Polecamy

Dobre filmy o kosmosie – produkcje, które ukazują tajemniczy wszechświat. Oto nasze ulubione tytuły

filmy o kosmosie
Avatar
Napisane przez Gandalf

Wśród najlepszych filmów o kosmosie można wymienić całą sagę „Gwiezdnych wojen” (z animowaną wersją dla dzieci) czy „Star Treka” – ale takie wielkie produkcje science fiction to nie wszystko! Istnieje wiele innych fascynujących ekranizacji, które nie tyle przedstawiają zmagania bohaterów w międzygwiezdnych wojnach, co przekazują nam sekrety wszechświata oraz próbują zrozumieć jego zasady działania. Warto też pamiętać o szokujących dramatach, z akcją rozgrywającą się poza naszą planetą. Dlatego w poniższym rankingu przedstawiamy nie tylko najciekawsze filmy dokumentalne o kosmosie, ale także fabularyzowane produkcje, które potrafią wcisnąć w fotel i zszokować widza sposobem ukazania wielkiego, nieznanego wszechświata. Zobacz, jakie sekrety może skrywać kosmos!

Nadzieja w ciemności

„Interstellar” Christophera Nolana to jeden z najgłośniejszych i najlepszych filmów o kosmosie science fiction z ostatnich lat. Został zrealizowany z ogromnym rozmachem, przy wsparciu jednego z najwybitniejszych współczesnych astrofizyków, Kipa Thorne’a. Posiada także genialną ścieżkę dźwiękową stworzoną przez Hansa Zimmera. Trzyma w napięciu przez cały czas, a po zakończonym seansie pozostawia widza z masą przemyśleń. Nie tylko w ciekawy sposób wyjaśnia niektóre ze skomplikowanych, kosmicznych zjawisk, jak czarna dziura czy zakrzywienie czasoprzestrzeni, ale i skłania do refleksji nad samą kondycją ludzkości – czy jesteśmy w stanie zadbać o naszą przyszłość? Czy Ziemia faktycznie jest naszym jedynym domem? Czy uda nam się uratować całą rasę, czy może przetrwają tylko jednostki? Wspólnie z Cooperem, głównym bohaterem filmu, widz wyruszy w niesamowitą, międzygwiezdną podróż, aby odnaleźć ratunek dla człowieka – nawet jeśli znajdzie się on dopiero w najmroczniejszym miejscu w całym wszechświecie.

560 sol

Samotny człowiek na Marsie, który hoduje ziemniaki i pije własny, przefiltrowany mocz? Brzmi absurdalnie, ale… jako kinowe widowisko sprawdza się idealnie! „Marsjanin” Ridleya Scotta to niesamowity dramat z domieszką komedii, który ukazuje zmagania samotnego astronauty, Marka, na Czerwonej Planecie. W wyniku kosmicznego wypadku Mark musiał odłączyć się od uciekającej załogi i pozostać na Marsie. Cudem ocaliwszy własne życie, pozostaje sam na sam z obcym światem – przyjaciele są przekonani, że nie udało mu się przetrwać. Początkowo wydaje się, że nie ma dla niego ratunku: nie jest w stanie połączyć się nawet ze stacją na Ziemi. Mark jednak się nie poddaje, bo za wszelką cenę chce przetrwać i powrócić do domu. Na drodze stają mu nie tylko trudne warunki na Marsie i przeciwności losu, ale nawet decyzje podejmowane przez zespół naukowców na Ziemi. Choć brzmi to jak sytuacja bez wyjścia, Mark stara się nie tracić hartu ducha. My z kolei zyskujemy dzięki temu jeden z jednocześnie zabawnych i wzruszających filmów o kosmosie.

Samotni w kosmosie

Samotność we wszechświecie po raz kolejny – ale tym razem jeszcze bardziej niebezpieczna i mrożąca krew w żyłach. „Grawitacja” Alfonsa Cuaróna to film o kosmosie z 2013 roku nagrodzony aż siedmioma Oscarami, w tym dla najlepszego reżysera. Astronautka doktor Stone oraz jej dowódca Matt mają do wykonania stosunkowo, zdawałoby się, prostą, kosmiczną misję: naprawa starego teleskopu. Nic nie powinno im w tym przeszkodzić, a oni sami nie muszą się spieszyć, aby podołać zadaniu, pozostali astronauci czekają na nich bowiem cierpliwie na statku… ale następują nieprzewidziane okoliczności. W whadłowiec uderzają nagle szczątki satelity, przez co ginie cała załoga: przy życiu ostają się wyłącznie Stone i Matt. Z niewyobrażalnie małą ilością tlenu zmuszeni są kontynuować ten szalony, międzygwiezdny spacer, aby dotrzeć do innego promu i stamtąd bezpiecznie powrócić na Ziemię – tylko czy obojgu jest to pisane?

Kosmos dla dzieci

Wśród filmów animowanych o kosmosie na szczególną uwagę zasługuje ten z cyklu „Było sobie…”. To kultowa, uwielbiana przez pokolenia produkcja, która do dziś jest chętnie oglądana zarówno przez dzieci, jak i przez dorosłych. Bohaterami serialu są Mistrz i robot Metro, przemierzający galaktykę i przekazujący widzom swoją wiedzę o wszechświecie. Z pomocą przyjaznych mieszkańców planety Omega wyjaśniają między innymi, czym jest galaktyka Andromeda, na czym polegał Wielki Wybuch, który dał początek wszechświatowi, jakie planety znajdują się w Układzie Słonecznym, jak początkowo wyglądało życie na Ziemi, a nawet – co może nas czekać w przyszłości. Wielki, niezawodny komputer, latające miasta, a może poznanie ogromnej, nieskończonej przestrzeni? Jedno jest pewne – to jeden z tych filmów o kosmosie dla dzieci, przy którym definitywnie nikt się nie będzie nudził.

Opowieść Hawkinga

Stephen Hawking pisał nie tylko książki, ale pomagał też w tworzeniu filmów naukowych o kosmosie – efektem tego jest choćby dokument BBC „Wszechświat Stephena Hawkinga”. Hawking był niezwykłym astrofizykiem, uwielbianym przez niemal cały świat popularyzatorem nauki i wyróżniającym się nieprzeciętnym humorem człowiekiem, który zawsze starał się przekazywać swoją wiedzę w przystępny, nieraz zabawny sposób. Dzięki temu nawet totalny laik w dziedzinie fizyki mógł zrozumieć najważniejsze i najciekawsze zjawiska zachodzące we wszechświecie. W tym filmie dokumentalnym kosmos zostaje rozebrany na czynniki pierwsze i ukazany widzowi niemal z każdej strony. Podczas seansu dowiemy się, jakie tajemnice kryją w sobie małe ciała niebieskie, planety, gwiazdy, galaktyki czy gromady galaktyk… aż wreszcie jak jawi się nam cały obserwowalny wszechświat – jako jedna wielka sieć nieskończonych i niewidzialnych połączeń.

Dobre filmy o kosmosie nieraz sprawiają, że czujemy się wręcz zagubieni i śmiesznie mali w obliczu otaczającego nas wszechświata. Uświadamiają nam, że jesteśmy tylko małą błękitną kropką, jak niegdyś powiedział Carl Sagan. Jednak takie produkcje wzbudzają też podziw i ciekawość, a nawet pragnienie zbadania kosmosu. Pokazują, że choć jesteśmy tylko ludźmi, to jednak potrafimy sięgnąć poza naszą planetę, daleko, niemalże do innych planet czy gwiazd. I mimo że obecnie podobne wizje z filmów o kosmosie pozostają tylko wizjami, to jednak niewykluczone, że w przyszłości, niekoniecznie dalekiej, przyjdzie nam bliżej poznać wszechświat – a wtedy może naprawdę go zrozumiemy.

Wszystkie wymienione filmy o komosie możesz zamówić na Gandalf.com.pl.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf