Aktualności Archiwum

Co warto przeczytać w styczniu 2017 roku? Najlepsze książkowe premiery!

Avatar
Napisane przez Gandalf

Styczeń to miesiąc wszelkich podsumowań, dlatego tym razem wpis z zapowiedziami literackimi ukazuje się nieco później. Będzie za to więcej propozycji do czytania niż zwykle. Literacki początek roku wygląda naprawdę dobrze. Jest w czym wybierać!

„Hygge, Duńska sztuka szczęścia”

Data wydania: 09.01.2017

Hygge to więcej niż słowo, to filozofia życia. Zjawisko, które daje Duńczykom poczucie szczęścia. Jeśli zaczniemy tłumaczyć hygge dosłownie, zobaczymy same miłe słowa, dosłownie nie da się jednak tego przełożyć. Można natomiast w skrócie wyjaśnić, o co chodzi w hygge. To poczucie wewnętrznego zadowolenia, błogostan, komfort. Nie spływają one na nas po zaspokojeniu szeroko rozumianych potrzeb materialnych. To coś ulotnego, subtelnego. To momenty, które możemy znaleźć każdego dnia w codziennym życiu, w zwykłych sprawach. „Hygge. Duńska sztuka szczęścia” autorstwa Marie Tourell Soderberg to pozycja, która pomoże odkryć i nazwać takie chwile. Jeśli posiądzie się tę praktykę, to można dostrzec, że uczucie szczęścia wywołują miejsca, domowe czynności, bliscy…

„Połknąć żabę”

Data wydania. 09.01.2017

Monika B. Janowska zadebiutowała pięć lat temu książką „Gra płac” i już wtedy wiedziała, że nie będzie to jej jedyne dzieło. Bohaterka „Połknąć żabę” to Paulina. Ma za sobą dwa małżeństwa i sporo kiepskich wspomnień. Mimo to potrafi wziąć się w garść. Przeprowadzka, zmiana pracy… Wszystko jest na dobrej drodze, dopóki nie pojawia się na niej ex i to jako nieboszczyk samobójca. Paulina ma pewne podejrzenia. Jak potoczy się jej prywatne śledztwo? Jaką rolę odegra nowo poznany podkomisarz Bruno Niedziela?

„Pokolenie zimy”, saga moskiewska, tom 1

Data wydania: 10.01.2017

„Pokolenie zimy” to styczniowa zapowiedź literacka, która jest szczególną gratką dla tych, których fascynuje Rosja. Wasilij Aksionow opowiada losy inteligenckiej rodziny Gradowów – chirurga Borysa, jego żony Mary, a także ich dzieci – Cyryla, Nikity i Niny. Beztroskie, dostatnie życie Gradowów zmieniło się w próbę przetrwania i to za wszelką cenę. Rosja sterroryzowana przez Stalina nie pozostawia wyboru. Tym, co determinuje postępowanie, jest strach. Można zostać aresztowanym dosłownie za wszystko, a donoszenie na najbliższych to standard. W sadze moskiewskiej fikcja literacka przeplata się z historią. Pojawiają się fakty, dobrze znane nazwiska, dramatyczny klimat tamtych czasów. Czytelnik może poczuć, jak żyło się w Moskwie w latach 20. XX wieku. Lektura nie tylko dla rusofilów.

„Przemytnik”, cykl Issac Bell

Data wydania: 10.01.2017

W styczniu ukaże się kolejny bestseller z cyklu Isaac Bell „Przemytnik”. Będzie to najbardziej niebezpieczna przygoda Bella! Rok 1921, czasy prohibicji. Joe Van Dorn, szef agencji detektywistycznej, zostaje ranny podczas jednej z akcji. Isaac Bell chce znaleźć przestępców, którzy strzelali do jego szefa i jednocześnie przyjaciela. Nie zdaje sobie sprawy, z kim ma do czynienia. Ktoś morduje świadka zdarzenia. Bell mimo to nie odpuszcza… Jego przeciwnikiem nie są zwykli gangsterzy, tylko międzynarodowa organizacja przestępcza. Książki Clive’a Cusslera przetłumaczono na 60 języków i wydano w ponad 100 krajach.

„Wotum nieufności”, cykl W kręgach władzy, tom 1

Data wydania: 11.01.2017

Remigiusz Mróz nie odpuszcza. I coś czuję, że tak już zostanie. Młody, ambitny i przede wszystkim zdolny pisarz cały czas punktuje. Tym razem na półki księgarń trafi pierwsza część serii political fiction o tytule „Wotum nieufności”! Dodam, że Mróz jest tu w zasadzie prekursorem, ponieważ political fiction nie jest jeszcze popularne w Polsce.

Daria Seyda ma za sobą ciężką noc. Budzi się w hotelu i nie wie, jak się w nim znalazła, ani co robiła w ciągu ostatnich godzin. Biorąc pod uwagę, że jest marszałkiem sejmu, sprawa wygląda kiepsko. Kobieta domyśla się, że padła ofiarą manipulacji. Stojący po drugiej stronie sceny politycznej Patryk Hauer odkrywa polityczny spisek. Choć on i Seyda to dwa skrajne bieguny, muszą połączyć siły, żeby zmierzyć się z pewną sprawą.

„Sezon na cuda”

Data wydania: 11.01.2017

„Sezon na cuda” to książka na styczeń dla tych, którzy lubią polską literaturę dla kobiet. Tym razem Magdalena Kordel zabiera czytelnika w malownicze Sudety do pensjonatu „Uroczysko”. Majka jest jego nową właścicielką. Miejsce działa na nią kojąco, jest antidotum na wszystkie kłopoty. Niestety ludzie z jej otoczenia nie mają tyle szczęścia. Maja chce im pomóc. Okazuje się, że nie jest to łatwe zadanie. Żeby poradzić sobie z niektórymi problemami, potrzebne są cuda. Czy zdarzają się naprawdę?

„Dziewczyna, którą kochałeś”

Data wydania: 11.01.2017

Książki Jojo Moyes przetłumaczono na ponad 35 języków. Bestseller brytyjskiej pisarki „Zanim się pojawiłeś”  zekranizowano w 2016 roku i – podobnie jak książka – okazał się hitem.

„Dziewczyna, którą kochałeś” opowiada o dwóch kobietach żyjących w różnych czasach. Liv jest żoną wziętego architekta. Wiedzie beztroskie życie. Wszystko jednak zmienia się diametralnie. Liv zostaje sama, na dodatek z długami. Jedyną wartościową rzeczą, jaką ma, jest obraz, który kiedyś podarował jej mąż. Przedstawia portret dziewczyny. Liv jest do niego bardzo przywiązana i nie ma zamiaru pozwolić, by ktoś go jej odebrał. Walcząc o dzieło, poznaje historię Sophie, która prowadzi rodzinny hotel we francuskim miasteczku zajętym przez Niemców. Jej mąż był artystą i to właśnie on sportretował Sophie…

„Sto milionów dolarów”

Data wydania: 11.01.2017

Jack Reacher to fikcyjny bohater jednej z najpopularniejszych serii sensacyjnych na świecie. To były wojskowy, który bez celu przemierza Stany Zjednoczone. Minimalista z dużym poczuciem sprawiedliwości. Jak nie lubić takiego faceta? Kolejna powieść z tym bohaterem – „Sto milionów dolarów” – ukaże się już niebawem. Jest rok 1996. Jack Reacher, współpracujący z najważniejszymi osobami w państwie, ma przed sobą trudne zadanie. Posłaniec jednej z muzułmańskich organizacji terrorystycznych twierdzi, że niebawem coś się wydarzy. Będzie to wielka sprawa, za którą jego organizacja jest gotowa zapłacić sto milionów dolarów. Kim jest informator? Jak go odnaleźć? Co planują terroryści? Dowiesz się tego z najnowszej książki Lee Childa!

„Zapach czekolady. Poznaj smak miłosnej pokusy”

Data wydania: 11.01.2017

„Zapach czekolady. Poznaj smak miłosnej pokusy” autorstwa Ewalda Arenz to tytuł dla wszystkich, którzy lubią piękne historie. Wiedeń 1881 roku. Były porucznik August Liebeskind decyduje się na przyjęcie posady w fabryce czekolady. Właścicielem manufaktury jest jego stryj. Zmienia się nie tylko zajęcie Augusta, ale też życie uczuciowe. Mężczyzna zakochuje się. Jego wybranką jest Elena, która odwzajemnia miłość. Niestety kobieta jest mężatką. Ich romans przerywa dramatyczne wydarzenie.

„Przed katastrofą”

Data wydania: 11.01.2017

Noah Hawely to amerykański producent filmowy i telewizyjny, a także scenarzysta. Jeśli oglądaliście serial „Fargo”, to właśnie Hawley jest jego pomysłodawcą i jednym z reżyserów. Potrafi sprawić, że widzowie mają przyspieszony puls. Czytelnicy również! Jak pisze Washington Post, „Przed katastrofą” to thriller z tajemnicą, której nie można się oprzeć. Recenzja w Publishers Weekly mówi, że to „mistrzowska mieszanka tajemnicy, suspensu, tragedii i karygodnego szumu medialnego. Brutalnie szczera opowieść o mężczyźnie przytłoczonym niechcianą, złą sławą, ze zdumiewającym, głęboko satysfakcjonującym zakończeniem”.

Sierpień 2015. Z lotniska w Martha’s Vineyard startuje prywatny samolot, to krótki lot do Nowego Jorku. Na pokładzie jest jedenastu pasażerów i tylko jednej z osób nie powodzi się w życiu najlepiej. Samolot spada do oceanu, katastrofę udaje się przeżyć tylko dwóm osobom. Rozpoczyna się śledztwo…

„Willow”

Data wydania: 12.01.2017

Virginia C. Andrews znana jest przede wszystkim z powieści „Kwiaty na poddaszu”. Teraz czytelnicy mogą poznać losy rodziny de Beers. „Willow” to pierwszy tom „wstrząsającej sagi, od której trudno się oderwać”, jeśli wierzyć słowom The Times.

Willow de Beers ma kochającego ojca i bezwzględną macochę. Wyjawia ona dziewczynie, kim naprawdę jest jej matka. Natomiast po śmierci ojca Willow znajduje jego pamiętnik i odkrywa kolejne głęboko skrywane rodzinne sekrety. Jej dotychczasowy świat przestaje istnieć. Dziewczyna musi wszystko zbudować od nowa. Rzuca szkołę i wyrusza do Palm Beach, by odnaleźć rodzoną matkę. Willow pod przybranym nazwiskiem udaje, że przeprowadza badania socjologiczne elit. Na jej drodze pojawia się Thatcher Eaton, młody prawnik. Uczcie, namiętność, luksus… mimo to przeszłość nie znika.

„Willa Misteriów”

Data wydania: 18.01.2017

Turyści bawią się w archeologów. Zamiast starożytnych amuletów wykopują zwłoki nastolatki. Prawdopodobnie była poddawana dawnym rytualnym obrzędom. Niebawem znika bez śladu turystka podobna do zamordowanej dziewczyny. Policja przypuszcza, że nadal jest praktykowany krwawy rytuał. Krąg osób zamieszanych w sprawę zaczyna się niepokojąco rozszerzać.

Łukasz Orbitowski o „Willi Misteriów” autorstwa Davida Hewsona wypowiada się następująco: „Wartość literacka tej książki nie podlega dyskusji, a całość wywołuje przyjemne wrażenie, że jeszcze można napisać powieść, gdzie rozrzucone, nieprzystające do siebie elementy składają się w kompletną całość zgodnie z najszlachetniejszymi zasadami kompozycji”.

„Świat Andrzeja Fidyka”

Data wydania: 23.01.2017

Andrzej Fidyk jest dokumentalistą, reżyserem, scenarzystą i jednym z najwybitniejszych polskich twórców filmów dokumentalnych. Jego obrazy poruszają ważne tematy i emocje. Pokazują świat prawdziwy i uczą, jak na niego patrzeć. Jego film z Korei Północnej prezentuje prawdziwe oblicze totalitaryzmu. W Moskwie zrobił dokument mówiący o tym jak byli aparatczycy zakładali szkołę striptizu, a po Indiach jeździł z objazdowym kinem.W jednym z wywiadów powiedział: „Ja uważam, że uruchomienie emocji widza w filmie dokumentalnym decyduje o tym, że mamy do czynienia ze sztuką, a nie tylko z publicystyką. Trzeba poświęcić czas na dokumentację, trzeba się dowiadywać, znajdować formalne pomysły, by człowiek przed ekranem zainteresował się tematem. Trzeba włożyć mnóstwo pracy, bo rzeczywistość rzadko jest jednoznaczna”. „Świat Andrzeja Fidyka” to pozycja, która pozwoli czytelnikowi poznać świat tej wybitnej postaci.

„Soraya”

Data wydania: 25.01.2017

„Soraya” to literacka propozycja stycznia oparta na faktach. Meltem Yilmaz zabiera czytelnika do świata, który ten zna jedynie z migawek w wiadomościach. W niniejszej powieści autorka roztacza zupełnie inną perspektywę. Pozycja jest debiutem pisarki, który ma szansę na sfilmowanie.

Kilkunastoletnia Soraya mieszka w Syrii. W wojnie domowej ginie jej brat, a ona wraz z rodzicami musi uciekać. Trafiają do obozu dla uchodźców w Turcji, który okazuje się koszmarem. Aby ratować córkę, ojciec znajduje jej męża. Okazuje się, że będzie drugą żoną dojrzałego mężczyzny. Nie czaka na nią miłe powitanie…

„Grzesiuk. Król życia”

Data wydania: 31.01.2017

W styczniu ukaże się pierwsza biografia warszawskiego barda, który ma też w swoim dorobku książki. Choć nie uważał się za pisarza, Polacy zaczytywali się w jego książkach. To dzięki niemu znamy przedwojenną Warszawę i jej przedmieścia. Kochał stolicę, kochał życie, bez względu na to, gdzie je spędzał – czy to w sanatorium, czy obozie koncentracyjnym. „Grzesiuk. Król życia” to obowiązkowa pozycja zwłaszcza dla fanów artysty. Bartosz Janiszewski rozmawiał z bliskimi Stanisława Grzesiuka, odnalazł także jego wcześniej niepublikowane teksty.

Które styczniowe premiery najbardziej Was interesują? Piszcie!

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf

  • Ala

    Hygge. Duńska sztuka szczęścia już zostało wydane – w zeszłym roku. A nawet gdyby nie, to w zestawieniu nowości styczniowych trochę dziwnie udostępniać książkę z datą premiery 9.11.2017 😉