Aktualności Archiwum

Co warto przeczytać w styczniu. Najlepsze książkowe premiery.

Avatar
Napisane przez Gandalf

Styczeń to miesiąc wszelkich podsumowań, dlatego tym razem wpis z zapowiedziami literackimi ukazuje się nieco później. Będzie za to więcej propozycji do czytania niż zwykle. Literacki początek roku wygląda naprawdę dobrze. Jest w czym wybierać. Jak przejrzycie książkowe premiery stycznia, zdradźcie jaką książką zaczynacie 2017 rok 😉

„Hygge, Duńska sztuka szczęścia”  – Marie Tourell Soderberg 

Data wydania: 09.01.2017

Hygge to więcej niż słowo, to filozofia życia. Zjawisko, które daje Duńczykom poczucie szczęścia. Jeśli zaczniemy tłumaczyć dosłownie hygge, to zobaczymy same miłe sowa, dosłownie nie da się jednak tego przełożyć. Można natomiast w skrócie wyjaśnić, o co chodzi w hygge – to poczucie wewnętrznego zadowolenia, błogostan, komfort. Nie spływają one na nas po zaspokojeniu szeroko rozumianych potrzeb materialnych. Hygge to coś ulotnego, subtelnego. To momenty, które możemy znaleźć każdego dnia w codziennym życiu, w zwykłych sprawach. Trzeba umieć tylko odkryć i nazwać takie chwile. Jeśli posiądzie się tę praktykę to można dostrzec, że uczucie szczęścia wywołują miejsca, domowe czynności, bliscy…

„Połknąć żabę”  – Monika B. Janowska 

Data wydania. 09.01.2017

Monika B. Janowska zadebiutowała pięć lat temu książką „Gra płac”  i już wtedy wiedziała, że nie będzie to jej jedyne dzieło. Bohaterka „Połknąć żabę” to Paulina. Ma za sobą dwa małżeństwa i sporo kiepskich wspomnień. Mimo to potrafi wziąć się w garść. Przeprowadzka, zmiana pracy, wszystko jest na dobrej drodze, dopóki nie pojawia się na niej ex i to jako nieboszczyk samobójca. Paulina ma pewne podejrzenia. Jak potoczy się jej prywatne śledztwo? Jaką rolę odegra nowo poznany podkomisarz Bruno Niedziela?

„Pokolenie zimy. Saga moskiewska” Tom 1  – Wasilij Aksionow 

Data wydania: 10.01.2017

Styczniowa zapowiedź literacka, która jest szczególną gratką dla tych, których fascynuje Rosja. Wasilij Aksionow opowiada losy inteligenckiej rodziny Gradowów – chirurga Borysa, jego żony Mary, a także ich dzieci – Cyryla, Nikity i Niny. Beztroskie, dostatnie życie Gradowów zmieniło się w próbę przetrwania i to za wszelką cenę. Rosja sterroryzowana przez Stalina nie pozostawia wyboru. Tym, co determinuje postępowanie, jest strach. Można zostać aresztowanym dosłownie za wszystko, a donoszenie na najbliższych to standard.

W sadze moskiewskiej fikcja literacka przeplata się z historią. Pojawiają się fakty, dobrze znane nazwiska, dramatyczny klimat tamtych czasów. Czytelnik może poczuć, jak żyło się w Moskwie w latach 20. Lektura nie tylko dla rusofilów.

„Przemytnik. Cykl Issac Bell”  – Clive Cussler, Justin Scott 

Data wydania: 10.01.2017

W styczniu ukaże się kolejny bestseller z cyklu Isaac Bell. Będzie to najbardziej niebezpieczna przygoda Bella!

Rok 1921. Czasy prohibicji. Joe Van Dorn, szef agencji detektywistycznej, zostaje ranny podczas jednej z akcji. Isaac Bell chce znaleźć przestępców, którzy strzelali do jego szefa i jednocześnie przyjaciela. Nie zdaje sobie sprawy, z kim ma do czynienia. Ktoś morduje świadka zdarzenia. Bell mimo to nie odpuszcza… Jego przeciwnikiem nie są zwykli gangsterzy, a międzynarodowa organizacja przestępcza.

Książki Clive’a Cusslera to bestsellery, które przetłumaczono na 60 języków i wydano w ponad 100 krajach.

„Wotum nieufności. W kręgach władzy, Tom 1”  – Remigiusz Mróz 


Data wydania: 11.01.2017

Mróz nie odpuszcza. I coś czuję, że tak już zostanie. Młody, ambitny i przede wszystkim zdolny pisarz cały czas punktuje. Tym razem na półki księgarń trafi pierwsza część serii political fiction! Dodam, że Mróz jest tu w zasadzie prekursorem, ponieważ political fiction nie jest jeszcze popularne w Polsce.

Daria Seyda ma za sobą ciężką noc. Budzi się w hotelu i nie wie, jak się w nim znalazła, ani co robiła w ciągu ostatnich godzin. Biorąc pod uwagę, że jest marszałkiem sejmu, sprawa wygląda kiepsko. Kobieta domyśla się, że padła ofiarą manipulacji. Stojący po drugiej stronie sceny politycznej Patryk Hauer odkrywa polityczny spisek. Choć on i Seyda to dwa skrajne bieguny, muszą połączyć siły, żeby zmierzyć się z pewną sprawą.

„Sezon na cuda”  – Magdalena Kordel 


Data wydania: 11.01.2017

Książka na styczeń dla tych, którzy lubią polską literaturę dla kobiet. Tym razem Magdalena Kordel zabiera Czytelnika w malownicze Sudety do pensjonatu Uroczysko. Majka jest jego nową właścicielką. Miejsce działa na nią kojąco. Jest antidotum na wszystkie kłopoty. Niestety ludzie z jej otoczenia nie mają tyle szczęścia. Maja chce im pomóc. Okazuje się, że to wcale niełatwe zadanie. Żeby poradzić sobie z niektórymi problemami potrzebne są cuda. Czy zdarzają się naprawdę?

„Dziewczyna, którą kochałeś”  – Jojo Moyes 

Data wydania: 11.01.2017

Książki Jojo Moyes przetłumaczono na ponad 35 języków. Bestseller brytyjskiej pisarki „Zanim się pojawiłeś”  zekranizowano w 2016 roku i podobnie jak książka okazał się hitem.

„Dziewczyna, którą kochałeś” opowiada o dwóch kobietach żyjących w różnych czasach. Liv jest żoną wziętego architekta. Wiedzie beztroskie życie. Wszystko jednak zmienia się diametralnie. Liv zostaje sama, na dodatek z długami. Jedyną wartościową rzeczą jaką ma jest obraz, który kiedyś podarował jej mąż. Przedstawia portret dziewczyny. Liv jest do niego bardzo przywiązana i nie ma zamiaru pozwolić, by ktoś go jej odebrał. Walcząc o dzieło poznaje historię Sophie… Sophie prowadzi rodzinny hotel we francuskim miasteczku zajętym przez Niemców. Jej mąż był artystą i to właśnie on sportretował Sophie…

„Wiesz, jakie to uczucie, kiedy pogodzisz się z własnym losem? To niemalże przyjemność. Nie będzie już więcej bólu, strachu ani tęsknoty. To śmierć nadziei przynosi największą ulgę”.

„Sto milionów dolarów. Jack Reacher”  – Lee Child 

Data wydania: 11.01.2017

Jack Reacher to fikcyjny bohater jednej z najpopularniejszych serii sensacyjnych na świecie. Były wojskowy, który bez celu przemierza Stany Zjednoczone. Minimalista z dużym poczuciem sprawiedliwości. Jak nie lubić takiego faceta?

Rok 1996. Jack Reacher, współpracujący z najważniejszymi osobami w państwie, ma przed sobą trudne zadanie. Posłaniec jednej z muzułmańskich organizacji terrorystycznych twierdzi, że niebawem coś się wydarzy. Będzie to wielka sprawa, za którą jego organizacja jest gotowa zapłacić sto milionów dolarów. Kim jest informator? Jak go odnaleźć? Co planują terroryści?

„Zapach czekolady. Poznaj smak miłosnej pokusy”  – Ewald Arenz 

Data wydania: 11.01.2017

Tytuł dla wszystkich, którzy lubią piękne historie. Wiedeń, A.D. 1881. Były porucznik August Liebeskind decyduje się na przyjęcie posady w fabryce czekolady. Właścicielem manufaktury jest jego stryj. Zmienia się nie tylko zajęcie Augusta, ale też życie uczuciowe. Mężczyzna zakochuje się. Jego wybranką jest Elena, która odwzajemnia miłość. Niestety kobieta jest mężatką. Ich romans przerywa dramatyczne wydarzenie.

„Przed katastrofą”  – Noah Hawley 

Data wydania: 11.01.2017

Noah Hawely to amerykański producent filmowy i telewizyjny, także scenarzysta. Jeśli oglądaliście serial „Fargo” to właśnie Hawley jest jego pomysłodawcą i jednym z reżyserów. Potrafi sprawić, że widzowie mają przyspieszony puls. Czytelnicy również!

„Przed katastrofą”, jak pisze „Washington Post” to thriller z tajemnicą, której nie można się oprzeć. Recenzja w „Publishers Weekly” mówi, że to „Mistrzowska mieszanka tajemnicy, suspensu, tragedii i karygodnego szumu medialnego. Brutalnie szczera opowieść o mężczyźnie przytłoczonym niechcianą, złą sławą, ze zdumiewającym, głęboko satysfakcjonującym zakończeniem”.

Sierpień 2015. Z lotniska w Martha`s Vineyard startuje prywatny samolot. To krótki lot do Nowego Jorku. Na pokładzie jest jedenastu pasażerów. Tylko jednej z osób nie powodzi się w życiu najlepiej. Samolot spada do oceanu. Udaje się przeżyć dwóm osobom. Rozpoczyna się śledztwo…

„Willow”  – Virginia C. Andrews 


Data wydania: 12.01.2017

Virginia C. Andrews znana jest przede wszystkim z powieści „Kwiaty na poddaszu”. Teraz Czytelnicy mogą poznać losy rodziny de Beers. „Willow” to pierwszy tom sagi V.C. Andrews.

Willow de Beers ma kochającego ojca i bezwzględną macochę. Wyjawia ona dziewczynie, kim naprawdę jest jej matka. Natomiast po śmierci ojca, Willow znajduje jego pamiętnik i odkrywa kolejne głęboko skrywane rodzinne sekrety. Jej dotychczasowy świat przestaje istnieć. Dziewczyna musi wszystko zbudować od nowa. Rzuca szkołę i wyrusza do Palm Beach, by odnaleźć rodzoną matkę. Willow pod przybranym nazwiskiem udaje, że przeprowadza badania socjologiczne elit. Na jej drodze pojawia się Thatcher Eaton, młody prawnik. Uczcie, namiętność, luks… mimo to przeszłość nie znika.

„Wstrząsająca saga, od której trudno się oderwać!” – „The Times”

„Willa Misteriów”  – David Hewson 

Data wydania: 18.01.2017

Turyści bawią się w archeologów. Zamiast starożytnych amuletów wykopują zwłoki nastolatki. Prawdopodobnie była poddawana dawnym rytualnym obrzędom. Niebawem znika bez śladu turystka podobna do zamordowanej dziewczyny. Policja przypuszcza, że nadal jest praktykowany krwawy rytuał. Krąg osób zamieszanych w sprawę zaczyna się niepokojąco rozszerzać.

„Wartość literacka tej książki nie podlega dyskusji, a całość wywołuje przyjemne wrażenie, że jeszcze można napisać powieść, gdzie rozrzucone, nieprzystające do siebie elementy składają się w kompletną całość zgodnie z najszlachetniejszymi zasadami kompozycji” – Łukasz Orbitowski.

„Świat Andrzeja Fidyka”  – Aleksandra Szarłat, Andrzej Fidyk 

Data wydania: 23.01.2017

Andrzej Fidyk, dokumentalista, reżyser, scenarzysta. Jeden z najwybitniejszych polskich twórców filmów dokumentalnych. Jego obrazy poruszają ważne tematy i emocje. Pokazują świat prawdziwy i uczą, jak patrzeć na świat.

„Ja uważam, że uruchomienie emocji widza w filmie dokumentalnym decyduje o tym, że mamy do czynienia ze sztuką, a nie tylko z publicystyką. Trzeba poświęcić czas na dokumentację, trzeba się dowiadywać, znajdować formalne pomysły, by człowiek przed ekranem zainteresował się tematem. Trzeba włożyć mnóstwo pracy, bo rzeczywistość rzadko jest jednoznaczna” – powiedział Fidyk w jednym z wywiadów.

Jego film z Korei Północnej pokazuje prawdziwe oblicze totalitaryzmu. W Moskwie zrobił dokument, jak byli aparatczycy zakładali szkołę striptizu, a po Indiach jeździł z objazdowym kinem. Wyprawy z Andrzejem Fidykiem to niezapomniane przeżycia.

„Soraya”  – Meltem Yilmaz 


Data wydania: 25.01.2017

Ta literacka propozycja oparta jest na faktach i zabiera Czytelnika do świata, który zna jedynie z migawek w wiadomościach. Tu autorka roztacza zupełnie inną perspektywę.

Kilkunastoletnia Soraya mieszka w Syrii. W wojnie domowej ginie jej brat, a ona wraz z rodzicami muszą uciekać. Trafiają do obozu dla uchodźców w Turcji, który okazuje się koszmarem. Aby ratować córkę, ojciec znajduje jej męża. Okazuje się, że będzie drugą żoną dojrzałego mężczyzny. Nie czaka na nią miłe powitanie… Soraya to literacki debiut Meltem Yilmaz, który ma szansę na sfilmowanie.

„Grzesiuk. Król życia”  – Bartosz Janiszewski 


Data wydania: 31.01.2017

W styczniu ukaże się pierwsza biografia Stanisława Grzesiuka, warszawskiego barda, który ma też w swoim dorobku książki. Choć nie uważał się za pisarza w jego książkach Polacy zaczytywali się. To dzięki niemu znamy przedwojenną Warszawę, jej przedmieścia. Kochał stolicę, kochał życie, bez względu na to, gdzie je spędzał. Czy było to sanatorium, czy obóz koncentracyjny, wszędzie był „królem życia”.

Bartosz Janiszewski rozmawiał z bliskimi Stanisława Grzesiuka, odnalazł jego teksty wcześniej niepublikowane.
„-Jaki jest wasz stosunek do tematu: kobiety, wino i śpiew? – zapytał.
– Po warszawsku to się mówi: dziwki, wódka i gramofon. – odpowiedziałem. – A mój stosunek do nich jest szaleńczy, namiętny i bardzo otwarty” – „Grzesiuk. Król życia”.

Które styczniowe premiery najbardziej Was interesują? Piszcie!

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf

  • Ala

    Hygge. Duńska sztuka szczęścia już zostało wydane – w zeszłym roku. A nawet gdyby nie, to w zestawieniu nowości styczniowych trochę dziwnie udostępniać książkę z datą premiery 9.11.2017 😉