Polecamy

Filmy nagrodzone Oscarem – 8 wybranych propozycji

oscarowe filmy
Avatar
Napisane przez Gandalf

Oto nasze ulubione oscarowe filmy! Z okazji zbliżającej się wielkimi krokami gali rozdania Nagród Akademii Filmowej przypominamy produkcje wszechczasów, które zgarnęły statuetki w czterech kategoriach: najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepsza muzyka i najlepszy film animowany. Jeśli nie możesz się już doczekać rozdania Oscarów, nic nie stoi na przeszkodzie, byś wytypował swoje propozycje. Być może znajdzie się wśród nich jakiś polski film nagrodzony Oscarem?

Oscarowe filmy – 8 naszych propozycji

Postanowiliśmy nie ograniczać się do jednej kategorii oscarowych filmów. Wszystkie nagrodzone produkcje zasługują na uwagę, jednak skupimy się tylko na wybranych. Wybraliśmy cztery kategorie, a w każdej z nich opisaliśmy dwa najciekawsze filmy, które dostały Oscara.

Najlepszy film

„Jak zostać królem”, reż. Tom Hooper

„Jak zostać królem” to brytyjski dramat historyczny z 2011 roku. Film został nagrodzony Oscarem w trzech innych kategoriach: najlepszy reżyser dla Toma Hoopera, najlepszy scenariusz oryginalny dla Davida Seidlera oraz najlepszy aktor pierwszoplanowy, którym został Colin Firth.

Film przenosi nas do 1939 roku. To historia Alberta – księcia Yorku, który po abdykacji swojego brata Edwarda VIII musi przejąć tytuł króla Anglii. Zasiada na tronie jako Jerzy VI i zaczyna wykonywać swoje obowiązki, jednak przeszkadza mu w tym pewien problem. Jest nim jąkanie, z którym boryka się od dzieciństwa, a które znacznie utrudnia mu funkcjonowanie w nowej roli. Z pomocą przychodzi logopeda Lionel Logue, który dzięki swoim niekonwencjonalnym metodom próbuje przywrócić królowi pewność siebie podczas publicznych wystąpień.

„Kształt wody”, reż. Guillermo del Toro

„Kształt wody” to film fantasy, który triumfował na gali rozdania Oscarów w 2018 roku. Ma na koncie wiele innych nagród, m.in. Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji. Po premierze filmu ukazała się adaptacja książkowa, która powstała we współpracy Guillerma del Tora z Danielem Krausem.

Akcja „Kształtu wody” toczy się w Baltimore w latach 60. ubiegłego wieku. Główną bohaterką filmu jest Elisa Esposito, sprzątaczka w rządowym centrum badawczym. Jej życie odmienia się, gdy ośrodek sprowadza z Ameryki Południowej niespotykane dotąd stworzenie – humanoidalnego płaza. Elisa zaprzyjaźnia się z nim. Niestety wkrótce okazuje się, że naukowcy planują zabić istotę, by przeprowadzać na niej eksperymenty naukowe. Kobieta próbuje wydostać stworzenie z ośrodka, jednak nie jest to takie proste. O wszystkim dowiaduje się jeden z naukowców, który służy rosyjskiemu wywiadowi.

Najlepszy reżyser

„Pianista”, reż. Roman Polański

W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć polskich filmów nagrodzonych Oscarem – nasz kraj może pochwalić się kilkoma statuetkami, którzy otrzymali dźwiękowcy, operatorzy czy reżyserzy (np. Andrzej Wajda za całokształt twórczości). Do ostatniej kategorii zaliczamy także Romana Polańskiego, którego Akademia nagrodziła za film „Pianista”. Warto wspomnieć, że to nie jedyny polski film nagrodzony Oscarem – w 2015 roku statuetkę otrzymał obraz Pawła Pawlikowskiego pt. „Ida”.

„Pianista” to poruszająca adaptacja autobiografii Władysława Szpilmana. Film przedstawia tułaczkę bohatera podczas II wojny światowej – od warszawskiego getta, przez ucieczkę od transportu do Treblinki, po pomoc utrzymaną przez kapitana Wehrmachtu, Wilma Hosenfelda. Film został opatrzony muzyką Wojciecha Kilara. Zagrało w nim spore grono polskich aktorów, np. Michał Żebrowski, Krzysztof Pieczyński i Katarzyna Figura. W głównej roli wystąpił Adrien Brody.

„Życie Pi”, reż. Ang Lee

„Życie Pi” to ekranizacja powieści Yanna Martela o tym samym tytule. To film, który trudno zakwalifikować – są w nim elementy dramatyczne, przygodowe, ale także fantastyczne, a całość przypomina przypowieść.

Tytułowy Pi to chłopiec, który jest dość skryty i ma bogate życie wewnętrzne. Szuka swojej drogi w religii, ale żadna z nich daje mu odpowiedzi na najważniejsze pytania. Jego ojciec – dyrektor ogrodu zoologicznego – podejmuje decyzję o przeniesieniu zwierząt z Indii do Kanady. Pi wyrusza więc w drogę. W trakcie przeprawy nadchodzi sztorm – statek rozbija się, a większość znajdujących się na nim zwierząt ginie. W katastrofie życie tracą również rodzice Pi. Chłopak wraz z ocalałym tygrysem bengalskim przez ponad 200 dni dryfuje na otwartym oceanie. Między nim a zwierzęciem tworzy się niezwykła więź.

Najlepsza muzyka

„La La Land”, reż. Damien Chazelle

„La La Land” to pełen muzyki komediodramat w reżyserii Damiena Chazelle’a. Film zdobył w 2017 roku aż 6 Oscarów, w tym za najlepszą muzykę dla Justina Hurwitza. Parę głównych bohaterów zagrali Emma Stone i Ryan Gosling. Co ciekawe, choć film osiągnął tak duży sukces, Chazelle zaczął pisać scenariusz już w 2010 roku, jednak żadna wytwórnia nie była zainteresowana jego ekranizacją.

Akcja „La La Land” toczy się w Los Angeles, gdzie aspirująca aktorka Mia poznaje muzyka jazzowego Sebastiana. Każde kolejne przecięcie się ich dróg uświadamia im, że nie spotkali się przez przypadek. Pomimo początkowej niechęci dwójka artystów zostaje parą. Gdy ich kariery nabiorą rozpędu, kochankowie staną przed trudnym wyborem między uczuciem a spełnianiem marzeń.

„Grawitacja”, reż. Alfonso Cuarón

„Grawitacja” to obsypany nagrodami – w tym siedmioma Oscarami – film Alfonsa Cuarona. Akademia nagrodziła go m.in. za najlepszy montaż, zdjęcia i efekty specjalne. Oprócz zapierających dech w piersiach widoków oraz dobrej gry aktorskiej dwojga głównych aktorów, Sandry Bullock i George’a Clooneya, film zachwyca ścieżką dźwiękową stworzoną przez Stevena Price’a.

Jesteśmy świadkami pierwszej misji kosmicznej doktor Ryan Stone, której towarzyszy astronauta Matt Kowalsky. Dla niego ma to być ostatnia misja. Ich zadaniem jest naprawa teleskopu Hubble’a. Podczas spaceru kosmicznego wahadłowiec zostaje zniszczony przez kawałki satelity. Astronauci nie mogą się porozumieć z bazą w Houston i są zdani wyłącznie na siebie. Zaczyna się walka o przetrwanie kilkaset kilometrów od powierzchni Ziemi.

Najlepsza animacja

„Kraina Lodu”, reż. Jennifer Lee i Chris Buck

„Kraina Lodu” to disnejowska produkcja z wielkim rozmachem (najbardziej dochodowy film animowany w historii!), którą pokochały dzieci na całym świecie. Akademia Filmowa nagrodziła go dwoma Oscarami za najlepszy długometrażowy film animowany oraz najlepszą piosenkę, czyli utwór znany w Polsce pod tytułem „Mam tę moc”.

To luźna interpretacja baśni Hansa Christiana Andersena o Królowej Śniegu. Poznajemy siostry Elsę i Annę, które w dzieciństwie rozłączyli rodzice – władcy Arendelle. Elsa przez przypadek zrobiła siostrze krzywdę zaklęciem, przez co została odizolowana do czasu, gdy nauczy się panować nad swoją magiczną mocą. Anna postanawia odnaleźć siostrę i uwolnić królestwo Arendelle od wiecznej zimy. Rusza więc na wyprawę, w której towarzyszy jej renifer Sven i zakochany w niej Kristoff.

„WALL-E”, reż. Andrew Stanton

„WALL-E” to najstarsza propozycja w tym artykule, ale uważamy, że nie można o niej nie wspomnieć przy okazji oscarowych animacji. To pierwszy film animowany, który dostał aż 6 Oscarów. Otrzymał również tytuł filmu dekady według amerykańskiego tygodnika „Time”. Przy filmie współpracowały dwa dobrze znane studia filmowe: Pixar i Walt Disney. Są za niego odpowiedzialni twórcy mający na koncie takie hity jak „Gdzie jest Nemo?”, „Auta” czy „Ratatuj”.

Film przenosi nas w przyszłość, a dokładnie do 2815 roku. Nasza planeta zamieniła się w wysypisko śmieci, a w 2105 roku ludzkość została ewakuowana na kosmiczny statek o nazwie Aksjomat. Ziemię miały posprzątać roboty typu WALL-E. Niestety, plan się nie powiódł, a ludzie zostali na statku przez następne 700 lat. Ocalał jeden robot, który przez ten długi czas przystosował się do trudnych warunków, a nawet nauczył się odczuwać emocje podobne do ludzkich. Jego spokojne życie przerywa przybycie EVY – urządzenia, które ma misję odnalezienia na Ziemi roślin. Roboty zaprzyjaźniają się ze sobą, a gdy EVA wraca na swój statek, WALL-E postanawia ją odnaleźć.

 

Powyższe filmy nagrodzone Oscarem to tylko niewielka liczba spośród wszystkich nagrodzonych – zdajemy sobie sprawę z tego, że lista mogłaby być o wiele dłuższa! Gusta są różne, dlatego zachęcamy cię do stworzenia własnego zestawienia oscarowych filmów. Jesteśmy też bardzo ciekawi, które filmy dostaną w tym roku tę prestiżową nagrodę. Jeśli nie będą to twoi faworyci, zawsze możesz wrócić do ulubionych klasyków!

Wszystkie filmy wymienione w artykule znajdziesz ją na Gandalf.com.pl.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf