Polecamy

Filmy Marvela – przedstawiamy kolejność oglądania oraz chronologię. Ile faz obecnie planuje MCU?

Avatar
Napisane przez Gandalf

W jakiej kolejności oglądać filmy Marvela? Jak ułożyć je chronologicznie i nie pogubić się w gąszczu wątków oraz postaci? Oto pomocna ściąga dla każdego, kto chciałby zacząć oglądać produkcje Marvel Cinematic Universe, jednak nie jest pewny, od czego zacząć. Podzieliliśmy cały dotychczasowy dorobek MCU na oficjalne fazy i odpowiednio posegregowaliśmy filmy – dzięki temu obejrzysz „całego Marvela” po kolei, nie zapominając o żadnej części.

Filmy Marvela z I fazy – kolejność oglądania

Kiedy w 2008 roku założono MCU (Marvel Cinematic Universe), jedną z franczyz tworzących filmy o superbohaterach z uniwersum Marvela, nie wszyscy wierzyli w jej sukces. Pierwotny szef Marvel Studios (wytwórni, pod którą podlega MCU), Avi Arad, zrezygnował ze stanowiska, bo uważał, że stworzenie spójnej serii filmów opowiadających o różnych bohaterach, którzy ostatecznie mieli się spotkać i wspólnie walczyć, nie było możliwe. Jego funkcję objął Kevin Feige – i do dzisiaj udowadnia on światu, w jak wielkim błędzie znajdował się Arad.

Pierwszą produkcją był „Iron Man” z Robertem Downey’em Jr., który natychmiast okazał się dużym sukcesem. Sam aktor bardzo zaangażował się w dalsze produkcje i wystąpił w niejednym filmie Marvela. W dalszej kolejności postawiono na postać Hulka (w jednej części zagrał go Edward Norton, jednak we wszystkich następnych Mark Ruffalo), rozwinięto wątek Iron Mana, po czym sięgnięto jeszcze po Thora (Chris Hemsworth) oraz Kapitana Amerykę (Chris Evans). I fazę zamknął film „Avengers”, w którym powyżsi bohaterowie wspólnie z Czarną Wdową (Scarlett Johansson) i Hawkeyem (Jeremy Renner) odpierali atak Lokiego (Tom Hiddleston) na Ziemię i zapobiegali jego zabójczym planom. Te wszystkie tytuły stworzyły zwięzłe uniwersum, które pokochały miliony na całym świecie – a to był dopiero początek filmów Marvela. Po kolei planowano już następne produkcje, które miały wejść do II i III fazy.

W pierwszej fazie mamy więc sześć filmów Marvela. Ich kolejność oglądania jest następująca:

 1. „Iron Man”, reż. Jon Favreau (2008)
 2. „Incredible Hulk”, reż. Louis Leterrier (2008)
 3. „Iron Man 2”, reż. Jon Favreau (2010)
 4. „Thor”, reż. Kenneth Branagh (2011)
 5. „Captain America: Pierwsze starcie”, reż. Joe Johnston (2011)
 6. „Avengers”, reż. Joss Whedon (2012)

Filmy Marvela z II fazy – kolejność oglądania

Ta faza, podobnie jak poprzednia, rozpoczęła się od produkcji z Downeyem Jr. Dwa filmy Marvela, chronologicznie następne po „Iron Manie”, również skupiły się na dobrze już znanych widzom postaciach: na Thorze i Kapitanie Ameryce. Przełomem był 2014 rok, kiedy po raz pierwszy od trzech lat w MCU pojawili się nowi główni bohaterowie – i zrobili to z ogromnym przytupem.

„Strażnicy Galaktyki” wprowadzili pięć ważnych postaci: Star-Lorda (Chris Pratt), Gamorę (Zoe Saldana), Draksa (Dave Bautista), Groota (głos Vina Diesla) i Rocketa (głos Bradleya Coopera). Ta rozrywkowa ekipa natychmiast zdobyła serca mnóstwa fanów – a to dopiero pierwsza część ich niesamowitych przygód.

Po „Strażnikach…” do kin weszła druga część „Avengers”, w której do ekipy superbohaterów dołączyły kolejne ważne postaci: Scarlet Witch (Elizabeth Olsen) i Vision (Paul Bettany). Filmem zamykającym tę fazę okazał się „Ant-Man” z Paulem Ruddem w tytułowej roli głównej.

Choć faza II również była stosunkowo krótka, to jednak wniosła wiele nowych wątków i powiązań pomiędzy poszczególnymi postaciami – Iron Man, Thor czy Kapitan Ameryka zostali ukazani jako bohaterowie, którzy przeżyli poważną przemianę wewnętrzną i którzy mogą mieć znaczny wpływ na wydarzenia z następnych filmów.

Jak oglądać filmy II fazy Marvela? Kolejność poniżej.

 1. „Iron Man 3”, reż. Shane Black (2013)
 2. „Thor: Mroczny świat”, reż. Alan Taylor (2013)
 3. „Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz”, reż. Anthony i Joe Russo (2014)
 4. „Strażnicy Galaktyki”, reż. James Gunn (2014)
 5. „Avengers: Czas Ultrona”, reż. Joss Whedon (2015)
 6. „Ant-Man”, reż. Peyton Reed (2015)

Filmy Marvela z III fazy – kolejność oglądania

Faza III, na której końcowym etapie obecnie jesteśmy, jest najdłuższą ze wszystkich dotychczasowych – składa się na nią 11 produkcji, czyli tyle, ile łącznie liczą filmy Marvela z I i II fazy. Tym razem pierwszy w chronologii jest Kapitan Ameryka, który walczy… z samym Iron Manem! Zaraz po tej produkcji MCU prezentuje nowych, bardzo ważnych w perspektywie przyszłych filmów bohaterów: Doktora Strange’a (Benedict Cumberbatch) i Spider-Mana (Tom Holland). Pomiędzy ekranizacjami z ich udziałem mamy jeszcze okazję wyśmienicie się bawić razem ze Strażnikami Galaktyk, a w 2017 roku oglądamy zmagania Thora oraz Lokiego. Po tym wszystkim poznajemy Czarną Panterę (Chadwick Boseman) – superbohatera prosto z tajemniczej Wakandy.

„Avengers: Wojna bez granic” okazała się blockbusterem, a Thanos (Josh Brolin), mimo że był antagonistą, zaczął cieszyć się ogromną popularnością. Fani filmów Marvela z wypiekami na twarzach czekali na kolejne produkcje – przed ostatecznym rozrachunkiem Avengersów z Thanosem MCU zaserwowało nam jeszcze drugą część przygód Ant-Mana oraz wprowadziło silną, charyzmatyczną bohaterkę – Kapitan Marvel (Brie Larson).

Niedawno do kin wszedł przedostatni tytuł z tej fazy: „Avengers: Koniec gry”, gorąco wyczekiwany i niemal od razu bijący wszelkie rekordy popularności i oglądalności. Jak sam jego tytuł wskazuje, zamyka on pewien etap w produkcjach MCU i przygotowuje widzów na zupełnie nową historię – a raczej zbiór historii, które będą się przeplatać i łączyć w spójną całość.

W tej fazie czeka nas jeszcze jedna premiera filmu Marvela – w lipcu tego roku na ekrany kin wejdzie druga część przygód Spider-Mana, która zwieńczy 11 lat pracy całej franczyzy.

Oto III faza filmów Marvela i ich chronologia:

 1. „Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów”, reż. Anthony i Joe Russo (2016)
 2. „Doktor Strange”, reż. Scott Derrickson (2016)
 3. „Strażnicy Galaktyki vol. 2”, reż. James Gunn (2017)
 4. „Spider-Man: Homecoming”, reż. Jon Watts (2017)
 5. „Thor: Ragnarok”, reż. Taika Waititi (2017)
 6. „Czarna Pantera”, reż. Ryan Coogler (2018)
 7. „Avengers: Wojna bez granic”, reż. Anthony i Joe Russo (2018)
 8. „Ant-Man i Osa”, reż. Peyton Reed (2018)
 9. „Kapitan Marvel”, reż. Anna Boden, Ryan Fleck (2019)
 10. „Avengers: Koniec gry”, reż. Anthony i Joe Russo (2019)
 11. „Spider-Man: Daleko od domu”, reż. Jon Watts (2019)

To jednak nie koniec filmów Marvela – w dalszej kolejności MCU planuje osiem produkcji, które mają pojawić się w kinach w latach 2020–2022 i stworzą IV fazę. Są to: „Black Widow”, „Strażnicy Galaktyki vol.3”, „The Eternals”, „Doktor Strange 2”, „Czarna Pantera 2”, „Shang-Chi”, „Nick Fury” oraz „Blade”. Nie wiadomo, czy są to wszystkie produkcje z tej fazy, czy jeszcze jakieś do niej dołączą, brak też obecnie pogłosek o fazie V. MCU jest jednak franczyzą, której filmy biją wiele rekordów oglądalności, słynie też z ogromnego rozmachu w tworzeniu swoich produkcji. Możemy się więc spodziewać, że nie poprzestanie na IV fazach – zwłaszcza że dorobek Stana Lee oraz innych scenarzystów Marvel Comics jest ogromny, a to właśnie on daje podstawę filmom z MCU.

Pamiętaj, że wszystkie filmy z Marvel Cinematic Universe możesz zamówić na Gandalf.com.pl.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf

 • AraxaraTakoizu

  Oh, ten post mi przypomniał o tym, że miałam zrobić sobie maraton Iron Mana, by uleczyć moje strzaskane na milion kawałków serduszko. </3
  I czekam z niecierpliwością na nowego Spideya, jak tylko ruszy sprzedaż biletów to rzucę się na nie jak Lokiś na Tesseract. V:

  Pozdrawiam cieplutko.
  http://zamknietawpozytywce.blogspot.com