek północy. Trwają tam przygotowania do obrony przed nadchodzącą zimą i żywymi trupami, które lada moment mogą nadciągnąć i zaatakować mur. Skłóceni władcy wolą jednak skupić się na wojnach pomiędzy sobą zamiast wesprzeć Nocną Straż. To wyjątkowo dynamiczny tom, pełen obrazowych walk i starć, a także cichych intryg, których skutki nieraz zaskoczą czytelnika w jeszcze następnych częściach.

Tom IV

Czwarty tom również został podzielony na dwie części: „Ucztę dla wron. Część 1. Cienie śmierci” oraz „Ucztę dla wron. Część 2. Sieć spisków”. Po wydarzeniach z „Nawałnicy mieczy” władzę w Westeros przejęła Cersei Lannister, matka Joffreya. Początkowo wydaje się, że nowa królowa dopięła swego i definitywnie poradziła sobie ze wszystkimi pretendentami do tronu. Niedobitki z różnych rodów szybko jednak regenerują siły i rozpoczyna się prawdziwy tytułowy bankiet dla „ludzkich wron”. Zostają zawarte kolejne sojusze, mające na celu przede wszystkim obalenie rodu Lannisterów. Do gry o tron coraz zacieklej włączają się ród Martellów z Dorne, pragnący pomścić swojego zamordowanego księcia, oraz ród Greyjoyów, doskonałych żeglarzy i piratów, którzy dotąd chronili się na Żelaznych Wyspach.

Tom V

Akcja piątego tomu rozgrywa się w tym samym momencie co akcja czwartego: ze względu na objętość wątków Martin podzielił fabułę na dwa tomy – w polskim wydaniu dodatkowo ostatni z nich składa się z dwóch części: „Tańca ze smokami. Części 1. Pieśni lodu i ognia” oraz „Tańca ze smokami. Części 2. Pieśni lodu i ognia”. Obie pojawiły się w 2011 roku i od tego momentu fani sagi czekają na zapowiedziany od dawna szósty tom. W „Tańcu ze smokami” Martin skupił się na dziejach postaci działających poza Westeros lub broniących muru. Daenerys ugruntowuje swoją pozycję na wschodzie, choć kontrola nad latającymi stworzeniami przychodzi jej z coraz większą trudnością. Matka Smoków ma jednak zamiar wkrótce wyruszyć na podbój Westeros. Pomóc jej w tym chce niespodziewany sojusznik, Tyrion Lannister, niezwykle inteligentny brat Cersei, który musiał uciekać z Westeros, aby chronić własne życie. Całość nieuchronnie dąży do starcia się ze sobą dwóch sił: lodowej i niszczycielskiej magii Zimowych Wędrowców z północy oraz ostatnich ognistych smoków ze wschodu.

Powyższe książki „Gry o tron” to nie wszystkie części, w których akcja została osadzona w Westeros. Oprócz sagi „Pieśni lodu i ognia” Martin napisał jeszcze wiele opowiadań czy kronik, które zawierają poboczne historie, jak np. „Ogień i krew”, gdzie zostały przedstawione wydarzenia na 300 lat przed akcją z „Gry o tron”.

 

Sama saga „Pieśni lodu i ognia” to obszerna historia z gąszczem wciągających wątków oraz genialnie zarysowanych postaci. Jest warta przeczytania bez względu na to, czy oglądało się już wcześniej serial, czy nie. Kolejnymi, kończącymi całą sagę tomami, które Martin zaplanował już lata temu, są „Wichry zimy” i „Sen o wiośnie”. Niestety, nadal nie znamy daty premiery przynajmniej pierwszego z nich, choć fani mają nadzieję, że „Wichry zimy” ukażą się już niebawem. Ostatnie sezony „Gry o tron” opierają się więc na motywach jeszcze niewydanych książek. To jednak nie oznacza, że zakończenie serialu będzie takie samo jak książkowe. Martin jest bowiem pisarzem, który wyjątkowo lubi zaskakiwać swoich czytelników.

Wszystkie wymienione w artykule (i wydane dotychczas) tomy sagi „Pieśni lodu i ognia” możesz zamówić na Gandalf.com.pl.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf

  • Hanji Zoe

    Dziękuje, za pomoc :)!