Polecamy

Dobry thriller psychologiczny? Taki, który na długo zapada w pamięć. Oto 5 wciągających tytułów

Avatar
Napisane przez Gandalf

Najlepszy thriller psychologiczny długo nie daje o sobie zapomnieć i szokuje nawet przez wiele dni po przeczytaniu. To gatunek, który nie przeraża demonami, duchami i innymi zjawiskami paranormalnymi, ale tym, do czego człowiek i jego psychika są naprawdę zdolni. Mroczne tajemnice, zatuszowane zbrodnie z przeszłości, wydarzenia, których nikt nie powinien być świadkiem, oraz amoralne decyzje bohaterów – to wszystko sprawia, że z każdym kolejnym rozdziałem czujemy dreszczyk emocji i coraz większą ciekawość, a kiedy już dotrzemy do zakończenia, uświadamiamy sobie, że nic w fabule nie było takie, jak się wydawało. Przedstawiamy wybrane thrillery psychologiczne, z których każdy pozostawi po sobie ślad w pamięci.

Tajemniczy malarz

Apartament w Paryżu” Guillaume’a Musso to opowieść o dwójce samotników, którzy przyjeżdżają do stolicy Francji i – z powodu pomyłki agencji – wynajmują w tym samy czasie ten sam dom. Madaline jest byłą policjantką, którą niedawno zostawił ukochany i która zmaga się z silną depresją. Przybywa do Paryża, aby odpocząć i odnaleźć na nowo spokój. Gaspard to pisarz sztuk teatralny, który nadużywa alkoholu. Do Paryża przyjeżdża raz na rok, aby pisać kolejne dzieła. Ani on, ani Madaline nie są zadowoleni z powodu pomyłki, ale ostatecznie postanawiają zamieszkać razem – zwłaszcza gdy okazuje się, że wynajęty dom należał kiedyś do słynnego malarza. Wspólnie rozwiązują zagadki związane z jego życiem i zaginięciem trzech obrazów, a oprócz tego poznają się nawzajem coraz bardziej. Okazuje się bowiem, że nie tylko malarz skrywał mroczne tajemnice… To wciągający thriller psychologiczny, którego akcja rozgrywa się na tle malowniczego, wypełnionego sztuką Paryża.

Dręczące poczucie winy

Jeśli kiedykolwiek dręczyło cię okropne poczucie winy z powodu czegoś, czego nie zrobiłeś, a powinieneś był, zrozumiesz stan emocjonalny, w którym znalazła się Cass, główna bohaterka „Na skraju załamania B.A. Paris. Kiedy jednej nocy jedzie sama przez ciemny las, widzi samochód, w którym siedzi samotna kobieta. Bije się z myślami, ale ostatecznie nie zatrzymuje się, aby jej pomóc, tylko jedzie dalej. Rano jednak dowiaduje się, że nieznajoma została zamordowana – ta wiadomość całkowicie ją niszczy. Oprócz wyrzutów sumienia, których nie jest w stanie uspokoić, pojawiają się także tajemnicze głuche telefony oraz uczucie, że ktoś ją śledzi. Czy morderca faktycznie wie, że Cass znalazła się wtedy tak blisko zbrodni? A może bohaterka po prostu jest na skraju załamania i wszystko sobie wymyśliła? I czy może zaufać swoim najbliższym, skoro nie potrafi zrozumieć nawet samej siebie?

Gdy zobaczysz za dużo

Zdarzyło ci się kiedyś widzieć podejrzaną osobę w oknie, która dniami i nocami obserwowała całą okolicę, ale niemal nigdy nie wychodziła na zewnątrz? Która o sąsiadach wiedziała wszystko, ale o niej nie wiedział prawie nikt? Kimś takim jest Anna Fox, bohaterka „Kobiety w oknie” autorstwa A.J. Finna. Kobieta to była psycholog, która zajmowała się dziećmi i miewała naprawdę wielu pacjentów. Obecnie jednak boi się wychodzić z domu i sama musi się leczyć – a wszelkie leki przepija alkoholem. Jej zdecydowanie ulubioną rozrywką jest obserwowanie sąsiadów i ich życia prywatnego. Pewnego razu widzi jednak coś, czego nikt nie powinien był widzieć, ale Anna nie jest do końca pewna, czy to wydarzyło się naprawdę, czy może umysł spłatał jej figla. Jeśli jednak faktycznie była tego świadkiem – to czy ma się czego obawiać? Co od teraz stanie się z jej spokojnym jak dotąd sąsiedztwem? „Kobieta w oknie” to powieść, w której nie tylko próbujemy odgadnąć tajemnicę, ale i musimy nadążyć za chorą psychiką Anny i jej szalonymi myślami. Czy wszystkie wydarzenia to tylko jej wyobraźnia, czy może wokół niej wydarzyło się coś przerażającego?

Córka bez ojca

Papierowe duchy” Julii Heaberlin pokazują, jakie kłamstwa jest w stanie wymyślić człowiek, gdy ogarnia go chora obsesja i żądza zemsty. Grace, główna bohaterka, od lat cierpi z powodu zaginięcia swojej ukochanej siostry. I choć ciała nigdy nie znaleziono, wie, że ta została zabita. Chce dopaść mordercę i zmusić go do wyjawienia tajemnicy sprzed lat. Zabójcą jest jednak starzec, Carl, który… cierpi na demencję i nie pamięta swoich zbrodniczych czynów – ani morderstwa siostry Grace, ani żadnej innej ofiary. Kiedyś był znanym fotografem, jednak przez swoje zdjęcia został powiązany z kilkoma zabójstwami, przez co trafił do więzienia, a stamtąd prosto do zakładu psychiatrycznego, gdy tylko zachorował. Grace postanawia wykorzystać jego demencję i zabiera go w podróż, podając się za córkę, której on rzekomo nie pamięta. Carl nie wierzy jej słowom, ona jednak nie wierzy mu, gdy mówi, że nikogo nie zabił. Razem wyruszają w dokładnie zaplanowaną przez Grace podróż, podczas której okaże się, które z nich jest większym kłamcą i co faktycznie stało się przed laty z zaginioną siostrą. Prawda okaże się jednak dużo bardziej szokująca, niż Grace pierwotnie sądziła…

Nieodgadniona”

Przedstawiamy najnowszą powieść Remigiusza Mroza – „Nieodgadnioną”, czyli sensacyjny thriller psychologiczny, który wciska w fotel. Kasandra, główna bohaterka, zabiera dziecko i ucieka od męża za granicę, niszcząc mu tym samym życie. Robi to jednak w przekonaniu, że ratuje siebie i syna. Kiedy po roku ma wrażenie, że wreszcie udało jej się zapomnieć o przeszłości, ukochany syn nagle znika, a jedyne ślady prowadzą z powrotem do Polski. Aby go odnaleźć, musi więc wrócić i ponownie stawić czoła mężczyźnie, którego opuściła. Dlaczego właściwie postanowiła to zrobić? Czy faktycznie krzywdził rodzinę, czy może to Kasandra kryła jakieś tajemnice? I gdzie podział się ich syn? Mróz powraca w świetnie skonstruowanej i wciągającej powieści, która odkrywa przed czytelnikiem tajemnice nieodgadnionej ludzkiej psychiki.

Dobry thriller psychologiczny powinien być książką, której nie chce się odłożyć bez względu na porę dnia. Nie pozwala zasnąć ani skupić się na pracy, bo czytelnik nie tylko ciągle zadaje sobie w głowie pytania, na które odpowiedzi uzyska dopiero pod koniec powieści, ale i stara się rozwiązać przedstawione zagadki. Ten gatunek co prawda nie zapewnia tajemniczych historii z innego świata, ale pokazuje, że wśród nas mogą znajdować się osoby, których psychika i zbrodnie z przeszłości przerażają bardziej niż najstraszniejszy horror o duchach. I nawet jeśli wymienione w tym zestawieniu thrillery psychologiczne są fikcją, to wcale nie znaczy, że nie przedstawiają opowieści, które mogłyby się wydarzyć naprawdę – w końcu kto wie, do czego człowiek naprawdę jest zdolny? Pamiętaj, że każdą z wymienionych książek możesz zamówić na Gandalf.com.pl.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf