Polecamy

Filmy wojenne oparte na faktach. Walka o honor, o życie i o wolność – ale jakim kosztem?

filmy wojenne na faktach
Avatar
Napisane przez Gandalf

Filmy wojenne oparte na faktach to często duże widowiska, które nie tylko potrafią dogłębnie poruszyć widza, ale i przerazić brutalnością, do jakiej byli zdolni posunąć się ludzie. Ukazują historię z punktu widzenia pojedynczych jednostek, jednak w tle widoczna jest cała machina wojenna, a ważne wydarzenia przeplatają się z dramatami indywiduów. Dzięki takiemu ujęciu tematu możemy nie tylko dowiedzieć się więcej o przebiegu poszczególnych batalii, ale także zrozumieć, jak wszystkie procesy zbrojne oddziałały na psychikę żołnierzy i wpłynęły na postrzeganie przez nich rzeczywistości. Poniżej prezentujemy wybrane filmy wojenne oparte na faktach, które sięgają zarówno do II wojny światowej, jak i innych konfliktów zbrojnych.

Bitwa o Mogadisz

Wśród wojennych filmów opartych na faktach „Helikopter w ogniu” w reżyserii Ridleya Scotta uchodzi za jedno z najlepszych dzieł. Ten zdobywca dwóch Oscarów z 2002 roku opowiada o misji jednego z amerykańskich oddziałów podczas bitwy o Mogadisz. Celem było uprowadzenie przywódców wojsk w Somalii, którzy mieli stać się ważnymi zakładnikami dla amerykańskich sił. Kiedy oddziały, posiadające o wiele bardziej zaawansowaną broń od somalijskiej ludności cywilnej, wkraczają do miasta, tylko początkowo wszystko idzie po ich myśli. Sytuacja zmienia się wraz z zestrzeleniem dwóch helikopterów Black Hawk. Od tego momentu żołnierze są zdani na samych siebie: muszą nie tylko zatroszczyć się o rannych, ale i znaleźć schronienie przed coraz liczniejszymi wrogami, którzy nadchodzą ze wszystkich stron. Za broń chwytają nawet kobiety czy dzieci – celem nie jest już uprowadzenie wpływowych polityków, ale po prostu przetrwanie. Do jakich strat jest w stanie doprowadzić wojna, gdy zmusza do walki niewinnych, słabych cywilów? I czy taką interwencję faktycznie można nazwać misją pokojową?

Kompania E

Filmy wojenne to nie wszystko – na faktach można też przecież oprzeć serial, który przedstawi dany konflikt jeszcze bardziej szczegółowo i przy okazji zapewni wielogodzinną rozrywkę. Przykładem jest choćby „Kompania braci” – miniseria Kompanii E, o walczącej podczas II wojny światowej po stronie wojsk amerykańskich. Na serial składa się dziesięć części, które opowiadają różne fragmenty historii kompanii. Każdy z odcinków został wyreżyserowany przez kogoś innego i zwykle skupia się na innym żołnierzu należącym do brygady. Fabułę oparto na prawdziwych zeznaniach ocalałych „braci”, którzy przyczynili się do zdobycia Orlego Gniazda Hitlera w Berchtesgaden. To świetna produkcja w sam raz dla miłośników historii XX wieku, z gwiazdorską obsadą i genialną muzyką, która pokazuje nie tylko wojenne okrucieństwo, ale także więzi, jakie łączyły ze sobą żołnierzy idących na śmierć.

Dywizjon Kościuszki

W naszym rankingu filmów wojennych na faktach nie mogło oczywiście zabraknąć polskiego akcentu. „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” w reżyserii Denisa Delicia to opowieść o słynnej jednostce polskiego lotnictwa w Wielkiej Brytanii podczas II wojny światowej. O tym, jak formowała się elitarna siła, będąca chlubą naszego narodu i pomagająca Brytyjczykom usidlić wroga. O tym, jak poszczególni piloci wpłynęli na losy powietrznych bitew. I o tym, jakie uczucia targały polskimi lotnikami, którzy musieli walczyć za ojczyznę z dala od domu – wśród obcych wojsk, nie zawsze nastawionych przyjacielsko, z wewnętrznymi dramatami i osobistymi tragediami. To nie tylko polski film wojenny o niezwykłych wyczynach rodaków w czasie wojny i ich patriotyzmie, ale także wzruszająca, intymna historia o ich życiu i miłości, która potrafiła przezwyciężyć nawet śmierć czy cierpienie.

Wielka wojna ojczyźniana

„T-34” w reżyserii Aleksieja Sidorowa to przedstawienie fragmentu II wojny światowej z rosyjskiej perspektywy. Obejmuje czasy wielkiej wojny ojczyźnianej – nazwanej tak propagandowo przez przywódców radzieckich w latach 40. – podczas której Związek Radziecki walczył z niemieckimi wojskami przez cztery lata. Film jest świetną gratką dla miłośników czołgów: zaczyna się od niesamowitych ujęć, podczas których wojska walczą ze sobą właśnie w tych opancerzonych pojazdach. W dalszej kolejności ekranizacja ukazuje nam losy rosyjskich żołnierzy, którzy mierzą się z niemieckimi siłami w – zdawałoby się – samobójczej misji. Dzieło Sidorowa zostało nakręcone z rozmachem i klimatem. Z pewnością przypadnie do gustu wielu fanom bohaterskiego kina! Główny protagonista, Iwuszkin, jest bowiem heroiczną postacią, która dla dobra ojczyzny i swoich bliskich jest w stanie poświęcić wszystko.

Obronić City Hall

Ostatnim polecanym przez nas filmem wojennym jest „Karbala” w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza. Opowiada o wydarzeniach z 2004, które miały miejsce w Iraku. Polscy i bułgarscy żołnierze stawili wówczas czoła zamachom Al-Kaidy, dążącym do zniszczenia City Hall – czyli siedziby lokalnych władz. Ekranizacja ukazuje zmagania naszych rodaków oraz ich przyjaciół z Bułgarii, a jednocześnie uświadamia, że wojna nigdy się nie kończy… Choć mamy XXI wiek, nadal istnieją zaciekłe polityczne konflikty, które zmuszają obcych żołnierzy do śmiertelnej walki naprzeciwko siebie. Choć obrona ratusza w Karbali trwała zaledwie cztery dni, i tak pozostawiła na żołnierzach duże piętno. W dodatku cała historia przeszła bez echa i przez lata niemal nikt w Polsce nie wiedział o wygranej walce naszych żołnierzy. „Karbala” może więc pomóc zapoznać się widzom z dowodzoną przez Polaków Wielonarodową Dywizją Centrum-Południe, która przez lata stacjonowała w Iraku.

 

Wśród filmów na faktach to wojenne opowiadają zazwyczaj o ogromnych zniszczeniach i bestialstwie, do którego w imię walki o wolność jest w stanie posunąć się człowiek. Takie kino jest uwielbiane nie tylko przez miłośników historii. Chętnie oglądają je także widzowie, którzy chcą dowiedzieć się więcej o słynnych konfliktach czy poznać ciemną stronę ludzkiej natury. Jak wiele jest w stanie poświęcić żołnierz, aby wypełnić rozkazy? Czy dla wyższego dobra faktycznie można zatracić własną naturę? O co tak naprawdę walczą ze sobą wrogie armie? O wolność i ideały czy jednak o polityczną dominację osób rządzących państwem i niebrudzących krwią własnych rąk? Te i wiele innych tematów poruszają wymienione powyżej filmy wojenne, które możesz zamówić na Gandalf.com.pl.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf