Polecamy Recenzje

„Duchowe życie zwierząt” Peter Wohlleben – o tym, jak zwierzęta kłamią, kochają i czują

Duchowe życie zwierząt - Peter Wohlleben
Avatar
Napisane przez Gandalf

Wydawało Wam się, że po „Sekretnym życiu drzew” Petera Wohllebena, w którym odkrywa największe tajemnice lasu, ten autor nie może Was już zaskoczyć? W takim razie musicie koniecznie sięgnąć po „Duchowe życie zwierząt” – drugi bestseller najpopularniejszego leśnika i miłośnika przyrody na świecie, który tym razem przygląda się emocjonalności zwierząt.

Ocena Blog Gandalf:

Duchowe życie zwierząt

Peter Wohlleben jest niemieckim leśnikiem z ponad dwudziestoletnim stażem. Ciepłą posadę urzędnika porzucił na rzecz ochrony przyrody, której własną wizję wciela obecnie w życie jako opiekun lasów w Reńskich Górach Łupkowych. To właśnie tam z powodzeniem praktykuje ekologiczne leśnictwo, o czym chętnie opowiada w najróżniejszych programach telewizyjnych, ale świat usłyszał o nim dopiero wtedy, gdy na rynku pojawiła się jego pierwsza książka – „Sekretne życie drzew”. Tytuł, w którym Peter Wohlleben prezentuje tajemniczy świat lasu, którego „mieszkańcy” czują, kochają i opiekują się innymi dokładnie tak, jak ludzie, okazał się międzynarodowym bestsellerem sprzedającym się w wielomilionowym nakładzie. I choć książka była niesamowicie ciekawa, leśnik postanowił po raz kolejny zaskoczyć czytelników i tym razem zająć się duchowym i emocjonalnym życiem zwierząt.

„Duchowe życie zwierząt” ukazało się na naszych półkach 17 kwietnia i bardzo szybko powtórzyło sukces pierwszej książki tego autora. Nikt inny bowiem nie potrafi pisać o przyrodzie tak fascynująco, jak Wohlleben, który znów zabiera nas do fascynującego świata, jakiego zupełnie nie znamy! Bo czy wiecie, że koguty okłamują kury, „owdowiałe” łanie pogrążają się w żałobie, konia niewiarygodnie łatwo zawstydzić, a niektóre gatunki wdają się w romanse? Brzmi, jak pomysł na oryginalną fabułę zwierzęcego fantasy, ale autor udowadnia, że te teorie to nie wymysł ekologów, a potwierdzone naukowo fakty dotyczące życia zwierząt. Okazuje się, że my oraz nasi dwu- i czworonożni przyjaciele jesteśmy niesamowicie do siebie podobni pod względem emocjonalnym, a zachowanie zwierząt pozwala zaobserwować ich mądrość, przyjaźń, miłość oraz troskę i uczucie współczucia.

Peter Wohlleben podobnie, jak w „Sekretnym życiu drzew” prowadzi wciągającą narrację, która brzmi niczym gawęda opowiada przy ognisku. „Duchowe życie zwierząt” to tytuł nie tylko ciekawy, ale i taki, od którego po prostu nie sposób się oderwać przez długie godziny. Koniecznie po niego sięgnijcie, jeśli tylko kochacie zwierzęta!

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf