Aktualności Quizy

Czy możesz zostać bibliotekarzem? Sprawdź! [quiz]

Aleksandra
Napisane przez Aleksandra

Quiz nie jest trudny. Wystarczy dopasować autora do tytułu książki. Poprawną odpowiedź należy wybrać spośród czterech możliwości. Tylko jedna jest właściwa.

Moi drodzy z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek, który obchodzimy 8 maja, przygotowałam dla Was specjalny quiz. Pokaże on, czy macie szanse na zatrudnienie w bibliotece 😉

Quiz nie jest trudny. Wystarczy dopasować autora do tytułu książki. Poprawną odpowiedź należy wybrać spośród czterech możliwości. Tylko jedna jest właściwa. Żeby ułatwić sprawę dodałam króciutkie opisy książek. Mam nadzieję, że pomogą i nakierują Was na dobre odpowiedzi. Zachęcam, żebyście po rozwiązaniu quizu pochwalili się wynikiem w komentarzach. Miłej zabawy!

 

1) „Blaszany bębenek”

To pierwsza część „Trylogii gdańskiej”. Bohater powieści Oskar Matzerath został wyjątkowo upamiętniony. W 2002 roku w gdańskim Wrzeszczu przy pl. Wybickiego stanęła ławeczka-pomnik.  Jej lokalizacja nie jest przypadkowa.
2) „Martwe dusze”

Mówi się, że inspiratorem napisania powieści był Aleksander Puszkin. Podobno podsunął on autorowi pomysł na książkę o podróżującym po Rosji oszuście.
3) „Pielgrzym”

Książka oparta jest na osobistych doświadczeniach pisarza. Bohater opowieści, podobnie, jak autor,  wyrusza w podróż do Santiago de Compostela. Wędrówka pełna jest duchowych przeżyć i rozmaitych doświadczeń.
4) „Harry Potter i kamień filozoficzny”

Pierwsza część siedmiotomowej serii o młodym czarodzieju. Chłopiec, jako niemowlę, został podrzucony pod drzwi rodziny Dursley. Harry nie miał z nimi lekkiego życia. Zmieniło się one, gdy  pewnego dnia pojawiły się sowy z zaproszeniem do Szkoły Magii i Czarodziejstwa Hogwart.
5) „50 twarzy Greya”

Głównym wątkiem erotycznej powieści jest relacji między przystojnym milionerem Christianem Greyem, a młodą i nieśmiałą Anastasią Steele. Książka i film na jej podstawie wzbudziły liczne kontrowersje.
6) „Alicja w Krainie Czarów”

Tytułowa Alicja do Krainy czarów dostaje się wraz z białym królikiem przez jego norę w ziemi. Podczas podróży przez fantastyczną krainę, siedmioletnia Alicja spotyka się z nielogicznymi zagadkami i przechodzi różne metamorfozy.
7)

„Sto lat samotności”

Arcydzieło literatury iberoamerykańskiej. Książka opowiada historię rodziny Buendiów na przestrzeni sześciu pokoleń. Wszystko dzieje się w fikcyjnej miejscowości Macondo.

8) „Noce i dnie”

Za tę powieść autorka była czterokrotnie nominowana do literackiej Nagrody Nobla. Główni bohaterowie powieści to Barbara i Bogumił Niechcicowie. Pisarka opisała dzieje ich małżeństwa i rodziny.
9) „Wściekłość i wrzask”

Jest to opowieść o rodzinie Compson, która zmaga się z wieloma problemami. Jednym z bohaterów książki jest upośledzony psychicznie Benjamin. To między innymi z jego powodu, rodzina ma kłopoty.
10) „Duma i uprzedzenie”

Czytelnik poznaje angielskie wyższe sfery na przełomie XVIII i XIX wieku. Jedną z ważniejszych wówczas kwestii dla młodej panny i jej rodziny było zamążpójście. Pan Bennet miał aż pięć córek i ani jednego syna. Perypetie panien uczą i bawią jednocześnie.

Jak Wam poszło? Zaraz się okaże 🙂Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Aleksandra

Aleksandra

Prowadzi podwójne życie - to w realu i we śnie. A śni tak, że tylko siadać i spisywać. Jej pasją jest m.in. literatura. Czyta wszędzie, zawsze ma zaczęte kilka książek. Ostatnio nie jest to jednak łatwe, bo... giną jej zakładki. Znajduje je po jakimś czasie w pokoju córeczki, a mała "złodziejka" robi niewinną minkę. Kolejna pasja to film...

  • Katarzyna Leśniak

    10/10! 🙂 Mogę pracować w bibliotece!

    • Aleksandra

      Super Katarzyno 🙂 Gratuluję!