Polecamy

Filmy o wampirach – nasze propozycje produkcji pełnych krwi, miłości lub śmiechu

filmy o wampirach
Avatar
Napisane przez Gandalf

Wampiry i wilkołaki to jedne z najpopularniejszych paranormalnych postaci w literaturze oraz filmach grozy. Korzenie ich pierwowzorów sięgają najstarszych ludzkich kultur, jak babilońska czy sumeryjska. Przez lata potwory przeszły intensywną przemianę, ewoluując z odpychających monstrów w powalających kochanków. Dzisiaj – tuż obok przerażającego Drakuli – równie dużą popularnością cieszy się Edward ze „Zmierzchu”. Jednak filmy o wampirach to współcześnie nie tylko opowieści dla nastolatków czy historie miłosne. Wśród filmowych propozycji znajdziemy zarówno czarne komedie, kino sensacyjne, jak i pełnokrwiste horrory. Po naszych propozycjach z pewnością poczujecie zew krwi do mrocznych seansów, a filmy o wilkołakach i wampirach przestaną się Wam kojarzyć wyłącznie z miłosnym trójkątem!

Błękitna krew, czyli romans z wampirem-arystokratą

Zanim jeszcze idea wampira jako miłosnego partnera rozpleniła się w kulturze na dobre, wywierając ogromne wrażenie na powieściach młodzieżowych, historię przystojnego arystokraty oraz wybitnego kochanka opowiedziała Anne Rice. Jej seria „Kroniki wampirów” narodziła się w połowie lat 70., a ostatnia (dotychczas) książka z cyklu ukazała się w 2018 roku. Całość liczy 15 tomów, ale nie wszystkie są jeszcze przetłumaczone na język polski. Poza główną opowieścią autorka stworzyła też serię „Nowe kroniki wampirów” oraz „Dzieje czarownic z rodu Mayfair”, które ze względu na splatanie się wątków z „Kronikami wampirów” mogą być postrzegane jako ich przedłużenie.

Z całego cyklu tylko dwie książki doczekały się ekranizacji – „Wywiad z wampirem” oraz „Królowa potępionych”. Obie produkcje zrealizowano z ogromnym rozmachem, co potwierdza choćby niesamowity dobór obsady. Na liście gwiazdorskich płac znaleźli się: Brad Pitt, Tom Cruise, Christian Slater, Kirsten Dunst, Antonio Banderas, Lena Olin czy Aaliyah (która zmarła w katastrofie lotniczej krótko po ukończeniu zdjęć). Dzisiaj produkcje te uważane są za kultowe, a wszystko dzięki ogromnej dozie sensualności, erotyzmu, wyważonemu mrokowi i odpowiedniej dawce krwi. Jeżeli interesują Was filmy o wampirach, a zwłaszcza o krwiopijcach i miłości, to koniecznie musicie je obejrzeć! Polecamy także sięgnąć po książki z serii autorstwa Anne Rice.

Rozlew krwi – klasyczne filmy o wampirach

Pod koniec lat 90. i na początku XXI wieku o śpiących w trumnach monstrach myślało się przede wszystkim w kontekście krwawej sieczki. Przed oczami stawały przede wszystkim produkcje z gatunku slasherów, gdzie jedna (lub więcej) biegła w sztukach walki postać szerzyła postrach i siała zniszczenie w paranormalnych szeregach. Najpopularniejszym filmem, a właściwie serią filmów tego typu, jest „Blade”.

Tytułowy bohater, w którego wcielił się Wesley Snipes, to pół-wampir, pół-człowiek. Dokonał jednak wyboru i stanął po stronie ludzkości, za cel biorąc sobie eliminację jak największej liczby krwiopijców. W tej swoistej krucjacie towarzyszy mu mistrz wiedzy tajemnej, Abraham Whistler (Kris Kristofferson). „Blade” to dzisiaj kino kultowe, do którego chętnie wraca cała rzesza fanów. Przez ostatnie lata pojawiło się dużo informacji o potencjalnym powstaniu kolejnej odsłony cyklu. Według ostatnich plotek reżyserem produkcji ma zostać David Leitch, który stoi za realizacją takich tytułów, jak „John Wick”, „Deadpool 2” czy „Szybcy i wściekli: Hobbs i Shaw”.

Wampiry opanowują świat

Gdybyśmy mieli stworzyć listę najbardziej niedocenianych filmów, to z pewnością znalazłaby się na niej produkcja „Daybreakers – Świt”. Niestety (albo i stety) obraz ten nie jest jak inne filmy o  wilkołakach, wampirach i miłości. To mroczna wizja przyszłości. Film powstał w 2009 roku i za tę przyszłość przyjął rok 2019, w której wampiry przejmują kontrolę nad światem. Krwiopijcy stanowią kolejny etap ewolucji, wyszli z ciemnych zakamarków i wyłapali ludzi, zamieniając ich w fermy pożywienia. Niestety, zasoby się kończą, a w tym świecie nie istnieje jeszcze syntetyczna krew znana chociażby z serialu „True Blood”.

Pomimo doskonałej obsady (Ethan Hawke, Willem Dafoe) i świeżego podejścia do tematu film nie doczekał się kontynuacji ze względu na zbyt niskie zainteresowanie. Szkoda, bo rzecz zapowiadała się naprawdę świetnie. Liczne filmy o wampirach i wilkołakach mogłyby zaczerpnąć z tej produkcji wiele wartościowych elementów.

Z krwi i kości

Jeżeli sądzicie, że wszystko już w życiu widzieliście, a powstające anglojęzyczne produkcje są do siebie podobne jak dwie krople wody, to znak, że nie widzieliście jednego z najlepszych filmów o wampirach, który wyreżyserował Taika Waititi. Nowozelandzki horror komediowy „Co robimy w ukryciu?” to zbiór wyjątkowo śmiesznych i jednocześnie trafnych spostrzeżeń dotyczących wampirskiego żywota, zmian postrzegania tych upiorów na przestrzeni wieków oraz absurdów związanych z krwiopijcami. Znajdziemy tutaj w zasadzie wszystko – wątek romansowy, wampirzą arystokrację, masę zabawnych gagów i klasyczne reprezentacje monstrów z kina grozy. „Co robimy w ukryciu?” okazało się potężnym sukcesem i dało przepustkę Waititi do świata Hollywood – nakręcił on chociażby film „Thor: Ragnarok”, produkcję z ogromnego cyklu Marvela.

Wampirze więzy krwi

Filmy o wampirach dla nastolatków to nie tylko produkcje opierające się na wyznawaniu uczuć i pokonywaniu „międzygatunkowych” granic. To też kino familijne oraz komediowe. Chociaż Tim Burton słynie ze specyficznego, groteskowego stylu, to jego „Mroczne cienie” wydają się wyjątkowo łagodnym przedstawicielem estetyki twórcy.

Film z 2012 roku opowiada historię Barnabasa (w tej roli Johnny Depp), który na skutek klątwy przez 200 lat był więziony w zakopanej głęboko trumnie. Gdy wampir budzi się do życia, okazuje się, że świat przeszedł sporą przemianę – nastały szalone lata 70., a w jego dawnym (nieco podupadłym) domu panoszą się zaś zupełnie obcy mu ludzie. Potomkowie rodu Collinsów są jednak, pomimo ogromnej dawki ekscentryzmu, rodziną Barnabasa, więc ten dość szybko nawiązuje z nimi kontakt. Wkrótce okazuje się, że tylko razem są w stanie stawić czoła nadciągającym problemom. W filmie występują również: Michelle Pfeiffer, Helena Bonham Carter, Eva Green czy Chloë Grace Moretz. To pełna specyficznego uroku komedia, która w pewien sposób podsumowuje trendy, jakie pojawiły się w kulturze po eksplozji zainteresowania „Zmierzchem”.

 

Filmy o wampirach, być może wbrew powszechnemu mniemaniu, to tak naprawdę produkcje bardzo zróżnicowane. Znajdziemy wśród nich propozycje dla odbiorców nastoletnich, opowieści z wątkami miłośnymi, historie osadzone w różnych epokach, wpisujące się w gatunek horroru, komedii czy kina akcji. Wydaje się też, że obecność wampirów, ale także wilkołaków, choć z różnym natężeniem, wpisana jest w kinematografię od zawsze i na zawsze. Nieśmiertelność i zmiennokształtność fascynują ludzkość już od czasów Mezopotamii. Nie ma się zresztą czemu dziwić! W końcu, chociaż obie paranormalne przypadłości mają swoje wady, każdy z nas fantazjował kiedyś o posiadaniu któregoś z tych przymiotów. Albo chociaż kochanka, który z czasem mógłby nam je przekazać…

Wszystkie wymienione filmy o wampirach możesz zamówić na Gandalf.com.pl.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf