Czerwona ekierka jako sprzeciw wobec zmian w oświacie… #WolnaSzkoła

edukacja wolna szkoła Gandalf.com.pl
Napisane przez Gandalf.com.pl
Brak komentarzy
Udostępnij:

Organizatorzy kampanii społecznej, kryjącej się pod nazwą #WolnaSzkoła, zaznaczają, że jest ona wynikiem próby odebrania przez rząd wolności wyboru i krytycznego myślenia wszystkim dzieciom. Uczniowie mają praktykować postawy nietolerancji, oportunizmu i konformizmu. Pomysłodawcy sprzeciwiają się zmianom, które wprowadza minister edukacji Przemysław Czarnek i w tym celu apelują do premiera i posłów. Zapewniają także, że nowe uchwały odnoszące się do edukacji dotkną każdego, kto pośrednio lub bezpośrednio związany jest ze szkołą.

Zmiany w oświacie

Ministerstwo Edukacji i Nauki planuje zwiększyć rolę organu nadzoru pedagogicznego nad szkołami – chodzi oczywiście o kuratoria oświaty. Poszczególni urzędnicy mianowani przez ministra mają mieć zdecydowanie większy wpływ na wyniki konkursów na dyrektorów, będą mogli dyrektorów usunąć z ich funkcji, a także decydować o tym, jakie organizacje pozarządowe mogą prowadzić zajęcia dodatkowe z uczniami. Dyrektorzy będą podlegali pod nową procedurą odpowiedzialności karnej w momencie, gdy nie dopełnią swoich obowiązków lub będą nadużywać uprawnień wobec uczniów. Celem ministerstwa jest zmiana ustroju i ducha szkół, które w ocenie ministra Czarnka są lewackie i marksistowskie.

SOS dla edukacji

Organizacje działające w Sieci Organizacji Społecznych dla edukacji zorganizowały kampanię społeczną, która ma pokazać, jak zmieni się polska szkoła w momencie, gdy rząd uchwali proponowane zmiany. Lista zaangażowanych i popierających akcję jest imponująca, ponieważ zawiera kilkadziesiąt organizacji, wśród których warto zwrócić uwagę na Amnesty International Polska, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Kampania Przeciw Homofobii, Komitet Obrony Demokracji, Protest z Wykrzyknikiem, Wolne Sądy, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty, Związek Nauczycielstwa Polskiego i Niezależny Związek Zawodowy Oświata Polska.

Akcja #WolnaSzkoła to krzyk sprzeciwu w kierunku odbierania rodzicom i samorządom lokalnym wpływu na szkoły, poddawania dyrektorów i nauczycieli kontroli ministerialnej, karania za niezależność, samodzielność i twórczość myślenia.

Apele, protesty, petycje

Akcja #WolnaSzkoła ma przede wszystkim uświadomić obywatelom, że proponowane zmiany dążą do obniżenia jakości edukacji. Organizatorzy uważają, że społeczna świadomość sprawi, że projekt nie uzyska większości sejmowej.

Pomysłodawcy protestu zachęcają do włączenia się do akcji przez promocję kampanii w mediach społecznościowych. Można upowszechniać filmy, infografiki, plakaty i materiały informacyjne, a także nagrywać własne wypowiedzi, filmiki, robić zdjęcia z emblematem, to znaczy z czerwoną ekierką, a w końcu posługiwać się hasztagami kampanii: #WolnaSzkola, #WolnaSzkolaNIEPartyjna, #UwolnijSzkole. Można także wysyłać listy do posłów i posłanek ze swojego okręgu, w którym będziemy zachęcać do wyrażenia sprzeciwu przeciwko planowanym zmianom.

Sprawdź także, jak zmieni się lista lektur szkolnych w wyniku reformy edukacji MEiN.

nowości

Pamiętaj, że lektury szkolne, potrzebne podręczniki i wyprawkę szkolną otrzymasz na Gandalf.com.pl.

Udostępnij:
30 sierpnia 2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.