Filmy o napadach na bank, czyli jak się sprytnie obłowić. 5 produkcji z niesamowitymi intrygami

Gandalf.com.pl
Napisane przez Gandalf.com.pl
Brak komentarzy
Udostępnij:

Filmy o napadach na bank to często sensacyjne produkcje, dodatkowo wzbogacone o komediowe lub dramatyczne wątki, przez które seans śledzi się z zapartym tchem. Misternie poprowadzona sieć fabularna, nieraz zrozumiała dopiero pod koniec filmu i sprawiająca niemałe zdziwienie, oraz pokrętna walka dobra ze złem, w której często kibicujemy tej „nieodpowiedniej stronie” – to clou tego typu produkcji, który sprawia, że są wyjątkowo dynamiczne. Przedstawiamy nasz własny ranking z filmami o napadach na bank – wszystkie z wciągającą akcją!

Legendarna para przestępców

Niemal każdy słyszał o Bonnie i Clyde – słynnej parze amerykańskich przestępców z początku XX wieku, którzy wraz ze swoim gangiem rabowali sklepy i banki mijanych miast. Kultowy film w reżyserii Arthura Penna, „Bonnie i Clyde”, to przeniesienie ich życia pełnego przygód na ekran i próba pokazania relacji dwojga złodziei oraz pobudek, dla których zdecydowali się na przestępcze życie. Z początku Bonnie i Clyde wydają się niegroźnymi rabusiami: kradną portfele, włamują się do zamkniętych sklepów czy planują drobne rozwoje. Dopiero z czasem ich działalność zaczyna przyjmować coraz mroczniejszy charakter: wspólnie z gangiem już nie tylko dokonują wielkich skoków, ale dopuszczają się nawet morderstw. Film Penna to nie tylko opowieść o napadzie na bank, ale przede wszystkim świetne przedstawienie sylwetek jednych z najpopularniejszych złodziei wszech czasów – którzy po latach stali się wręcz ikoną popkultury.

Osiem wspaniałych

Oto najnowsza odsłona kultowej serii o przestępczych skokach na ogromną skalę – „Ocean’s 8”, kontynuacja „Ocean’s 11”, „Ocean’s 12” i „Ocean’s 13”. W czwartej części prym wiodą inteligentne, zabawne i pełne sprytu kobiety, które planują skok stulecia: za cel obierają sobie drogocenną biżuterię wartą 150 milionów dolarów! Główna bohaterka, Debbie, obmyślała ten plan przez ponad 5 lat i teraz wraz ze wspólniczkami musi osiągnąć cel – w przeciwnym razie cały trud poszedłby na marne. Nie ma miejsca nawet na najmniejszy błąd, bo kradzież biżuterii będzie odbywać się na oczach tłumów, dlatego bohaterki nie tylko muszą zadbać o dopracowanie każdego szczegółu, ale również nie doprowadzić do żadnych niesnasków pomiędzy sobą, bo to one mogą w szczególności przesądzić o klęsce. To film dla każdego miłośnika filmów sensacyjnych, a dla fanów całej serii „Ocean’s” jest wręcz produkcją obowiązkową!

Can you see?

„Iluzja” Louisa Leterriera jest prawdziwą ucztą dla oczu i umysłu. Czwórka niezwykle utalentowanych iluzjonistów daje przedstawienia szerokiej publiczności, podczas których okrada banki. Sęk w tym, że ta kradzież wcale nie jest iluzją, ale rzeczywistością. Spektakle iluzjonistów odbywają się nagle, często bez zapowiedzi, a widownia wprost nie może się doczekać, jakich sztuczek bohaterowie użyją, aby tym razem obrabować bank. Grupką przestępców zaczyna interesować się też FBI, które jednak przez długi czas pozostaje bezradne. Rabusie są bowiem nieuchwytni, a dowody na rabunek dosłownie znikają w magiczny sposób. Do pogoni za iluzjonistami dołącza słynny demaskator sztuczek magicznych, przez co Czterej Jeźdźcy są w niebezpieczeństwie. Ale… okazuje się, że i oni mają, a jakże, swojego asa w rękawie! Czy działają sami, czy może jednak ktoś im pomaga? Jakim cudem są zawsze o krok do przodu przez publiką i policją? A może używają prawdziwej magii?

Pieniądze i miłość

Doug, główny bohater „Miasta złodziei” (reż. Ben Affleck), to doświadczony rabuś, który wraz ze swoją ekipą obrabował już niejeden bank. Są postrachem całego miasta, a policja jest wobec nich bezradna. Podczas jednego skoku przestępcy robią jednak coś, co nie może ujść im na sucho: porywają zakładniczkę, młodą pracownicę banku. Choć nie robią jej krzywdy i wypuszczają ją po niedługim czasie, to za jej ujęcie będą musieli słono zapłacić. Okazuje się bowiem, że kobieta mieszka w dzielnicy, z której pochodzi Doug. Staje się przez to potencjalnie niebezpieczna – nawet jeśli nie widziała twarzy żadnego z rabusiów. Co więcej – kiedy Doug poznaje ją bliżej, zakładniczka przestaje mu być obojętna. Ich relacja jeszcze bardziej komplikuje napiętą sytuację pomiędzy Dougiem a jego niezrównoważonym psychicznie przyjacielem. Gdy do gry wkracza jeszcze agent FBI, Doug wpada w naprawdę niezłe tarapaty. Przygotujcie się na pełen namiętności i zawiłych relacji film, w którym napad na bank to tylko początek niesamowitych wrażeń.

Kultowy Al Pacino

Al Pacino to jedna z najbardziej rozpoznawanych ikon współczesnego kina. Jego gangsterskie wcielenia przejdą do legendy, a charakterystyczna gra aktorska zawsze będzie zachwycająca i niepowtarzalna. W „Pieskim popołudniu” Sidney’a Lumeta, filmie, którego akcję oparto na prawdziwym napadzie na bank, Pacino wciela się w rolę Sonny’ego Wortzika – będącego odwzorowaniem Johna „Psa” Wojtowicza. W 1972 roku John wraz z przyjaciółmi postanawił dokonać rabunku w Brooklynie. Na miejscu okazało się jednak, że sejf był pusty. Wojtowicz zdecydował się nie odpuszczać i wziął siedmiu zakładników, po czym przez 14 godzin prowadził negocjacje z policją. Co zaskakujące, pomiędzy rabusiami i ofiarami zawiązała się nić porozumienia. Media długo jeszcze po tym wydarzeniu trąbiły o syndromie sztokholmskim. Sam Al Pacino stworzył genialną kreację Sonny’ego, a smaczku dodała jeszcze gra aktorska Johna Cazalego, grającego pomocnika Sonny’ego. Ten film to klasyka, jeśli chodzi o ekranowe napady na bank. Zdecydowanie powinien znaleźć się na liście każdego fana produkcji o gangsterach.

 

Napad na bank to częsty motyw w filmie, choć nie zawsze jest trzonem fabuły. Jeśli jednak stanowi główną oś wydarzeń, to zazwyczaj rabusie są tymi, którym skrycie kibicujemy i których historia chwyta nas za serca. Możemy wtedy poczuć się jak pełni sprytu intryganci, nie tylko potrafiący przedrzeć się przez techniczne zabezpieczenia, ale i umiejący przemknąć przed nosem czujnych strażników. Ten dreszczyk emocji sprawia, że tak chętnie sięgamy po podobne produkcje. Wszystkie z wymienionych tytułów możesz zamówić na Gandalf.com.pl – i samemu zobaczyć, jak to jest obrabować bank.

A Wy, jakie filmy o napadach na bank najbardziej lubicie?

Udostępnij:
15 kwietnia 2019

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.