Aktualności Polecamy

Kto dostał Oscary 2020? Kilka słów o laureatach.

Kto zdobył Oscary 2020?
Avatar
Napisane przez Gandalf

92. ceremonia wręczenia Oscarów już za nami. Chociaż nagroda z roku na rok wydaje się budzić coraz mniej emocji, a kapituła w formie Akademii Filmowej od dawna oskarżana jest o stronniczość, z pewnością jeszcze przez wiele tygodni będziemy rozmawiać o oscarowych wydarzeniach. To właśnie Oscary 2020 doprowadziły bowiem do historycznego momentu. W kategorii: najlepszy film wygrała produkcja zagraniczna. Przed Parasite niewiele filmów spoza USA dostąpiło zaszczytu konkurowania w głównej kategorii. W dodatku żadnego z nich nie spotkało  wyróżnienie w postaci statuetki!

Wygrana Parasite w wielu kategoriach

Oscary 2020 obfitowały w nominacje dla filmu Parasite. Południowokoreański film ostatecznie otrzymał 4 statuetki w kategoriach:  scenariusz oryginalny, produkcja międzynarodowa, reżyser oraz film. Pewnym zaskoczeniem było niedocenienie obrazu w kategorii scenografii, ponieważ dom, w którym dzieje się przeważająca część akcji, został zbudowany specjalnie na potrzeby filmu. Sama jego konstrukcja stanowi już znaczącą metaforę w kontekście interpretacji całej produkcji.

O czym jest Parasite?

To historia pewnej rodziny, która na skutek zbiegu okoliczności zaczyna wspinać się po drabinie dobrobytu. Bohaterowie nie cofną się przed niczym, byle zagwarantować sobie lepsze życie. Film pęka w szwach od intryg, kłamstewek i kombinacji. Krętactwo jednak nikomu jeszcze na dłuższą metę nie posłużyło. To zabawna, ale też gorzka i pełna okrucieństwa produkcja. Na pytanie, kto jest tutaj tytułowym pasożytem, każdy musi odpowiedzieć sobie sam.

Joker jako rola z potencjałem oscarowym

W 2009 roku za drugoplanową rolę Oscara dostał Heth Ledger. Nagrodzone zostało jego wystąpienie w filmie Mroczny rycerz, w którym wcielił się w rolę Jokera. Przez lata uznawano, że była to rola wybitna, a antagonista ze świata DC doczekał się doskonale zbudowanej kreacji. W 2019 roku wszedł jednak na ekrany Joker, którego twórca postanowił na nowo odczytać tytułową postać i uczynić ją bohaterem pierwszoplanowym. W tę wersję łotra wcielił się Joaquin Phoenix. Pobił on sukces Ledgera, również otrzymując Oscara, ale za rolę pierwszoplanową. Wystąpienie aktora podczas gali, pełne akcentów politycznych, również odbiło się szerokim echem. Można uznać, że Oscary 2020 pod wieloma względami należały to Phoenixa.

O czym jest Joker?

To historia niejakiego Arthura Flecka, któremu nie wiedzie się w życiu najlepiej. Marzy o karierze komika, ale szczytem jego możliwości jest praca słabo opłacanego klauna. Co gorsza cierpi na rzadką przypadłość, która powoduje u niego napady niekontrolowanego śmiechu. Jest samotny, nie ma przyjaciół, niewiele osób go rozumie, a jego terapeutka wyraźnie nie potrafi do niego dotrzeć. W końcu nagromadzenie emocji doprowadza go na skraj. Od tej pory film staje się brutalną krytyką współczesności.

Oscary 2020 i przegrana pewniaka, czyli dramat Krainy miodu

Kraina miodu to bardzo rzadki przypadek filmu dokumentalnego, który trafił nie tylko do kin studyjnych, ale i multipleksów. Wyjątkowa wrażliwość twórców i specyficzna narracja sprawiły, że doczekał się niespotykanej jak na ten gatunek popularności oraz stał się murowanym kandydatem do Oscara. Nadzieje w tej materii eskalowały wraz z ogłoszeniem pretendentów. Kraina miodu znalazła się bowiem w dwóch kategoriach na Oscarach 2020 – najlepszego filmu międzynarodowego oraz najlepszego filmu dokumentalnego. Nie wróżono produkcji sukcesu w pierwszym z wymienionych bloków (tutaj pewniakiem było ostatecznie nagrodzone Parasite), ale spodziewano się, że otrzyma statuetkę za najlepszy dokument. Tymczasem zwyciężyła Amerykańska fabryka.

O czym jest Kraina miodu?

To historia 50-letniej kobiety, która hoduje pszczoły. Kobieta mieszka w oddalonej i opuszczonej macedońskiej wiosce wraz ze schorowaną matką. Codziennie przemierza 4-kilometrową trasę, by sprzedawać pozyskany miód. Nigdy nie ma go zbyt wiele. Hatidze żyje bowiem w zgodzie z naturą oraz swoimi podopiecznymi. W przeciwieństwie do większości pszczelarzy nie zakłada kombinezonu, nie okadza też uli dymem. Zamiast tego… śpiewa. Te magiczne rytuały zakłóca nagłe pojawienie się w okolicy wielodzietnej rodziny. Nowi mieszkańcy również hodują pszczoły, ale zupełnie inaczej podchodzą do tego zajęcia. Co z tego wyniknie? Temat pszczół jest ostatnio bardzo intensywnie omawiany. Jeżeli film jest już za Wami, polecamy przeczytać Historię pszczół lub Pszczoły.

Pierwszy aktorski Oscar dla Brada Pitta

Uważany za jednego z najprzystojniejszych aktorów w Hollywood był już wielokrotnie nominowany do Oscara za aktorstwo: w 1996 za drugoplanową rolę w 12 małpach, w 2009 roku za pierwszoplanowy występ w Ciekawym przypadek Benjamina Buttona, w 2012 za Moneyball. Dopiero jednak w 2020 roku otrzymał nagrodę za Pewnego razu w Hollywood. Był to jeden z dwóch Oscarów (drugi wręczono filmowi za scenografię), który otrzymała ta produkcja. Jakkolwiek po raz pierwszy doceniono aktorstwo Pitta, nie jest to jego pierwszy Oscar. W 2014 roku dostał statuetkę za najlepszy film Zniewolony. 12 years a slave, którego był producentem.

O czym jest Pewnego razu  w Hollywood?

Pewnego razu w Hollywood to historia notującego gorszy okres aktora Ricka Daltona (Leonardo DiCaprio). Hollywood się zmienia, a bohater nie do końca potrafi za tym nadążyć. We wzlotach i upadkach towarzyszy mu oraz jego wierny dubler i przyjaciel (Brad Pitt). Jest rok 1969, a obok Daltona wprowadza się Roman Polański i Sharon Tate. W tej wersji historii losy pięknej sąsiadki mają potoczyć się jednak nieco inaczej niż w rzeczywistości.

Taika Waititi z Oscarem za scenariusz adaptowany

Taika Waitit to aktor, reżyser i scenarzysta z Nowej Zelandii. Popularność zyskał w 2014 roku, kiedy świat ujrzał film Co robimy w ukryciu. Dla twórcy była to pierwsza nominacja do Oscara za film pełnometrażowy. W 2005 był jednak nominowany za produkcję krótkometrażową pod tytułem Dwa samochody, jedna noc. Oscary 2020 wyróżniły Waititiego za scenariusz do filmu Jojo Rabbit. Twórca konkurował między innymi z Gretą Gerwig, która zaadaptowała na potrzeby swojej produkcji klasyczną powieść Małe kobietki i była jedną z faworytek w tej kategorii.

O czym jest Jojo Rabbit?

Jojo to 10-letni członek organizacji Jungvolk, który szczerze wierzy w misję Adolfa Hitlera. Wierzy w nią do tego stopnia, że jego wymyślonym przyjacielem, wspierającym go w trudnych momentach, jest właśnie Adolf Hitler. Życie Jojo wydaje się stosunkowo spokojne i jasne. Do czasu. Pewnego dnia odkrywa, że na jego strychu mieszka Żydówka. Ich relacja całkowicie zmienia podejście chłopca do wojny.

Oscary 2020 za najlepszy film animowany

Nie da się ukryć, że Toy Story to seria kultowa, która zmieniła życia milionów dzieci i dorosłych na całym świecie, jednak Toy Story 4, które otrzymało w tym roku Oscara za animację pełnometrażową, niekoniecznie posiada walory poprzednich filmów z serii. To właśnie dzięki temu filmowi większość z nas zaczęła patrzeć na zabawki przez pryzmat sekretnego życia, toczącego się gdzieś poza granicami naszego codziennego poznania. Kolejne części cyklu odsłaniały następujące po sobie etapy dorastania i zmienienia się relacji człowiek-zabawka. I tak w pierwszym filmie chodziło o wartość związku dziecka z ulubioną zabawką, w drugim o alternatywne przeznaczenie zabawek (kolekcjonowanie), w trzecim zaś o dorastanie i różne sposoby na zamknięcie dziecięcego rozdziału.

O czym jest Toy Story 4?

Ostatnia odsłona cyklu wyraźnie wyłamuje się z dotychczasowego schematu znaczeniowego. Akcja koncentruje się nie na dzieciach i ich relacji z zabawkami, ale na samostanowieniu zabawek. W tej części Chudy odnajduje ukochaną z przeszłości, która przez lata rozłąki przeszła niezwykłą przemianę. Czy w chwili decyzji postanowi dalej służyć dzieciom, czy może zdecyduje się odejść i zacząć nowe życie na własny rachunek?

Oscary 2020. Które filmy warto zobaczyć?

Jakkolwiek nagroda Amerykańskiej Akademii Filmowej cieszy się coraz mniejszym zainteresowaniem, wciąż warto dać szansę nagrodzonym przez nią produkcjom. Nawet jeżeli jej nie ufamy, to i tak większość nominacji nagród pokrywa się z typami z innych festiwali. Polecamy jednak nie zamykać się wyłącznie w kręgu zwycięzców, bo wiele z filmów, które ostatecznie nie doczekały się najwyższego wyróżnienia, to fantastyczne produkcje. Ogromnym zaskoczeniem dla krytyków okazał się np. Praziomek, który przemknął w swojej kategorii po cichutku, nie wzbudzając większego zainteresowania wśród oscarowych komentatorów, gdy w rzeczywistości jest to wartościowa i nietuzinkowa produkcja. Oscary 2020 były gorzkie też dla innych twórców. Irlandczyk Martina Scorsese, przed premierą uznawany za murowanego kandydata do zwycięstwa, nie otrzymał żadnej statuetki. Mimo to, warto wyrobić sobie na ten własną opinię.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf