Być kobietą, ale jaką? Współczesny feminizm

aktualności dzień kobiet Paulina
Napisane przez Paulina
Brak komentarzy
Udostępnij:

Wielokrotnie wspomina się o sukcesach mężczyzn – genialnych naukowców, wielkich polityków, wspaniałych artystów. Jak wiele osób zastanawia się jednak nad tym, kto jeszcze kryje się za ich osiągnięciami? Sprawdź, które kobiety stoją za sukcesami swoich mężów. Poznaj też te, które po prostu walczą o swoje! Czy wśród nich są znane Polki? Zobacz, jaką można być kobietą!

Być kobietą w dobrym stylu

Według popularnej anegdoty pewnego razu Michelle Obama wraz z mężem wybrała się do restauracji, w której to właściciel lokalu poprosił Pierwszą Damę o rozmowę na osobności. Po powrocie Barack zapytał, kim był ten mężczyzna. Michelle wyjaśniła, że to znajomy ze szkoły, który kiedyś się w niej kochał. Obama odpowiedział: „Widzisz, gdybyś za niego wyszła, byłabyś teraz właścicielką restauracji”. Kobieta odparła: „Gdybym za niego wyszła, on teraz byłby prezydentem”.

Zabawna historyjka pokazuje pewność siebie Michelle Obamy, która tuż po objęciu prezydenckiego stanowiska przez jej męża, stała się ikoną feminizmu dla miliona kobiet z całego świata. W swojej autobiografii przedstawia fascynującą historię, która wyprowadziła ją z ubogiej dzielnicy Chicago i zawiodła na Uniwersytet Princeton. Następnie z kancelarii prawniczej przeniosła do działalności społecznej, a w końcu do Białego Domu.

Feministyczna inspiracja

Michelle inspiruje swoją życiową postawą, w której to nie zamiata problemów pod dywan, natomiast śmiało wypowiada się na tematy poruszające kwestie klasowe, rasowe, genderowe i polityczne. Jak być kobietą w dobrym stylu? Ona nie musi zadawać sobie tego pytania, ale z pewnością uskrzydliła ją wiara i nadzieje, które pokładała w niej rodzina, przyjaciele, społeczeństwo. Mimo że sukces dodał jej szyku, pracowała na niego bardzo ciężko.

Tuż po wygraniu wyborów Obama powiedział: „To stało się dzięki Tobie. Dziękuję, Michelle, nigdy nie kochałem Cię bardziej!”. Wielu uważa, że Michelle jako pierwsza z żon prezydenta wyszła z cienia męża. Następnie bardzo szybko jego w ten cień zepchnęła. Niektórzy spodziewali się nawet, że po skończonych kadencjach Baracka, to Pierwsza Dama zasiądzie w prezydenckim gabinecie.

Być kobietą – ta tęsknota się niekiedy budzi we mnie

Nie ma zapewne osoby, której o uszy nie obiłoby się nazwisko Hawking, kojarzone przede wszystkim ze znanym i cenionym na całym świecie genialnym astrofizykiem Stephenem Hawkingiem, który cierpiał na stwardnienie zanikowe boczne.

Bez wątpienia odkrycia naukowe Hawkinga są bezcenne, ale czy wiesz o tym, że nic nie byłoby możliwe bez jego żony Jane? Mimo że u Stephena chorobę zdiagnozowano, kiedy mężczyzna miał 21 lat, a lekarze dawali mu od dwóch do trzech lat życia, Jane i Stephen przetrwali w małżeństwie 30 lat, a następnie się rozwiedli, pozostając w przyjaźni do końca życia mężczyzny.

Kobieta oddana

Chociaż małżeństwo Hawkingów wystawiano na wiele prób, byli oni dla siebie oddanymi przyjaciółmi. Jane jednak wspomina, że przy mężu przestała czuć się kobietą, stała się jego pielęgniarką, pomocnicą, pracownicą. Zaprzepaściła swoje plany naukowe i karierę na rzecz rodzinnego życia ze Stephenem i dziećmi. Tęskniła czasami do bycia kobietą wielbioną i podziwianą.

Odkrycia naukowe Hawkinga nie podlegają dyskusji, ale warto podkreślić tutaj znaczenie jego żony. Czy Jane zmieniła świat? Umożliwiła tę zmianę człowiekowi, który nie mógłby funkcjonować bez jej pomocy. A wielu zaznacza, że jej rola w życiu astrofizyka była decydująca – tym samym zadecydowała o losach współczesnej nauki.

Być kobietą, nawet gdyby komuś miało to przeszkadzać

Czy wiesz, że Malala Yousafzai jest najmłodszą zdobywczynią Pokojowej Nagrody Nobla? Pakistańska aktywistka działa aktywnie na rzecz praw kobiet, zwłaszcza w kontekście prawa do nauki. W 2009 roku zaczęła pod pseudonimem pisać blog, opowiadający o tym, jak talibowie zmuszają prywatne szkoły do zamykania po wprowadzeniu zakazu edukacji dla dziewcząt. Trzy lata później w wieku czternastu lat została postrzelona w głowę i szyję przez zamachowców talibów. Młoda aktywistka dąży do tego, by być kobietą pełnoprawną i szanowaną. Nawet jeśli ktoś wyraża sprzeciw przeciwko edukacji kobiet, ponieważ sądzi, że jest to zbędne, Malala jest gotowa oddać życie, by wywalczyć prawa do wolności nauki i decydowania o sobie.

Yousafzai wyznaje zasadę, którą prezentuje w swojej książce dla dzieci Malala i jej czarodziejski ołówek: „Jedno dziecko, jeden nauczyciel, jedna książka i jedno pióro może zmienić świat”. Za swoją aktywną działalność na rzecz edukacji i praw dzieci zdobyła wiele nagród i wyróżnień. Wraz z ojcem-poetą założyła Fundację Malala, której wyznacznikiem jest budowanie świata, „w którym każda dziewczyna może się bez strachu uczyć„.

Być kobietą w każdym calu kiedyś przecież zostać muszę!

Znana Polka, przede wszystkim prezenterka telewizyjna i dziennikarka Martyna Wojciechowska słynie przede wszystkim z dokumentalnego programu Kobieta na krańcu świata. W każdym odcinku Wojciechowska przedstawia jakiś problem społeczny, jak chociażby seksizm, przemoc, biedę, prawa człowieka, znęcanie się nad zwierzętami. Jest niezwykle aktywną działaczką społeczną i wspiera bardzo wiele akcji charytatywnych. Założyła i prowadzi fundację UNAWEZA, której celem jest wyrównywanie szans kobiet pod względem ekonomicznym, społecznym i prawnym. Jej inspiracją do działalności w tym zakresie są przede wszystkim lata spędzone przed i za kamerą z najodważniejszymi kobietami świata, które przeszły wiele w swoim życiu, a zostały przez nie okaleczone również zewnętrznie.

Na początku marca na Facebooku Wojciechowskiej pojawił się poruszający post, w którym to dziennikarka wyznaje, że przez wiele lat szukała sposobu na „bycie kobietą”. Droga ta była różnorodna. Kiedy Martyna postanowiła pełnić ważną funkcję w męskim świecie, odrzucała kobiece cechy. Następnie chciała je nadrobić przez przesadne eksponowanie kobiecości. „Aż przyszedł taki czas, że poczułam i zrozumiałam w końcu, że jestem wystarczająco dobrą wersją samej siebie i nie potrzebuję tych wszystkich dodatków”.  

Jesteś wystarczająca

Głównym przekazem Wojciechowskiej i jej fundacji jest: „I am enough”. Współczesna feministka wspiera kobiety pod każdym względem, ale robią to także inne bohaterki tego artykułu – niezależnie od tego, czy działają na szeroką skalę, czy tylko dla siebie.

Jak widzisz, mężczyźni wiele zawdzięczają swoim kobietom. Ale dziewuchy dziewuchom też powinny być wdzięczne. W jedności siła, więc jeśli nikt już w nas nie wierzy, musimy wierzyć w siebie nawzajem. Na świecie jest wiele wspaniałych kobiet, a wśród nich oczywiście są też znane Polki!

Jakby to ujęła nasza koleżanka z Działu Marketingu: „Feminizm – na Dzień Kobiet można sobie pozwolić”. Pozwalajmy sobie także w inne dni. Pamiętaj, że jesteś wystarczająca.

Gandalf wie o tym doskonale, dlatego przygotował dla Ciebie wiele pomysłów na prezent oraz rabaty, które ułatwią jego zakup. Pięknego dnia drogie Panie. 🙂

Sprawdź książki na Dzień Kobiet i propozycje od Wydawnictwa Filia.

Udostępnij:
5 marca 2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.