Polecamy

„Gra o tron” – 30 niesamowitych ciekawostek ze świata Westeros

Avatar
Napisane przez Gandalf

„Gra o tron” to nie tylko pełna ciekawostek seria fantasy. To przede wszystkim jedna z najpopularniejszych ekranizacji wszechczasów, nakręcona z ogromnym rozmachem – każdy sezon bije rekordy popularności i zbiera przed ekranami miliony widzów. Ekranizacja sagi George’a R.R. Martina dobiega jednak końca i właśnie mamy okazję oglądać ostatni, ósmy sezon. Czas więc na przypomnienie sobie niektórych wątków z „Gry o tron” oraz poznanie interesujących ciekawostek – oto 30 faktów o serialu, aktorach oraz samej sadze Martina. Uwaga! Mogą pojawić się spoilery.

„Gra o tron” – ciekawostki ze świata serialu

Na pierwszy ogień pójdą różne ciekawostki związane z serialem i jego twórcami. Dlaczego Martin zgodził się, aby to właśnie D.B. Weiss i David Benioff wyreżyserowali jego sagę? Co łączy serialowe smoki i prawdziwe koty? I jak „Valar Morghulis” ma się do faktycznej liczby zabitych postaci? Odpowiedzi poniżej!

 1. George R.R. Martin miał rolę cameo w serialu. Pojawił się jako gość z Pentos na weselu Daenerys i Khala Drogo w pierwszym sezonie. Niestety, był to odcinek pilotażowy, a scena, w której pisarz brał udział, ostatecznie została zmieniona – zdecydowano się na inną obsadę, więc wystąpienie Martina nigdy nie ujrzało światła dziennego.
 2. Po obejrzeniu pierwszego sezonu „Gry o tron” George R.R. Martin wysłał list do Jacka Gleesona (serialowego króla Joffreya) ze słowami: „Gratuluję wspaniałego aktorstwa, wszyscy cię nienawidzą”.
 3. Nie od razu było wiadome, że to D.B. Weiss i David Benioff wyreżyserują „Grę o tron”. Zanim Martin zgodził się na współpracę, zapytał ich, kto jest prawdziwą matką Jona Snowa. Weiss i Benioff wydedukowali to na podstawie sagi i podali właściwą odpowiedź, czym przekonali do siebie Martina.
 4. Kiedy Arya Stark wchodzi po raz pierwszy do Sali Twarzy, w piątym sezonie, wśród wiszących twarzy znajdują się także twarze D.B. Weissa i Davida Benioffa.
 5. Peter Dinklage, odtwórca uwielbianego Tyriona Lannistera, zapytany o to, kiedy się zorientował, że „Gra o tron” będzie naprawdę wielką produkcją, stwierdził, że „po reakcji internetu na ściętą głowę Neda Starka”.
 6. Dinklage lubi dzielić się też z fanami ciekawostkami z planu „Gry o tron”. Przyznał się, że wziął na pamiątkę swój pierścień z lwem, a także stwierdził, że najzabawniejszymi aktorami na planie są Conleth Hill (Varys) oraz Lena Headey (Cersei). Sami Dinklage i Headey, mimo że w serialu grają rodzeństwo, które się nienawidzi, w rzeczywistości są wieloletnimi przyjaciółmi. To Dinklage polecił Headey do roli Cersei.
 7. Choć serialowy król Joffrey był bezdusznym sadystą, jego odtwórca, Jack Gleeson, działa charytatywnie i jest uważany za jednego z najmilszych aktorów na planie. Niestety, pomimo świetnej roli w „Grze o tron”, w 2014 roku postanowił zrezygnować z aktorstwa, ponieważ nie sprawiało mu już dłużej przyjemności.
 8. Aktorzy „Gry o tron” potrafią dostarczyć fanom naprawdę zaskakujących ciekawostek – Sean Bean, odtwórca roli Neda Starka, przyznał się, że na planie filmowym kopał swoją sztuczną, odciętą głową, jakby była piłką do gry nożnej.
 9. Jednym z najbardziej pamiętnych momentów z pierwszego sezonu była scena, w której Daenerys Targaryen zjadła końskie serce na oczach całego plemienia Dothraków. Emilia Clarke, która wciela się w rolę Daenerys, powiedziała później, że serce było zrobione z dżemu, ale smakowało okropnie (jak wybielacz i surowy makaron), co doprowadziło ją do kilkukrotnych wymiotów.
 10. W 2014 roku platforma Living Language udostępniła kurs języka Dothraków. Został on przygotowany przez lingwistę Davida J. Petersona, który współpracował z HBO podczas tworzenia „Gry o tron”.
 11. Valar Morghulis! „Gra o tron” uchodzi za najbardziej krwawy serial w historii kina. W ciągu pierwszych czterech sezonów zgięło 133 ważniejszych postaci (pomijamy statystów, bo ich „śmierci” są wręcz niepoliczalne), a za najbardziej krwawą scenę uchodzą Krwawe Gody – w jednym momencie zginęło 7 postaci.
 12. Sven Martin, odpowiadający za efekty w serialu, stwierdził, że kiedy tworzył smoki, inspirował się „dużymi gęsiami i tym, jak poruszają skrzydłami, gdy nie latają”. Podpowiedział także Emilii Clarke, że powinna głaskać smoki, jakby głaskała kota.
 13. Pomimo że pierwszym królem, z jakim spotykamy się w serialu, jest Robert Baratheon, właściwie nie widzimy go ani razu siedzącego na Żelaznym Tronie.
 14. W pierwszym sezonie Ned Stark wraz z synami znajduje martwego jelenia (symbol rodu Baratheonów), martwą wilczycę (symbol rodu Starków) oraz sześć młodych, osieroconych wilkorów. Jeleń zranił wilczycę, a następnie został niespodziewanie zabity przez dużego lwa (symbol rodu Lannisterów), pomimo że nie powinno go być w okolicy. Ta symboliczna scena przepowiada późniejsze wydarzenia: Robert Baratheon swoimi decyzjami i uporem doprowadzi do sytuacji, w której Ned Stark zostanie skazany na śmierć, sam Robert niespodziewanie zginie na polowaniu, a władzę nad Westeros przejmą po cichu Lannisterowie.
 15. Serial jest pełen innych symbolicznych scen. Ned Stark na początku pierwszego sezonu ścina głowę dezerterowi z Nocnej Straży swoim mieczem o nazwie Lód. Później w Królewskiej Przystani sam zostaje nim stracony. Olenna Tyrell otruła Joffreya na jego weselu z Margaery, a sama zginęła z powodu trucizny w winie, którą podał jej Jaime Lannister. Tywin Lannister zaplanował Krwawe Gody wraz z Roose’em Boltonem i Walderem Freyem – był więc współodpowiedzialny za wystrzelone strzały z kusz w stronę rodziny Starków. Sam następnie zginął w ten sam sposób z rąk własnego syna, Tyriona. Podobnie jest z Walderem Freyem, który doprowadził do tego, że Catelyn Stark poderżnięto gardło – Arya Stark zemściła się na nim, zabijając go w identyczny sposób.

Interesujące ciekawostki z sagi i całego Westeros

Nie tylko serialowa „Gra o tron” jest pełna ciekawostek. Sama saga Martina, a raczej wykreowany przez niego świat, zawiera mnóstwo zaskakujących faktów, które niekoniecznie zostały przedstawione w serialu. Jakimi historycznymi wydarzeniami inspirował się Martin, pisząc swoje dzieło? Kto, według matematyki, jest głównym bohaterem „Pieśni lodu i ognia”? I jakie interesujące zwyczaje panują w Westeros? Oto kolejnych 15 ciekawostek.

 1. Martin wzorował swój świat na XV-wiecznej Europie, dlatego w Westeros nie ma tytoniu, kawy ani czekolady. Jeśli mieszkańcy mają ochotę na deser, wybierają raczej owoce, orzechy lub miód – cukier jest rzadkością.
 2. Pomysł na „Pieśń lodu i ognia” zrodził się w głowie Martina z powodu żółwi. Autor hodował je w dzieciństwie i często wyobrażał sobie, że są królami i rycerzami uwikłanymi w sieć spisków oraz że próbują się podstępem pozabijać.
 3. W książkach wilkory są o wiele większe niż ich serialowe odpowiedniki. Dorosłe osobniki przewyższają nawet człowieka. Duch, wilkor należący do Jona Snowa, mierzy tak naprawdę ponad 1,8 m.
 4. Choć stworzenia z Westeros zazwyczaj budzą grozę i szacunek (np. smoki czy wilkory), to w tym świecie istnieją również urocze zwierzęta. W lasach Qohoru (jednego z dziewięciu Wolnych Miast) można spotkać rozkoszne lemury o srebrno-białym futrze i fioletowych oczach – nazywa się je Małymi Valyrianami.
 5. W książce, obok czarnych kruków, występują również białe kruki, które są jednak inteligentniejsze i używane wyłącznie do ogłaszania zmian pór roku.
 6. Rasa ludzka nie narodziła się w Westeros. Pierwotnymi mieszkańcami byli giganci z Ery Świtu oraz dzieci lasu. Pierwsi Ludzie przybyli na kontynent z Zachodu.
 7. Utopiony Bóg jest jedynym bóstwem, który nie ma żadnych świątyń. Brak także książek czy figurek, które kapłani sporządziliby na jego cześć. Ta religia opiera się niemal wyłącznie na tradycji ustnej.
 8. Kobiety w Westeros zazwyczaj przejmują nazwisko męża, jednak wyjątkiem pozostaje ród, który w danym momencie zasiada na Żelaznym Tronie – w tym przypadku królewskie nazwisko można nadać wyłącznie urodzonemu dziedzicowi lub dziedziczce, nie żonie króla. Dlatego Cersei nadal nosiła nazwisko Lannisterów, a Margaery Tyrellów, pomimo że obie poślubiły Baratheonów.
 9. W „Pieśni lodu i ognia” smocze szkło może zabić wyłącznie Innych. Umarli przemienieni przez białych wędrowców są na tę broń odporni.
 10. Choć kazirodczy związek Cersei i Jaimego nadal budzi wiele kontrowersji, w Westeros związki pomiędzy kuzynostwem są już na porządku dziennym. Joanna, żona Tywina Lannistera, była jednocześnie jego kuzynką. Rodzice Eddarda Starka, Rickard i Lyarra, również byli kuzynostwem.
 11. Imiona z Westeros stały się w naszym świecie niezwykle popularne – dzieciom zaczęto nadawać imiona takie jak: Khaleesi, Tyrion, Arya czy Theon. Nawet świat przyrody oszalał na punkcie „Pieśni lodu i ognia”: istnieje gatunek ślimaka morskiego, który ze względu na swoją srebrzystą barwę został nazwany tritonią khaleesi.
 12. Matematycznie stwierdzono, że Tyrion Lannister miał najwięcej wspólnych wątków z innymi postaciami ze wszystkich bohaterów, co prowadzi do konkluzji, że jest on głównym protagonistą całej sagi.
 13. Kolejna ciekawostka o Tyronie: nie tylko jest postacią, która najczęściej występuje w serialu, ale i w całej sadze. Jeśli wliczy się zapowiedziane fragmenty z „Wichrów zimy”, ulubiony karzeł pojawia się łącznie w 49 rozdziałach.
 14. Jednak to nie Tyrion jest jedyną postacią, która pełni funkcję narratora w każdej z dotychczas wydanych części „Pieśni lody i ognia” – jest nią Arya Stark. Wiemy nawet, że pojawi się w tej roli także w „Wichrach zimy”.
 15. Pisząc „Pieśń lodu i ognia”, Martin nieraz inspirował się prawdziwymi wydarzeniami. Krwawe Gody na przykład mają swoje korzenie w rzezi w Glencoe i w czarnym obiedzie klanu Douglasów. Rzeź w Glencoe miała miejsce pod koniec XVII wieku – żołnierze pod rozkazami angielskiego króla Wilhelma III zabili podczas niej nawet 70 mieszkańców małej wioski. Z kolei podczas czarnego obiadu, który był pułapką zorganizowaną przez Williama Crichtona w imieniu młodego króla Szkocji, Jakuba II, rzekomo gospodarze mieli wznieść w górę głowę czarnego byka, co było znakiem do pojmania i skazania na śmierć głównych gości – czyli Williama Douglasa i jego młodszego brata.

„Gra o tron” jest pełna wielu innych ciekawostek, zarówno związanych z serialem, aktorami i twórcami, jak i z całym uniwersum stworzonym przez Martina. W jeszcze więcej interesujących faktów obfituje ósmy sezon i możemy na nie liczyć także w kolejnych częściach sagi. Choć nadal nie znamy daty premiery „Wichrów zimy”, a uwielbiany na całym świecie serial dobiega już końca, mamy dla fanów jeszcze jedną ciekawostkę na pocieszenie – HBO ogłosiło niedawno, że po ósmym sezonie czeka nas dwugodzinny film dokumentalny „Gra o tron: ostatnia warta” (tytuł roboczy, jeszcze nie pojawiło się oficjalne polskie tłumaczenie). Ma zostać wyemitowany tydzień po finałowym odcinku ósmego sezonu i opowiadać o „wyzwaniu, jakim było powołanie do życia fantastycznego świata Westeros”.

Wszystkie tytuły z serialu „Gra o tron” oraz sagi „Pieśni lodu i ognia” możesz zamówić na Gandalf.com.pl.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf