Archiwum

Dziwne śmierci i pogrzeby

Avatar
Napisane przez Gandalf

Jakżeby inaczej – zbliża się dzień Wszystkich Świętych i Halloween, więc musi być coś mrocznego. A co jest bardziej mrocznego niż śmierć albo pogrzeb? Specjalnie dla Was zebrałam kilka niejednoznacznych, dziwnych, nieoczekiwanych, makabrycznych, a nawet absurdalnych przypadków śmierci. Kto jest pochowany w fortepianie? Jakiego aktora śmiertelnie poraził prąd? Który król niechcący się spalił? A który piosenkarz spoczywa w złotej trumnie? Sami przeczytajcie! Wpis pół żartem, pół serio. Mam nadzieję, że Wam się spodoba.

Bruce Lee i Brandon Lee

Ojciec i syn. Obaj byli aktorami. Śmierć jednego i drugiego związana była z planem filmowym. W przypadku Bruce Lee pechowym filmem okazało się „Wejście smoka”. Aktor stracił przytomność podczas zdjęć. Natychmiast przewieziono go do szpitala. Stwierdzono obrzęk mózgu, który na szczęście ustąpił. 20 lipca 1973 roku Bruce Lee będąc u aktorki Betty Ting Pei źle się poczuł i wziął przeciwbólową tabletkę. Gwiazdor położył się i już się nie obudził. Oficjalnie przyczyną śmierci był obrzęk mózgu. Jednak taka „zwykła” śmierć nie satysfakcjonowała fanów. Powstało w związku z tym wiele legend. Jedne mówią o tym, że mistrz wschodnich sztuk walki zginął od ciosu „wirującej pięści” inne, że zabiły go triady – chińskie organizacje podziemne…

Pewne jest natomiast, że jego syn, Brandon Lee zginął na skutek nieszczęśliwego wypadku, który zdarzył się na planie filmu „Kruk”. Aktora śmiertelnie postrzelono podczas kręcenia jednej ze scen. Broń, z której strzelano do Brandona Lee, przez pomyłkę została naładowana ostrą amunicją. Aktor zmarł po przewiezieniu do szpitala. Za kilkanaście dni miał wziąć ślub z pisarką Elizą Hutton.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAHeath Ledger

Jego kariera toczyła się pełną parą i mogło być tylko lepiej. Młody, zdolny, przystojny i niestety nadużywający leków. 22 stycznia 2008 roku Ledgera znalazła gospodyni w jego mieszkaniu. Wezwany lekarz stwierdził zgon. Okazało się, że aktor zmarł na skutek przyjmowania wielu leków. Przyjaciele wykluczają, że mógł je świadomie przedawkować. Heath Ledger znany jest z takich filmów jak „Tajemnica Brokeback Mountain”, „Mroczny rycerz” (grał Jokera) czy „Parnassus”. Gwiazdor zmarł, kiedy kręcono ten ostatni film. Prace wstrzymano na kilka miesięcy. Wszystkim zależało, żeby skończyć dzieło. Zmieniono więc scenariusz i w efekcie jednego bohatera zagrało czterech aktorów.
ledgerZbigniew Cybulski

Nazywany polskim Jamesem Deanem. Wybitny aktor okresu powojennego. Na dworcu kolejowym we Wrocławiu wpadł pod pociąg, próbując do niego wskoczyć. Doznał ciężkich obrażeń i zmarł po przewiezieniu do szpitala. Zbigniew Cybulski wracał wówczas ze zdjęć do filmu „Morderca zostawia ślad” . Zagrał między innymi w produkcjach „Popiół i diament”, „Niewinni czarodzieje” czy „Rękopis znaleziony w Saragossie”.
cybulski_gandalfJacek Chmielnik

Polski aktor filmowy i teatralny. Reżyser teatralny i dramaturg, prezenter telewizyjny. Zmarł na skutek porażenia prądem z wadliwej instalacji elektrycznej w piwnicy swojego domku letniskowego w Suchawie. Zagrał w dwóch częściach polskiej komedii kryminalnej „Vabank I” i „Vabank II, czyli riposta”, w komedii „Kingsajz”. Pojawiał się też w wielu polskich serialach.
SAMSUNG DIGITAL CAMERANatasha Richardson

Brytyjska aktorka. Zagrała między innymi w „Pokojówce na Manhattanie”, „Obudzić si e w Reno”, „Nie wierzcie bliźniaczkom”. Najbardziej jednak realizowała się na dekach brytyjskich teatrów.

Natasha w marcu 2009 roku spędzała czas w kanadyjskim Mont-Tremblant. Uczyła się jeździć na nartach. Podczas jednej z lekcji przewróciła się. Pozornie niegroźnie wyglądający upadek doprowadził do groźnego krwotoku wewnętrznego. Bezpośrednią przyczyną śmierci był krwiak nadtwardówkowy i krwotok do mózgu. Prawdopodobnie, gdyby szybciej udzielono jej pomocy aktorka wciąż by żyła. Niestety pierwsze objawy urazu pojawiły się dopiero po kilku godzinach.

natasha_gandalfSharon Tate

To żona Romana Polańskiego, a zawodowo aktorka i modelka. Jej śmierć to wyjątkowo okrutna i bestialska zbrodnia. Sharon była wówczas w ciąży. Do porodu zostały jej dwa tygodnie. 8 sierpnia 1969 roku umówiła się ze znajomymi. Wieczorem, razem ze stylistą Jayem Sebringiem, producentem filmowym Wojciechem Frykowskim i jego narzeczoną Abigail Folger, wybrała się do swojej ulubionej restauracji, El Coyote. Do domu wrócili po godzinie 22. Wszyscy zostali zamordowani w nocy z 8 na 9 sierpnia. Sprawcami zbiorowego morderstwa byli członkowie sekty Charlesa Mansona. Ciała Sharon i Jaya połączone były sznurem zawiązanym na ich szyjach i przerzuconym przez belkę u sufitu. Zwłoki dwójki pozostałych gości leżały na trawniku przed domem. Sharon Tate zadano szesnaście ran kłutych.
szharon_gandalf

Mało nobliwe śmierci władców

Teraz zrobię ogromny skok do przeszłości – do czasów dawnych, wieki wstecz…. I tak na przykład pierwszy król elekcyjny Polski Henryk Walezy został dźgnięty nożem na sedesie – mówiąc współcześnie. Zbrodniarzem był zakonnik, który przyniósł władcy ważną wiadomość. Henryk czytał ją siedząc na toalecie. Zbrodniarz wykorzystał ten moment i zadał mu cios w podbrzusze. Próbowano ratować króla. Wepchnięto mu do środka wnętrzności i zrobiono lewatywę. Niestety nie pomogło. Henryk Walezy zmarł po kilku godzinach.

Nieco bardziej szlachetne są okoliczności śmierci króla Francji Henryka II Walezjusza. Ten władca uwielbiał turnieje. Podczas jednego z nich zmierzył się kolejno z trzema przeciwnikami i wszystkich pokonał. Jednego z nich, kapitana gwardii szkockiej, żeby zmierzył się z nim jeszcze raz. Tym razem król nie miał szczęścia. Lanca jego przeciwnika trafiła go w napierśnik, ułamała się, a pozostający w ręce Szkota odłamek wbił się w prawe oko Henryka. Wezwano czterech lekarzy, żeby go ratować. Aby pomóc im w pracy ścięto czterech przestępców. Na ich mózgach medycy odtwarzali obrażenia króla. Nie przyniosło to efektu i władca zmarł po kilku dniach.

Natomiast król Michał Korybut Wiśniowiecki nie znał umiaru w jedzeniu i piciu. Krążyło na ten temat wiele anegdot. Rzekomo jednorazowo potrafił zjeść tysiąc pomarańczy. Można by pokusić się o stwierdzenie, że ten władca zmarł z przejedzenia. Sekcja zwłok wykazała, że wszystkie narządy były zdrowe poza żołądkiem, po którym było widać, jak stwierdzili medycy, nadmierne ilości spożywanego jedzenia.

Pecha miał też Stanisław Leszczyński najdłużej żyjący polski król. Zmarł na skutek licznych poparzeń. Jego strój zapalił się, kiedy władca odpoczywał przy kominku.

Efektowny pogrzeb Jamesa Browna

James Brown, wielka gwiazda R&B, zmarł w wieku 73 lat po przebytym zapaleniu płuc. Krążyła też plotka, że postrzelił Browna jego szofer. Tak, czy inaczej artysta miał bardzo widowiskowy pogrzeb. Zwłoki wokalisty w trumnie ze złota najpierw wystawiono na publiczny widok w kinie Apollo, a następnie przewieziono do miasta Augusta w stanie Georgia. Żałobnikom zorganizowano całkiem niezłą imprezę. Było jedzenie i muzyk na żywo, którą wykonywał zespół towarzyszący za życia artyście. To jednak nie wszystko. Pojawiło się także to, co charakteryzowało Browna – gwiazdor kilkukrotnie zmieniał kostiumy podczas koncertów. Ten ostatni „występ” gwiazdora nie był pod tym względem gorszy. Organizatorzy jego ostatniego pożegnania zadbali o to, aby zwłoki muzyka często przebierać.

James_Brown_gandalfU Ryśka bez gajerków

Rysiek Riedel – legenda polskiego bluesa, ostatni prawdziwy hipis, wokalista zespołu „Dżem”. 27 lipca 1994 roku wziął ostatni raz heroinę. Podobno ktoś mu podał działkę przez szpitalne okno. Dwa dni później próbował uciec ze szpitala, ale zatrzymano go. Następnego dnia Riedel poczuł się znacznie lepiej, mimo to personelowi szpitalnemu mówił, że nie dożyje jutra. Obrócono to w żart. Tego dnia po południu wokalista zmarł. Na jego pogrzeb przyszły tysiące ludzi. Trudno było wypatrzeć kogoś w garniturze. Nie trudno z kolei było usłyszeć „Whisky moja żono”…
riedel_gandalf

„Trumnofortepian”

Tak pozwoliłam sobie nazwać miejsce spoczynku Jimmy’ego Deana. Ten amerykański piosenkarz country zmarł w 2010 roku w wieku 81 lat. Bliscy nie mieli dylematu, jak go pochować, bo Dean zostawił szczegółowe instrukcje. Kilka lat przed śmiercią piosenkarz kupił za blisko 400 tysięcy dolarów mausoleum w kształcie fortepianu i właśnie w nim życzył sobie spoczywać. Żeby było jeszcze ciekawiej to napis na tym specyficznym nagrobku brzmi „Here lies one hell of a man”.

jimmy-mausoleumZagadka Czyngis-chana

Zdecydowanie udał się fortel mongolskiemu władcy. Przyczyna jego śmierci i miejsce pochówku to temat wielu legend. Istnieje wiele teorii mówiących o tym, jak Khan umarł. Niektórzy uważają, że władca chorował, inni, że zginął w bitwie, a niektórzy sądzą nawet, że Czyngis-chan został zamordowany. W jakich okolicznościach Khana spotkała śmierć – nie wiadomo. Równie tajemniczy był jego pogrzeb. Tradycja mongolska nakazywała, żeby zwłoki pogrzebać tak, aby nie „przeszkadzały” nikomu, żeby nie zostały znalezione. Żeby wszystko odbyło się zgodnie z tym zwyczajem musiało zginąć dużo ludzi. Zabito każdą napotkaną po drodze osobę, zginęli wszyscy niewolnicy pracujący przy kopaniu grobu. Życiem musieli zapłacić też żołnierze, którzy zabili niewolników. Krąży również legenda, że aby zapewnić spokój władcy, zmieniono nawet bieg rzeki. Niezależnie od tego co powodowało Czyngis-chanem – czy kaprys, czy tradycja – fortel mu się udał.

Mam nadzieje, że udało mi się Was zaciekawić tym wpisem. A może znacie jakieś nietypowe pogrzeby znanych ludzi, albo niejasne, czy zaskakujące przyczyny śmierci? Piszcie w komentarzach. Zachęcam 🙂

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf

 • MrsAgnes

  Niewyjaśnionych śmierci celebrytów, gwiazd rocka, ekranu i innych jest coraz więcej. Wspomnę jeszcze Bobbi Brown, 22-letnią córkę Whitney Houston znalezioną nieprzytomną w wannie. Dziwny „przypadek”, że w taki sam sposób odnaleziono ciało Whitney… A Jacek Zajdler – aktor, tytułowy „Tolek Banan” i jego domniemane, tajemnicze samobójstwo? Zdzisław Maklakiewicz – niby brutalnie pobity, ale legendy mówią co innego. Afery narkotykowe, których ofiarami byli m.in. Kurt Cobain i Heath Ledger też nie wydają się jednoznaczne. No i Marylin Monroe… Można wymieniać i wymieniać. Świetny wpis, mega ciekawy. O niektórych nie słyszałam wcale i były dla mnie nie lada zaskoczeniem. Może za rok, kolejna część? 🙂

  • Gandalf

   Dzięki za komentarz miłe słowa MrsAgnes 🙂 Faktycznie, śmierć Whitney i jej córki jest zastanawiająca. Przytoczyłaś bardzo ciekawe przykłady. Myślę, że w niektórych legendach dotyczących śmierci znanych ludzi, jest ziarno prawdy. Pewnie są też przypadki, kiedy bliscy tuszują pewne kwestie, a na pewno zdarza się też tak, że nikt nie wie, jak było naprawdę. Z całą pewnością śmierci owiana tajemnicą budzą ciekawość.
   A druga część tego wpisu, to dobry pomysł, bo przykładów jest pełno.