Aktualności

Elżbieta Cherezińska – królowa polskiej powieści historycznej

Aleksandra
Napisane przez Aleksandra

Elżbieta Cherezińska – fenomenalna pisarka, która może trochę z przekory mówi, że ma „kłopot z pisaniem o pisaniu”. „O wiele bardziej fascynujące jest prywatne życie książek, to które zaczyna się poza mną. Wolę więc słuchać co mówią o nich Czytelnicy” – można przeczytać na jej stronie.

Jeśli ktoś z Was będzie chciał podzielić się z Elżbietą Cherezińską wrażeniami po przeczytaniu jej powieści, to będzie miał niejedną okazję. Pisarka ma zaplanowanych klika spotkań autorskich. Będzie można ją spotkać we wrześniu w Pile, w październiku w Płocku i na stoisku Gandalfa w Krakowie na Targach Książki, a w listopadzie zawita do Koszalina. Choć Cherezińska uważa, że im więcej pisze, tym trudniej jej rozmawiać, to ze swoimi Czytelnikami zawsze chętnie pogawędzi 🙂

Wielbiciele Elżbiety Cherezińskiej na pewno znają mnóstwo ciekawostek dotyczących twórczości, jak i życia prywatnego pisarki. Może jednak, mimo to uda mi się zaskoczyć tych, którzy znają Elżbietę Cherezińską i zaciekawić tych, którzy jeszcze nie czytali jej powieści. Ci, którzy dopiero zaczynają przygodę z książkami Cherezińskiej znajdą tu garść ciekawych informacji o tym, jak tworzy królowa polskiej powieści historycznej.

Reanimacja historii

Elżbieta Cherezińska jest prawdziwą fascynatką historii. Jej miłość do przeszłości, niesamowita wyobraźnia i świetnie pióro, sprawiają, że Czytelnicy przenoszą się do czasów Wikingów i Piastów. Autorka pisze o początkach państwa polskiego, dawnych dziejach, sięga po pradawne historie rysując jednocześnie bohaterów z krwi i kości. Świat, który tworzy, w przeciwieństwie do wielu pisarzy, oparty jest na autentycznych wydarzeniach. A do tego Cherezińska pisze w taki sposób, że Czytelnicy, mimo odległych dziejów do których ich zabiera, bez problemu aklimatyzują się w fabule. Pisarka odnawia polską powieść historyczną.

Elżbieta Cherezińska ma swój ulubiony okres w dziejach Polski. To najdłuższa epoka, czyli średniowiecze. Jej zdaniem to bardzo ciekawy czas, który w rzeczywistości można podzielić na różne etapy.

Zdaniem pisarki średniowiecze „jest jak tygiel, w którym mieszają się najbardziej niezwykłe prądy. Z jednej strony chrześcijaństwo wchodzące do Europy. W pewnych jej regionach już mocno osiadłe, w innych zupełnie nowe. W tamtym czasie chrześcijaństwo znaczyło tyle, co nowoczesność. (…). To także czas licznych herezji, bardzo postępowych nurtów religijno-społecznych. Ale mimo wszystko Kościół był potentatem, niczym wielka korporacja. (…) Do tego rozwijająca się burzliwie kultura rycerska, elitarny świat dworów, które żyły własną mitologią. A od strony politycznej to okres w którym powstaje Europa i Polska taka, jaką odziedziczyliśmy. Jeśli się więc połączy niezwykle bogate życie duchowe, rozciągnięte między najrozmaitszymi wariantami chrześcijaństwa i pogaństwa, doda do tego bestiariusze, według których smoka czy gryfa można spotkać za górą lub w kamiennej grocie, połączy to z walką o władzę, która w niczym nie odbiega od najlepszego kina akcji, i doda do tego miłość…”.

Myślę, że powieści historyczne Elżbiety Cherezińskiej mogłyby być niebanalnym wprowadzeniem do niejednej lekcji historii.

Historia pod lupą

Moim zdaniem pisarka ma naprawdę ciężki kawałek chleba. Jej praca to nie tylko pisanie, kiedy przyjdzie wena, czy też pisanie bez natchnienia (niektórzy pisarze wcale nie czekają na przypływ twórczego olśnienia). Pisanie to jeden z etapów powstawania książek Cherezińskiej.

Zanim królowa polskiej powieści historycznej siądzie do pisania, musi wykonać naprawdę skomplikowaną pracę. Każda książka wymaga od pisarki innego zaangażowania i innych działań ponieważ historyczne materiały źródłowe są bardzo różne. Bywa, że ma do przeanalizowania tysiące stron rozmaitych tekstów. Żeby się w tym połapać zdarza się jej tworzyć swoistego rodzaju ściągi. I nie jest to raczej mini ściąga jak na klasówkę z historii. To raczej coś bardziej przypominającego gęsto zapisany skorowidz! Do tego Cherezińska to prawdziwa Zosia samosia 😉 Wszystko musi zrobić sama. Choć mogłaby część pracy zlecić researcherom, to nie robi tego. Z pomocy fachowców korzysta dopiero, gdy sama wystarczająco zgłębi temat.

Teraz już wiecie dlaczego powieści historyczne Elżbiety Cherezińskiej są tak wciągające, kompletne, a jednocześnie lekkie.

Cherezińska na ekranie

Na to trzeba poczekać jeszcze chwilę. W 2019/2020 roku producenci chcieliby rozpocząć pracę nad filmem fabularnym na podstawie powieści „Harda”. Wielbiciele pisarki będą zachwyceni, bo scenariusz do filmu pisze sama  Elżbieta Cherezińska. Zekranizowany zostanie też cykl „Odrodzone królestwo”, czyli „Korona śniegu i krwi”, „Niewidzialna korona” oraz trzecia część serii „Płomienna korona”. Ostatni tom serii piastowskiej ukazał się 10 lipca. Na podstawie cyklu Odrodzone Królestwo nakręcony zostanie serial. Każda z części ma być kanwą jednego sezonu. Początek realizacji przewidziany jest na 2018 rok.

   

Ciekawe czy filmy na podstawie książek Elżbiety Cherezińskiej będą takimi bestsellerami, jak jej powieści… Budżet będzie nieporównywalnie niższy od tego, który miała „Gra o tron”, czy „Rodzina Borgiów”. Jednak to co z całą pewnością jest wspólnym mianownikiem dla tych produkcji, to bezwzględna walka o władzę. Cherezińska z wyczuciem równoważy i przeplata historyczne fakty z wciągającą opowieścią. Mam nadzieję, że twórcy filmów zrobią to z podobnym wyczuciem. Na koniec dodam, że ekranizacje powieści Cherezińskiej będą mogli też oglądać obcokrajowcy, ponieważ powstanie również wersja angielska.

Odrodzone Królestwo

Dzięki Elżbiecie Cherezińskiej wypełnia się pewna luka w polskiej literaturze. Pisarka opowiada nam o przodkach, tak, jakby sama ich znała. O dawnych dziejach mówi z charakterystyczną lekkością tworząc jednocześnie klimat niesamowicie ekscytujących wydarzeń.

Dla autorki cykl piastowski rozpoczyna się powieścią „Gra w kości”, która mówi o początkach państwa polskiego. Okazuje się, że to fascynująca historia. Pisarka opowiada o zjeździe gnieźnieńskim. Pokazuje, że toczyła się wówczas gra, niczym te, które oglądamy we współczesnych thrillerach politycznych. Gra między kancelariami Ottona III i Bolesława Chrobrego.

„(…) Historia Polski jest fantastyczna, barwna, ciekawa, i że najwznioślejszym momentem naszej przeszłości był nie tylko Grunwald i rok 1410 (śmiech), że jest w niej wiele fascynujących zagadek, i że fajnie jest rozwijać swoją wiedzę historyczną, fajnie jest się czuć Polakiem po poznawaniu własnej przeszłości. Niech nasza historia przestanie być dla nas ciężarem, zacznijmy się nią cieszyć, tak jak potrafią się własnymi dziejami cieszyć inne narody” – powiedziała pisarka w rozmowie z Dariuszem Wierzańskim dla portalu historia.org.

Elżbieta Cherezińska z innej strony

Eżlbieta Cherezińska urodziła się w Pile 9 października 1972 roku. Z wykształcenia jest teatrologiem. Skończyła Wyższą Szkołę Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie na Wydziale Wiedzy o Teatrze. W 2009 roku Cherezińska otrzymała stypendium im. Jerzego Koeniga przyznawane absolwentom wydziału. Jednak już wtedy mówiono o niej częściej „pisarka” niż „teatrolog”.

Nie została jednak w stolicy. Pisarka mieszka w Kołobrzegu. Miasto jest dumne ze znanej postaci. Na dowód tego autorka powieści historycznych kilka lat temu otrzymała z rąk prezydenta miasta statuetkę kołobrzeskiego konika. To oczywiście nie jedyne wyróżnienie Cherezińskiej. W 2013 roku znalazła się w finale Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia za powieść „Korona śniegu i krwi”. Natomiast „Niewidzialna korona” została „Najgorętszą książką lata” w 2014 roku. „Najgorętsza książka lata” to plebiscyt czytelniczy programu TVP Kultura. W tym roku także wyróżniona została powieść „Legion”, który został Książką Roku 2013 Magazynu Literackiego Książki.

Jeśli jeszcze nie jesteście wielbicielami historycznych powieści Elżbiety Cherezińskiej, to mam nadzieję, że ten wpis zainspiruje Was do sięgnięcia po jedną z jej książek. Jeśli znacie twórczość Cherezińskiej, królowa polskiej powieści historycznej, to zachęcam, żebyście podzielili się swoimi uwagami.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Aleksandra

Aleksandra

Prowadzi podwójne życie - to w realu i we śnie. A śni tak, że tylko siadać i spisywać. Jej pasją jest m.in. literatura. Czyta wszędzie, zawsze ma zaczęte kilka książek. Ostatnio nie jest to jednak łatwe, bo... giną jej zakładki. Znajduje je po jakimś czasie w pokoju córeczki, a mała "złodziejka" robi niewinną minkę. Kolejna pasja to film...