Polecamy

„Chłopiec na szczycie góry” John Boyne – nowa, głęboka powieść autora „Chłopca w pasiastej piżamie”

Książka chłopiec na szczycie góry
Napisane przez Gandalf

Po bestsellerowym i niezwykle wzruszającym „Chłopcu w pasiastej piżamie” i „Spóźnionych wyznaniach”, John Boyne wraca z nową powieścią. „Chłopiec na szczycie góry”, bo taki nosi tytuł, to kolejna książka, w której tworzy przed czytelnikiem obraz wojny toczącej się nie tylko na frontach, ale i w głębi ludzkiego serca i psychiki. Szczególnie, jeśli to jeszcze nieukształtowana psychika dziecka, które trafia do domu… Adolfa Hitlera.

Ocena Blog Gandalf:

Chłopiec na szczycie góry

„Chłopiec na szczycie góry”

„Chłopiec na szczycie góry” to powieść, na którą czekali wszyscy fani Johna Boyne’a. Jego poprzednie książki cieszyły się dużą popularnością wśród miłośników takiej literatury, a „Chłopiec w pasiastej piżamie” okazał się światowym bestsellerem sprzedanym w ogromnej liczbie egzemplarzy i doczekał się ekranizacji. Nowa książka tego autora pojawiła się na naszych półkach kilka dni temu i tak samo, jak poprzednie jego tytuły, chwyta mocno za serce i nie pozwala przejść obok siebie obojętnie. Boyne precyzyjnie celuje w naszą czytelniczą wrażliwość, bezbłędnie trafia w najbardziej skrywane emocje i zmusza do refleksji nawet po odłożeniu tomu na półkę.

Pierrot Fisher to mały chłopiec z francusko-niemieckiej rodziny. Gdy kończy się I wojna światowa, jego ojciec wraca z frontu do domu odmieniony i zupełnie inny wcześniej. Jest agresywny, upija się do nieprzytomności i nie może odnaleźć się w nowej, spokojnej rzeczywistości. Pewnego dnia znika, a mały Pierrot zostaje tylko z matką. Ta jednak ginie kilka lat później i chłopiec trafia do sierocińca, gdzie jest poniżany przez starszych kolegów. Wtedy odnajduje się jego nieznana do tej pory ciotka Beatrix, która pracuje jako służąca w domu pewnego człowieka. Pierrot wybiera się w daleką podróż, by rozpocząć nowe, szczęśliwe życie, jednak nie wie, że dom ten to Berghof, a jego panem jest… Adolf Hitler.

Pierrot zmuszony jest porzucić swoje imię i staje się Pieterem. Nie może wspominać o swoim pochodzeniu, ani o najlepszym przyjacielu Anszelu. Obserwuje za to umundurowanych mężczyzn, którym wszyscy salutują z ogromnym szacunkiem tak samo, jak panu ze śmiesznym wąsikiem. Nie wie jednak, że szacunek i strach dzieli niezwykle cienka linia, a drobne wydawałoby się zdarzenia wywołają u niego wielką fascynację zupełnie nowym światem. Proces przemiany Pierrota jest coraz bardziej zauważalny, aż w końcu chłopiec z małej wioski znika zupełnie, a jego miejsce zajmuje Pieter – zafascynowany Hitlerem młodzieniec pragnący zemsty na wszystkich, którzy go poniżyli.

„Chłopiec na szycie góry” to opowieść o dziecięcej, nieukształtowanej jeszcze psychice, która jest niezwykle podatna na wpływ otoczenia. To historia, która ukazuje grozę wojny i to, jak bardzo oddziałuje ona nie tylko na tysiące żołnierzy walczących na frontach, ale i pojedyncze jednostki. To także książka o potrzebie autorytetu, która może okazać się tak silna, że zamieni się w niebezpieczną fascynację. Nowa powieść Johna Boyne’a przeraża i wzrusza jednocześnie. Chwyta za serce, porusza emocje i zmusza do myślenia. Nawet długo po tym, jak przerzucimy ostatnią stronę, a tytuł trafi na półkę.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Gandalf