Polecamy

Dzień Babci i Dzień Dziadka 2019

Avatar
Napisane przez Gandalf

Dzień Babci i Dzień Dziadka to święta, które mają stałą datę w kalendarzu. Obchodzimy je 21 i 22 stycznia. W 2019 roku babcie świętują w poniedziałek, a dziadkowie we wtorek. Skąd wywodzi się ta tradycja? Pomysł utworzenia takiego święta w Polsce pojawił się w 1964 roku na łamach pisma „Kobieta i Życie”. Z okazji urodzin Mieczysławy Ćwiklińskiej redakcja gazety wręczyła jubilatce tort z napisem „Dla Babci” – stąd 21 stycznia stał się świętem dla wszystkich, polskich babć. Już w latach osiemdziesiątych, jeden dzień później, zaczęto także obchodzić Dzień Dziadka. Sprawdźmy więc, co w te wyjątkowe dni możemy sprezentować naszym ukochanym seniorom na Gandalf.com.pl:

 

Dla Babci:

Romans niemożliwy

Ona – dopiero wchodząca w życie, spontaniczna i radosna poetka. On – starszy o trzydzieści lat, intelektualista o smutnych oczach, książę emigracji. W opartej na faktach powieści „Poetka i Książę” Manuela Gretkowska mistrzowsko opowiada historię miłości niemożliwej, o której Agnieszka Osiecka milczała całe życie. Osiecką odbieramy jako ikonę, poetkę doskonałą. A okazuje się, że była ona pełna sprzeczności i jak każdy z nas miała swoje mroczne strony.

Historia lubi się powtarzać

Co byśmy zrobili, gdybyśmy od losu dostali szansę, by przeżyć swoje życie jeszcze raz? Czy podjęlibyśmy wyzwanie i naprawili dawne błędy, czy może konsekwentnie powtórzylibyśmy znany schemat? W takiej sytuacji zostali postawieni bohaterowie najnowszej i długo oczekiwanej powieści Zygmunta Miłoszewskiego „Jak zawsze”. Przeszłość ukazana w książce pokazuje alternatywną Polskę okresu PRL-u oraz krytykuje współczesną sytuację polityczną i społeczną.

Świat, którego już nie ma

Zakazana miłość wciągnięta w wir wielkiej historii. Losy trzech narodów na przestrzeni pięciu dekad. Nieznana, drastyczna zbrodnia. „Kamerdyner” to powieść napisana z rozmachem, ale też pełna małych wzruszeń. Zainteresuje zarówno fanów powieści historycznych, jak i tych, którzy lubią romanse. Posiada wiele zwrotów akcji i historii, które przeplatają się z głównym wątkiem, że ciężko będzie Babci odłożyć książkę chociaż na moment.

 

Dla Dziadka:

Życie przedwojennej Warszawy

Boso, ale w ostrogach” to powieść biograficzna, która na pewno spodoba się Twojemu Dziadkowi. Książka autorstwa Stanisława Grzesiuka pt. „Boso ale w ostrogach” to opowiada o prawdziwym życiu przedwojennych warszawiaków. Autor w humorystyczny ale również cwaniacki sposób wprowadza czytelnika w klimat tamtych czasów, ukazując tradycje i obyczaje mieszkańców stolicy. Przedstawione są w niej prawdziwe, często trudne i biedne życie przedwojennych mieszkańców Warszawy.

Niezwykła rozmowa

Boniecki. Rozmowy o życiu” to inspirująca rozmowa ks. Adama Bonieckiego z dziennikarką Anną Goc. Ksiądz opowiada o swoim życiu, doświadczeniach, które przyczyniły się do uformowania jego osobowości. Dowiemy się z książki o tym, jak wyglądała okupacja, powojenna bieda, początki kapłańskiej kariery oraz znajomość z Janem Pawłem II. Wspomina chwile, które zmieniły wszystko: pożegnanie z ojcem w wieku dziewięciu lat, powojenną Polskę i władzę, która pozbawiła go domu. Lekcje, które płyną z tych doświadczeń, są ważne dla każdego. Tak osobistej książki ks. Bonieckiego jeszcze nie było.

Dwa oblicza jednej książki.

Wodecki. Tak mi wyszło” Wacława Krupińskiego to książka składająca się z części reporterskiej oraz z rozmowy z artystą Zbigniewem Wodeckim. Jest to wyjątkowy artysta, piosenkarz, skrzypek i jazzman, wyprzedzający swoją epokę. Biografia ta zawiera ponad 350 historii z życia tego wybitnego muzyka, ciekawe anegdoty oraz prywatne fotografie z prywatnej kolekcji. Przypadnie do gustu każdemu, kto chce wiedzieć jaki koszt ponosi się za sławę, jak ciężka to praca bycie artystą, a także pokaże jak wygląda życie osoby popularnej w Polsce.

 

W tym szczególnym dla seniorów dniu, warto docenić Babcię czy Dziadka. Jak wszyscy dobrze wiemy, książek nigdy za wiele, a dobrze dobranym do zainteresowań i wieku tytułem możesz sprawić niesamowitą radość.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf