Polecamy

Filmy oparte na faktach, które są warte obejrzenia. Ranking 5 pozycji

Avatar
Napisane przez Gandalf

Bywają zaskakujące i wstrząsające – filmy oparte na faktach to propozycje dla osób, które uwielbiają wiedzę podaną w ciekawej, lekkiej formie. Czasami przedstawiają nikomu nieznane wydarzenia i ukazują zatuszowaną prawdę, a czasami pomagają lepiej zrozumieć powszechnie znane fakty i oferują spojrzenie na nie z innej perspektywy. Mają swoich fanów wśród wielbicieli niemal każdego gatunku filmowego: wojennego, psychologicznego, politycznego, biograficznego, thrillera czy nawet horroru. Przedstawiamy nasz ranking filmów na faktach – oto 5 ciekawych propozycji.

Niebanalny premier

Przedmiotem najnowszego filmu Joego Wrighta, „Czasu mroku”, stał się życiorys Winstona Churchilla, jednego z najbardziej charakterystycznych polityków w historii Anglii, okrzykniętego nawet Brytyjczykiem wszech czasów. Historia ekranizacji zaczyna się w momencie wybuchu II wojny światowej, gdy Churchill zostaje premierem. Walcząc nie tylko z nazistami, ale i brytyjskim skłóconym rządem, robi wszystko, aby utrzymać naród w całości i zapobiec inwazji Niemiec – musi wybrać pomiędzy negocjacjami z Hitlerem a heroiczną walką. W postać Churchilla wciela się niesamowity Gary Oldman, który został za tę rolę uhonorowany Nagrodą Akademii Filmowej. To polityczny film na faktach idealny dla każdego znawcy faktów i historii XX wieku, a także uczta dla miłośników dobrego aktorstwa i pięknych zdjęć.

Wampir z Zagłębia

„Jestem mordercą” w reżyserii Macieja Pieprzycy to jeden z wyjątkowo wstrząsających filmów, które zostały oparte na faktach ze śledztwa dotyczącego mordercy. Pieprzyca inspirował się historią Zdzisława Marchwickiego, uznanego za niesławnego „wampira z Zagłębia”, który w latach 1964–1970 zabił przynajmniej czternaście kobiet i usiłował dokonać zabójstwa kolejnych siedmiu. Śledztwo w sprawie morderstw nabrało rozmachu zwłaszcza w 1966 roku, gdy jedną z ofiar została bratanica Edwarda Gierka. Polskie służby postanowiły zrobić wtedy wszystko, aby złapać „wampira”, wytoczyć mu efektowny proces, a następnie skazać go na śmierć. Za mordercę uznano właśnie Marchwickiego – dziś jednak nie wiadomo, czy słusznie i czy prawdziwy „wampir” nie popełnił przed całym procesem samobójstwa. Film opowiada historię Wiesława Kalickiego, będącego odwzorowaniem Marchwickiego, oraz ukazuje wady śledztwa, które stara się doprowadzić do końca Janusz Jasiński, młody i niedoświadczony porucznik. Próbuje on złapać seryjnego mordercę, aby zakończyć długoletnie pasmo nieszczęść – czy jednak będzie w stanie całkowicie poświęcić się dla sprawy i powstrzymać się przed wybraniem pokazowego kozła ofiarnego zamiast prawdziwego wilka?

Mały krok dla człowieka, wielki skok dla ludzkości

O locie w kosmos i byciu astronautą śni niejedno dziecko. Choć to marzenie trudne do spełnienia, nie jest wcale niemożliwe – udowodnili to Neil Armstrong, Edwin Aldrin i Michael Collins, czyli członkowie słynnego lotu Apollo 11, pierwszego załogowego statku, który wylądował na Księżycu. „Pierwszy człowiek” w reżyserii Damiena Chazelle’a to film oparty na faktach z życia Armstronga, ukazujący jego ciężką pracę, drogę, jaką musiał przebyć, aby móc wziąć udział w jednej z najniebezpieczniejszych misji wszech czasów, oraz przede wszystkim – rozterki i obawy, które towarzyszyły mu na każdym korku. Film nie jest bowiem wyłącznie zapisem podróży astronautów na Księżyc, ale opowiada także o wcześniejszych wydarzeniach. Uświadamia, z jak wielką odpowiedzialnością musiał zmierzyć się Armstrong i ile poświęcić, aby móc jako pierwszy postawić stopę na Księżycu – a następnie na zawsze przejść do historii.

Operacja Dynamo

Czas na coś dla pasjonatów filmów wojennych opartych na faktach. „Dunkierka” Christophera Nolana to jego kolejne wielkie dzieło, które tym razem postanowił osadzić w realiach II wojny światowej. Ekranizacja traktuje o Operacji Dynamo, czyli rozpaczliwej obronie alianckich wojsk i ich ewakuacji z plaży w Dunkierce. Akcja dzieje się na kilku płaszczyznach jednocześnie: na lądzie, morzu i w powietrzu. Nolan ograniczył dialogi do minimum, aby ukazać pełnię tragizmu i powagę sytuacji – dzięki temu film z każdą minutą nabiera dynamizmu i emocji. Młodzi żołnierze czekają na ocalenie, piloci RAF-u walczą z wrogiem w powietrzu, który za wszelką cenę stara się zastrzelić jak najwięcej aliantów, a sama Anglia wysyła na ratunek cywilne okręty, mające wspomóc ewakuację. „Dunkierka” to nie tylko kawał dobrze opowiedzianej i poruszającej historii, ale także wspaniały montaż i zapadająca w pamięć muzyka – oraz genialne aktorstwo.

Is this the real life?

Jeden z najnowszych filmów opartych na faktach, który zdecydowanie jest wart obejrzenia: oto wyczekiwany „Bohemian Rhapsody” w reżyserii Bryana Singera. Ten zdobywca czterech Oscarów wciska fotel rozmachem i wspaniałą ścieżką muzyczną. Opowieść o zespole Queen, a zwłaszcza Freddiem Mercurym (w tej roli genialny Rami Malek, wyróżniony Nagrodą Akademii Filmowej za najlepszego aktora pierwszoplanowego), nie mogła być lepsza! Ekranizacja ukazuje skandaliczne i emocjonujące życie Mercury’ego, jego niesamowitą karierę, chorobę i wszystkie upadki, a także przyjaźń z całym zespołem. Fani tej kultowej i niegdyś przecierającej szlaki muzyki nie tylko będą zachwyceni montażem oraz całą oprawą dźwiękową, ale także aktorstwem i doskonałym odwzorowaniem charakterów poszczególnych członków zespołu Queen. Show must go on!

Najlepsze filmy oparte na faktach są w stanie opowiedzieć trudną i dotychczas niedostępną historię, często zachęcają widza do poszukiwania dalszych informacji na własną rękę oraz zmuszają do refleksji. Uświadamiają, że w rzeczywistości również możemy spotkać niesamowite wydarzenia, jeśli tylko spojrzymy na nie z odpowiedniej perspektywy. Niektóre z ekranizacji są wstrząsające, pozostałe podnoszą na duchu, a jeszcze inne pozostawiają w głowie mnóstwo pytań. Bez względu jednak na to, które z gatunków są nam najbliższe, pewne jest jedno – czasami to właśnie życie pisze najlepsze scenariusze.

Wszystkie wymienione filmy na faktach możesz zamówić na Gandalf.com.pl.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf