Aktualności Archiwum

Ciekawostki, skandale, liczby – Festiwal w Cannes

Avatar
Napisane przez Gandalf

Który mężczyzna chciał pocałować Willa Smitha? Która aktorka zdjęła stanik? Kto wygłaszał nazistowskie poglądy? Ile metrów ma czerwony dywan? Ile kosztuje obiad?

Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal w Cannes już za nami. Jak co roku zgromadził tysiące ludzi ze świata kina. Na to jedno z najważniejszych wydarzeń filmowych przybyły największe aktorskie gwiazdy, znani reżyserzy, tysiące dziennikarzy i paparazzi oraz tłumy fanów, którzy czekali wiele godzin, żeby przez kilka sekund popatrzeć na uwielbianą gwiazdę. W maju w Cannes nie brakuje też pięknych kobiet, które co roku oblegają miasto. Nie są znanymi postaciami, ale liczą, że poznają kogoś sławnego, bogatego i za rok nie będą już patrzyły, ale będą uczestniczyły w festiwalu i niekończących się przyjęciach.

cannes

Słynny Bulwar Croisette przez kilkanaście dni trwania filmowego wydarzenia, zmienia się wielki salon mody, urody, luksusu i przepychu. Tętnią życiem i muzyką sale bankietowe i restauracje najdroższych hoteli. Na pokazach konkursowych zbierają się same wybitne postaci. A jury podejmuje decyzje… tegoroczne decyzje jury wzbudziły liczne kontrowersje i dyskusje.

croisette

Imprezę otworzył premierowy pokaz najnowszego filmu Woodego Allena „Cafe Society”. Przez kolejne dni prezentowano dzieła filmowców, dyskutowano, a na koniec oceniono. I tu aż zagrzmiało. Wielu znawców kina uważa, iż tegoroczny werdykt jest najgorszy od lat. Obradom przewodniczył George Miller, twórca „Mad Maxa”, a filmy oceniali także Donald Stutherland, Kirsten Dunst, Vanessa Paradis. Wybór sędziów mógł zaskoczyć. Nagrody przyznano filmom, które przez krytyków zostały uznane za przeciętne. Wybrano to, co bezpieczne, a nie doceniono tego, co odkrywcze. Bez statuetki został Woody Allen, Jim Jarmusch, Pedro Almodovar.

JaDanielBlake

W Cannes w czasie trwania festiwalu prasa publikuje wiele rankingów filmowych. „Gala La Croisette”, magazyn ukazujący się wówczas codziennie, zamieścił zestawienie, w którym na szczycie były dwa filmy: „I, Daniel Blake” Kena Loacha oraz „Paterson” Jima Jarmuscha. Drugim z nich zachwycili się dziennikarze, ale jury nie zwróciło na niego uwagi.

Na końcu wpisu znajdziecie listę nagrodzonych, a teraz przejdę do sedna.

Skandale, ciekawostki i liczby, czyli co jeszcze warto wiedzieć o Festiwalu w Cannes:

FESTIWAL W LICZBACH

 • W 2015 roku po akredytację zgłosiło się 4038 dziennikarzy z 89 krajów.
 • 11 – tyle filmów nagrodzono Grand Prix Festiwalu w 1946 roku podczas pierwszej ceremonii  w Cannes.
 • 0 – rok później jury nie przyznało żadnej nagrody.
 • Co roku w Cannes w czasie trwania festiwalu odbywa się kilkaset przyjęć.
 • 5 – tylu reżyserów otrzymało dwie Złote Palmy: Francis F. Coppola , Emil Kusturica, bracia Dardenne, Bille August i Shohei Imamura.
 • Budżet Festiwalu w Cannes przekracza 20 milionów euro.
 • Przez cały rok impreza przygotowywana jest przez zaledwie około 30 osobowy zespół. Gdy zbliża się rozpoczęcie imprezy, liczba pracowników zwiększa się do 850 osób.
 • W czasie trwania imprezy do miasta przyjeżdża ponad 20 000 tysięcy ludzi związanych z branżą filmową.
 • Na festiwal zgłaszanych jest ponad 1500 produkcji filmowych.
 • Palais des Festivals, główna siedziba festiwalu, został zbudowany w 1982 roku. Ma 25 tysięcy metrów kwadratowych i mieści się w nim 18 sal kinowych.
 • Hotele Cannes w ciągu zaledwie 12 festiwalowych dni, zarabiają aż 15% swojego rocznego obrotu.
 • 35 euro – to średni koszt głównego dania w hotelach w Cannes podczas festiwalu.
 • Czerwony dywan ma długość 2 km.
 • W czasie trwania festiwalu czerwony dywan zmieniany jest trzy razy dzienne.

ZŁOTA PALMA

cannes_palm_big

 • Symbolem festiwalu jest Złota Palma. Tworzy ją 19 liści z 24-karatowego złota.
 • Nagroda inspirowana jest herbem miasta.
 • Złotą Palmę (fr. Palme d’Or) po raz pierwszy przyznano w1955 roku. Wcześniej wręczano Grand Prix Festiwalu.
 • W 1997 roku, z okazji 50. rocznicy festiwalu honorową „Palmę Palm” przyznano Ingmarowi Bergmanowi. Nagrodę odebrała jego córka, Linn Ulmann. Na scenie pojawiło się też 28 innych laureatów Złotej Palmy z poprzednich lat.
 • Złotą Palmę otrzymał jeden w pełni polski film „Człowieka z żelaza”  Andrzeja Wajdy. Nagrodzono go w 1981 roku. 21 lat później Złotą Palmę dostał obraz Romana Polańskiego „Pianista”, produkcja polsko-francuska.

KONTROWERSJE, SKANDALE

 • Na tegorocznej edycji Festiwalu W Cannes wszystkich zaszokowała Julia Roberts, która pojawiła się na czerwonym dywanie… boso. Cenneńskie zasady złamała też Susan Sarandon  pojawiając się na inauguracji w płaskich burtach. Zachowanie Roberts i Sarandon to protest przeciwko zeszłorocznej „aferze obcasowej”. Rok temu ponad 50 kobiet nie mogło wejść na premierowy pokaz filmu „Carol” z Cate Blanchett. Zabroniono im wstępu ponieważ miały płaskie obuwie.

roberts

 • W 2014 roku sprawcą zamieszania podczas festiwalu był Witalij Sediuk pochodzący z Ukrainy. Dziennikarz stał przy czerwonym dywanie. Nagle rzucił się na ziemię i wsadził głowę pod sukienkę aktorki. Jego wybranką była America Ferrera, gwiazda animacji „Jak wytresować smoka 2”. To nie pierwsze szokujące zachowanie dziennikarza. W 2012 roku próbował pocałować w policzek Willa Smitha. Aktor dwukrotnie zrobił unik. Odepchną Sediuka i spoliczkował go.
 • Jednym z czołowych skandalistów pojawiających się na imprezie jest reżyser Lars von Trier. Podczas konferencji dotyczącej filmu „Melancholia”, reżyser oświadczył, że na swój sposób rozumie Hitlera, nawet go lubi i współczuje mu. Po tej wypowiedzi wybuchł skandal i filmowca wyproszono z Cannes.
 • Z kolei Roman Polański  na konferencji prasowej zwymyślał dziennikarzy. Powiedział, że szukają sensacji i zadają mu głupie pytania. Wyszedł z sali trzaskając drzwiami. Poszedł na lunch. Swoim zachowaniem obraził wówczas wielu dziennikarzy.
 • W czasie 56. edycji Festiwalu w Cannes w poważne tarapaty wpadł piosenkarz Elton John. Spacerując po plaży został osaczony przez tłum fanów. Muzyka musiał ewakuować helikopter.
 • W 2004 roku zamieszanie wywołali protestujący francuscy artyści. Walczyli o zmianę dofinansowywania przez państwo. Negocjacje nie powiodły się, przed hotelem Carlton do akcji wkroczyła policja. Kilka osób aresztowano, a w jednym z kin opatrywano rannych.
 • Wiele lat temu Brigitte Bardot wzbudziła furorę przechadzając się po plaży i bulwarach w staniku bez ramiączek. Obserwowały ją tłumy, a fotoreporterzy robili zdjęcia, które obiegły cały świat. Przez to odważne zachowanie nie zaproszono aktorki na bankiet kończący imprezę.
 • Afera ze stanikiem miała też miejsce w 1954 roku. Jej bohaterką była francuska aktorka Simone Silva. Spacerowała po głównym bulwarze La Croisette w bikini. Na tym jednak nie koniec. Gdy pozowała z Robertem Mitchumem do zdjęć na plaży, Silva niespodziewanie zdjęła stanik. Jury zawiesiło wówczas obrady na dwa tygodnie, a aktorkę poproszono o opuszczenie Cannes.
 • Jedno z najbardziej dramatycznym wydarzeń w historii festiwalu miało miejsce w 1968 roku. Doszło wówczas we Francji do demonstracji i zamieszek studenckich. Reżyserzy wycofywali swoje filmy i żądali zamknięcia festiwalu. W ramach solidarności ze studentami wielu z nich, między innymi, François Truffaut, Carlos Saura i Geraldine Chaplin, podczas jednego z pokazów zawisło na kurtynie, żeby spektakl się nie odbył.

HISTORIA W PIGUŁCE

 • Pierwszy festiwal zaplanowany był na 1 września 1939 roku. Przewodniczącym miał być Louis Lumière. Uroczystość nie odbyła się ze względu na wybuch II wojny światowej.
 • Imprezę udało się zorganizować na przełomie września i października 1946 roku w budynku byłego kasyna w Cannes. Gospodarzem ceremonii był wówczas 82-letni Louis Lumière.
 • Filmowa impreza dwa razy została odwołana z powodów finansowych. Nie odbyła się w 1948 i 1950 roku.
 • W 2009 roku po raz pierwszy w historii festiwal otworzyła animacja 3D. Był to film „Odlot” .
 • W 1961 roku Złotą Palmę otrzymał hiszpańsko-meksykański film „Viridiana” Luisa Buñuela. Dzieło przedstawiał kilka trudnych scen, które potępił kościół katolicki. Próbowano film wycofać z konkursu, ale bezskutecznie. „Viridiana” była zakazana w Hiszpanii przez kilka lat.

CANNES

 • W 2000 roku otwarto w mieście Międzynarodową Wioskę, w której prezentowano filmy z całego świata. 12 krajów miało do dyspozycji 14 pawilonów. Do 2010 roku przedsięwzięcie rozrosło się, było 58 pawilonów położonych wokół Pałacu Festiwalowego, a swoje filmy wyświetlało 50 krajów.
 • W mieście znajduje się też jeden z najsłynniejszych deptaków na Lazurowym Wybrzeżu – Bulwar Croisette (Boulevard de la Croisette). W tej zacienionej piniami i palmami alei odcisnęli swoje dłonie najsławniejsi ludzie na świecie.
 • Na końcu Bulwaru Crosiette powstało kino na plaży (Cinema de la Plage). Postawiono tam gigantyczny ekran, a przed nim porozstawiano leżaki.
 • W pałacu, w którym odbywa się festiwal filmowy, odbywają się także najbardziej prestiżowe targi nieruchomości.

Na koniec lista zwycięzców Konkursu Głównego 69. Festiwalu Filmowego w Cannes:

ZŁOTA PALMA: „I, Daniel Blake” reż. Ken Loach
GRAND PRIX: „It’s Only The End Of The World” reż. Xavier Dolan
NAGRODA JURY: „American Honey” reż. Andrea Arnold
NAJLEPSZY AKTOR: Shahab Hosseini w filmie „Forushande”
NAJLEPSZA AKTORKA: Jaclyn Jose w filmie „Ma’Rosa”
REŻYSERIA: ex aequo Cristian Mungiu – „Bacalaureat” Olivier Assayas  – „Personal Shopper”
SCENARIUSZ: Asghar Farhadi – „Forushande”

Komu kibicowaliście podczas tegorocznego festiwalu? Co sądzicie o skandalach w Cannes?

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf