Polecamy Recenzje

„Ciotka Zgryzotka” Małgorzaty Musierowicz, czyli 22. tom bestsellerowej „Jeżycjady”

Ciotka Zgryzotka - Małgorzata Musierowicz
Avatar
Napisane przez Gandalf

„Ciotka Zgryzotka” Małgorzaty Musierowicz to już 22. tom uwielbianej od czterech dekad serii o rodzinie Borejków. Mowa oczywiście o pełnej humoru i rodzinnych perypetii „Jeżycjadzie”, po którą sięgają nie tylko młodzi, ale często także starsi czytelnicy. Co tym razem przygotowała dla swoich fanów autorka jednego z najpopularniejszych polskich cyklów?

Ocena Blog Gandalf:

Ciotka Zgryzotka

„Ciotka Zgryzotka”, czyli 22. tom w serii Małgorzaty Musierowicz

„Ciotka Zgryzotka” to już (choć naprawdę trudno w to uwierzyć) 22. część Jeżycjady – serii książek dla młodzieży wydawanej od lat 70. ubiegłego wieku. Cała saga dotyczy rodziny Borejków i choć fabuła właściwie wszystkich książek toczy się w Poznaniu, zwykle każda z nich skupia się na innej postaci. Poszczególne tomy można oczywiście traktować jako odrębne części, ale by zrozumieć fenomen tej serii, warto poznać całą historię od początku. Pierwszym tytułem, jaki ukazał się w tym cyklu był wydany w 1975 roku „Małomówny i rodzina”, ale Małgorzata Musierowicz nie zaprzestaje pisania i tylko w ciągu ostatnich lat na półkach pojawiły się takie pozycje, jak „Czarna polewka”, „Wnuczka do orzechów” czy choćby wydany w 2015 roku „Feblik”.

O czym jest tak naprawdę Jeżycjada?

Jeżycjada to rodzinna saga stworzona z myślą o młodszych czytelnikach. Książki Małgorzaty Musierowicz stały się jednak tak popularne, że fani sięgający po nie w latach 70. i 80. ubiegłego wieku, chętnie zaczytują się także w nowszych pozycjach. Seria nie traci na aktualności, a pełen humoru, świetny styl autorki sprawia, że od jej książek po prostu nie można się oderwać. Cykl opowiada historię rodziny Borejków, która zamieszkuje poznańskie Jeżyce – od nich także wziął się tytuł serii, który wymyślił zresztą profesor Zbigniew Raszewski, nawiązując tym samym do „Iliady”. Seniorem rodu jest Ignacy Borejko – mężczyzna urodzony w 1935 roku, który stanowi wzór dla całej rodziny. Jak na prawdziwą sagę jednak przystało, w „Jeżycjadzie” zmieniają się pokolenia, a starsi bohaterowie ustępują miejsca młodszym, do których należy m.in. urodzony już w 2010 roku Karol Shoppe. Wykreowane przez Małgorzatę Musierowicz postacie są niezwykle charakterystyczne, a jednocześnie borykają się z codziennymi kłopotami, co sprawia, że nie trudno utożsamić się z każdą z nich i poczuć, że rodzina Borejków mieszka tuż za rogiem.

„Ciotka Zgryzotka” – o czym jest najnowsza część „Jeżycjady” Małgorzaty Musierowicz?

„Ciotka Zgryzotka” to postać niezwykle tajemnicza i wcale nie musi okazać się nią Ida. Rodzina Borejków nadal przeżywa wzloty i upadki, ciesząc się drobnymi radościami i radząc z problemami dnia codziennego. Być może jednak ich ród zdążył się już powiększyć? A przecież właśnie takie wydarzenia sprawiają, że chce się żyć pełnią życia – pomimo wszelkich zgryzot! 22. część „Jeżycjady” podobnie, jak inne tomy, jest niesamowicie zabawna, pełna dowcipów i gwarantuje mnóstwo emocji. I to emocji skrajnych, bo łzy wzruszenia często zamieniają się zaraz w głośny śmiech. „Ciotka Zgryzotka” to książka, która po raz kolejny podniesie na duchu, a momentami skłoni do refleksji. Zawiera wszystko to, za co można kochać „Jeżycjadę” i jej autorkę!

„Ciotkę Zgryzotkę” możesz zamówić na Gandalf.com.pl.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf