Aktualności Archiwum

Co przeczytać w lutym? Zapowiedzi wydawnicze

Avatar
Napisane przez Gandalf

    Zdecydowanie nie ma powodów do narzekania, bo jest w czym wybierać. Luty literacko wypada naprawdę dobrze. Są propozycje dla miłośników fantasy i science fiction. Jest najnowsza powieść Marca Elsberga. Jest wywiad rzeka z Jerzym Pilchem i najnowsza biograficzna książka o Władimirze Putinie. Luty to także premiera najnowszej powieści Zbigniewa Mentzla, który od ostatnią powieść wydał wiele lat temu. Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie, a czas na czytanie mamy idealny. Zimno, mroźno…

Oto propozycje literackie na luty 2016:

„Długa utopia”  Terry Pratchett, Stephen Baxter
data wydania: 02.02.2016

   To już czwarta część bestsellerowej serii mistrzów fantasy Terry’ego Pratchetta i Stephena Baxtera. Ten wyjątkowy duet planował jeszcze jedną część. Niestety Terry Pratchett zmarł w marcu 2015 roku. „Długa utopia” to przedostatnia książka napisana przez Pratchetta. Nie wiadomo, czy Stephen Baxter podejmie się napisania ostatniej części samodzielnie. Pisarz wyznał, że podczas ostatniego spotkania, Terry wspominał, że myśli o zakończeniu cyklu. Nie wiadomo jednak, czy coś zaczął robić w tym temacie. Czy spisał jakieś pomysły?

Każdy miłośnik tej serii wie, że po Długiej Ziemi można poruszać się Krokerem. Urządzenie zasilana ziemniak. W „Długiej utopii” pojawia się nowy sposób podróżowania… całkowicie inny. Pozwala on dotrzeć w bardzo odległe nowe miejsca… Dlatego poznanie Długiej Ziemi sięga coraz dalej i dalej. Odkryto, że także inne planety Układu Słonecznego podlegają podobnym prawom jak Długa Ziemia.

Pratchett i Baxter kontynuują przygody dobrze znanych fanom bohaterów. Czytelnicy będą mogli poznać historię przodków Króla Długiej Ziemi – Joshuy Valiente. Joshua czuje, że zbliża się coś złego, a Lobsang – że zbliża się koniec jego życia. Długa Ziemia jest coraz bardziej zatłoczona. Czy jest miejsce dla Następnych? Co zagraża światom Długiej Ziemi?

„Zero”  Marc Elsberg
data wydania: 03.02.2016

   Oto najnowsza powieść autora bestsellerowego „Blackoutu”! – wciągającego, katastroficznego thrillera. Tym razem   australijski pisarz roztacza wizję innego niebezpieczeństwa…

W Londynie podczas pościgu zostaje zastrzelony chłopak. Cynthia Bonsanth, dziennikarka, chce wyjanić, jak do tego doszło. Dziennikarskie śledztwo prowadzi ją do popularnej platformy internetowej Freemee. Specjalizuje się ona w gromadzeniu i analizowaniu danych. Mami swoich użytkowników obietnicami bez pokrycia. Obiecuje im wspaniałe życie. Dziennikarka nie wie jak potężna i niebezpieczna jest ta platforma. Ktoś jednak ją ostrzega. Okazuje się, że to użytkownik „Zero”, jeden z najbardziej aktywnych w sieci. Czy okaże się sprzymierzeńcem Cynthii? Jakie grozi jej niebezpieczeństwo? Czy uda się jej uciec ze świata kamer, terminali płatniczych, smartfonów i innych urządzeń? Czy ucieczka z sieci jest możliwa?

„Setka”  Krzysztof Varga
data wydania: 04.02.2016

„Jestem jakimś zboczonym konserwatystą wierzącym wciąż w papier, ale ja uwielbiam wręcz wąchać książki. Książka bezwonna, bez okładek, bez papieru, książka czytana na cienkim monitorze, książka niestarzejąca się, której strony nie żółkną, książka właściwie niezniszczalna (…)”

Pisarz i popularny felietonista tym razem zdecydował się wydać swoje najlepsze felietony. Oczywiście jak sam tytuł wskazuje wybrał ich sto. „Setka” to z całą pewnością świetna pozycja, ponieważ teksty Vargi są bezkompromisowe, ironiczne, kąśliwe, zabawne…

„Zazdroszczę felietonistom politycznym, oni mogą codziennie napisać wystrzałowy felieton. Wystarczy, że rano włączą radio, wejdą do internetu, przejrzą gazety. Pisanie felietonów, do których punktem wyjścia jest kultura, wymaga jednak przeczytania książek, obejrzenia filmów i wysłuchania płyt. Ale satysfakcja jest niepomiernie większa, niż w przypadku doraźnego komentowania. Nawet, jeśli owe książki, filmy, płyty są grafomańskie i nieudaczne. A wręcz powiedziałbym, że satysfakcja jest wówczas jeszcze większa, ponieważ felietonistyka jest zajęciem dla autorów szczycących się ponadnormatywnym poziomem złego charakteru, niesympatyczności i zgorzknienia. Ten, kto ma dobry charakter, przyjazne usposobienie i prawdziwie chrześcijańską miłość bliźniego od pisania felietonów trzymać się powinien z daleka”.

Krzysztof Varga jest autorem m.in. powieści „Masakra”, „Tequila” , „Trociny”. Ma też w swoim dorobku dwie książki eseistyczne „Gulasz z Turula” i „Czardasz z mangalicą”. Za pierwszą z nich dostał nagrodę „NIKE” Czytelników w 2009 roku.

„Nowy car. Wczesne lata i rządy Władimira Putina”Meyers Steven Lee
data wydania: 05.02.2016

   Najbardziej aktualna biografia Putina. Co kryje jeden z najbardziej znaczących przywódców na świecie? Ta książka odpowiada na wile pytań i odsłania wiele tajemnic. Pokazuje jak zmieniał się przez ostatnie lata Władimir Putin. Meyers dotyka też kryzysu na Ukrainie i pokazuje jak na to wszystko wpływa Putin. Pisze, jak decyzje i wybory prezydenta Rosji wpływają na współczesną historię całego świata.

„Zawsze nie ma nigdy. Jerzy Pilch w rozmowach z Eweliną Pietrowiak”  Jerzy Pilch , Ewelina Piotrowiak
data wydania: 05.02.2016

   Wielbiciele Jerzego Pilcha będą zachwyceni, ponieważ to pierwszy wywiad rzeka z nim. Pisarz słynie z błyskotliwego i ironicznego opisywanie rzeczywistości. Robi to z humorem, a do tego jest doskonałym obserwatorem. Potrafi wychwytywać rozmaitości.

   W rozmowie z Eweliną Piotrowiak, mistrz słowa, wraca do rodzinnej Wisły, a także studenckich czasów w Krakowie. Przypomina pracę w „Tygodniku Powszechnym” i przeprowadzkę do Warszawy. Mówi o miłość do literatury. Ta siążka to wyjątkowo bogate i bardzo emocjonalne sprawozdanie z życia pisarza.

   Ewelina Pietrowiak jest reżyserką teatralną i operową, scenografka. Skończyła reżyserię teatralną, architekturę i szkołę muzyczną. Jest osobą wielu talentów, co można zaobserwować w tej rozmowie. Pytania, które zadaje są niebanalne, błyskotliwe, a czasami dociekliwe.

„Zawsze nie ma nigdy” to nie tylko doskonały wywiad, ale też wyjątkowy album fotograficzny. Książka zawiera kilkadziesiąt nigdy wcześniej niepublikowanych fotografii pisarza.

„Gorące krzesła”  Arne Dahl
data wydania: 05.02.2016

   Kolejna część policyjnego cyklu powieściowego Dahla – Opcop. W książce szwedzkiego pisarza nie jest tak zabawnie, jak w grze towarzyskiej gorące krzesła. Temperatura jest znacznie wyższa, a gdy „muzyka przestaje grać, kto zostanie bez krzesła – umiera”.

   Detektywi Opcopu mają przed sobą wyjątkowo trudną sprawę. Muszą rozwikłać zagadkową sprawę i powiązać ze sobą jej makabryczne wątki. W różnych częściach Europy dochodzi do serii dziwnych śmierci. Zgony są nagłe. Na jaw wychodzą przerażające eksperymenty przeprowadzane na ludziach. Wykonuje się je w imię nauki. Na wyspie, gdzie są uwięzieni ludzie panuje głód. Są do tego stopnia wygłodzeni, że zaczynają się wzajemnie zjadać. Do śledztwa włącza się także warszawski policjant…

„Spadający nóż”  Zbigniew Mentzel
data wydania: 15.02.2016

   Jego najgłośniejsza powieść to „Wszystkie języki świata”. Dzięki niej Mentzel znalazł się w finale „Nikie” w 2006 roku. Wówczas nagrodę otrzymała Dorota Masłowska  za „Pawia królowej” .

   Zbigniew Mentzel wymaga od swoich Czytelników cierpliwości. Ostatnią książkę, która jest zapisem rozmowy z Leszkiem Kołakowskim” wydał w 2007 roku. Teraz poszedł zupełnie inną drogą – to on zdaje się być głównym bohaterem powieści, czyli Zbigniewem M. Mężczyzna cierpi na zaburzenia maniakalno-depresyjne. W jego głowie kłębią się nieustannie myśli, które nie dają mu spokoju. Jego wewnętrzny świat jest mocno rozchwiany, przez co Zbigniew M. skłania się w kierunku paranoi nakręcanej dodatkowo przez współczesną rzeczywistość.

   „Nie łapie się spadającego noża!” – taką przestrogę słyszą zwykle giełdowi gracze w czasie krachu. To symbol wysokiego ryzyka, które odważni (a może tylko nierozsądni) czasami jednak podejmują. Akcje najlepiej kupować wtedy, gdy są tanie, a najtańsze są, gdy na parkiecie leje się krew…”

Jestem bardzo, ale to bardzo ciekawa najnowszej książki Zbigniewa Mentzla.

„Mały przyjaciel”  Donna Tartt
data wydania: 17.02.2016

   Ostatnia książka Donny Tartt to „Szczygieł”. Pozycja wydania w 2015 roku. Debiut z kolei to „Tajemna historia” z 1992 roku. Książka zapewniła autorce uznanie i zyskała status bestsellera, a nawet powieści kultowej. Teraz jednak nie o najnowszej, a o „środkowej” powieści Tartt – „Mały przyjaciel”. Bez wątpienia jest to genialny thriller. Jest, jak u Hitchcocka – najpierw jest trzęsienie ziemi, a potem napięcie stale rośnie.

   Historia dzieje w małym miasteczku w stanie Missisipi. Dochodzi tam do makabrycznego zdarzenia. W przydomowym ogrodzie zostaje powieszony chłopiec. Choć wszyscy w Alexandrii znają się, to nikt nie potrafi wyjaśnić tajemniczej śmierci dziesięcioletniego Robina. Tragedia odmienia życie rodziny, w której są same kobiety – matka, babka i trzy siostry tej ostatniej. Są jeszcze dwie dziewczynki, siostry Robina. To głównie z ich perspektywy Czytelnik ogląda wydarzenia. Dwunastoletnia Harriet w chwili śmierci Robina miała kilka miesięcy. Pomimo, że chłopiec od dawna nie żyje, zdaje się cały czas być obecny w domu. A to wszystko przez ciągłe rozmowy o nim. Dziewczynka chce na własną rękę odnaleźć mordercę…

„Klaśnięcie jednej dłoni”  Richard Flanagan
data wydania: 19.02.2016

   Richard Flanagan to wybitny, współczesny pisarz australijski. W 2014 roku otrzymał prestiżową Nagrodę Bookera za „Ścieżki Północy”. Teraz czas na kolejną powieść Flanagana!

   Tasmania, rozległa, tajemnicza kraina. Pewnej nocy 1954 roku osadę Butlers Gorge omiatała śnieżyca, a czarne chmury przesłoniły gwiazdy. Maria Buloh bez słowa opuściła męża i trzyletnią córkę, by nigdy do nich nie wrócić. Rozpłynęła się bez śladu. Dlaczego i dokąd odeszła? Szukając zapomnienia w alkoholu, Bojan, słoweński imigrant, odnajdzie w nim jedynie demony przeszłości – tragiczne wspomnienia z czasu wojny, a rozpacz po odejściu żony przekuje w codzienne domowe piekło dla małej Sonji. W 1989 roku, po latach spędzonych w Sydney, dorosła już Sonja odwiedza ojca. To szansa na przebaczenie, ale też i czas na podjęcie najważniejszej decyzji w życiu młodej kobiety, która będąc w ciąży, zastanawia się nad jej przerwaniem. (opis wydawcy)

„Kongo. Opowieść o zrujnowanym kraju”  David Van Reybrouck
data wydania: 20.02.2016

   Tym razem to nie nowość, a wznowienie, ale warte uwagi i przypomnienia. „Kongo. Opowieść o zrujnowanym kraju” po raz pierwszy ukazała się w 2010 roku. Książka Reybroucka od razu została doceniona i okrzyknięta jednym z najlepszych reportaży historycznych ostatnich lat. Belgijskiemu reporterowi udało się dotrzeć do wspomnień „zwykłych ludzi”, dzięki czemu książka ma charakter niesamowitej podróżniczej opowieści.

„Wnikliwość i pomysłowość pisarstwa Van Reybroucka to dar, który docenią wszyscy czytelnicy, nie tylko zainteresowani historią Afryki. Ta książka zasługuje tak na określenie „epicka”, w prawdziwym sensie tego słowa, jak i na określenie arcydzieło.” Andy Morgan, The Independent

„Krytycy są zgodni co do tego, że książkę tę „czyta się jak powieść, a zarazem jest ona równie rzetelna co podręcznik historii. (…) Van Reybrouck tworzy wierny portret kraju, który – niczym rzekę Kongo oddzieloną kataraktami tak od źródeł, jak od morza – wykorzeniono z jego początków oraz pozbawiono wglądu w jego koniec.” Stephen W. Smith, The Guardian

„Książkę tę wyróżnia rzeczowość. Van Reybrouck przypomina, że Kongo zawsze będzie wyjątkowe ze względu na swoje zasoby. To stąd pochodzą współczesne dobra: kauczuk na opony, miedź i żelazo dla przemysłu, diamenty, uran do głowic bojowych, koltan do telefonów komórkowych. Bez niego nie byłoby autostrad, Hiroszimy, iPhone`ów…” J.M. Ledgard, New York Times

   Jak Wam się podobają książkowe zapowiedzi na luty? Po który tytuł macie ochotę sięgnąć?

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf