Polecamy

Filmy na podstawie książek Stephena Kinga, które warto znać. 5 bestsellerowych tytułów

filmy na podstawie książek kinga
Avatar
Napisane przez Gandalf

Filmy na podstawie książek Stephena Kinga to ekranizacje idealne na halloweenowy wieczór, chociaż powinny przypaść do gustu wszystkim miłośnikom horrorów i thrillerów, bez względu na czas w roku. Powieści i opowiadania Mistrza Grozy od zawsze cieszą się dużą popularnością i są chętnie ekranizowane oraz oglądane – nie zawsze nawet mamy świadomość, że za wymyśleniem historii stoi King, a film to zobrazowanie jego wyobraźni. Najpopularniejsze zekranizowane dzieła powinien jednak obejrzeć każdy fan mrocznych opowieści. Poniżej przedstawiamy więc filmy na podstawie książek Stephena Kinga, które warto znać.

Pennywise

Zaczynamy od dwóch filmów na podstawie książek Stephena Kinga, które w ostatnich latach zrobiły niemałą furorę. „To” z 2017 roku oaz „To. Rozdział 2” z 2019 roku (oba w reżyserii Andrésa Muschiettiego) są odświeżonymi wersjami jednej z najlepszych historii grozy wszech czasów.Zagadkowe, tytułowe „to” staje się postrachem siedmiorga dzieci z miasteczka Derry, należących do „Klubu frajerów”. Demon przypomina strasznego, krwiożerczo uśmiechniętego klauna, ale jego demoniczne moce z pewnością nie należą do zabawnych. Co jednak może zdziałać grupka dzieci przeciwko takiemu potworowi?

W drugiej części klaun powraca, i to nie tylko w koszmarach. Choć minęło 27 lat od potwornych przygód z dzieciństwa, członkowie „Klubu frajerów” ponownie muszą zmierzyć się ze złem, jakiego wtedy doświadczyli. Jako dorośli ludzie, którzy powracają do rodzinnego miasteczka, niekoniecznie będą gotowi na zetknięcie się z przeszłością. Obie części horrorów cechują się genialną muzyką, mroczną atmosferą i świetną grą aktorską – krew w żyłach mrozi zwłaszcza postać klauna Pennywise’a, w którego wciela się Bill Skarsgård.

Salem po raz pierwszy

Nowości filmowe to jednak nie wszystko – czas na klasykę kina grozy! „Miasteczko Salem” w reżyserii Tobego Hoopera, choć powstało w 1979 roku, nadal może wzbudzać zachwyt i przykuć przed ekranem. Powieść, która posłużyła jako podstawa do scenariusza, uchodzi za jedno z najbardziej znanych dzieł Stephena Kinga. Wśród filmów na podstawie jego książek to właśnie „Miasteczko Salem” było jedną z pierwszych ekranizacji (wyprzedza je tylko „Carrie” z 1976 roku). Samo Salem to miejscowość, która zdobyła sławę między innymi dzięki twórczości Kinga. W tej produkcji służy jako główne miejsce akcji – zaczyna w nim dochodzić do tajemniczych zniknięć oraz zgonów. Ben, dziennikarz, który powraca do rodzinnego Salem po latach, postanawia pochylić się nad tą sprawą i dowiedzieć się, kto (lub co) stara się zakłócić spokojne życie mieszkańców. Jego głównym podejrzanym staje się mieszkaniec dziwnej posiadłości na wzgórzu – tylko czy Ben na pewno powinien ufać swojej intuicji?

Duet Kubricka i Kinga

„Lśnienie” z 1980 roku to nie tylko jedna z najbardziej popularnych ekranizacji Stephena Kinga. To także arcydzieło Stanleya Kubricka, reżysera, który dziś uchodzi za niedościgniony wzór, i to nie tylko w kategorii horrorów. „Lśnienie” to także niesamowita rola Jacka Nicholsona, który wciela się tutaj w rolę dozorcy hotelu – nawiedzanego przez duchy i doprowadzanego na skraj wytrzymałości psychicznej. Jack Torrance, bo tak nazywa się główny bohater, to kochający mąż i ojciec, który prowadzi cichy pensjonat. Pewnej zimy ich idylla dobiega niestety końca – z powodu braku gości rodzina pozostaje sama w budynku, co zostaje wykorzystane przez demoniczne moce. Jack traci nad sobą kontrolę, jego psychopatyczna natura coraz bardziej się uaktywnia, a telepatyczne zdolności jego syna tylko dolewają oliwy do ognia. Tylko czy to na pewno wszystkiemu są winne duchy? To jeden z tych filmów na podstawie książek Kinga, który powinien obejrzeć każdy – i to niekoniecznie jako seans na Halloween!

Przeraźliwy fanatyzm

Oto kolejna ze znakomitych ekranizacji Stephena Kinga. „Misery” z 1990 roku w reżyserii Roba Reinera to thriller, który jest niemal tak znany jak książka. To autotematyczna historia, której głównym bohaterem jest bestsellerowy pisarz Paul. Gdy podczas śnieżycy ulega wypadkowi drogowemu, zostaje znaleziony przez fankę swojej twórczości, Annie. Kobieta zajmuje się jego ranami i pomaga mu wyzdrowieć. W zamian za przysługę błaga o to, aby pozwolił jej przeczytać zakończenie swojej ostatniej książki. Zamiast zachwytu czy radości na Paula czeka jednak coś innego – wściekłość ze strony Annie i determinacja do tego, aby ta powieść nigdy nie ujrzała światła dziennego. Kobieta ujawnia swoją psychopatyczną stronę i przetrzymuje osłabionego Paula wbrew jego woli. Pisarz staje się jej więźniem, a zagrożona jest nie tylko jego wolność, ale i całe życie. Potencjalna ucieczka Paula może skończyć się tragicznie – jednak mężczyzna za nic w świecie nie godzi się na bycie więźniem.

Ostatni Rewolwerowiec

Fani Stephena Kinga z pewnością znają niesamowity, ośmioczęściowy cykl fantastyczny „Mroczna Wieża”, uchodzący za opus magnum autora. To historia garściami czerpiąca z westernów i thrillerów, a także nawiązująca do wielu arturiańskich legend. „Mroczna wieża” z 2017 roku (reżyseria Nikolaj Arcel) jest z kolei adaptacją całej sagi Kinga – w ekranizacji pojawiają się wątki i motywy z kilku tomów. Główny bohater, Roland, jest tak zwanym Ostatnim Rewolwerowcem. Przemierza różne światy i czasy, aby odnaleźć tytułową wieżę, która scala z sobą czas i przestrzeń. Jego odwiecznym przeciwnikiem jest tajemniczy Walter, również poszukujący Wieży – ale po to, by ją zniszczyć. Roland musi zrobić wszystko, aby temu zapobiec, bo w przeciwnym razie runą wszystkie światy. To fantastyczny thriller, który idealnie nada się podczas Halloween jako lżejszy film i przerwa od upiornych horrorów.

 

Bogata i nietuzinkowa wyobraźnia Stephena Kinga jest widoczna nawet w filmach na podstawie jego książek. Wiele z tytułów uchodzi za bestsellery, bez względu na ich formę. I choć King słynie głównie z horrorów czy thrillerów, które składają się na powyższy ranking, to jednak warto mieć na uwadze, że ten amerykański pisarz świetnie czuje się także w fantasy czy dramatach. Ze względu na zbliżające się Halloween warto jednak zacząć od ekranizacji, których inspiracją była jego literatura grozy – uchodząca za specjalność pisarza. Pamiętaj, że wszystkie wymienione ekranizacje książek Stephena Kinga możesz zamówić na Gandalf.com.pl.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf