Polecamy

Filmy o napadach na bank, czyli jak się sprytnie obłowić. 5 produkcji z niesamowitymi intrygami

Avatar
Napisane przez Gandalf

Filmy o napadach na bank to często sensacyjne produkcje, dodatkowo wzbogacone o komediowe lub dramatyczne wątki, przez które seans śledzi się z zapartym tchem. Misternie poprowadzona sieć fabularna, nieraz zrozumiała dopiero pod koniec filmu i sprawiająca niemałe zdziwienie, oraz pokrętna walka dobra ze złem, w której często kibicujemy tej „nieodpowiedniej stronie” – to clou tego typu produkcji, który sprawia, że są wyjątkowo dynamiczne. Przedstawiamy nasz własny ranking z filmami o napadach na bank – wszystkie z wciągającą akcją!

Legendarna para przestępców

Niemal każdy słyszał o Bonnie i Clyde – słynnej parze amerykańskich przestępców z początku XX wieku, którzy wraz ze swoim gangiem rabowali sklepy i banki mijanych miast. Kultowy film w reżyserii Arthura Penna, „Bonnie i Clyde”, to przeniesienie ich życia pełnego przygód na ekran i próba pokazania relacji dwojga złodziei oraz pobudek, dla których zdecydowali się na przestępcze życie. Z początku Bonnie i Clyde wydają się niegroźnymi rabusiami: kradną portfele, włamują się do zamkniętych sklepów czy planują drobne rozwoje. Dopiero z czasem ich działalność zaczyna przyjmować coraz mroczniejszy charakter: wspólnie z gangiem już nie tylko dokonują wielkich skoków, ale dopuszczają się nawet morderstw. Film Penna to nie tylko opowieść o napadzie na bank, ale przede wszystkim świetne przedstawienie sylwetek jednych z najpopularniejszych złodziei wszech czasów – którzy po latach stali się wręcz ikoną popkultury.

Osiem wspaniałych

Oto najnowsza odsłona kultowej serii o przestępczych skokach na ogromną skalę – „Ocean’s 8”, kontynuacja „Ocean’s 11”, „Ocean’s 12” i „Ocean’s 13”. W czwartej części prym wiodą inteligentne, zabawne i pełne sprytu kobiety, które planują skok stulecia: za cel obierają sobie drogocenną biżuterię wartą 150 milionów dolarów! Główna bohaterka, Debbie, obmyślała ten plan przez ponad 5 lat i teraz wraz ze wspólniczkami musi osiągnąć cel – w przeciwnym razie cały trud poszedłby na marne. Nie ma miejsca nawet na najmniejszy błąd, bo kradzież biżuterii będzie odbywać się na oczach tłumów, dlatego bohaterki nie tylko muszą zadbać o dopracowanie każdego szczegółu, ale również nie doprowadzić do żadnych niesnasków pomiędzy sobą, bo to one mogą w szczególności przesądzić o klęsce. To film dla każdego miłośnika filmów sensacyjnych, a dla fanów całej serii „Ocean’s” jest wręcz produkcją obowiązkową!

Can you see?

„Iluzja” Louisa Leterriera jest prawdziwą ucztą dla oczu i umysłu. Czwórka niezwykle utalentowanych iluzjonistów daje przedstawienia szerokiej publiczności, podczas których okrada banki – sęk w tym, że ta kradzież wcale nie jest iluzją, ale rzeczywistością. Spektakle iluzjonistów odbywają się nagle, często bez zapowiedzi, a widownia wprost nie może się doczekać, jakich sztuczek bohaterowie użyją, aby tym razem obrabować bank. Grupką przestępców zaczyna interesować się też FBI, które jednak przez długi czas pozostaje bezradne: rabusie są bowiem nieuchwytni, a dowody na rabunek dosłownie znikają w magiczny sposób. Do pogoni za iluzjonistami dołącza słynny demaskator sztuczek magicznych, przez co Czterej Jeźdźcy są w niebezpieczeństwie, ale… okazuje się, że i oni mają, a jakże, swojego asa w rękawie! Czy działają sami, czy może jednak ktoś im pomaga? Jakim cudem są zawsze o krok do przodu przez publiką i policją? A może używają prawdziwej magii?

Pieniądze i miłość

Doug, główny bohater „Miasta złodziei” (reż. Ben Affleck), to doświadczony rabuś, który wraz ze swoją ekipą obrabował już niejeden bank. Są postrachem całego miasta, a policja jest wobec nich bezradna. Podczas jednego skoku przestępcy robią jednak coś, co nie może ujść im na sucho: porywają zakładniczkę, młodą pracownicę banku. Choć nie robią jej krzywdy i wypuszczają ją po niedługim czasie, to za jej ujęcie będą musieli słono zapłacić. Okazuje się bowiem, że kobieta mieszka w dzielnicy, z której pochodzi Doug, przez co staje się potencjalnie niebezpieczna – nawet jeśli nie widziała twarzy żadnego z rabusiów. Co więcej – kiedy Doug poznaje ją bliżej, zakładniczka przestaje mu być obojętna. Ich relacja jeszcze bardziej komplikuje napiętą sytuację pomiędzy Dougiem a jego niezrównoważonym psychicznie przyjacielem, a gdy do gry wkracza jeszcze agent FBI – Doug wpada w naprawdę niezłe tarapaty. Przygotujcie się na pełen namiętności i zawiłych relacji film, w którym napad na bank to tylko początek niesamowitych wrażeń.

Kultowy Al Pacino

Al Pacino to jedna z najbardziej rozpoznawanych ikon współczesnego kina – jego gangsterskie wcielenia przejdą do legendy, a charakterystyczna gra aktorska zawsze będzie zachwycająca i niepowtarzalna. W „Pieskim popołudniu” Sidney’a Lumeta, filmie, którego akcję oparto na prawdziwym napadzie na bank, Pacino wciela się w rolę Sonny’ego Wortzika – będącego odwzorowaniem Johna „Psa” Wojtowicza. W 1972 roku John wraz z przyjaciółmi postanawił dokonać rabunku w Brooklynie. Na miejscu okazało się jednak, że sejf był pusty. Wojtowicz zdecydował się nie odpuszczać i wziął siedmiu zakładników, po czym przez 14 godzin prowadził negocjacje z policją. Co zaskakujące, pomiędzy rabusiami i ofiarami zawiązała się nić porozumienia, a media długo jeszcze po tym wydarzeniu trąbiły o syndromie sztokholmskim. Sam Al Pacino stworzył genialną kreację Sonny’ego, a smaczku dodała jeszcze gra aktorska Johna Cazalego, grającego pomocnika Sonny’ego. Ten film to klasyka, jeśli chodzi o ekranowe napady na bank, i zdecydowanie powinien znaleźć się na liście każdego fana produkcji o gangsterach.

Napad na bank to częsty motyw w filmie, choć nie zawsze jest trzonem fabuły. Jeśli jednak stanowi główną oś wydarzeń, to zazwyczaj rabusie są tymi, którym skrycie kibicujemy i których historia chwyta nas za serca. Możemy wtedy poczuć się jak pełni sprytu intryganci, nie tylko potrafiący przedrzeć się przez techniczne zabezpieczenia, ale i umiejący przemknąć przed nosem czujnych strażników – ten dreszczyk emocji sprawia, że tak chętnie sięgamy po podobne produkcje. Wszystkie z wymienionych tytułów możesz zamówić na Gandalf.com.pl – i samemu zobaczyć, jak to jest obrabować bank.

A Wy, jakie filmy o napadach na bank najbardziej lubicie?

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf