Co czytać w listopadzie? Zapowiedzi wybranych książek.

książki Gandalf.com.pl
Napisane przez Gandalf.com.pl
7 komentarzy
Udostępnij:

      Przyszedł czas na jesienne książkowe propozycje. Wydawcy działają pełną parą, więc zapowiedzi na listopad jest sporo. Z całą pewnością każdy znajdzie coś dla siebie na chłodne wieczory. Ja wybrałam dla Was tradycyjne kilka propozycji. Jest wśród nich King, Follett, znalazła się też literatura faktu, najnowsza książka Pamuka i niepublikowane dotąd opowiadania Charlesa Bukowskiego. Zapraszam do lektury i zachęcam do czytania!

 Ja, Fronczewski  – Marcin Mastalerz , Piotr Fronczewski

Data wydania: 4.11.2015

Pana Piotra Fronczewskiego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać 🙂 Jego dorobek artystyczny jest ogromny. Lista filmów, seriali i spektakli, w których zagrał, ciągnie się w nieskończoność. Fronczewski po mistrzowsku potrafi wcielać się w najróżniejsze role. Temu wszechstronnemu aktorowi zdarza się też śpiewać i czytać audiobooki. Widzów i słuchaczy czaruje nie tylko osobowością, ale też niesamowitym głębokim, głosem, który jest wyjątkowo rozpoznawalny. Jednak ani sława, ani liczne nagrody nie przewróciły mu w głowie. Dowodem na to jest rozmowa Piotra Fronczewskiego z Marcinem Mastalerzem. Aktor opowiada o dzieciństwie w odbudowującej się stolicy, o relacjach ze 103-letnią mamą i przyjaciółmi. Zdradza szczegóły swojej miłości do motocykli i debiutu scenicznego. Książka „Ja Fronczewski” to barwny, ale nienachalny portret wyjątkowego człowieka – mądrego, sympatycznego, z dystansem do siebie i rzeczywistości. To także wciągająca opowieść o polskim kinie i teatrze ostatniego półwiecza.

Co może pójść nie tak?Jeremy Clarkson

Data wydania: 5.11.2015

Świetną książkową zapowiedzią na listopad jest kolejna publikacja gwiazdora „Co może pójść nie tak?”.  Żaden dziennikarz nie potrafi tak mówić i pisać o motoryzacji jak Jeremy Clarkson. Jest wredny, pyskaty, ironiczny, a czasami nawet wulgarny. Do tego czepia się, drwi z ludzi, zadziera nos i jest pozbawiony jakichkolwiek kompleksów i zahamowań. Właśnie za to wszystko ludzie uwielbiają Clarksona. A on uwielbia auta. Przemierza świat, komentuje rzeczywistość i po swojemu testuje samochody. Jak myślicie, co może pójść nie tak?

Dziennik roku chrystusowego  – Jacek Dehnel

Data wydania. 5.11.2015

Na szczęście Dehnel nie został malarzem 🙂 W tym roku pisarz był nominowany do nagrody „Nike” za „Matkę Makrynę”. Z kolei w listopadzie ukaże się jego najnowsza książka „Dziennik roku chrystusowego”. Jacek Dehnel zaczął ją pisać tuż po ukończeniu 33 lat i pisał przez rok. Tak, jak w życiu autora, tak i w książce, przeplatają się ze sobą sprawy mniej i bardziej ważne. Codzienne i doniosłe. Są przemyślenia, rozważania, podpatrzone sytuacje, podsłuchane dialogi i zasłyszane plotki o innych literatach. Ta powieść niczym osobisty pamiętnik pokazuje rok z życia Dehnela. Spotkania z czytelnikami, remont kuchni, pracę nad „Matką Makryną”, rutynowe czynności, podróże, wyjścia ze znajomymi… Jeśli kogoś ciekawi, jak wygląda życie pisarza, to ta książka jest swoistego rodzaju dziurką od klucza, przez którą można go podejrzeć.

Dziwna myśl w mej głowie  – Orhan Pamuk

Data wydania: 6.11.2015

Gratka dla wielbicieli tureckiego noblisty, który przez ostatnie pięć lat niczego nie wydał. Na początku listopada ukaże się najnowsza książka Orhana Pamuka. Tym razem Pamuk zabiera Czytelnika do dawnego Stambułu. Tam od wielu lat mieszka Mevlut Karataş. Ma dwie córki i żonę Rayihę, którą poślubił przez pomyłkę. Mevlut stara się wiązać koniec z końcem – w dzień podejmuje się różnych prac, a w nocy obładowany dzbanami z buzą – tradycyjnym tureckim napojem – wyrusza, żeby sprzedawać ją na ulicach. Jest jednym z ostatnich obnośnych sprzedawców buzy, a ludzie inaczej niż kiedyś patrzą na domokrążców. Melvlut czuje się wyobcowany krążąc nocami po Stambule, a do tego co rusz napotyka coś dziwnego…

„Dziwna myśl w mej głowie” to opowieść o losach wielopokoleniowej rodziny, która przeniosła się do Stambułu z biednej wsi. Pragnęli lepszego, bogatszego życia. Powieść Pumaka to także wyjątkowy zapis życia w Stambule na przestrzeni ostatnich kilku dekad. To również swoistego rodzaju dziennik przemian, jakie zachodziły w mieście nad Bosforem. Czytelnik śledzi kolejne wydarzenia: pucze, zamachy bombowe, korupcję urzędników, zmiany obyczajowe. Słucha opowieści mieszkańców i jest naocznym świadkiem, jak na miejscu chat, wyrastają potężna gmachy. Jak kiedyś zmienia się w dziś.

MASA o bossach polskiej mafii.
Jarosław „Masa” Sokołowski w rozmowie z Arturem Górskim

Artur Górski

Data wydania: 6.11.2015

Artur Górski, dziennikarz, reporter i pisarz, specjalizuje się w tematyce międzynarodowej przestępczości zorganizowanej. Pisze powieści kryminalne i świetnie odnajduje się w literaturze faktu. Bestsellerem okazała się jego książka „Masa o kobietach polskiej mafii”. Kontynuacją rozmowy Górskiego z „Masą” jest pozycja „Masa o pieniądzach polskiej mafii”  i „Masa o porachunkach polskiej mafii”.

Teraz czas na czwartą część serii – „Masa o bossach polskiej mafii”.To coś dla fascynatów mocnych wrażeń. Artur Górski pokazuje wstrząsającą, bo prawdziwą, historię mafii. Jej bossowie to jednostki bezwzględne i pozbawione wszelkich skrupułów. Sprawnie rządzili jedną z największych struktur przestępczych w tej części Europy. Pershing, Barabasz, Rympałek – te pseudonimy budziły strach. Kim byli bossowie polskiej mafii i jak udało im się zrobić gangsterską karierę? Górki ujawnia kulisy ich działań i tajemnice. Skrytobójstwo, zamachy bombowe, uprowadzenia – tak wyglądała ich codzienność. Mieli sprzymierzeńców i wrogów. A jak wygląda ich życie dzisiaj?

Historie o zwykłym szaleństwie  – Charles Bukowski

Data wydania: 10.11.2015

Wśród zapowiedzi na listopad jest też Bukowski. Pisarz stał się sławny dzięki powieściom, w którym stworzył postać alkoholika i „ćmy barowej” − Henry’ego Chinaskiego. Twórczość pisarza inspirowana była jego własnymi doświadczeniami. A miał ich sporo. Wiązały się najczęściej z seksem, alkoholem, biedą i różnymi słabościami. Charles Bukowski nie opisuje tego wszystkiego w subtelny sposób. Język jego książek jest wulgarny, a stylu prosty. Jednak w jest w tym ogromna wrażliwość.

Opowiadania „Historie o zwykłym szaleństwie” nie były do tej pory publikowane w Polsce. Utwory zalicza się do najlepszego okresu twórczości pisarza, który przypada na początek lat 70. Opowiadania są ostre i delikatne, subtelne i wstrząsające – pełne skrajności, jak sam autor. Realizm, i brutalna szczerość opowieści to swoistego rodzaju znaki rozpoznawcze pisarza outsidera.

Łotrzyki  – George R.R. Martin , red. Gardner Dozois

Data wydania: 19.11.2015

Pisarz jest najbardziej kojarzony z sagą „Gra o tron”. Jednak jego prawdziwi fani wiedzą doskonale, że to nie jedyne jego dzieło.

„Łotrzyki” to ekscytująca książka pełna zwrotów akcji. Bohaterowie wszystkich opowieści są niebezpieczni. Do tego są podstępni i nieprzewidywalni. Antologia zawiera teksty znanych autorów powieści detektywistycznych oraz thrillerów. Są też autorzy science fiction i fantasy. Przeglądając spis treści, każdy Czytelnik z całą pewnością znajdzie coś dla siebie. W książce znajduje się aż 21 utworów, które nigdy dotąd nie były publikowane. W zbiorze jest m.in. najnowsze opowiadanie Neila Gaimana toczące się w świecie Nigdziebądź, nowela Patricka Rothfussa opowiadającą o Bast z Kronik królobójcy oraz historia z wartką akcją autorstwa Joe Abercrombiego o serii nieustannych kradzieży. A na koniec perełka – opowiadanieGeorge’a R.R. Martina! Pisarz przedstawia w nim kawałek historii świata „Gry o tron” – opowiadające o pewnym draniu z czasów panowania dynastii Targaryenów.

Mroczna wieża VI. Pierścień Sussanah  – Stephen King

Data wydania: 20.11.2015

Doskonała propozycja na jesień to szósty tom ośmioczęściowego cyklu Stephena Kinga. Czytelnik po raz kolejny trafia to niesamowitego świata wykreowanego przez pisarza. Roland i jego towarzysze nadal są na szlaku prowadzącym do Mrocznej Wieży. Udało im się, pokonali Wilki, ale nie oznacza to niestety końca problemów. Susannah Dean, która jest w ciąży, nagle znika. Zostaje porwana przez Mię, demona, który zamieszkał w jej ciele. Kobieta zostaje przeniesiona portalem czasowym do Nowego Jorku w 1999 roku. Jak ją uratować? Kto ma to zrobić? Potrzebny jest konkretny plan i to szybko, bo czas ma tu decydujące znaczenie. Dziecko, które urodzi Susannah może wpłynąć na losy światów… Wszyscy zastanawiają się co robić? Jak potoczy się ich wyprawa do USA?

Kobiety w islamie. Miłość w życiu muzułmanek.  – Nighat M. Gandhi

Data wydania: 24.11.2015

W listopadzie ukaże się pierwsza książka Nighat M. Gandhi wydana na polskim rynku. Pisarka podróżując przez Indie, Pakistan i Bangladesz szukała prawdy o kobietach w islamie. O ich życiu uczuciowym i erotycznym. Gandhi wychowana w Bangladeszu nie daje się zwieść pozorom i nie powiela schematów. Porusza zagadnienia, które w tej religii są na co dzień tabu. Rozmawia z różnymi kobietami, jest wśród nich młoda kobieta żebrząca w świątyni, nawrócona na chrześcijaństwo muzułmanka, która przez całe życie czci jednocześnie Allacha i Jezusa, jak przedstawicielka „trzeciej płci” – Nisho, pisarka Firdaus Haider czy Nusrat – żyjąca w związku z kobietą wykładowczyni akademicka. „Kobiety w islamie” pokazuje, jak różna jest kobiecość, jak rozmaicie jest pojmowania. Gandhi odkrywa inne znaczenia słowa… kobieta. Książka nie raz zaskakuje i zadziwia.

Igła  – Ken Follett

Data wydania: 30.11.2015

Kolejna książka, która pojawi się w listopadzie w księgarniach to pasjonująca powieść szpiegowska i sensacyjna. Czyta się ją jednym tchem, a Follett trzyma Czytelnika w napięciu do ostatniego słowa. Akcja rozgrywa się w czasie II wojny światowej, a osią całej historii są działania niemieckiego szpiega o pseudonimie „Igła”. Jest to postać bardzo wyrazista. Inteligentny drań, bezwzględnie dążący do celu. Potrafi jednak u niektórych wzbudzić sympatię. Na trop „Igły” wpada brytyjski wywiad i zaczyna się… pościgi, walka, wyrachowanie i planowanie, spryt i bezwzględność, a przede wszystkim konieczność wyprzedzenia wroga o krok…


Co macie ochotę przeczytać? Która książkowa zapowiedź na listopad najbardziej przypadła Wam do gustu? Piszcie w komentarzach!

Udostępnij:
14 października 2015

7 odpowiedzi na “Co czytać w listopadzie? Zapowiedzi wybranych książek.”

  1. Avatar Agnieszka pisze:

    „Igłę” czytałam jakiś czas temu i wcale nie uważam, że jest to słaba lektura, czy dla mniej wymagających. Nie powiedziałabym też, że to jedna ze słabszych pozycji w dorobku Folletta. Może trzeba wziąć pod uwagę, że nie wszyscy lubią czytać określone gatunki, a jeśli nie lubią i nie czytają, to nie powinni się też wypowiadać na temat jednostkowych książek danego autora. Oburzyłam się i tyle.

    • Gandalf Gandalf pisze:

      Droga Agnieszko, pisząc o książkach „dla mniej wymagających” nie miałam na myśli „Igły”. Staram się umieścić w zestawieniu różne pozycje. Mogłaby tam znaleźć się równie dobrze powieść Danielle Steel i to byłaby pewnie propozycja dla „mniej wymagających” – nie znaczy, że to jest gorsza lektura. Poza tym można mieć ochotę i nastrój na różne książki 🙂

  2. Avatar Erni2015 pisze:

    W listopadzie pojawi się też „Metro 2035”, ostatnia część postapokaliptycznej trylogii.

    • Gandalf Gandalf pisze:

      Erni, oczywiście „Metro 2035” ukaże się 5 listopada. Każdy, kto czytał poprzednie części serii, którą napisał Dmitry Glukhovsky, nie ma wyjścia i musi sięgnąć po tę książkę 🙂

  3. Avatar Wojciech pisze:

    Zabrakło wśród zapowiedzi nowego tłumaczenia nowej wersji „Rękopisu znalezionego w Saragossie” Jana Potockiego – (premiera 5 listopada 2015), a znalazło się drugie (a może już trzecie) wydanie „Igły” Kena Folletta – powieści „akcji „, jak to dzisiaj nazywają, a dawniej „sensacyjnej” – dość slabej (pierwsze wydanie miało nie najlepsze recenzje), ale cóż – widać tacy są dzisiaj czytelnicy i rynek książki nastawiony na tych mniej wymagających.

    • Gandalf Gandalf pisze:

      Wojciechu dziękuję za wpis i uwagę. W propozycjach książek na listopad, tak jak w poprzednich, starałam się ująć przede wszystkim różne pozycje – dla bardziej i mniej wymagających. Szczerze mówiąc zawsze mam poczucie, że jeszcze na uwagę zasługuje i ta książka i tamta…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.