Fenomen animowanych seriali dla dorosłych

filmy i seriale bajki dla dorosłych Paulina
Napisane przez Paulina
Brak komentarzy
Udostępnij:

Bajki są tylko dla dzieci? Najpopularniejsze platformy streamingowe skutecznie łamią ten stereotyp poprzez emitowanie seriali i filmów animowanych, które z pewnością nie są przeznaczone dla oka najmłodszych. Rick i Morty? A może BoJack Horseman? Specjalnie dla Was przygotowaliśmy najmodniejsze, a co równie ważne, bardzo dobrze oceniane bajki o życiu dorosłego człowieka, które wplątane jest nie tylko w nudę, ale i w liczne kontrowersje.

Przygody w kosmosie

Rick i Morty to fenomen ostatnich lat, który powraca z długo wyczekiwanym piątym sezonem, tym razem emitowanym przez HBO GO (wcześniej serial wyświetlał Netflix). Niekonwencjonalna historia genialnego naukowca-alkoholika, Ricka, który porywa swojego wnuka Morty’ego, by przeżywać z nim dzikie eskapady w odległych galaktykach i alternatywnych światach. Krytycy wciąż spierają się o najlepszy serial czerwca i mimo że Loki długo znajdował się na piedestale, Rick i Morty wysoko podnieśli poprzeczkę. Pierwsze odcinki okazują się nie tylko pomysłowe i brutalne, ale jak zwykle zrobiono je z dozą humoru i dystansu. Piąty sezon Ricka i Morty’ego zdecydowanie chce przekazać nowe prawdy o gatunku science fiction.

Ciekawostki z życia Ricka i Morty’ego:

 • Postać Ricka jest parodią doktora Emmetta Browna, czyli bohatera filmów z serii Powrót do przyszłości. Morty zaś odpowiada postaci Marty’ego McFly’a.
 • W serialu Rick i Morty można znaleźć wiele nawiązań do popkultury oraz odwołań do kultowych filmów i seriali. W czołówce pojawiają się motywy odnoszące się do Doctora Who, The Twilight Zone, a także do dzieł H.P. Lovecrafta. W serialu znajdziemy także wątki związane na przykład z Grą o tron i Titanicem.
 • Justin Roiland, by głos Ricka brzmiał autentycznie, nagrywa swoje kwestie pod wpływem alkoholu.
 • Wiele osób uważa, że akcja serialu rozgrywa się w tym samym uniwersum co serial Futurama.
 • Bekanie i czkanie, które pojawia się w wypowiedziach Ricka, jest nawiązaniem do komika Fostera Brooksa, podobnie mówiącego w swoich występach.
 • W jednym z odcinków okazuje się, że Rick jest panseksualny.
 • Istnieją podejrzenia, że Rick jest starzejącym się Mortym, który podróżuje w czasie, natomiast Morty „oryginalny” nie żyje, został jednak zastąpiony kopią z innego wymiaru.
 • W odcinku „W głąb wspomnień” legalny wiek Morty’ego wynosił 35 lat.

Nienaukowy przewodnik

Na rynku wydawniczym duże poruszenie wywołała publikacja: The Science of Rick and Morty. Nienaukowy przewodnik po świecie nauki. Autor książki przedstawia nieoczywiste zagadnienia i ciekawostki odnoszące się do funkcjonowania świata. Nic dziwnego, że serial, który skupia się na naukach ścisłych i podważa teorie istnienia świata, staje się inspiracją do naukowych przewodników dla laików. Chcesz wiedzieć, czym jest kot Schrödingera lub brzytwa Ockhama? W książce Matta Brady’ego znajdziemy opis pozornie trudnych zjawisk biologicznych, matematycznych i fizycznych. By ułatwić poznawanie świata nauki, autor postanowił wykorzystać motywy z Ricka i Morty‚ego, warto jednak podkreślić, że nie jest to książka o serialu, a raczej jest z nim związana pośrednio.

Matt Brady jest pisarzem popkulturowym, który ma wyuczony zawód nauczyciela przedmiotów ścisłych. Może właśnie dlatego lektura The Science of Rick and Morty. Nienaukowy przewodnik po świecie nauki staje się tak pozytywna w odbiorze – klarowny język teorie multiświata wyjaśnia w zrozumiały sposób. Niestety w książce pojawiają się nieścisłości, brakuje także bibliografii i przypisów. Publikacja jest jednak dobrze odbierana przede wszystkim dlatego, że jest lekka, przyjemna i prosta, co z pewnością spodoba się osobom, które nie są obeznane z tematami naukowymi, ale kochają abstrakcyjny serial o szalonych przygodach wnuka i dziadka.

Koń by się uśmiał

BoJack Horseman to już kultowa animacja, opowiadająca losy konia-aktora, który próbuje uratować swoją karierę w świecie celebrytów.

Antropomorficzny człowiek-koń znany jest z popularnego w latach 90. sitcomu Rozbrykani. Mimo że stara się rozpocząć swoją karierę od nowa, nieustanne zmaga się z uzależnieniami oraz tragikomicznymi sytuacjami, które z nich wynikają. W jego drodze na szczyt pomagają mu: współlokator Todd Chavez, agentka Carolyn i ghostwriterka Diane Nguyen.

Co ciekawe, serial okazał się zarówno odświeżający, jak i mroczny, zwłaszcza że odnosi się do problemów różnego typu. Komediowy charakter nie może odebrać dramatycznego podłoża, które smakuje rozpaczą i brakiem szczęśliwego zakończenia. BoJack nie może naprawić swojego życia, a wręcz wszystko psuje, ludzie w jego otoczeniu zostają zaś zranieni.

5 rzeczywistych problemów w serialu BoJack Horseman:

 • Seksualność

W serialu pojawia się wiele wątków związanych z seksualnością. Jeden z bohaterów, Herb, zostaje zwolniony z pracy za bycie gejem. Todd okazuje się natomiast aseksualny i mimo że znajduje sobie partnerkę, ich związek jest szczęśliwy bez bliskości fizycznej.

 • Samotne rodzicielstwo

Kiedy Princess Carolyn dostaje swój własny odcinek, równowaga między pracą a opieką nad dzieckiem zaczyna się chwiać. Postać pokazuje, jak wiele wysiłku trzeba włożyć, by mieć wszystko. Jednocześnie przedstawia życie samotnych rodziców.

 • Niepokój i depresja

Jednym z najważniejszych tematów serialu jest zdrowie psychiczne. To ono staje się podłożem głębokiej przyjaźni między BoJackiem i Diane. Niepokój bardzo często miesza się z depresją, a efektem tego są negatywne myśli, które nakierowują na przekonanie, że bohaterowie są bezwartościowi, brzydcy, grubi, skazani na porażkę. Prowadzi to do załamania nerwowego, a także uzależnień.

 • Dyskryminacja

Herb i BoJack zaczynali swoją karierę w Los Angeles, robiąc stand-upy. Kiedy Herb sprzedał swój program Horsin’ Around, zapewnił główną rolę BoJackowi. Gdy sieć dowiedziała się, że Herb jest gejem, zwolniono go, natomiast BoJack został, twierdząc, że musi chronić swoich fanów. Do końca serialu główny bohater uważa to za jeden ze swoich największych grzechów.

 • Śmierć

Śmierć jest nieodłącznym elementem serialu. Czasem ma charakter prześmiewczy, zwłaszcza gdy mówi się o wielokrotnie podejmowanych próbach samobójczych przez pracowników Penguin Publishing. Innym razem jest długotrwała. W odcinku o pogrzebie matki BoJacka mamy do czynienia z opisem dzieciństwa pełnego przemocy. Bohater bezpośrednio zwraca się do żałobników, sprawiając, że każdy z nas widzi znaczenie śmierci – pełne pustki, sprzeczności i elementów komediowych.

Ważnych wątków jest jednak dużo więcej – przemoc, złe stosunki w pracy, samotność, uzależnienie, rozwód. Mimo że mamy do czynienia z postaciami rysunkowymi, są one tak samo realne, jak my wszyscy. I chociaż serial ma być niejako komedią, ostatecznie ciąży nam jak to prawdziwe życie usłane problemami.

Serial, który przewidział przyszłość

Simpsonowie to już kultowy amerykański serial dla starszych widzów. Opowiada o losach bohaterów tytułowej rodziny: Homera, Marge, Barta, Lisy i Maggie, mieszkających w miasteczku Springfield. Produkcja powstaje od 1989 roku i przedstawia spojrzenie na amerykański styl życia i kulturę.

W serialu Simpsonowie pojawia się wiele problemów życiowych i społecznych. Istnieje także wiele przykładów na to, że autorzy produkcji tak naprawdę przewidzieli przyszłość, a bohaterowie niejednokrotnie rozwiązali problemy społeczne doskwierające światu.

W jaki sposób postać Lisy przedstawia społeczne problemy?

 • Wegetarianizm Lisy

Lisa, mimo drwin ze strony swojej rodziny, postanawia zostać wegetarianką, gdy widzi małą owieczkę i zaczyna dostrzegać duszę we wszystkim, co żyje.

 • Stereotyp płci

Lisa, bawiąc się ulubioną lalką, dostrzega, że postać kobiety traktowana jest stereotypowo, jako idealna gospodyni domowa, która szuka bogatego męża. Postanawia wypuścić nową lalkę, która odpowiadałaby wzorcom nowych czasów. Niestety jej produkt zostaje przyćmiony przez producentów popularnych zabawek.

 • Bądź sobą

W jednym z sezonów Lisa ukrywa to, kim jest. Okazuje się jednak, że jej nowi znajomi nie oceniają jej za to, czy jest cool, a za to, czy jest sobą.

 • Ratowanie porzuconych zwierząt

Lisa czując wyrzuty sumienia z powodu tego, że adoptowała zdrowe zwierzę, a nie zwierzę chore, któremu grozi śmierć w schronisku, postanawia uratować wszystkie zwierzęta. Wkrótce powstaje Dom Lisy Simpson dla Porzuconych Zwierząt.

 • Wolność prasy

W jednym z odcinków pan Burns kupuje wszystkie media w miasteczku, by te nie powiedziały o nim nic złego. Wiadomości są cenzurowane. Lisa zakłada własną gazetę i walczy o obiektywną prasę.

Simpsonowie widzą przyszłość

W serialu Simpsonowie pojawiają się również problemy związane z ochroną przyrody, ścinaniem drzew, globalnym ociepleniem i tym podobne. Wielu uważa też, że animowana historia przewidziała przyszłość. Przykładem tego może być cenzurowanie pomników. W odcinku z 1990 roku mieszkańcy Springfield protestowali przeciwko nagości rzeźby Dawid. W 2016 roku w Petersburgu głosowano za zasłonięciem kopii rzeźby Michała Anioła, która według wielu wywołuje zgorszenie. Innym przykładem jest wzór, który Homer rozpisał na tablicy w odcinku z 1998 roku. Zadziwiająco dokładnie podawał on masę bozonu Higgsa, który w rzeczywistości przez naukowców została wyliczona 14 lat później. W odcinku „Bart to the Future” Lisa obejmuje urząd prezydenta, a wraz ze współpracownikami komentuje dług byłego prezydenta – Trumpa. Odcinek wyemitowano w 2000 roku, Trump objął swoją kadencję w roku 2017.

Simpsonowie to celna riposta na stereotyp, amerykański styl życia, postaci filmowe i rzeczywiste. Serial podsumowuje poważne problemy dyskretnym morałem. W poszczególnych odcinkach pojawia się zaś easter egg, czyli odniesienie do popkultury (tak jak dzieje się to w Ricku i Mortym).

Zapijaczona księżniczka i elf

Platforma streamingowa Netflix postanowiła złamać konwenanse raz jeszcze. Masz ochotę na nutę humoru na salonach? Przed Tobą serial Rozczarowani, który opowiada o zbuntowanej księżniczce, elfie i demonie. Cała trójka doprowadza do szału króla. Obowiązki zaś schodzą na dalszy plan, gdy w pobliżu pojawia się możliwość wyjścia na piwo.

Rozczarowani to kolejny już serial autora Simpsonów i Futuramy. Mimo że uważa się, że produkcja wolno się rozwija, a w trzecim sezonie przestaje być komediowa, może się poszczycić przebłyskami geniuszu. Uzależnienia, problemy rodzinne, samotność, starość, szaleństwo, odrzucenie, a nawet nieszczęśliwa miłość… Wszystkie intrygi i problemy przestają być rozwiązywane za pomocą magicznych sztuczek, a podlegają głębszej refleksji i interpretacji.

Czarny humor, gierki słowne, absurdalne przygody to tylko nieliczne elementy nieco fantastycznego serialu Rozczarowani, obsadzonego w czasach średniowiecza. Mimo wielu krytycznych uwag projekt zyskuje wciąż na popularności, a fani z niecierpliwością czekają na czwarty sezon.

Fenomen animowanych seriali dla dorosłych

Seriale animowane stają są niezwykle popularne wśród dorosłej publiczności. Gdyby tak się poważnie zastanowić, w wielu produkcjach pozornie przeznaczonych dla dzieci, znajdziemy szczegóły, które przeznaczone są jedynie dla uszu dorosłych, albo po prostu tylko przez dojrzałych odbiorców zostaną zrozumiane.

Z pewnością bajki dobrze się ogląda, ale istotny jest właśnie fakt, że wypełnione są one wieloma nawiązaniami do popkultury, poruszają prawdziwe i aktualne problemy, pomalowane są smutkiem i tragedią, wypełnione nauką i geniuszem. Nie są też przesłodzone i nie mają szczęśliwych zakończeń. Tak to bywa w życiu, w którym brakuje Matek Chrzestnych spełniających marzenia i królewiczów, którzy wybawią Nas z opresji. Jest za to depresja, nauka i rewolucja. To, co tygryski lubią najbardziej.

Byście nie myśleli jednak, że bajki dla dorosłych jedynie dołują, zapewniamy, że w równie dużym stopniu bawią. Doskonała intelektualna igraszka wymaga dystansu do społeczeństwa, kultury, po prostu otwartego umysłu.

Gadżety z seriali znajdziecie na Gandalf.com.pl.

Udostępnij:
8 lipca 2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.