Polecamy

Filmy o dinozaurach – dla dzieci i nie tylko. Ranking tytułów

filmy o dinozaurach
Avatar
Napisane przez Gandalf

Filmy o dinozaurach nie oznaczają tylko dokumentalnych produkcji mających za zadanie przedstawić życie tych prehistorycznych kręgowców. To także sympatyczne bajki dla dzieci czy tytuły pełne akcji, które pokazują, co by było, gdyby dinozaury wcale nie wyginęły i żyły pośród nas. Czy taki świat nadal byłby bezpieczny? Czy człowiek, jako dominujący gatunek na Ziemi, potrafiłby nad nimi zapanować lub wręcz przeciwnie – potrafiłby się przed nimi uchronić? Pozostaje tylko domniemywać, choć niektóry pomysły warto zobrazować. Przedstawiamy więc wybrane filmy o dinozaurach dla dorosłych i dla dzieci. W sam raz na nudny wieczór!

Klasyka kina

Trudno nie zacząć od absolutnie kultowych filmów o dinozaurach – czyli o wszystkich częściach „Parku Jurajskiego”. Pierwsza część (reż. Steven Spielberg) weszła do kin w 1993 roku i zdobyła łącznie trzy Oscary. Przygody doktora Granta, doktor Sattler czy doktora Malcolma zapoczątkowały całą serię filmową, której poszczególne części stały się jednymi z najbardziej dochodowych produkcji wszech czasów. Nie wszyscy nawet wiedzą, że historia została oparta na książce Michaela Crichtona (noszącej ten sam tytuł co film) – zdecydowanie większą popularnością cieszy się ekranizacja Spielberga.

Druga część, „Zaginiony świat” (również oparta na powieści o takim tytule), ukazała się w 1997 roku. Jej reżyserem także jest Spielberg, a fabuła krąży wokół niektórych postaci z pierwszych części. W obu tytułach centrum akcji stanowi sztucznie zapełniona dinozaurami wyspa. Gady wymykają się jednak człowiekowi spod kontroli i stają się zagrożeniem dla naszego gatunku. Na pierwszy plan szczególnie wysuwa się postać charyzmatycznego doktora Iana Malcolma (wciela się w niego Jeff Goldblum).

W 2001 roku Joe Johnston nakręcił trzecią część, a po czternastu latach na ekranach kin ukazało się „Jurassic World 3D” (reż. Colin Trevorrow), czyli niebezpośrednia kontynuacja trylogii. Z kolei rok 2018 przyniósł najnowszą część tej serii filmów o dinozaurach – „Jurassic World. Upadłe królestwo”. Wraz z nią powrócił także doktor Malcolm – tym razem nieco starszy, ale nadal uwielbiany przez widzów!

Nowa Godzilla

Wśród filmów o dinozaurach dla dorosłych czy nastolatków prym wiodą też wszelkie produkcje z kultową Godzillą – naelektryzowaną bestią, która króluje w świecie potworów, a wzrostem przewyższa niemal każde miasto. Filmów wykorzystujących motyw Godzilli powstało od groma, jednak miłośnicy dinozaurów mogą szczególnie zwrócić uwagę na dwa najnowsze: „Godzillę” z 2014 roku (reż. Gareth Edwards) oraz „Godzillę II. Króla potworów” z 2019 roku (reż. Michael Dougherty). Oba filmy można także nabyć w pakiecie.

Te produkcje przedstawiają Godzillę w ciekawy, niekonwencjonalny sposób. Z jednej strony monstrum przeraża ludzkość i wyłania się nagle z nicości, siejąc terror, a z drugiej… przybywa po to, aby przywrócić na świecie równowagę i oczyścić go od innych potworów, pragnących zniszczyć wszystko, co żywe. Pozostają jednak pytania: czy człowiek potrafi w pełni zrozumieć naturę Godzilli? A może on również stanowi dla niej zagrożenie?

Dinozaury od BBC

Jak dokumentalny serial o dinozaurach, to najlepiej taki z serii „BBC przedstawia”, do której należą między innymi popularnonaukowe filmy czy seriale o przyrodzie. „Planeta dinozaurów” z 2011 roku (reż. Nigel Paterson) to realistyczne przedstawienie gadów sprzed miliona laty. Produkcja skupia się zarówno na dinozaurach znanym ludzkości od lat, jak i na tych odkrytych stosunkowo niedawno – tajemniczych jak mało które gatunki. Widz będzie mógł zobaczyć domniemane życie i zwyczaje tych stworzeń, dowiedzieć się, jak groźne i niebezpieczne były drapieżniki z tamtych czasów, oraz poznać sposoby, na jakie broniły się przed nimi słabsze gatunki. Serial zawiera dwie serie, na które łącznie składa się siedem odcinków – a każdy z nich prezentuje inne niesamowite fakty z życia dinozaurów. To pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników tych wymarłych gadów!

Maniek i Sid kontra tyranozaury

Niemal każde dziecko zna „Epokę lodowcową” z 2002 roku (reż. Chris Wedge) oraz jej kultowych bohaterów: Mańka, Sida i Diega. Markotny mamut, nieco bezmyślny leniwiec oraz odważny tygrys szablozębny stworzyli na tyle ciekawą mieszankę wybuchową, że od razu pokochały ich miliony widzów. Nic więc dziwnego, że w 2006 roku doczekaliśmy się kontynuacji („Epoka lodowcowa 2. Odwilż”, reż. Carlos Saldanha), a w 2009 do kin trafiła trzecia część – „Epoka lodowcowa 3. Era dinozaurów” (reż. również Carlos Saldanha). I to właśnie ją polecamy dzisiaj wszystkim szkrabom!

Główne dinozaury w tej bajce to młode tyranozaury, którymi postanawia zaopiekować się Sid. Brakuje mu własnej rodziny, dlatego przygarnia trzy jaja, ale… nie spodziewa się, że wyklują się z nich groźne drapieżniki! „Kradzieży” potomstwa nie daruje mu matka tyranozaurów, przez co Sid wpada w niezłe tarapaty. Z pomocą na szczęście przyjdą niezawodni przyjaciele – i jak zawsze zapewnią widzom niesamowite emocje oraz mnóstwo powodów do śmiechu.

Po „Erze dinozaurów” z serii „Epoki lodowcowej” ukazały się jeszcze dwa filmy: „Wędrówka kontynentów” z 2012 roku (reż. Steve Martino i Mike Thurmeier) oraz „Mocne uderzenie” z 2016 roku (reż. Mike Thurmeier). Mimo że nie skupiają się na dinozaurach, to i tak warto je zobaczyć – choćby dla ulubionych bohaterów!

Dinozaury dla całej rodziny

Filmy o dinozaurach dla dzieci to nie tylko fabularyzowane bajki – to także animowane dokumenty dla najmłodszych, stworzone w taki sposób, aby zarówno zainteresować malucha, jak i przekazać mu wartościową wiedzę. „Wędrówki z dinozaurami 3D” z 2013 roku (reż. Barry Cook i Neil Nightingale) są świetnie skonstruowanym familijnym widowiskiem, które przeniesie całą rodzinę w prehistoryczną podróż, prosto na szlaki tych pradawnych stworzeń. Film w realistyczny sposób przedstawia życie dinozaurów, ich zwyczaje oraz świat, w którym żyły. Jednocześnie jednak stawia na indywidualistyczne wątki, dzięki którym łatwiej utrzymać najmłodszych widzów w koncentracji. I tak głównym bohaterem jest Patchi, mały, radosny i niesamowicie żywiołowy pachyrhinosaurus. Dzieci mogą dzięki niemu poznać cykl życia dinozaurów: dowiedzą się, jak to jest być najmniejszym w stadzie, jak przeżyć wśród drapieżników i niebezpieczeństw, które czają się na każdym kroku, a także jak stać się liderem wśród swoich pobratymców. Opowieść świetna nie tylko dla maluchów, ale i dorosłych.

Arlo i Bąbel

Dinozaury w bajkach rzadko odgrywają główną rolę – a szkoda! Przykładem, że taki bohater jak najbardziej spodoba się maluchom, jest choćby film „Dobry dinozaur” z 2015 roku (reż. Peter Sohn). To sympatyczna historia od Pixara o małym apatozaurze, Arlim, który przypadkowo odłącza się od rodziny. Nie udaje mu się samodzielnie znaleźć drogi powrotnej do domu, a w dodatku zostaje ranny. Wydaje się, że maluch musi sam stawić czoła otaczającemu go światu oraz czyhającym niebezpieczeństwom – szczęśliwie ktoś przychodzi mu z pomocą! Nowym przyjacielem okazuje się Bąbel: dziecko mieszkających w pobliżu jaskiniowców, któremu nie brakuje odwagi czy samozaparcia. Arlo i Bąbel wspólnie odkryją własne możliwości, sprzeciwią się Gromowładkowi, czyli groźnemu i niesympatycznemu pterozaurowi, oraz odnajdą górę Trzech Kłów – ukochany dom Arla. Sam Bąbel z kolei przekona się, że dinozaury wcale nie są tak straszne, jak je malują.

 

Filmy o dinozaurach przyciągają widzów w każdym wieku. Większość maluchów przeżywa w którymś momencie fascynację tymi prehistorycznymi stworzeniami – oprócz komiksów czy książek popularnonaukowych warto więc podrzucić im odpowiednie bajki, które dodatkowo pogłębią ich hobby. Dorośli z kolei uwielbiają, gdy filmy z dinozaurami przedstawiają mrożące krew w żyłach i nieraz makabryczne sceny: czy to ucieczki przed tajemniczymi kreaturami, czy walki z nimi. Powyższy ranking zawiera tylko wybrane filmy o dinozaurach, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Podobnych produkcji jest jednak o wiele więcej, a w najbliższych latach pojawią się kolejne – jak choćby wyczekiwany „Jurassic World 3” w 2021 roku.

Wszystkie wymienione tytuły możesz oczywiście zamówić na Gandalf.com.pl.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf