Polecamy Recenzje

„Frida Kahlo prywatnie” Suzanne Barbezat – biografia niesamowitej artystki

Frida Kahlo prywatnie – wyjątkowa biografia o artystce, która wyprzedzała swoją epokę
Avatar
Napisane przez Gandalf

„Frida Kahlo prywatnie” Suzanne Barbezat to niesamowita biografia artystki, której nie tylko twórczość, ale i życie wzbudzają zainteresowanie. Słynny Niebieski Dom, choroby i cierpienie, które wywołały fascynację sztuką naiwną, związek z Diegiem Riverą i wielka miłość do Meksyku, która spowodowała, że Kahlo przez całe życie podawała fikcyjną datę swoich urodzin. Tylko po to, by „urodzić się” w roku, w którym wybuchła meksykańska rewolucja.

Ocena Blog Gandalf:

„Frida Kahlo prywatnie” – wyjątkowa biografia o artystce, która wyprzedzała swoją epokę

„Frida Kahlo prywatnie” Suzanne Barbezat to chyba pierwsza tak rozbudowana biografia pochodzącej z Meksyku artystki. To opowieść o jej twórczości i o życiu prywatnym. O Niebieskim Domu, w którym Frida Kahlo przyszła na świat i w którym zmarła. O miejscach, krajobrazach i ludziach, którzy mieli ogromny wpływa na to, że stała się niezależną kobietą i artystką, która z całą pewnością wyprzedzała swoją epokę.

Kim była Frida Kahlo?

Frida Kahlo urodziła się 6 lipca 1907 roku, jednak przez całe swoje życie utrzymywała, że przyszła na świat trzy lata później – w 1910 roku, w którym wybuchła meksykańska rewolucja. Zakochana w swoim kraju i jego tradycji pragnęła, by początek jej życia datowany był na narodziny nowego Meksyku. To właśnie meksykański folklor czerpiący z kultury indiańskiej miał ogromny wpływ na twórczość Kahlo, która rozpoczęła swoją przygodę ze sztuką w wieku 18 lat. To właśnie w 1925 roku została ofiarą wypadku, w którym doznała szeregu poważnych złamań i przykuta do łóżka postanowiła malować.

Twórczość Fridy Kahlo

Unieruchomiona w gipsowym odlewie Kahlo zajęła się tworzeniem autoportretów. Podkreślała potem, że maluje siebie, bo to właśnie ze sobą spędza najwięcej czasu i doskonale zna portretowany obiekt. Sztalugi umożliwiające malowanie zorganizowała matka Fridy, a farby podarował jej ojciec, który poza fotografią zajmował się także malarstwem. Większość obrazów Kahlo to właśnie jej autoportrety, w których artystka przedstawia nierzadko fizyczny ból i cierpienie, choć wiele w nich także elementów właściwych rdzennej kulturze Meksyku. Malarka eksperymentowała, łącząc ze sobą motywy folkloru i religii z motywami surrealistycznymi, choć nigdy nie przyznała, że przynależy do twórców tego stylu. Jej obrazy zauważył Diego Rivera, który stał się niejako nauczycielem młodej artystki, a potem także jej mężem.

„Frida Kahlo prywatnie”, czyli codzienność w Niebieskim Domu

Książka „Frida Kahlo prywatnie” nie skupia się jednak tylko na twórczości artystki. Suzanne Barbezat prezentuje czytelnikom barwne i zaskakujące życie Kahlo, które w głównej mierze toczyło się w Niebieskim Domu. Choć Frida podróżowała i kilkukrotnie zmieniała miejsce zamieszkania, większość swojego życia spędziła właśnie z La Casa Azul, gdzie urodziła się i zmarła w 13 lipca 1954 roku. Barbezat opisuje fascynującą postać Kahlo, jako kobiety, która ponad wszystko ukochała sztukę i wyprzedziła swój czas.

Bogato ilustrowana książka Suzanne Barbezat zawiera nie tylko obrazy Fridy Kahlo, ale także ilustracje oraz archiwalne zdjęcia rodziny, przedmiotów i miejsc, w których uwielbiała przebywać. To właśnie dzięki nim mamy niepowtarzalną okazję zajrzeć do Niebieskiego Domu, spotkać Fridę przechadzającą się w długiej sukni i poznać krajobrazy, które okazały się inspiracją w jej twórczości. Niesamowita pozycja, po którą sięgnąć powinni nie tylko fani artystki, ale wszyscy, którzy cenią sobie epicko wręcz napisane biografie.

Książkę „Frida Kahlo prywatnie” Suzanne Barbezat możesz zamówić na Gandalf.com.pl.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf