Archiwum Quizy

Czy umiesz zachować się za granicą? – [quiz]

Avatar
Napisane przez Gandalf

Mówi się, że co kraj to obyczaj. I rzeczywiście tak jest. Na świecie istnieje tyle kultur, języków, zasad, symboli i wszelkich różnorodności, że będąc gdzieś na drugim końcu świata, o gafę nie trudno. W zasadzie to nawet nie musimy daleko jechać, żeby mieć możliwość popełnienia faux pas, bo zaskakujące bywają także zwyczaje panujące w sąsiednich państwach.

W każdej kulturze zakorzenione są określone wzorce zachowań, które przestrzegane są w życiu codziennym. To co dla innych jest oczywiste, dla nas może być dużym zaskoczeniem. Dlatego wybierając się w podróż w określone miejsce, warto co nieco poczytać na jego temat. Z jednej strony poszerzymy wiedzę, z drugiej zaś unikniemy wpadki. Gafy często są wybaczane turystom, niektórzy traktują je z przymrużeniem oka, innych bawią, ale są też tacy, którzy potrafią się obrazić. Czasami z pozoru nic nie znaczące gesty mogą wywołać nawet konflikt. Jeśli chcemy tego uniknąć, zrobić lepsze wrażenie i zyskać sympatię gospodarzy, to trzeba przygotować się do wyjazdu.

Goście zawsze powinni przestrzegać zasad gospodarza, dlatego warto poznać zasady savoir vivre kraju, do którego jedziemy.

Oto 12 pytań, które pokażą, czy znasz inne kultury i zasady savoir vivre w różnych krajach. Krótko mówiąc, dowiesz się, czy potrafisz zachować się za granicą 😉

1)

W którym kraju wolno oblizywać palce podczas jedzenia i jest to dowodem, że danie smakuje:

2) Zjadłeś pyszny obiad w japońskiej restauracji. Co zrobisz?
3)

Spędzasz urlop w Kambodży. Chcesz sprawić komuś przyjemność i coś podarować. Czego będziesz się wystrzegać?

4)

W którym kraju możesz bez obaw bekać przy stole, a nawet będzie to dobrze odebrane:

5) Jeśli w Chinach dostaniesz do jedzenia rybę nie należy:
6)

Na Słowacji, mówiąc po polsku, należy unikać słowa … ponieważ jest wulgaryzmem:

7)

Opalasz się na plaży w Bułgarii. Obok Ciebie na leżaku relaksuje się rodowity Bułgar. Pytasz, czy mógłby zerknąć na Twoje rzeczy, ponieważ idziesz popływać. On:

8)

Jesteś w Korei. Zaproszono Cię na obiad. Mimo, że się starasz, okazuje się, że nie zdążysz na ustaloną godzinę i spóźnisz się 30 minut. Co robisz?

9)

Spędzasz wakacje w amerykańskim kurorcie. Przy śniadaniu sąsiad z pokoju obok, pyta, co u Ciebie słychać?

10)

Zwiedzasz kraje Bliskiego Wschodu. Podczas posiłku upadł Ci na ziemię kawałek chleba. Co robisz?

11) W Wietnamie, nie wolno:
12)

Zamawiasz posiłek w restauracji w Tajlandii. Jak powinieneś go zjeść?


Jak Ci poszło? Zaraz się okaże!Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf