Polecamy

Filmy na podstawie książek Nicholasa Sparksa – autora romansów uwielbianych na całym świecie

Avatar
Napisane przez Gandalf

Wśród filmów na podstawie bestsellerowych książek Nicholasa Sparksa niezaprzeczalnie królują melodramaty: niektóre idealne dla młodzieży, inne dla nieco starszych miłośników romansów, zawsze jednak głęboko wzruszające i odnoszące się do najważniejszych życiowych wartości, jak miłość, przyjaźń czy rodzina. To piękne ekranizacje, które warto poznać choćby ze względu na wyjątkowo ciepłe i pozytywne historie. Poniżej przedstawiamy 6 wybranych filmów opartych na powieściach Nicholasa Sparksa – każdy z nich traktuje o niezwykłej relacji pomiędzy dwójką ludzi.

„Pamiętnik”

„Pamiętnik” zaczyna się od sceny w domu spokojnej starości: starszy mężczyzna czyta kobiecie cierpiącej na Alzheimera historię miłości dwójki młodych ludzi. Pomaga jej tym samym w odzyskaniu wspomnień z dawnych lat, gdy przeżywała niespokojny, ale pełen namiętności związek. Sama opowieść pamiętnika stanowi trzon fabuły filmu – prezentuje widzowi piękny obraz miłości pomiędzy bogatą dziewczyną z dobrego, inteligenckiego domu a biednym młodzieńcem, pracownikiem w tartaku. Pomimo różnych światów, z jakich pochodzą, zakochują się oni w sobie bez pamięci – niestety, ich miłość zostaje brutalnie przerwana przez rodziców dziewczyny. Gdy po latach para spotyka się ponownie, dawne uczucie rodzi się na nowo i nieśmiało zaczyna wykwitać. Tylko czy połączenie się kochanków na stałe jest w ogóle możliwe? Co wybierze młoda kobieta – uczucia czy rozsądek? I czy pamiętnik faktycznie będzie w stanie przywołać dawno wygasłe wspomnienia?

„Noce w Rodanthe”

Oto jeden z filmów na podstawie książki Nicholasa Sparksa, który opowiada o uczuciach pomiędzy dojrzałymi i naznaczonymi już przez życie ludźmi. „Noce w Rodanthe” to historia związku Adrienne i Paula, nieszczęśliwych dorosłych, którzy z różnych powodów muszą zrezygnować ze swoich wcześniejszych miłości i rozpocząć całkiem nowy etap. Zdradzona Adrienne boryka się z wewnętrznymi rozterkami i nie potrafi podjąć decyzji, czy wybaczyć mężowi, czy odciąć się od niego całkowicie. Z kolei Paul jest lekarzem, który poświęcił się bez reszty pracy i karierze. Oboje w tym samym momencie przyjeżdżają do gospody w Rodanthe – ona, by zająć się przybytkiem pod nieobecność przyjaciółki, on, by znaleźć spokój i ukojenie. Są jedynymi ludźmi na tym zaciszu, przez co szybko się do siebie zbliżają – i próbują wzajemnie zrozumieć swoje problemy. „Noce w Rodanthe” to piękna opowieść o tym, że każdy człowiek zasługuje na drugą szansę w miłości, nawet jeśli myśli, że już dawno przeżył to, co najlepsze.

„Wciąż ją kocham”

„Dear John letter” to popularna amerykańska fraza, która odnosi się do listownego zerwania związku przez kobietę, zazwyczaj z powodu długiej rozłąki. Zainspirowała Nicholasa Sparksa do napisania kolejnej książki, którą następnie przełożono na film – i tak powstał kinowy przebój „Wciąż ją kocham”. Opowiada on losy młodego, przystojnego żołnierza, Johna, który zakochuje się z wzajemnością w pięknej, bogatej studentce, Savannah. Oboje przysięgają być ze sobą już na zawsze, jednak życie ma wobec nich inne plany – John musi wyjechać za granicę, aby spełnić żołnierski obowiązek, a Savannah kontynuuje studia, z utęsknieniem wyczekując powrotu ukochanego. Niestety, ich następne spotkanie spowodowane jest nie końcem służby Johna, ale nagłą tragedią – cała ta sytuacja wystawia ich związek na próbę. Czy Savannah wybierze symboliczny „Dear John letter”, czy może jednak będzie w stanie poświęcić się dla miłości?

„The Last Song. Ostatnia piosenka”

Filmy na podstawie książek Sparksa nieraz skupiały w sobie gwiazdorską obsadę, a nawet łączyły dwójkę ludzi w rzeczywistości. W „The Last Song. Ostatniej Piosence” na planie poznali się Miley Cyrus i Liam Hemsworth, którzy zakochali się w sobie podwójnie – w filmowej historii i w prawdziwym życiu. „Ostatnia piosenka” to opowieść o związku nastoletnich Veroniki i Willa – oboje przeżywają podczas wakacji swoją pierwszą, ale jednocześnie głęboką miłość. Oprócz wątku romantycznego Sparks poruszył też niezwykle ważny temat przyjaźni i miłości w rodzinie. Veronica wyjeżdża bowiem na wakacje do ojca, z którym od lat nie ma kontaktu, ale który chce odbudować dawną relację z córką. Początkowo dziewczyna jest zbuntowana i zniechęcona, jednak nowy związek daje jej świeże spojrzenie na rzeczywistość, dzięki czemu dostrzega głęboko skryte uczucia rodzica i powoli otwiera się na przyjaźń z nim. Odnajduje więc nie tylko prawdziwą miłość, ale i wewnętrzny spokój oraz przede wszystkim – rodzinę.

„Szczęściarz”

„Szczęściarz” opowiada o nietypowej miłości; pomiędzy byłym żołnierzem piechoty morskiej, Loganem, a rozwiedzioną kobietą z dziesięcioletnim synem, Beth. Zakochani poznali się w wyniku niesamowitego zbiegu okoliczności: Logan, podczas misji w Iraku, znalazł na pustyni jej fotografię. Postanowił wziąć ją ze sobą i zatrzymać do końca wyjazdu, aby przynosiła mu szczęście. Po powrocie do domu był przekonany, że to właśnie tajemnicza kobieta ze zdjęcia uchroniła go przed śmiercią, dlatego postanawia za wszelką cenę ją odnaleźć. Udaje mu się dostać jej adres, jednak kiedy składa jej pierwszą wizytę, nie spodziewa się, że była już zamężna i że założyła własną rodzinę. Pomimo tego postanawia lepiej ją poznać, aby przekonać się, czy mogą być razem szczęśliwi. Tylko czy Beth zaakceptuje tajemniczego żołnierza, który twierdzi, że to właśnie ona, nieznajoma, ocaliła mu życie?

„Najdłuższa podróż”

Ostatnim filmem w rankingu, który powstał na podstawie książek Sparksa, jest „Najdłuższa podróż”. Ekranizacja łączy w sobie dwa wątki miłosne, z których jeden potrafi wyjątkowo i głęboko wzruszyć i wycisnąć łzy: to wewnętrzna opowieść starszego mężczyzny, uwięzionego we wraku samochodu, który czekając na pomoc, wspomina całe swoje życie, a zwłaszcza – piękną i kochaną żonę. Razem z nią kroczy w pamięci przez czasy wojny i pokoju, przez smutek i radość, a ostatecznie to jej duch dodaje mu siły w tym trudnym momencie i zachęca do tego, aby się nie poddawał i jeszcze do niej nie dołączał. Z tym wątkiem w zaskakujący sposób zostaje spleciony drugi, odgrywający się już w czasie rzeczywistym: Sophia, młoda studentka historii sztuki, poznaje kowboja Luke’a, nadal leczącego się po ostatnim wypadku, ale zmuszonego do powrotu na rodeo z powodów rodzinnych. Skrywa on pewien sekret, który dziewczyna będzie musiała odkryć, ale który może wystawić na próbę rosnące między nimi uczucie.

Nicholas Sparks, obecnie współautor 11 filmów nakręconych na podstawie własnych książek, uchodzi za jednego z najpopularniejszych amerykańskich powieściopisarzy tworzących romanse i powieści obyczajowe. Jego „Pamiętnik” odbił się w 1993 roku szerokim echem – i od tego momentu Sparks pozostaje bestsellerowym autorem, a każde z jego kolejnych dzieł sprzedaje się w ogromnej liczbie egzemplarzy. Głośne filmy na podstawie książek udowadniają, że historie stworzone przez Sparksa są uniwersalne i niebanalne, w dodatku kochane przez miliony widzów. Jeśli więc masz ochotę na parę romantycznych opowieści, ale zdecydowanie bardziej wolisz filmy od książek – powyższy ranking jest idealny dla Ciebie! Wszystkie wymienione ekranizacje możesz zamówić na Gandalf.com.pl.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf