Aktualności Archiwum

Co przeczytać w marcu? Zapowiedzi literackie

Avatar
Napisane przez Gandalf

   Wydaje się, że zima całkowicie sobie odpuściła. Na szczęście ani pisarze, ani wydawcy nie odpuszczają. W marcu pojawi się sporo ciekawych książek i wyzwań dla Czytelników. Znajdą coś dla siebie fani kryminałów. Tu na uwagę zasługuje między innymi Peter May i Aleksandra Marianina. Wśród zapowiedzi na marzec jest także coś dla wielbicieli Tolkiena. Ukaże się również ciekawa lektura dla świeżo upieczonych tatusiów i poruszająca książka pielęgniarki opiekującej się ludźmi śmiertelnie chorymi – „Czego najbardziej żałują umierający”. Myślę, że literackie premiery na marzec są interesujące i warte uwagi.

„Wyspa potworów”  – Peter May

Data wydania: 03.03.2016

   Jedna z lepszych książkowych premier na marzec. Idealna propozycja dla wielbicieli kryminałów. Peter May jest znany polskim Czytelnikom dzięki serii o wyspie Lewis. Postanowił chyba nie przerywać dobrej „wyspiarskiej” passy ;), ponieważ i tym razem pojawia się wyspa. Tym razem jest to Entry w Zatoce Świętego Wawrzyńca.

Detektyw Sime Mackenzie szuka ucieczki przed swoim życiem i samym sobą. Dręczy go samotność, nagromadzony żal nie pozwala normalnie funkcjonować. Może zmiana miejsca okaże się pomocna? Mackenzie wsiada do samolotu w Montrealu i ląduje na wyspie Entry, która ma dwa kilometry szerokości, niewiele więcej długości i mieszka na niej zaledwie 130 osób. Najbogatszego jej mieszkańca ktoś zamordował. Detektyw jest członkiem kilkuosobowej grupy śledczej. Sprawa wydaje się prosta, gdyż wszystko wskazuje na zabójstwo w afekcie. Jedyna podejrzana to żona ofiary. Jednak, kiedy Sime poznaje ją, sprawa przybiera inny obrót. Mackenzie jest pewny, że zna kobietę. Wie jednak, że nigdy wcześniej jej nie spotkał… Zaczynają nawiedzać go dziwne sny…

„Tolkien. Biografia” Humphrey Carpenter

Data wydania: 04.03.2016

   To, co Gandalfowicze lubią najbardziej 😉 Prawdziwa frajda dla wielbicieli Tolkiena i nie tylko. Uważam, że postać profesora Oxfordu, genialnego pisarza, skromnego człowieka, to świetna lektura dla każdego czytającego.

Humphrey Carpenter ma doświadczenie w pisaniu o sławnych ludziach. Spod jego pióra wyszła między innymi biografia Benjamina Brittena, Ezra Pounda, Roberta Runcie’a, czy C. S. Lewisa. Tym razem również staje na wysokości zadania i przedstawia Czytelnikowi postać realnie, wręcz namacalnie. Tworzy portret na miarę prawdziwego artysty. Biografia poświęcona jest zarówno prywatnemu życiu, jak i twórczość Tolkiena – autora „Władcy Pierścieni”, który spopularyzował literaturę fantasy. W książce przedstawiona jest rodzina i znajomi Tolkiena. Carpenter pisze o jego dzieciństwie, młodości, o pracy ze studentami i koleżeńskich spotkaniach z C. S. Lewisem.

„Czego najbardziej żałują umierający”  – Bronnie Ware

Data wydania: 17.03.2016

   Bronnie Ware przez kilka lat pracowała jako pielęgniarka w opiece paliatywnej. W tym czasie pomagała umierającym ludziom złagodzić ból. Wiele czasu poświęciła na rozmowy. Pacjenci, którzy wiedzieli, że zostało im niewiele czasu opowiadali Bronnie o tym, co czują, czego się boją, a przede wszystkim, czego żałują. Te poruszające wyznania stały się inspiracją do napisania książki. Autorka poznała całe spektrum emocji, które czują umierający i dzieli się nimi z innymi. Dzięki temu doświadczeniu Bronnie Ware zmieniła też swoje życie. Wie, że to, czego każdy pragnie przed odejściem to poczuć spokój. Warto sięgnąć po tę książkę.

„Nelly Rapp i Upiorna Akademia”  oraz „Nelly Rapp i frankensteiniak”  – Martin Widmark , Christina Alvner

nelly2  Data wydania: 17.03.2016

   Tym razem to zapowiedź literacka dla młodych Czytelników. Martin Widmark doskonale wie, jakie historie lubią dzieci. Przez ponad dziesięć lat był nauczycielem w szkole podstawowej i zdążył w tym czasie poznać gusta najmłodszych. Teraz pisze książki, które trafiają na listy bestsellerów. W marcu ukaże się jego najnowsza seria o upiornej agentce Nelly Rapp. Dziewczynka stawia pierwsze kroki w świecie dziwnych, tajemniczych zjawisk.

W książce „Nelly Rapp i Upiorna Akademia” dziewczynka trafia przypadkiem na strych, który wygląda jak szkolna klasa. Okazuje się, że jest to Upiorna Akademia. Jak Nelly sobie poradzi w takiej szkole? Pierwsze zadanie upiornej agentki – musi odkryć dlaczego ludzie zaczęli zachowywać się dziwnie. Mogą mieć z tym coś wspólnego frankensteiniaki – stwory, których serca i mózgi pracują oddzielnie. Czy Nelly rozwiąże sprawę?

„Jak być fajnym tatą i nie zwariować” Michał Będźmirowski

Data wydania: 17.03.2016

   Tatusiowie są coraz bardziej aktywni. Jest urlop tacierzyński, pokoje dla „mamy z dzieckiem” są pokojami „dla rodziców”. Pojawia się też coraz więcej publikacji stricte dla tatusiów. „Jak być fajnym tatą i nie zwariować” to jedna z nich. Lektura obowiązkowa, dla każdego taty, który nie jest jeszcze zaprawiony w boju i dopiero stawia pierwsze kroki w nowej roli. Towarzyszy temu cała gama rozmaitych uczuć od radości po strach. Książka jest kompendium subiektywnych rad i wskazówek Michała Będzimirowskiego. Autor podbił internet pokazując, że bycie ojcem to najlepsze, co może spotkać mężczyznę. Udowadnia, że mimo nowych obowiązków, mężczyzna może mieć czas dla siebie – rozwijać się i realizować.

Michał Będzimirowski jest lifestyliwego i parentingowego bloga, który przyniósł mu ogromną popularność. Ma około dwuletniego synka Bruna, żonę Paulinę, a zawodowo jest doktorantem nauk społecznych.

„Podróże z owocem granatu” Sue Monk Kidd , Ann Kidd Taylor

Data wydania: 23.03.2016

   W marcu do księgarń trafi najnowsza książka Sue Monk Kidd, autorki hitu „Sekretne życie pszczół”. Tym razem pisarka tworzy wspólnie z córką, a książka ma charakter pamiętnika z podróży. Obie narratorki są na życiowym zakręcie. Sue dopada kryzys wieku średniego i niemoc twórcza. Z kolei Ann cierpi z powodu nieszczęśliwej miłości. W tym trudnym czasie wspólnie podróżują. Grecja, Turcja i Francja, piękne, mityczne i wypełnione poezją miejsca, opowieść o emocjach, uczuciach i więzi między matką a córką – to „Podróż z owocem granatu”, podróż, w którą zabierają Czytelnika Sue i Ann porównywane do współczesnych Demeter i Persefony.

Seria Akta Dresdena: „Dowody winy” Jim Butcher

Data wydania: 28.03.2016

   Jim Butcher to bez wątpienia jeden z najlepiej sprzedających się pisarzy fantasy w Stanach Zjednoczonych. W Polsce również ma liczne grono fanów. Dlatego też jego „Dowody winy” znalazły się wśród zapowiedzi książek na marzec.

Cykl Butchera Akta Harr’ego Dresdena to seria książek detektywistycznych osadzonych w świecie fantasy we współczesnym Chicago. Główny bohater, Harry, to detektyw i mag. Ta druga część profesji jest bardzo ważna, bo dookoła roi się od dziwnych stworzeń demonów, duchów, wilkołaków, efów… Najczęściej nie są one przychylne ludziom. W „Dowodach winy” Harry zostaje przydzielony do zbadania pogłosek o czarnej magii. Musi także pomóc córce przyjaciela, która wpadła w poważne tarapaty. Jej chłopak twierdzi, że nie ma nic wspólnego z makabryczną zbrodnią, o którą jest podejrzewany. Harry ma swoje przeczucia. Trafia na ślad złych istot żywiących się strachem…

Iluzja grzechu” Aleksandra Marinina

Data wydania: 31.03.2016

   To z kolei zapowiedź książki autorstwa rosyjskiej pisarki. Aleksandra Marinina specjalizuje się w kryminałach i każdemu kto je czyta, nie trzeba jej przedstawiać. Marinina popularność zyskała dzięki cyklowi powieści z Nastią Kamieńską w roli głównej. Jej popularność jest zdecydowanie zasłużona.

Nastia Kamieńska jest fascynującą bohaterką. Jest wrażliwa i ciepła, a jednocześnie działa z komputerową precyzją. To kobieta błyskotliwa, przewidująca i uparta. Doskonała obserwatorka, która w pracę angażuje się maksymalnie. Każda kolejna sprawa sprawia, że staje się coraz lepsza.   Nawet przestępcy czują przed nią respekt.
Tym razem zostaje brutalnie zamordowana właścicielka cennej kolekcji obrazów. Dowody wskazują na to, że zbrodni nie dokonano na tle rabunkowym. Nastia Kamieńska przypuszcza, że Aniskowiec mogła znać powód, dla którego sześć lat wcześniej jej znajoma, Galina Tieriochina, usiłowała zabić czwórkę swoich dzieci i popełnić samobójstwo. Szukając kolejnych tropów Nastia odwiedza rodzinę Tieriochinów w szpitalu. Tam także dochodzi do morderstwa. Kto zginie następny?

„The story of Kullervo”  – J. R. R. Tolkien

tolkienData wydania: 30.03.2016

   Na koniec jeszcze trochę Tolkiena 🙂 Dobrego nigdy za wiele. „The story of Kullervo” to pierwsza, nieukończona powieść Tolkiena. Pisarz pracował nad nią w czasie studiów w Oxfordzie. Miał wówczas 23 lata. Nie miał wówczas pojęcia ani o tym, że za ponad dwadzieścia lat wyda kultowego „Hobbita”, ani o tym, że zostanie autorytetem w dziedzinie literatury fantasy.

Inspiracją do napisania tej powieści był fiński epos narodowy „Kalevala”. Tolkien opowiedział tragiczną historię młodego człowieka. Zły mag Untamo zabił jego ojca i porwał matkę. Gdy Kullervo zostaje sprzedany do niewoli poprzysięga zemstę. Bohater dowie się jednak, że nawet w zemście nie ma ucieczki przed okrutnym losem.
Dotychczas utwór ukazał się jedynie na łamach naukowego czasopisma Tolkien Studies.

 

   Co macie ochotę przeczytać w marcu? Które literackie zapowiedzi przypadły Wam do gustu?

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf

 • gosc

  Polecam „Nieszczęścia chodzą stadami” 🙂

 • Aleksandra

  Dzięki Nina 🙂

 • nina

  Peter May i Aleksandra Marinina

 • Aleksandra

  Już wiem na co czeka Leia, a na co Kinga. Mam nadzieję, że po lekturze podzielicie się wrażeniami 🙂 A może podpowiecie mi, którą z marcowych premier mam zrecenzować na blogu? 🙂

 • Leia

  Ostatni tom „Znachorki” – w końcu się doczekałam :).

 • Na „Podróże z owocem granatu” muszę koniecznie zapolować;)