Aktualności Polecamy

Kiedy film Boże Ciało będzie można obejrzeć w domu? Premiera na DVD

Film Boże Ciało Jana Komasy w sklepie Gandalf.com.pl
Avatar
Napisane przez Gandalf

Aktualna sytuacja w naszym kraju i na świecie sprawiła, że wiele zaplanowanych premier uległo przesunięciu – część z nich na niekorzyść, a część na korzyść widzów. Niektóre z kinowych nowości w niemal ekspresowym tempie trafiły do Internetu – na platformy streamingowe oraz VOD. Film Boże ciało Jana Komasy pojawił się na DVD już 3 lutego, czyli krótko przed zagęszczeniem sytuacji pandemicznej w Polsce. Niedługo później, bo 16 marca, trafił na nośniki DVD oraz Blu-Ray. Do 25 marca produkcję znaleźć już można było na najważniejszych platformach streamingowych w Polsce.

O czym jest film Boże ciało?

Film Boże ciało opowiada historię 20-letniego Daniela (Bartosz Bielenia), którego życie nie potoczyło się najlepiej. Z powodu dotkliwych błędów wylądował w poprawczaku. W zamknięciu przechodzi jednak wewnętrzną przemianę i zaczyna marzyć o tym, by zostać księdzem. Niestety, ze względu na jego przeszłość nie jest to możliwe. Po kilku latach Daniel warunkowo wychodzi z poprawczaka i zostaje skierowany do pracy w zakładzie stolarskim. Na skutek mniej i bardziej świadomych decyzji, chłopak trafia jednak do miejscowego kościoła, gdzie szybko zaskarbia sobie przyjaźń lokalnego proboszcza. Ten, przekonany, że Daniel to młody ksiądz, postanawia tymczasowo oddać mu w opiekę swoją parafię. Chłopak przyjmuje rolę księdza i stopniowo zaczyna wywierać wpływ na skłóconą i pogrążoną w rozpaczy po tragicznych wydarzeniach lokalną społeczność. Jednocześnie w nim samym spierają się dwa światy – oswobodzonego nastolatka i człowieka z powołaniem.

Film Boże ciało a religijność

Chociaż produkcja Jana Komasy opowiada o religii i fałszywym księdzu, to nie krytykuje żadnego wyznania. Wprost przeciwnie – sugeruje, że wiara potrafi wpłynąć nawet na najbardziej zagubione dusze. W filmie polskiego twórcy pojawia się też sugestia, iż odpowiednio dostosowany do grupy odbiorczej przekaz może przynieść duchowe ukojenie także tym, którzy początkowo mogli uważać, że zwrócenie się do Boga nie jest rozwiązaniem dla nich.

Dlaczego warto zobaczyć film Boże ciało?

Boże ciało zostało docenione przez krytyków oraz widzów na całym świecie. Na wielu portalach zbierających oceny filmów uzyskało średnio uznanie w granicach 7,5-8 na 10. Film doczekał się wielu ważnych nagród. Otrzymał Nagrodę Specjalną Lebel Europa Cinemas na MFF w Wenecji, 11 Orłów, 9 Złotych Lwów, czy 2 Złote Szczeniaki. W sumie z 35 nominacji aż 26 zakończyło się wygraną. Boże ciało było też polskim reprezentantem na Oscarach 2020. Chociaż ostatecznie przegrało z Parasite, to w obliczu otrzymania przez koreańską produkcję głównej nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej (wygrana w głównej kategorii filmu nieanglojęzycznego ­to pierwszy taki przypadek w historii Oscarów), można tę porażkę uznać wręcz za zaszczyt.

Temat na czasie

Polska kinematografia wciąż cierpi na problem niedostatecznej liczby realizacji produkcji filmowych komentujących współczesne problemy społeczne. Większość polskich twórców stawia na proste kino gatunkowe (przede wszystkim komedie romantyczne, jak Porady na zdrady czy Pech to nie grzech) lub projekty historyczne (np. Legiony, Piłsudski – żeby wspomnieć parę najnowszych). Jan Komasa to przedstawiciel nowego pokolenia reżyserów, którzy przybierają postawę aktywnego obserwatora współczesności. W nurt ten wpisuje się też film Boże ciało.

Inne filmy Jana Komasy, które warto zobaczyć

Pełnometrażowym debiutem Jana Komasy była Sala samobójców, która opowiadała o wyjątkowo wrażliwym i zmagającym się z nastoletnimi problemami Dominiku (Jakub Gierszał). W filmie bohater nawiązał w Internecie relację z tajemniczą dziewczyną, która ostatecznie wprowadziła go do tytułowej sali samobójców. Produkcja ta do dzisiaj cieszy się dużym uznaniem i zainteresowaniem. Chociaż ze względu wzięcia na warsztat bardzo aktualnej tematyki – technologii i Internetu – filmowy świat przedstawiony nieco się zestarzał, to wiele z zaprezentowanych w nim tematów (hejtu, nastoletniej alienacji, dystansu między dziećmi a rodzicami) wciąż wydaje się ważnych i aktualnych. Później reżyser zrealizował jeszcze Powstanie warszawskie, Miasto 44, Boże ciało oraz Sala samobójców. Hejter.

Kontynuacja Sali samobójców

Premiera kontynuacji Sali samobójców pod tytułem Hejter nie miała premiery w najlepszym czasie. Film trafił do kin tuż przed wprowadzeniem w Polsce pierwszych restrykcji związanych z pandemią. W związku z tym zdecydowano się na udostępnienie produkcji w Internecie. Na różne platformy VOD i streamingowe film trafiał między 18 a 25 marca. Jego dystrybutor, Kino Świat, zapowiedział premierę wydania DVD i Blu-Ray na 18 czerwca 2020.

Najlepsze filmy z Bartoszem Bielenią

Występ w filmie Boże ciało nie był debiutem Bartosza Bieleni, ale tak naprawdę głośno o tym młodym aktorze zrobiło się dopiero po występie u Komasy. Bielenię zobaczyć można również w takich produkcjach, jak Disco Polo, Na granicy, Człowiek z magicznym pudełkiem, Kler czy Ja teraz kłamię. Jeszcze w tym roku ma trafić do kin kolejna produkcja z jego udziałem – Magnezja. Niestety, aktor nie gra w niej głównej roli, lecz wciela się w jedną z mniej ważnych postaci.

Bartosz Bielenia odkryciem aktorskim

W 2016 roku Bartosz Bielenia otrzymał nagrodę Jantar za odkrycie aktorskie na festiwalu Młodzi i Film. Podobne wyróżnienie wręczono mu na festiwalu OFF CAMERA. Młody aktor występował wtedy w produkcji Wojciecha Kasperskiego Na granicy. Partnerował między innymi Marcinowi Dorocińskiemu, Andrzejowi Chyrze oraz Andrzejowi Grabowskiemu. Bielenia wcielił się wtedy w rolę zbuntowanego nastolatka, który z bratem i ojcem musi walczyć o życie w bieszczadzkiej, oddalonej od jakiejkolwiek cywilizacji, chacie.

Produkcje podobne do filmu Boże ciało

Na polskim rynku produkcyjnym film Boże ciało to projekt naprawdę wyjątkowy, więc niełatwo wskazać tytuły w jakiś sposób do niego zbliżone. Oczywiście pierwszym skojarzeniem jest Kler Smarzowskiego, który również tematyzował wiarę katolicką w Polsce, chociaż z zupełnie innej perspektywy. Z powodu charakterystycznego wydarzenia – Bożego ciała – z filmem Komasy łączy się też Biała sukienka. Na gruncie międzynarodowym pod pewnymi względami za tematycznie zbieżny można uznać film Kalwaria, który koncentruje się na trudnych doświadczeniach lokalnego księdza.

Dlaczego lepiej kupić film Boże ciało na DVD lub Blu-Ray?

Chociaż zdążyliśmy się już przyzwyczaić do tego, że opłacamy różnorodne platformy streamingowe lub wykupujemy jednorazowy dostęp do produkcji, które nas interesują, to warto mieć na uwadze, że katalogi wybranych przez nas platform są zmienne. To, że Boże ciało jest dzisiaj dostępne w tak wielu miejscach, nie oznacza, że będzie na nich funkcjonowało również za kilka lat. Warto zadać więc sobie pytanie, czy ten – z pewnością wyróżniający się film – nie zasługuje na to, by móc oglądać go wielokrotnie bez obawy, że kiedyś będzie to niemożliwe? To gwarantuje jedynie zakupienie płyty DVD lub Blu-Ray.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf